≡ Prokazuje pravost parfému batch kód?

Mnoho lidí považuje “batch code” ≡ kód výrobní dávky, který najdete na flakonu nebo krabičce, za důkaz, že nejde o fake parfém. Ale je to pravda? Pojďme se podívat, zda a jak dokazuje pravost parfému kód. A také kde si tento kód můžete ověřit a zda získáte pravdivou informaci. 

Takže: Koupili jste si parfém na NOTINO nebo PARFÉMY.CZ a chcete si podle batch code ověřit, že jde o originál parfém? Jdeme na to!

Co to je batch code parfému, neboli “číslo šarže” či “kód šarže parfému”?

Každý originální parfém, ale také kosmetický výrobek, je na obalu označen kódem, do kterého je zakleté “číslo batche”, neboli “číslo výrobní kampaně” či “číslo šarže”. Podle kódu se pak dá dohledat kdy byl produkt vyrobený, ale také pro koho a kde, případně pro jakou akci (např. vánoční promo nebo otevření nového obchodu). Pro spotřebitele je ale z kódu dostupná jen ta informace o datu výroby.

Ostatní jsou předmětem obchodního tajemství, ale také je někdy najdete v potisku na krabičce.

Originální parfémy se slevou

Má každý parfém svůj vlastní batch code?

Ne, jak vyplývá z předešlého odstavce, vždy jedna výrobní dávka = 1 batch code. To znamená, že se stejným kódem budou po světě běhat desetitisíce nebo statisíce lahviček. A testery mají stejné kódy, jako prodejní balení.

Co když batch code úplně chybí?

Výrobní kódy se používají zhruba od začátku 90. let, výrobci k ni přistoupili v různém období. Takže pokud ověřujete vůni, která se vyráběla už před rokem 1990 a nezměnila obal (ale ono jich zase tolik není – pár Chanelů, Diorů, Estée Lauder, Lancome), a nemá batch code, pravděpodobně držíte kus vyrobený před 1990. Chybějící kód ještě neznamená, že je vůně fake. Jak poznat fake najdete v tomto Obrázkovém průvodci.

Kde najdu kód parfému? Jak vypadá správný batch code?

Neexistuje přesvědčivější důkaz pravosti parfémů, než vzhled kódu na flakonu. 

Najdete ho na krabičce tam, kde jsou natištěné údaje o výrobci. Na flakonech bývá kód přidaný na samolepku s údaji o výrobku naspodu lahvičky. Na některých flakonech bývá kód vypískovaný nebo vyrytý přímo do skla, a to buď u spodního okraje, nebo na dně (Chanel, Dior).

Podívejte se na krabičku na výrobní údaje, nebo na spodní či zadní stranu flakonu. Tam ve změti různých čísel najdete min. 4 a max. 8 číselný kód, VŽDY kombinace čísel a/nebo čísel a písmen a VŽDY vypadá jinak, než ostatní text.

Tištěný batch code na krabičce

Jedním z důkazů pravosti není to, že kód vůbec najdete, ale jak vypadá. Krabičky, etikety i flakony se vyrábí a potiskují v obrovském množství. Ale batch code se dotiskuje dodatečně, až při výrobě vůně. Falzifikátoři mohou sice kód napodobit a dokonce použít kód “pravý”, ale ještě nikdy jsem neviděla dodatečně dodělaný kód. Jak ho poznáte?

Batch code vždycky vypadá jinak, než zbytek etikety. Může být našikmo nebo mimo řádky, jiným fontem a jinou velikostí. Často bývá také plastický: vtlačený dovnitř, nebo naopak vystouplý. Při zkoušce prstem byste to měli udítit.

Ale nejde o ruční psaní, tvary znaků sice nebudou hezké, ale budou strojově přesné. Nikdy není kód dopsaný popisovačem nebo fixkou. Ale může vypadat jako natištěný razítkem.

Vyrytý batch code na flakonu

Prodejci fejků často tvrdí, že vypískovaný/vyrytý kód nejde vyfotit. JDE! Nesmiřte se s tím, pokud kód nejde vyfotit, tak tam prostě není a parfém je fake.

