• 10+1 rada, jak prodloužit výdrž parfému (které zaručeně neznáte)
Často se mne lidi ptají, jak prodloužit výdrž parfému, aby se nemuseli několikrát za den přestříkávat. Tak jsem se rozhodla vám sepsat svoji rutinu do 10 rad, jak prodloužit výdrž parfému. Vybrala jsem ty, o kterých si myslím, že uslyšíte poprvé. A taky se podíváme na výdrž parfémů z Notino – legendy a pravdy…
Deset triků, jak zvýšit výdrž parfému
1. Voda je nepřítel parfému
Přesněji řečeno: umytá pokožka. Kůže se přirozeně pokrývá vrstvou mazu, který je mastný a chrání kůži před infekcemi a tepelnými vlivy a tak. A samozřejmě i před chemikáliemi z kosmetiky.
Jak jsme si psali třeba ve včerejším článku o tom, jak zjistit výdrž parfémů. tuková složka je zásadní pro to, aby parfém vydržel: tuk “obalí” molekuly vůně, teplem se pomalu rozpouští a vysílá vůni postupně do okolí. Ranní sprchou ovšem mazovou vrstvu rozpustíte a smyjete. Pokud si pak hned po sprše nastříkáte parfém na tělo, chybí zde mastnota, která by molekuly zadržela a parfém je v mžiku pryč. Navíc, pokud stříkáte na mokré tělo, voda je celkem účinné rozpouštědlo, a kapky vody na vašem těle pomůžou k rozpuštění oleje obsaženého v parfému a tím ještě dál akcelerují jeho únik. Nikdy se nevoňte po sprše!
2. Tuk je nejlepší přítel parfému – zachraňte přirozenou mastnotu kůže
Nejlepší způsob je přirozený: počkat hodinku, až se mastnota kůže začne obnovovat, a pak teprve se navonět. Taky si dejte pozor na to, abyste si kůži, pokud si ji chcete navonět, šetřili: zabraňte mikrotrhlinkám, jizvičkám, škrábancům… které by se mohly stát otevřenýma dveřma pro chemikálie z parfému do těla. Nepoužívejte peeling na místa, kam stříkáte parfém! Aspoň ne těsně před tím, dejte čas kůži k zacelení.
Dobrý nápad je taky používat šetrné, málo odmašťující prostředky na mytí: IMHO nejlepší je mycí prášek Eliah Sahil (prodávají ho v Biooo), který obsahuje směs jílu a bylin a myje tak, že pokožku zcela neodmastí. Po Eliahu úplně klidně stříkejte!
3. Neparfémované mléko nebo olej s vysokou teplotou tání – ne vazelína
Třetí radu asi znáte: kombinovat parfém s nějakým mazáním na tělo. Ale jaké je nejlepší víte?
Čím vyšší teplotu tání má tuk, tak tím pomaleji pouští molekuly. A tím déle vydrží vůně. Vazelína, výrobek z ropy, není nijak prospěšná vaší pokožce, ale navíc má nižší teplotu tání, než rostlinné a živočišné tuky: rostlinné oleje, včelí vosk, lanolin, sádlo.
Samozřejmě je vhodné použít podklad bez vůně, aby se nic nemlátilo s vůní parfému. Já mám ráda olej Aveeno Skin Relief Body Oil s jojobovým a ovesným olejem. Mimo prodloužení vůně taky náramně hydratuje pokožku a okamžitě se vstřebává.
Druhý můj oblíbený je hypoalergenní mlíčko Eucerin PH5 Light lotion na základu z bambuckého másla s panthenolem.
A když mám hodně suchou pokožku, třeba z mrazu nebo ze slunce, tak používám mlíčko Linola Lotion které je vyrobený z lanolinu – tuku z ovčí vlny. Živočišné tuky jsou lidské kůži nejbližší, perfektně se vstřebávají a balancují zdraví pokožky (Linolu doporučuji i na ekzémy na rukách, lišeje na obličeji, suché víčka a rty, funguje výborně).
Pokud máte rádi hodně BIO produkty, doporučuju RAW makový olej z Havlíkovy apotéky.
Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10
4. Nejdřív parfém, a pak namazat…nebo opačně?
Ha? Ha! Parfém pod tukovou vrstvu, to už víme. A teď je jen na vás, co je důležitější: výdrž parfému? Tak nejdřív parfém a pak ho zafixovat mastnotou, mlékem nebo olejem.
Ale pokud je pro vás důležitější zdraví a chcete nejprve obnovit ochranný film pleti, aby chránil i proti chemii v parfému, tak nejprve namazat, pak parfém – tento postup doporučuju já jako bezpečnější. Alkohol ve vůni při dopadu na namazanou pokožku zajistí určité promíchání molekul vůně s tukem, ale samozřejmě ta účinnost není taková, jako v prvním případě.
5. Tělová kosmetika jako zesilovač parfému
Ale. Mám dobrou zprávu č.1: nemusíte se omezovat na mléka bez parfemace. Naopak! Když dobře zvolíte vůni tělové kosmetiky (sprcháče, šamponu, mlíčka) podle dominantní složky vašeho parfému, nejen, že využijete mastnotu pro prodloužení výdrže, ale zesílíte i hlavní tóny – parfém bude delší a zároveň intenzívnější! To chceš.
Vůně kosmetiky je obvykle udělaná z nějaké monosložky, která bývá součástí komplexu ingrediencí v srdci parfému: to je ta nejkrásnější část voňavé stopy, tu chceme podpořit. Ve složení srdce hledejte vůni vaší kosmetiky.
Já navrhuji toto:
- YR Malina&máta lotion – Angel Nova / MUGLER, Black Saffron / BYREDO, a všechny vůně s růží a malinou
- Verveine Agrumes / Jeanne en Provence lotion – fakt problém, jak prodloužit životnost citrusových vůní (citron, mandarinka, grep, pomeranč, frézie, konvalinka) zkuste pořešit tímto mlíčkem
- Seathalasso / DOUGLAS lotion mořské vůně mívají taky někdy problém ani ne tak s délkou, protože tam strašně dlouho drží jediný tón (molekula Calone), ale s tím, že nic jiného než Calone necítíte. Tohle mlíčko vám pomůže delší dobu udržet bohatost vodních vůní (hlavně pánských – Davidoff, “kapky” od Bvlgari…)
- Monoï / Sephora lotion letnička – báječně se hodí ke kokosu, tropickým kytkám, ovoci…takže třeba Bronze Goddess / Estee Lauder, všechny letní Escady, Light Blue / D&G….
- White Musk / ALYSSA ASHLEY MUSK HAVE! Zakladatelka kultu bílého pižma v USA by neměla chybět na žádné poličce. Je naprosto univerzální, můžete ji kombinovat se vším, ale nejvíce vám pomůže s aldehydy – takže No 5 / CHANEL, Arpége / LANVIN….
- Body Oud Minéral / MORROCANOIL – věnová no všem Montalkám a Mancerám a ostatním oudovým krasavicím.
6. Molekulární parfém jako primer
Ano, toto funguje skvěle. Princip je ten, že v nových vůních jsou použité moderní syntetické molekuly, které buď tvoří fixátor (bázi), anebo zesilují a prodlužují srdcové tóny. Výhoda je, že tyhle molekuly nemají žádnou barvu, takže moc nezkreslují vyznění parfému. Všechny mají extrémní trvanlivost.
Molekuly se dají nosit i samostatně, čehož využili parfuméři, nabízejí je jako parfémy a vy si je teď můžete bez problému koupit.
Jistě znáte Escentric Molecules, kde jim poněkud ustřelila cena, ehm… Já používám BMRVLS Molecules, které mají v rejstříku několik molekul a pro účely prodlužovačky parfémů se hodí tyto tři. Pojďme vrstvit:
Iso e Molecule: hlavní a jediná složka Iso E Super voní jako perleťové dřevo. Nemá vlastní výraznou vůni, ale parfémy vyloženě naleští a rozstřelí do okolí. Udělá obrovskou službu všem KOSATCOVÝM parfémům: Iris de Champs / HOUBIGANT, Iris Poudre / MALLE, Iris Malikhan / Maison CRIVELLI… prostě všechny jemné kosatce s dřevem. Ale můžete jím posílit CHANEL / Bleu; Montabaco / ORMONDE JAYNE, Bloom Aqua di Fiori / GUCCI a další dřevito/svěží vůně.
