• Velké fialkové defilé 27. PARFUMS DE BERRY: Violette Rebelle (Johanka z Arku v minisukni)

Fialkových vůní je asi tak milión značek a asi tak tisíc druhů. Život zavilého fialkáře vypadá asi takto: po rychlém zamilování se do fialkového květu obvykle začínají u přírodní parfumerie, přes kterou sedoberou k pramatce všech fialek: Violetta di Parma / Borsari. U té obvykle setrvají určité období, ale pak se jim zachce nečeho víc a jejich cesty se rozejdou: buď hledají něco konvenčního, ale luxusního, fialku obklopenou opulencí květů a ovoce, třeba Violet Blonde / Ford nebo Insolence / Guerlain. Nebo něco neobvyklého, kde fialka zase až tak hlavní roli nehraje, ale pořád určuje charakter, třeba Vjola / Nishane, I miss violette / TDC nebo Tindrer / Baruti. Jsoumezi námi  také lidé, kteří potřebují čistou, na kost vybělenou fialkovou podstatu: pro ty vznikl Lightscape / Ulrich Lang nebo Veloutine / Technique Indiscréte (a pořád se čeká, jestli se do ní pustí tako Jean Claude Ellena a zařadí ji mezi sterilní Hermessence). A pak jsou tady lidi, jako já s Mirkou, kterým tohle všecko už prošlo kolem nosu, príma, ale hledají inovace. Inovovat fialku je mimořádně těžké, protože to je jako zkusit vylepšit sluníčko nebo nebe nebo čerstvý vzduch. Navíc se o to pokouší hordy parfumérů už po staletí. Někomu se to povede, někomu ne, v zásadě to chce nové lidi s novým přístupem: no a těmi jsou právě Cécile Vialla, majitelka značky Parfums de Berry a moje kandidátka na Marianne, a Anatole Lebreton, dříve blogger, pak amatérský tvůrce vůní pro sebe a dneska jedna z potenciálních nových hvězd mezi parfumérskou omladinou.

Parfums de Berry je tak čerstvá značka, že ještě nemá ani web a pořádnou distribuci. Mám vám o ní toho strašně moc říct, o tom, jak pihovatá Cecile cestovala po světě, až došla k tomu, že doma, ve Francii, v Normandii, je nejlíp. Jak se soustředí na to, aby všechno, co dělá, podporovalo Normandii, a tak veškeré nákupy surovin a služeb drží přísně doma, uvnitř francouzských hranic. Jak se snaží propagovat prostřednictvím parfémových příběhů svůj region, jak si za tvář a hlavní hvězdu vybrala Johanku z Arku. Jak kašle na bohaté zákaznky z Asie, nepodbízí se a dělá to poctivě pro nás, pro Evropany, co se nám tady líbí a chceme si to tady chránit a rozvíjet. Kulturně i ekonomicky. A jak dala příležitost Anatolovi, který všechno dělá evropsky poctivě. Nechám si to na příští velký článek: dnes je neděle a my se už ve čtvrtek s Cécile v Paříži uvidíme. Potkaly jsme se letos na Esxenci, tak nějak mezi námi proběhla chémie, takže slovo dalo slovo a budete mít tuhle krásnou francouzskou značku s plnou parádou. Dneska tedy jen suchá, stručná recenze suché fialky, na jakou jen tak nekápnete.
 

 
Violette Rebele patří do kolekce L´Eaux Normandes a prý ztělesňuje normanskou vzpurnost proti králi. No nevím, jestli tahle něžná vůně by dokázala kohokoliv naštvat nebo dokonce navodit mu mylšneku na vzpouru, každopádně z pravidel se vymyká.