Ovšem vyrytý kód se těžko hledá. Musíte vědět, jak na to: např. u Chanelu je vždy na stejném místě, vzadu dole u dna flakonu, a nejlépe ho najdete právě telefonem: položte flakon na tmavou podložku, zaostřete foťák telefonu na spodní zadní okraj lahvičky, dejte zoom a pohybujte telefonem tak, aby se měnil dopad světla. Kód se objeví, pokud tam je.

 

Originální parfémy se slevou

Jak najít batch code na parfémech Chanel?

Hledejte v těchto místech

Už se objevil

Vyfoťte ho a zvětšete fotku

 

Batch Code na Chanel  Les Exclusifs 

A samozřejmě ho najdete i na červené limitce – batch code Chanel No. 5 (i když opravdu těžce)

Shoda kódů na krabičce a flakonu

Kód na krabičce a na flakonu musí být vždy shodný! Pokud se liší, máte na 101% fejk parfému. Ale samozřejmě i zde jsou výjimky: DIOR do roku 1995 netiskl kódy na krabičky, ale jen na celofán.

Kde si kód parfému a kosmetiky ověřím?

Pro ověření kódů existuje řada webstránek, tzv batch code checker. Jejich aktuální seznam najdete v Superfumarketu – dole na stránce. Jediné, co vám všechny stránky ukážou, je ovšem jen stáří parfému. Jestli je kód pravý, to si neověříte nikde.

POZOR! Mějte na paměti, že provozovatelé těchto webů NEJSOU oficiální zástupci ani partneři výrobců parfémů! Jejich údaje nemusejí být správné, kompletní ani pravdivé a rozhodně s nimi neuspějete např. u soudu. Jsou to bloggeři, žijí z reklamy, výrobci jim svoje kódy nehlasí a pokud nějaký údaj na jejich webu není, tak ještě neznamená, že neexistuje! Berte jejich pravdivost s rezervou. Já osobně jim věřím tak na 60%.

Ale můžete si ověřit například tak, jestli se nabízený parfém v době, kterou ukazuje etiketa, už prodával. Falzifikátoři často na krabičkách a etiketách změní jen název vůně, ale údaje výrobce a i tím výrobní kód nechávají pořád stejný. Tak se často stane, že na výrobku se ocitne kód vydaný dříve, než vůbec parfém vznikl.

Originální parfémy se slevou

Originální parfémy se slevou

Na parfému je kód, ale batch code checker ho nenašel, je to tedy imitace parfému?

Nemusí to tak být. Pokud jde o známé a velké značky, které se hodně falšují, buďte obezřetnější. Abyste vyloučili chybu webu, zkuste to ještě v dalších vyhledávačích.

Velké značky, jako Chanel, Dior, Guerlain, Lancome, Versace… Pokud ho nenajde ani jeden z webů, doporučuji parfém nebrat. (Ale toto se moc často nestává, pro falzifikátory je snazší opsat existující batch code, než si nějaký vymyslet).

Malé značky a niche, např. Reminiscence… Pokud ho nenajde ani jeden z webů, řiďte se doporučením pro vzhled kódu z úvodu tohoto článku.

Připomínám: můžete mít výrobek, který pochází z limitované edice nebo je vyroben speciálně pro nějakou síť a weby o tom prostě nevědí a nezadali to do systému. Výrobci nejsou povinní tyto kódy nikomu hlásit a taky to nedělají! 

Parfém má kód, ale značka na ověřovacích webech není. Jde o padělek parfému?

To se se vám stane u niche parfémů velmi často. Například tyto moje vůně jsou jistě originál, ale značka Babylon Berlin ani Eau d´Italie nejsou v checkerech navedené. Pokud bych byla v roli zákazníka, rozhodovala bych se u prvního podle toho, že jde o naprosto okrajovou značku, kterou nikdo falzifikovat nebude a u druhého podle perfektně vypadajícího kódu+malou rozšířenost značky.