Hedoin Molecule Hedione se v podstatě rovná syntetickému jasmínu, jednoduchá čerstvá jasmínová nota, která nám pomůže ve všech vůních bílých květin. Takže J´Adore / DIOR, Fracac / PIGUET, Valaya / PARFUMS DE MARLY…odvažte se!
Ambroxan Molecule Ambroxan je molekula z ambrové skupiny a kupodivu jím nebudeme boostovat ambrové parfémy, protože tam je ho už dost, ale perfektně nám pomůže s parfémy, kde je silná vanilka, skořice, santál a gurmánské složky (šlehačka, cukrová vata, karamel, marshmallow). Přímo se miluje s pižmem! Dokáže sladké složky natáhnout do délky, aniž by ještě zvyšoval jejich sladkost. Kombinujte třeba s Shalimar / GUERLAIN, Billie / BILLIE EILISH, Parisian Musc / MATIERE PREMIERE a klidně i Nivea EdT.
Kdo se zahloubá nad složením, určitě najde vlastní kombinace. Jestli to chcete zatím jen vyzkoušet, kupte si malé balení tady Not a Perfume / JULIETTE HAS A GUN – tahle vůně odpovídá “Ambroxan Molecule / BMRVLS” (stejné složení)
7. Levnější parfém podrží dražší parfém
Tady jde o to, že existují značky, které vyrábějí báječné a velmi kvalitní soliflory, které pak dokážou podržet výrazné složky vaší “hlavní”, drahé vůně. Vlastně mluvím o 2 značkách: Molinardu a Reminiscence. Kvalita vůní obou značek je známá a jejich přivětivé ceny také. V Reminiscenci najdete sortiment tónů báze, Molinard zase nabídne složky srdce.
Dám vám tři příklady a vy už si pak sami odvodíte co a jak dál s vašimi parfémy.
- Legendární a famózní PATCHOULI od Reminiscence je asi nejgeniálnější pačuli, co kdy bylo vynalezeno: sama essence pačuli. Touhle vůní zafixujete všechny niche, které mají v názvu “patchouli”, to je je jasné. Ale klidně je použijte do vůní typu “růže+pačuli+dřevo+vanilka”. Uplatníte ho s klasickým Angelem / MUGLER, nebo s niche Porpora / TIZIANA TERENZI, Rose Arabie / ARMANI PRIVÉ, ale taky s klasickou Coco Mademoiselle / CHANEL nebo váš milovaný Oud Satin Mood.
- Pro podporu srdeční činnosti: Molinard má geniální čistou konvalinku Muguet, kterou doporučuju jako podporu např. pro Aqua Universalis / KURKDJIAN. Vašeho miláčka J´Adore / DIOR (recenze tady) podpoříte Jasmin / MOLINARD
- A našla jsem i zesilovač báze pro současné hitovky. Takže vězte, že parfémy Ganymede / BARROIS, Baccarat Rouge 540 / KURKDJIAN nebo Velvet Orchid / TOM FORD bych já naboostovala ambrou Ambre / MOLINARD.
8. Trik “Napoleon”: navoňte si osobní předměty
Jestli máte svoji signature (jak ji najít, se dočtete v tomto článku), není nic snazšího, než dělat to jako Napoleon: ten si navoněl vše okolo sebe pižmem a tak byl pořád obklopený oblakem vůně.
Má to svoje opodstatnění: vlákna (textil, vlna, vlasy) a porézní materiály (kůže, keramika) nasáknou vlhkost i tukovou složku dovnitř materiálu a jen velmi pomalu ji uvolňují. Mnohonásobně pomaleji, než vaše pokožka.
- Navoňte si oblečení. Jasné. Ale taky kabát, šálu, rukavice, vnitřek kožených bot (nebojte se toho, vůně stoupá nahoru, nebudete vonět jen žížalám, ale taky lidem) – ideální jsou UGG válenky, to je přímo difuzér vašeho parfému!
