• CHRISTIAN DIOR Cruise Collection: Escale a Pondichéry (lovely Earl Grey)

Tak mne napadlo, že vlastně vůně, kterou já mám za univerzální mainstreamovou polívačku a nestojí mi za bližší rozplývání se, může být pro někoho hodně zajímavá. Ono mne to teda nenapadlo jen tak zčistajsna, ale protože kolega měl nějaké připomínky k 24 Faubourg, nechápu neznaboha, slíbila jsem mu na druhý den lahodnou odměnu.

dior ascale a pondichery romana granatova

A fakt to klaplo, celý den kolem mne kroužila suita kolegyň v čele s těhotnou Renátou a vzdychaly blahem a muži též nešetřili komplimenty. Myslela jsem si něco o perlách a sviních…ale i já sama uznávám, že Escale a Pondichéry je jedna z nejmíň konfliktních vůní z mé poličky: je jako moje spolužačka z (the neverending story) kursu angličtiny Petra. Krásná, něžná, příjemná, chytrá, zdrženlivá, lehce smyslná, ne úplně nápadná, skrývá vnitřní oheň, který se navenek projevuje jako teplo, každý se s ní rád setká, muži i ženy, všichni ji mají rádi. Takových mezi námi moc není.

Líbezná,

Líbezná,


Escale je jedna z takové nenápadné cestovní řady Dior, v regále až dole, zastrčená, žádná promotion. Ale když si jí všimnete, docvakne vám ta nenápadná a jednoduchá krása flakonu Dior s klasickým vzorem Cannage, zkusíte, napoprvé OK, ale tak zase žádný odvaz, pak přijdete domů, co mi to celý den tak příjemně voní na ruce? Rozpomenete se, zkusíte podruhé a jste její.
líbezná,

líbezná,


Tak jsem si ji oblíbila já. Nejdřív mi přišla úplně nezajímavá, tuctová, komerčněě postavená na rychlý citrusovo-sladký efekt, fádní a stereotypní…Jako prsatý Celentano. Znáte Celentano? Pak se nad tím zamyslíte, porovnáte, a zjistíte, že nejsou fádní, protože nepředvádí povrchní znaky toho, čím by chtěli být (líbivá vůně, chlupatý chlapák), ale že jsou samotnou ESENCÍ toho, co jsou – libá vůně, testosteron. Celentano pro mne zosobňuje esenci šovinistického mužství, sex, hormony, lehké erotické násilí na ženách, něhu k vlastním potomkům…trvalo mi to asi 20 let, než mi to došlo, ale teď: áách!
Adriano divino, sledujte řeč očí, testosteron stříká…
[youtube=http://youtu.be/Q1VGoKBKR3I]
[youtube=http://youtu.be/KadQgizzeUM]
Uklidněte se, ano? Stejně tancuje jak Gott. K Pondichery jsem tu cestu neměla tak dlouhou. V indickém přístavu Pondichéry (புதுச்சேரி Putuccēri, பாண்டிச்சேரி Pāṇṭiccēri, Puducherry) na východním pobřeží Coromandel (Šu-Li Mandal) se překládá zboží z rychlých člunů, lehce překonávajících pobřežní mělčiny, na obrovské zaoceánské transportní lodi, které se až k pobřeží nedostanou.
dior escale a pondichery romana granatova (4)

Zboží z vnitrozemí Indie sváží železnice a říční lodě a hlavními komoditami jsou odedávna čaj a koření, hlavně oblíbený kardamom, santál a čisté jasmínové silice. V Pondichéry se celý rok stabilní teplota pohybuje mezi 24° až 30°C, je pod mrakem, vlaho, povívá vlahý svěží větřík, který hýbe vlahým mořským vzduchem. No a to všechno dali to téhle zavařovačky a píchli do toho rozprašovač.

