• ABACI: Abaci + perfume shopping Frankfurt am Main (fotogalerie)

Abaci = plurál od abacus. Takové pánské příslušenství. Pak ho nahradil doutník, cigareta, kalkulačka, pak počítač, pak mobil. Mluvím o řeči herců. Správný muž byl vždycky chytrý muž, a tak měl doplněk, který tvořil dobový stereotyp pro „nejsem blbej“. Kdo by taky chtěl svalnatého blce – on i ten Terminátor byl pěkně mazaný, i když jinak hora masa nebo plechu nebo titanu. Abacus byl ikonem chytrého a silného muže.

Kabelkáč Abaci mezi miniaturkami.

Tím jsem se mazaně dostala k názvu této vůně: značkový parfém prodejce značkových doplňků pro muže ve Frankfurtu. Franfurkt nad Mohanem je bohaté město plné bank a bankéřů, a ti potřebují někde utratit svoje peníze. Osu konzumu tvoří rovnoběžné ulice, jedna plná módy (Cartier, Chanel, Dior a tak), souběžka je plná luxusních bufetů. Na ulici jsou vytažené koberečky před úpravnýma dřevěnýma domečkama, v každém se smaží, peče, vaří něco ze světové kuchyně za německé ceny (jak říkal Krampol: „kratke ostravske klobasy za dlouhe ceny“), rozlívá se tady moselské i šampaňské (do skla!) a mezitím se promenují zástupy chlápků a ženskýchchlápků v oblecích od Bosse, to minimálně. Ženochlapi nosí kabelky Ferragamo, Cartier, Prada, ale Vuittonek a Burberry tady moc neuvidíte. Frankfurt je takové Milano severu, bohatí jsou (nebo budou) tady všichni, aspoň se to předpokládá, tak už není třeba na to upozorňovat krámy s natištěnými  cenovkami. V téhle družné, spiklenecké, milionářské atmosféře vedle sebe na stojáka na ulici cpou mladí Rokfórové bratwursty, jihoamerické hovězí a sušenou šunku, dají si cibetkové presso a jdou si zanakupovat nějaké ty abaci. Třeba do Abaci, které je hned za rohem od téhle luxusní venkovní jídelny.

Abaci je butik doplňků pro muže, výhradně pro muže, které z nich udělají ještě lepší muže, aspoň pro oko. A pro nos! Mají chytří a svalnatí muži právo na vlastní parfumerie? Jakpakbyne! Povinnost! A Abaci ji má! V oddělení parfumerie najdete výběr zajímavých niche unisexů a mužských vůní (blah! Kdo to určuje?) a hlavně: parfémovou vodu Abaci. Specialitu, která se nikde jinde neprodává. Specifická a jedinečná a pokud mají muži jen jednu čichovou buňku, tak se podle ní poznají. Je to takové Bratrstvo spiklenecké vůně; můžou být třeba v sauně vedle sebe dva naháči, nasají nosem…á, už to vím! Kolega bankéř! A žádná láce…

Abaci je bergamotová esence s trochou různých jiných, krásně ladících ingrediencí: suchý citron, kůra mandarinky, trocha čerstvých bylinek, frézie, pepř a kosatcový kořen. Ale vůbec si to nepředstavujte jako mišmaš těchto složek – vybrala jsem si je ze nepřeberného složení a ne že bych je přímo identifikovala, ale představuju si, z čeho to výsledný akord je složený, co ano, co ne…vůně je totiž úžasně kompaktní, kromě bergamotu tam není cítit nic…nebo vlastně všechno. Ve složení jsou uvedené i takové složky jako růže, fialka, jasmín, hromada pryskyřic, nemůžu připustit, že by tam něco z nich bylo, ale určitě ano. Jednak proč by lhali, druhak vůně není vůbec pichlavě citrusová, ale je hezky zaoblená, obláček; a to určitě způsobují ty nasládlé složky. Na začátku lze ještě identifikovat jalovec, který bývá signem mužných vůní, ale během hodiny se vytratí a zůstane jen ta bergomotová nádhera, podepřená tisícem dalších krasavic. Mužská? Ani náhodou! Je už v té kategorii „toto voní“ a je jedno, kdo ji nosí. Ostatně – jako většina nikovek.

Abaci – složení

Znáte bouillabaisse? Francouzský rybí polévka z tisíce a jedné surovin, všech ryb řek i moří, chobotnic a jiných mořských červů, kompletního sortimentu provensálského koření svázané do kytičky bouquet garni, pomaličku se vaří při mírné teplotě, a výsledek je famózní: hromada věcí, které nemají žádnou vlastní chuť, celkově to chutná jako ryba; ale je to spíš dojem ryby, protože tak dokonalá ryba přece neexistuje. Když budete chtít určit, po které surovině chutná, nedokážete to, ale připustíte tuňáka, krevetu, bramboru, celer, bobkový list… Podle stejného receptu uvařili Abaci.

Už jsem se zmínila, jak dlouho to voní? Dva dny! Po hodině, kdy se ustálí, v podstatě už jen ztrácí na síle. Po 24 hodinách je zcela zřetelně cítit z oblečení, které jsem nosila na navoněné kůži. To je ono, pro chlapy: stačí ráno jednou a pak už se nikdy za celý den nemusíte ztrapňovat v kanceláři!

kabelkový flakon Abaci

Cena odpovídá kvalitě v krásném flakonu z matného skla s dřevěným špuntem v dřevěné krabičce: 100ml EdP za 140€. Dá se objednat po netu. Když v obchodě nakoupíte, dostanete kapesní balení 10ml (viz obrázek) jako dárek.

Fotky z města: Frankfurt je plný malých parfumerií, které nabízejí různé zvláštnosti i novinky mainstreamu, třeba Worth, kabelková balení vůní, o kterých jsem netušila že kabelkáč existuje, miniatury a dvacet let staré vůně, španělské vůně, které jsou v Evropě jinak nedostupné… nemá cenu parfumerie vyjmenovávat, prostě tam jeďte a koukejte. Upozorňuju jen na dva klenoty.

You may also like...

6 Responses

  1. derad napsal:

    hele, fakt ta němkyně řekla “Halt”?

  2. Italsky,jo??? Dobře!!! DNES 12:00. Těším se, až si počtu…

  3. Dobré ranko!!! Jsem dnes svěží jako jitřní rosa… A mám dotaz k Udici: jsem si naprosto jistá časem publikování, ale lehce tápu ve dnech… včera, dnes a zítra nebo v sobotu večer a v neděli ráno???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..