- Navoňte si vlasy.
- Naparfémujte si tašku, ručník a župan na pláž (ostatně to je jediný způsob, jak se navonět na slunce).
- Navoňte si šperk (máte už Voňavý náramek proti negativní energii?), navoňte si kapesník, pořiďte si keramický difuzér do kabelky.
- Navoňte si sedadlo židle v zaměstnání, navoňte si sedačku v autě.
- Když bude vonět vše okolo vás, vy sami si klidně můžete jeden den zapomenout parfém doma.
Jen počítejte s tím, že si způsobíte anosmii a vy sami parfém ucítíte jen málokdy.
9. Navoňte si hřeben
Ano, existují vlasové parfémy, což jsou bezalkoholové verze parfémů. Ale je jich málo. Úskalí stříkání parfému na vlasy je, že alkohol může vlasy vysušovat, rozpustí lak na vlasy a zruší vám frizúru. Jak na to: nastříkejte lak na hřeben v hojné vrstvě, chvilku počkejte až vyprchá hlavní množství alkoholu, a včesejte si parfém do vlasů. Tekutina se krásně rozprostře po celé délce vlasu, kdykoli pohnete hlavou vyšlete do okolí voňavou kouřovou zprávu, a samozřejmě, díky poréznosti vlasů, zůstane s vámi vůně dlouho.
A pokud trváte na vlasovém parfému, tak moje tipy na výjimečně dobré hair misty máte zde:
- Replica Lazy Sunday Morning / Maison Margiela
- Coco Mademioselle / CHANEL
- Bouquet Ideale / XERJOFF
- No4 In Between / LENGLIN MUNICH
- Delina / Parfums de Marly
- Baccarat Rouge 540 / KURKDJIAN
- Eau Rose / DIPTYQUE
- Santal Royal / GUERLAIN
10. Nestříkejte na pulzní body, ale na záda
Rada 2v1: jestli věříte na to, že na teplejších bodech se parfém lépe rozvine (já ne, tak maličký rozdíl teploty nemůže mít na vůni vliv), tak je jasné, že taky dřív uteče. Vyhněte se jim prostě.
Ale co je hlavně pro výdrž parfému problematické, je umístění bodů: na krku, v loktech a na zápěstí. Tedy přímo pod vaším nosem. Kdykoliv píšete na počítači nebo telefonujete, pouštíte si do vlastního nosu maximální možnou dávku vůně a sami sobě způsobujete otupění, anosmii. Po půl hodině se neucítíte a ani přestříkání nepomůže.
Prostě navoňte si záda, kotníky, vlasy, krk a ramena zezadu. Budete mít čistý nos, kdykoliv se pohnete, užijete si svoji krásnou vůni a pro okolí je úplně jedno, z které části vašeho těla vůně vychází.
Takže vlastně nejde o faktické prodloužení, ale je to prodlužovací pomůcka pro váš nos a prodloužení životnosti vašeho flakonu – zjistíte, že nemusíte tolikrát denně oživovat.
11. Bonus X Notino: recenze, fejky, nedržící parfémy…
O tom, jaká je kvalita parfémů Notino, kolují internetem celé legendy. Bylo by to na samostatný článek, třeba někdy bude, ale dnes máme téma výdrž.
Takže jaká je výdrž parfému z Notino?
Takže: stejná, jako z jakéhokoliv jiného obchodu! Notino je oficiální partner mnoha značek parfémů, těch největších. To snadno zjistíte na webech značek.
Často čtu pochybnosti o “čerstvosti zboží” – není nic snazšího, než si parfém ještě před tím, než ho zkusíte, ověřit podle kódu – jak na to se dočtete v tomto článku “Dokazuje pravost parfému BATCH CODE?“. Ale ani starší vydání vůně nemusí být na škodu…
Ale jak je možné, že nový parfém voní kratší dobu a nemá výdrž, jako parfém, který jsem si koupil před lety?