  • Drásavě dusivý začátek

Ještě než uschne líh, dostanete první úder fialkou mezi oči: v hmoždíři rozdrcené čerstvé fialkové listí a kvítky v plátěném pytlíku, na které se už pár let prášilo na venkovské půdě. Tady v Normandii se dělá tradiční Suze, likér ze silně aromatického hořcového kořene. Voní suchým kořenem, po petrželi, šafránu a po kosatci. A to je přesně on, který přilili do hmoždíře. Alokoholický začátek pomalu přejde do vyschlého hrdla, kdy intenzívně vnímáte jen suchou rostlinu, sakum prásk i s kořeny. Podivně přitažlivé. “Suchost” tady neznamená “nesladkost”, ale dusivou prášivost, naprostý nedostatek vláhy. Protože sladkost se záhy objeví…

  • Kdo přilil calvados?

Sladkost ovoce obvykle přenese vůni buď ke gurmánství, nebo do orientu. Tady se podařilo nechat ji ve Francii: Moraváci zkoušejí kvalitu slivovice tak, že si ji kápnou na zápěstí, rozemnou a podle vůně se pozná, z jakého ovoce a jaké zralosti pochází. Jestli to Francouzi dosud s kalvádosem nedělali, tak teď to můžou nacvičit s tímhle parfémem: jablka byla natrhaná v létě, kdy se na plném slunci mění svěží srdce ovoce na lahodnou šťávu. Jablka utrhli v přesném okamžiku: na kvašení do pálenky je obsah cukru asi ještě nízký, na burčáček už by to šlo. Spolu se suchým fialkovým základem vytvářejí kontrastní duo s výrazným šafránovým plastikovým tónem*, chvíli se můj nos přiklání k suchosti, chvíli ke svěžesti ovoce. Zneklidňující.

  • Uklidňující dojezd domů

N a pak když už si říkáte, že nic nového nepřijde, vyleze ze základu čisté pižmo, hezky to všechno rozpustí a rozpije a spojí do obláčku. Fajn známého a uklidňujícího, suše prašného. A nesmírně vyzývavého, jako suchá pokožka pěkné, dospělé ženské.

  • Elegantně koketní

Na Violette Rebelle jsou jen kladné ohlasy: i lidi, pro které bych si myslela, že tou suchostí bude extrémně protivná, ji chválili. Muži především. Tohle je vůně, která požaduje určitou zkušenost, aby ji dokázal nositel plně ocenit. Ale povedla se udělat tak, že i laikům lahodí. Něco jako Dalí: odborník ocení techniku a fantasii, laikovi se prostě líbí a zaujme, přestože to není klasická oku lahodící selanka. Je moderní a přitom stará, pracuje se starými, klasickými složkami, po novém: jako ta Johanka z Arku, kdyby slezla z koně a nahodila minisukni.
Chcete-li být koketa na úrovni, noste ji. Není prvoplánově sexy, něříká “koukej na mne, skoč na mne, sežer mne”, ale “všimni si, kolik mám vrstev, zkoumej mne do hloubky, a dostaneš zlato místo místo pozlátka”.  Prostě pro nás dopělé ženské.

  • Kde to seženete

Nyní parfémy Berry můžete zkusit a koupit v Pařížském Jovoyi nebo v parfumerii 35 Rue Damiette v Rouenu. V blízké době by se měla objevit v distribuci v Německu a Rakousku.

*šafrán+fialka: ve fialkových listech jsou obsažené přírodní látky, které jsou podobné šafránu. Fialka byla první syntetizovaná vůně a dnes už přírodní fialku nenajdete ani v “přírodní” parfumerii (však taky v těch pravých “bio parfémech” fialka nikdy není zastoupená.) Určitá plastovost, kterou fialkový list disponuje, je ovšem přirozená a žádoucí, v žádném případě to není daň za průmyslovou výrobu.

Na obrázcích vidíte, jak trávím svůj život: na cestách. Vůbec nic ty fotky ve vztahu k parfému neznamenají; spíš můj vztah k parfémům momentálně, tedy že mám čas, jen když stojím v zácpě. Tak ještě tu Paříž a pak si dáme prázdniny a budeme se věnovat voňavkám, ne? Plánujete v létě nějaké ecsty za vůněmi? Kam a za jakými?

 
 
 
 

fialky_puzzle_TDC

Klikněte na obrázek pro další fialky!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..