líbezné,

líbezné,

Dominantní je lahodný čaj a kardamom – stejný hladký chladivý kardamom, oblý jako oblázek křemene z řeky, je ve Voyage od Hermése. Vlažný černý čaj Earl Grey (podle složení jasmínový, ale já cítím bergamotový), maličko oslazený medem a trochu ocitronovaný a to je všechno. Vlastně úplně jednoduchá a nekonfliktní kompozice a ani se moc nerozvíjí, jen lehce sládne, jak ztrácí citrusy. Výsostně ženský, jemný jako sárí indických dam, povlává kolem těla a potěší každého kolemjdoucího. Je zkrátka LÍBEZNÁ.

líbezná,

líbezná,


Čajovky obecně jsou okolím chválené, líbí se mužům i ženám bez rozdílu; v práci rádi vtipkují, že na otázku na tuhle vůni odpovídám: “A to je zrovna takový úplně obyčejný Dior” (nechce se mi vysvětlovat, že to není žádná prapodivná kompozice typu Westwoodiny budoiry, vzácná a drahá Cerchi nell Aqua, vypilovaný Acampora, jebnutý Blood Concept, skřítek Andy, víla Neela nebo vintážní Diorella, kterýma se ráda pochlubím, ale úplně řadový antiperspirant). Teda chce se mi vysvětlovat, ale jim se to už nechce poslouchat, a tak mne mají za snoba. Pondichéry mám pořád skladem a když vidím dobrou cenu, nakupuju bez rozmyšlení. Dobrá cena je pod tisíc za 125 ml a do Fannu si pro něj něchoďte.
líbezné,

líbezné,


Už jsem zmiňovala výše, Escale a Pondichéry je součástí cestovatelské kolekce Christiana Diora Cruise Collection. Vedle Indie najdete ještě Escale a Portofino a Escale aux Marquises, loni se objevila Escale á Parati. Portofino je třeskutě svěží citrus a cypřiš, řekla bych, že hodně podobná Eau d´Hadrien  od A. Goutal. Markézy jsou pomerančově zázvorové s přídavkem dalšího koření a pepře, celkový dojem je kyselý a suchý pomeranč. Parati voní jako luxusní hořké citrusy ve styli Bigarade Concentree od Frederica Malla. Všechny jsou krásné, poměrně jednoduché kompozice kolínského typu, ale Pondichéry se mi zdá nejzajímavější.
líbezná,

líbezná,


Ještě slovo k výdrži: je to polívačka, což naznačují už prodejní balení: 125ml a 200ml. Těší mne se celý den  beztrestně (sic!) v kolektivu postřikovat. Rituál odpovídá pití čaje: loknu si z hrnku – šplouchnu na sebe Puducha. Příjemné.
líbezné.

líbezné.


Vzhledem k ceně by to mohlo být ale trochu lepší, tak jsem se pokoušela najít levnější alternativu: není! Pokud se zaměřím na kardamom, mohla by ji zastoupit Voyage od Hermés (no, levnější…); a to dokoce tak, že bych přísahala, že Jean-Claude Ellen zanášel k Diorům (ne, autorem celé cestovní kolekce je Francois Demachy). Ale chybí jí citrusy a hořkost čajových lístků. Jestli hledáte bergamotový čaj, doporučuju Thé Bergamote od l´Occitane; je to přesně ta druhá půlka kruhu, jang, pokud je Voyage jin. Cena více než přijemná, ale mají ho tak jednou za 3-4 roky (dlouho nebyl, možná, že se letos objeví, číhejte).
podpis_ROM

You may also like...

5 Responses

 1. udvouverunek napsal:

  Si ji snad budu muset znovu ozkoušet. Každou z těch cestovních vodiček jsem párkrát zkoušela (krom Parati, tu jsem ani nezaregistrovala) a nepřitáhla mě ani jedna, a to ani tahle po tvém upozornění na čaj. Ho tam prostě asi nemám, nebo co. A přitom čajovky docela oblibuju… (teda, jak které – vzpomínám si na jednu o Artisana, už nevím jakou, a to mi celkem kroutilo žaludkem).
  Jinak se mi líbí tvoje povídání a příběhy kolem bohatě ilustrované autentickými fotkami, jo, to si čtu (a prohlížím) moc ráda.
  Verunka

 2. derad napsal:

  né, jako že ne jako zpěvák.
  já nevím.

 3. derad napsal:

  Calentano vypadá jak fotbalista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..