• ANDY TAUER: Tableau de Parfums – Miriam

Strejda Andy, který si ve svém curyšském vystrkově sám balí i vzorky a cena jeho vůní odpovídá jejich kvalitě, ne globálnímu marketingovému rozpočtu (takže vlastně – podle mainstreamových měřítek poměr cena/výkon mluví pro Tauera), volí vlastní propagační nástroje a všichni absolventi marketingu na VŠE na Žižkově by se od něj měli učit. Taktika:

1. Vymyslet a vyrobit dobrý parfém
2. Vymyslet pohádku (nejlíp spolu se stejným podivínem, jako jsem já), počínaje vznikem v tajné alchymistické laboratoři někde ve střední Evropě
3. Rozhodit hafo vzorků mezi lačné spotřebitele
4. Uvzácnit prodej na hranici nedostupnosti (Miriam je možné koupit jen v jedné parfumerie v Paříži, v jednom shopu v LA, Tauer ho ve svém švýcarském obchodě nemá, na netu taky ne, Les Senteurs v Londýně ho nikdy mít nebudou, možná někdy v Bruselu)
5. Přiživovat pověst…přiživovat…přiživovat…líbat se s dodavateli a bloggerkami (ale to je velmi příjemné!!)

Akorát mají trošku (trošičku dost) binec v těch značkách, to by měli doladit; ale možná jde o snahu získat balík key words pro internetové vyhledávače: Tauer, Pera, Tableau de Parfum, Evelyn Avenue, Woman’s Picture…
Novou řadu vůní „Tableau de Parfum“ spojil se seriálem nízkorozpočtových celovečerních filmů o ženách amerického nezávislého režiséra Briana Pery Woman’s Picture. Myšlenka spojit parfém s filmem není úplně původní, jistě i jiní čtenáři, než přítel Derad vzpomenou na Polyester Johna Waterse, ale Odorama byl jiný koncept a hlavně šlo o zcela odlišný typ vůní, takové…zemitější.
ObrázekObrázekObrázek

První film je melodrama o Miriam, ženě z 60. Let, vypráví o jejím komplikovaném vztahu k matce, manželovi, práci…a zbytek si dokoukejte na DVD, které dostanete s parfémem. V příštím roce fanoušky čeká premiéra filmu i vůně Loreta a rok později Ingrid a pak se uvidí; spolupráce Tauer+Pera je naplánována na deset let, podle toho, jak vypadá Miriam, se máme na co těšit. Aspoň já jo, jsem zvědavá: Loreta má být tuberózová a jestli ji ani Tauer nedokáže dovést do lidské podoby, tak je s tuberkulózou v mém parfémovém světě ámen.

Tak šup, šup, Miriam:
Obrázek
Miriam má tři fáze:
1. Clinique Wrappings
2. No. 5 (Liú)
3. Clinique Wrappings
Pro ty, kdo neznají Wrappings (a že jich moc není, kdo by taky chtěl nosit vůni s názvem „klinické obaly“): Wrappings jsou aldehydová esence. Občas se objeví v nabídce Clinique, ale protože mají stejný flakon, jako Aromatic Elixir (jinak s AE nesouvisí ani jednou molekulou), tak si jich málokdo všimne. Jestli chcete vyzkoušet to, co dělá pětku pětkou v ryzí podobě, hrrr na ně! Tester mají v Máji (My Tesco), aniž by vůbec prodavačky tušily, že je to něco jiného, než AE a nedávno jsem viděla, že se objevily v Clinique buticích, třeba ještě někde nějaký mají.
Z toho vyplývá, že začátek je aldehydová lavina. Není to jen samo mýdlo, ale je to v tom i namydlená, horká ženská pokožka.
Po dvaceti minutách úporné mýdlo pomine a nastává chanelovská fáze (tedy: ona je spíš Liú, ale jednak Liú není když přímo fake, tak minimálně “nezaměňujte s…” ano, tak ji ignoruju, a druhak ji nikdo nezná, tak z názorných důvodů si představujte No.5 č.p.). Jenže…není to krotká No. 5, jak ji známe dnes. Je to drsná, pryskyřičně nahořklá vintage prda. Stejně jako v Pětce není dost možné identifikovat jednotlivé květiny: určitě kosatec, určitě fialka, určitě růže v takové té obvyklé, oblíbené lahodné kosmetické kombinaci. Aldehydy to stejně ale pořád válcují a zezadu skrz oponu někdo píchá tím mečem ukutým z černé ambry, natřeným jedem z tonky.
Asi po hodině se ustálí na wrapping s vanilkou a to je vlastně dojezd. V téhle formě zůstává další dvě hodiny zřetelně na kůži. Sem tam prolítne nějaká kytka, ale jen tak, aby to nebyla nuda.
Zajímavá je ta práce s aldehydy, jak se proměňují a vytahují si ze složení postupně jednotlivé skupiny složek. Nejen tím, ale i celkovou atmosférou je Miriam duch vintage. Jestli si mám představit, jak voněly dámy, které začaly nosit jako první pánské košile do práce, tak je to Miriam. Myslím, že kdysi tak voněla i No. 5, na kterou se odvolává Tauer i Pera (tak prý voněly ženy v jeho dětství); z dnešních je jí možná víc podobná Liú (tou ostrou květinovostí v prostřední fázi) a už zmíněné, téměř neznámé, Wrappings.

miriam.jpg
Dlouho jsem se rozhodovala mezi Liú a No.5, nakonec shodou okolností se mi na polici ocitla dvojka (jako dvě deci) No.5 EdP (decka Liú už tam byla, decka EdT Pětky taky, ale furt to bylo málo). Dalším mým Chanelem bude Miriam, jsem rozhodnutá, obsahuje kromě krásné vůně taky tu náladu a eleganci, kterou od Chanela očekáváte, ale kvůli zákaznicím Sephory ji časem odstranili z receptury. Doufám, že to není limitka a neskončí s dalším filmem.

PS: Myslím, že Tauera musí těšit, že to všichni srovnávají s Pětkou; a taky myslím, že ho to časem začne hrdlit; a mne by začalo štvát, kdyby se kvůli Miriam z Tauera stal mainstream, ale tolik toho Tauer naštěstí nikdy nevyrobí.

Upozornění: líbí se vám nový flakon Tauerových vůní? Pro tuhle řadu vůní pro Tableau Parfums byl vyroben nový flakon, nezaměnitelný s pětiúhelníky. “Staré” dobré pětiúhleníky, občas plněné skleněnými kuličkami, projdou v roce 2013 úpravou: jejich víčko bude nahrazeno BAKELITovou kostkou; jako z pravého bakelitu, prvního a nejslavnějšího plastu na světě.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..