Opakování kódů = nepřesnost určení data výroby

Zhruba každých 10 let výrobci některé kódy opakují. Takže vůně se stejným kódem může být z roku 2022, 2012, 2002, 1992. Některé vyhledávače  kódů kombinují přečtení kódu s databází vůní, takže vyhodí správný rok. Pokud se vám výsledek nezná, nebo nenajdete nic, ověřte si to v jiném vyhledávači, nebo raději dvou.

Ale:

Tento můj starší parfém code checker vyhodnotil jako z roku 2022

Ale já vím, že vůni mám už více let, takže je o 10 let starší – 2012

Zdroj: https://checkcosmetic.net/

Tohle se vám může stát u všech parfémů, které za posledních 10 let nezměnily flakon, například Chanel No.5, Chanel Cristalle, Dior Dune, Guerlain Shalimar, Diorella, diorissimo, YSL M7, Dolce Gabban Light Blue, Armani Crystal…

Má také niche parfém batch kód?

Některé niche značky kódy nepoužívají. Často vyrábějí parfémy v malých objemech v laboratořích, ne v továrnách, takže se jich průmyslové označování batchí netýká.

Jiné niche značky naopak duplikuji bezpečnost např. elektronickým RFID kódem (tzn. chip) a pravost můžete ověřit přiložením telefonu. Třeba Masque Milano má čip zalepený do obalu a nejde zfalšovat. Každý kód  je unikátní a dokáže ho identifikovat právě jen telefon (s internetem). Masque má pak i kód na flakonu,

 

Existují různé moderní metody, většina z nich je velmi bezpečná – pokud máte zájem o niche vůni a nenajdete kód, zeptejte se výrobce, jak své parfémy chrání. Většinou mají naprosto přesný přehled, komu parfémy prodali a kdo je autorizovaným prodejcem.

Takže: u niche parfémů batch code často nenajdete.

Originální parfémy se slevou

Kde najdu datum expirace parfému?

Podle evropské legislativy se parfémy neoznačují, na rozdíl od kosmetiky, datem expirace (datum spotřeby). Proto pokud něco takového na flakonu je, jde téměř jistě o fake. Případně kontaktujte výrobce, jestli ho uvádí (ale já nevím ani o jednom výrobci, který by to dělal).

Zjištění batch kódů před nákupem v e-shopu:

Z mých vlastních zkušeností vím, že pokud zavoláte do Notina na TUTO LINKU, tak vám operátorka dokáže zjistit batch code parfému, který chcete zkusit. Podobnou zkušenost mám také s Parfums.cz, linku pro komunikaci najdete TADY.

V obou dvou e-shopech navíc můžete vrátit parfém, pokud se vám zdá batch code podezřelý nebo starý. Doporučuji: vždy vracejte parfém “nepoužitý a nerozbalený ve 14 denní lhůtě bez udání důvodu” – vyhněte se reklamaci, která se bude vyřizovat až 30 dní a budete čekat na její výsledek a peníze.

4 ZLATÁ PRAVIDLA: dostačuje kód jako kontrola pravosti parfému?

 • Samotná existence kódu na parfému: NE.
 • Nalezení kódu v syetému: NE.
 • Absence kódu v systému: NE.
 • Správný vzhled kódu: z 90% ANO.

Opakuji větu ze začátku: Neexistuje přesvědčivější důkaz pravosti parfémů, než vzhled kódu na flakonu. 

Jak zjistit a ověřit pravost parfému?

Jak identifikovat fake parfém, si přečtěte tady v podrobném obrázkovém průvodci.

Kde koupit originální parfémy?

Mám stovky parfémů a ano, několik fejků nebo starých, zkažených vůní, jsem koupila taky.

Z mé zkušenosti: za naprosto bezpečné považuji Notino, Parfemy.cz, Parfumdreams.cz, Vivantis a Brasty.cz  a samozřejmě kamenné prodejny jednotlivých značek a velkých řetězců (Douglas, Fann).

Pro slovenské zákazníky jsou to NotinoParfumdreams, Vivantis.sk, Brasty.sk.