Pravděpodobným viníkem je REFORMULACE (proč a jak se dějí najdete v článku “REFORMULACE – nutné zlo?“). V letech 2017 až 2022 došlo ke reformulacím mnoha, v podstatě skoro všech, parfémů na našem trhu. Některé reformulace jsou známé, například Chanel se chlubí povedenou reformulací No.5 z roku 2014. Ale o drtivé většině se nedozvíte.
Co se stalo? Jednoduše: složka, která byla zakázaná zákonem (nebo vyšla z módy), byla v parfému nahrazená jinou, novou složkou, kterou zákon povoluje. Samozřejmě, že nová složka nevoní stejně, jako ta stará, prostě jde o jinou látku. A ta složka v parfému nebývá jen jedna. A tak se stane, že se tím nabourá celá pyramida, recept na vůni (jako když pečete bábovku: když vyměníte cukr za med, musíte ubrat vodu nebo přidat mouku).
Parfumér pak musí celý parfém složit znova stylem “Když nemáte limetku, vražte tam ocet.” A přesně toto má dopad na vyznění i výdrž vůně.
Značky bohužel informace o reformulacích nezveřejňují, takže Notino vám takovou informaci ani dát nemůže. Ale je to nejpravděpodobnější důvod, proč už vaše vůně není taková, jaká bývala… Takže se vracím k batch code: když zjistíte, že parfém je staršího data, může to znamenat, že máte štěstí. Parfémy se moc nekazí a třeba držíte v ruce verzi, na kterou jste zvyklí…
Tak už víte, jak prodloužit výdrž parfému?
Voňte celý víkend!
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tato recenze shrnuje moje dojmy a subjektivní názory. Nenesu odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě mojí recenze.
Témata tohoto článku: 10 chytrých způsobů, jak prodloužit výdrž vašeho parfému, Jak dlouho vydrží parfém na těle?, Jak dlouho vydrží parfém?, jak prodloužit život vašemu parfému, Jak prodloužit výdrž parfému, Jak zvýšit výdrž parfému, Jak prodloužit život oblíbené vůni?, Jak dlouho parfém voní?, dámské parfémy s dlouhou vydrží, jaky parfem vydrzi dlouho, jak dlouho vydrží parfém, parfém který dlouho vydrží, parfém který vydrží, parfém s dlouhou výdrží, výdrž parfému, parfémovaná voda vs toaletní voda, parfém celodenní výdrž, parfem s nejdelší výdrží, parfém co dlouho vydrží, jak vydrží vonět parfém, proč parfém málo vydrží, fejky Notino, recenze Notino
Dobrý článok!
díky! 🙂
Děkuji za dalšì dávku parfemové kultivace. Jakou molekulu či Milinarda by jsi doporučila k podpoře zelený a/i/ nebo citrusových vůnì?
To bych asi nešla do chemie, ale do esenciálních olejů – něco s obsahem Citral/Geraniol a/nebo Citronellol/ Rodiol. A ještě je jeden, já si teď nemůžu vzpomenout, ale doplním to kdyžtak…
Akorát pozor, ony můžou být alergenní ve vyšší koncentraci.
Ale jestli chceš fakt syntetiku v lahvičce použitelnou i jako parfém, tak Corps Volatils: Bigarade, Lemon, Lavandin, Vetiver a mají i “Overdosed Cologne” což je směs více citrusových tónů a jsou tam i nějaké kytičky/bylinky.
Akorát je to míň dostupné – tady mají něco málo https://www.anrdoezrs.net/click-100539248-15317997?url=https%3A%2F%2Fwww.parfumdreams.cz%2FCORPS-VOLATILS (aff)
Romi jsi echt a máš recht! A já to vlastně dělám, odstřìknu do plasťáčku 2 – 5 ml, omluvìm se tu Bischovi, tu Lorsonové a přikápnu éterák. Prňďu strčìm do kapsy od jeansů a v průběhu dne si dovoňávám tu ramìnko tu zátylek.A je fakt, že geranium je poměrně nosné. Jsem měl pocit, že ta voňka z Reserved něak nemá duši a geraniem jsem jì dodal až ultravioletový rozměr. No julinu už po druhé doplňuji jen alkoholovou bázì a geránium furt jede. Moc děkuju za Corps volatils.