• Co to je.… EdP, EdT, EdC, cologne, extrait, čistý parfém?

I když se traduje, že je tohle rozdělení závisí na koncentraci vonných látek, začíná nejsilnějším čistým parfémem a končí zředěnou kolínskou, není to úplná pravda. Každá z těch kategorií má svoje vlastnosti, vznikla pro jiné účely a koncentrace je jen jeden z parametrů. Který se, pravda, dá nejlépe uchopit. Ale neříká nic o tom, že různé koncentrace stejné vůně budou vonět stejně, jen s jinou intenzitou či výdrží. Jaký je rozdíl mezi EdP a EdT? 

 

edp edt rozdíl

 

Co to je… čistý parfém, pure perfume, extrait

nejsilnější koncentrace esencí, obvykle v tukovém základu, nebo mírně ředěná lihem. Často slouží jako základ pro výrobu EdP a EdT, ale není to pravidlem. Často má svoje vlastní složení, odlišené od jiných typů. Např. v čistých parfémech Chanel se používají přírodní jasmíny, kdežto v Eaux už je jasmín syntetický nebo jejich směs. Mohlo by se zdát, že díky č.p. získáte tu nejsilnější vůni těla, ale často to tak není – č.p. mívají změněný podíl báze vůči srdci, takže se více drží u těla, jsou intimnější a díky konzistenci se nedají rozprostřít na větší plochu, aby se molekuly víc uvolňovaly. Č.p si kupte, když chcete svého milého či milou potěšit vůní oblíbeného parfému na intimním místě, kde se vám vy vysoké intenzitě bude držet celou noc. ČP je specialitka. ALE: v moderní, především niche parfumerii, se často vůně nabízejí ve formě “extraitu”, což není č.p., ale je to koncetrace mezi EdP a č.p., čili toto je to, co hledáte, pokud chcete vonět hodně. A ALE: pozor na “čistý parfém” v roll-onech arabské provenience. Sice neobsahují žádný al-kajal, líh, jak islám zakazuje, ale esence jsou naředěné olejem, čili koncentrace shodná s EdP/EdT.edp edt rozdíl

Rozdíl mezi EdT a EdP

EdP, Eau de Parfum, parfémová voda

nejsilnější koncentrace a tohle je vlastně “ten pravý evropský parfém”. Toto je ten náš parfumerní prazáklad, není to čistý parfém, jako výchozí surovina. ten se objevil na pultech až dlouho potom jako odvozenina. Totiž první vůně, kolínské a třeba Eau de Hongrie (první parfém vůbec) vznikly nejjednodušší cestou: macerací bylin a koření v lihu, případně se tam přidaly další látky vzniklé destilací či jinými postupy. Dostali vodu života, akvavitae, parfémovou vodu, kterou nejdřív pili pro vonný dech a dobrou náladu a pak začali používat i k parfémování těla, čímž vznikl požadavek na zvýšení koncentrace vonných látek (a už se to pak nedalo pít).

EdT, Eau de Toilette, toaletní voda

nevznikla ani v touze po snížení voňavosti parfému a není to ani voda na splachování záchoda. I když k tomu má mnohem blíž, než k té první variantě. “Toile” je francouzky “plátno, látka”. A EdT vytvořil hodný pan Lubin pro pařížskou šlechtu, aby si mohla parfémovat všechny textilie ve svých domovech a nemusela čichat pověstný zápach pařížských stok. Nebyla to odvozenina z parfémové vody, měla své vlastní složení a Eau de Toilette byl její název. EdT vznikla vlastně jako typ rozstřikovatelné interiérové vůně (do té doby se používaly kadidelnice, aromalampy a kytice čerstvých květin). Ale šlchtě se zalíbilo, že jim voněly spodky a košile hned po vyndání z prádelníku, a tak si prádélko postřikovali i na sobě a z EdT se stala vůně pro tělo. Celý krásný a romatický příběh EdT pana Lubina si můžete přečíst na našem blogu tady: LUBIN: Jak vznikl název EAU DE TOILETTE a co vlastně znamená?
Dnes je EdT často spojená se svojí “matkou” EdP, ale to automaticky neznamená, že voní stejně! Pokud vás zajímají detaily o tom, jak pracují složky v EdP a EdT a jak je možné, že od stejné vůně můžou různé koncentrace vonět úplně odlišně (proto pozor při zkoušení a objednávání vzorků a testerů,ať pak nemáte dojem, že vás podvedli, často se mne na to lidi ptají a pak zjistí, že se baví o dvou různých koncentracích), přečtěte si náš článek “Kolik vůně obsahuje váš parfém.”

EdC, Eau de Cologne, Cologne, Kolínská

nároky na kolínskou nejsou aby voněla nejmíň, ale voněla svěže. Kolínská vznikla jako unikátní extrakt z bylin, dřeva, ovoce a koření dostupného v severní Evropě a my tady žádné vanilky, ebeny, kadidla, šafrány a jasmíny moc nevedeme. Typickými složkami jsou levandule, citrusy, bazalka, máta, šalvěj…a co z toho zkušení vyčtou? Že jde o složky hlavy parfému, tedy ty nejprchavější, z čehož automaticky vyplývá, že to bude vonět krátce.Intenzit bude fajn, ale po krátký čas. Dnes už umějí niche parfuméři udělat vůně kolínského typu, které disponují longevity parfémovek, takže pokud to milujete, je šance. A co se týká mainstreamu: pokud se setkáte s EdC, tak půjde o maximálně odlehčenou verzi, obvykle udělanou tak, že je plně zachovaná hlava (citrusy, byliny) a ubráno na ostatních složkách. Ale ono se to dnes už moc nepěstuje, výrobci to raději vydávaji jako odnože s přívlastky jako “Sport, summer, eau de Název…”, které mají komerční efekt.

Parfém nebo voňavka? 

“Patrfém”, tak my hezky česky říkáme všemu, co voní. A vůbec se tím nedáme zaskočit, když se na vás někdo vytasí s důležitě položenou otázkou “A myslíš tedy čistý parfém, EdP nebo EdT?”. To je chytrost levelu “Ukažte mi lékarničku”. My víme svoje ;).

Tak už víte, jaký je rozdíl mezi EdP a EdT a jinými koncentracemi? A další parfémové otázky?

Pokud si nosíte v hlavě nezodpovězené otázky a záhady, podívejte se do naší rubriky CO TO JE… v parfumerii?,  jestli nenajdete odpověď, anebo se zeptejte v komentářích, co by vás zajímalo. Rádi odpovíme! Nebo zkuste kliknout na rubriku:

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..