Nejenže mám spolehnutí na dodání, originalitu a kvalitu, ale v případě, že mám pochybnosti, tyto e-shopy komunikují a snaží se řešit problém. V případě vrácení peněz mám jistotu, že je dostanu zpět. A jejich sortiment je tak široký, že seženu vždycky co potřebuju.

 

Pokud máte dotazy, neváhejte je napsat pod článek! Hezký voňavý týden!

Parfumdreams – slevový kód na 250 Kč – při nákupu nad 1.483 Kč

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.


You may also like...

15 Responses

 1. Tina napsal:

  Moze byt tester bez batch kodu a pritom original?

  • Romana napsal:

   NE. Jestli má plné balení batch kod, má tester taky. Tester je stejný výrobek, z jedné výrobní linky, jenom se pak na konci výrobního procesu určitý počet hotových parfémů označí jako tester (samolepkou nebo razítkem) a balí se do obyčejné krabičky (a ta musí mít taky batch code, shodný s flakonem).

   Pokud se pak na flakony ještě lepí nějaké ozdoby (třeba parfémy Lolita) nebo mají nějaké drahé víčko (třeba Féerie od Van Cleef Arpels), tak na tester už se nedávají. Ale k=od tam bude!

   Ale existuje jedna výjimka – o jakou šlo značku?

   • Martina Smolková napsal:

    Boucheron Tubereuse de Madras. Ale rozmyslam, ze kod mohol byt na krabicke, ktoru uz nemam a nepamatam si to.. Tina

    • Romana napsal:

     Aha, tak Boucheron z téhle privátní kolekce má kód na flakonku jinde a je delší – připojuji obrázky. Na krabičce je na obvyklém místě. Zkuste pohledat na svém flakonu, je to fakt špatně vidět, a dejte mi vědět. 🙂

     boucheron batch code place

     boucheron code bottle

     boucheron code box

 2. Akret napsal:

  Tak jsem přeřčetla začátek, kde se píše, že batch kód je kombinací písmen a čísel, šla okouknout pár svých Diorů a lekla se. Naštěstí jsem četla dál a vidím, že Dior má čtyřčíselný kód, tak je to snad ok. Články jsou skvělé a poslední dobou je pořádná úroda, to se mi líbí. Jen by to chtělo nějakého korektora, čímž se přidávám k dávnému Deradovu volání (to bylo ostatně asi před sto lety, co je s ním? a s Katrynou?) po jazykové korektuře.

 3. Ivana Rajnišová napsal:

  Super článek, díky. Na Elninu nakupuji už přes 10 let a nikdy jsem neměla podezření na nepravost parfémů. Jelikož ráda nakupuji parfémy, které se již vyrábí delší dobu, tak u e-shopů mám spíš obavy o stáří parfému. Také sleduji videa u Fake cip a když vidím, jak už jsou ty faky vymakaný, tak třeba Chanel už kupuji jen na Douglasu, když mají 20% akci, ta cena je pak nižší než na eshopech. A také se radši teď dívám po parfémech menších niché značek. Taky jsem jednou nalítla a koupila fake, to bylo přes Facebook jakože výhodné testery .

  • Romana napsal:

   Díky za tip na ty videa, tam strávím nějaký čas. 🙂 Notino je taky autorizovaný dealer Chanelu, ale pravda je, že ty ceny s kódíčkama a zaváděcíma slevama leckdy vyjdou v kamenných parfumeriích líp.
   Já mám ráda německý Douglas, sbírám si tam body, uplatňuju je na další nákup jako slevu a navíc je tam hrozně fajn personál (to teda i v CZ Douglasu, tam je vidět rozdíl ve výchově prodavaček proti ostatním).

   Jinak k fejkům niche je článek tady: https://frangipani.cz/fejky-niche-parfemu-na-co-si-dat-pozor/?highlight=niche%20fejky

 4. Táňa napsal:

  Hezký článek. Jen pro zajímavost – takové Elnino a jeho spřátelené weby (např. Kosmetika-zdraví) se nedá považovat (podobně jako Notino) za naprosto bezpečný eshop s parfémy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..