• Co to je.… Ambra, Amber, Ambergris?

Legenda o velrybě, která ztrácí v moři drahocennou parfumérskou surovinu jménem AMBRA nebo AMBERGRIS, je známá. Ale je to pravda? A co dnes, kdy se vyrábí miliony litrů parfémů a velryby jsou ohrožené? Koupili jste si parfém, kde je uvedeno AMBRA ve složení, ale přitom voní spíš jako pryskyřice z borovice? Pojďme si v tom udělat pořádek!

co to je ambra ambergris parfem

 

Co to je AMBER?

Název ambra, anglicky amber, v parfumerii je velmi zavádějící. Jednak proto, že doslovný překlad z anglického “amber” je jantar a také proto, že se pod tímto názvem skrývá celá velká skupina parfémových složek. V moderní parfumerii je ale pod touto složkou nejčastěji myšlena směs vonné látky extrahované z jednoho či více druhů pryskyřic s vanilkou. A právě proto, že takto vzniklá tekutina má zlatavě-hnědou, jantarovou, barvu a asi i pro stejný původ (pryskyřice) dostala své jméno po jantaru. Už dávno před moderní parfumerií se ale tyto pryskyřice využívaly jak k parfémování, tak k vykuřování, do kadidelnic.
V naprosté většině se ambra dává do základu a parfémům dodává hloubku, stabilitu a orientální nádech. Voní teple, měkce, BALSAMICKY, trochu dřevitě, podle množství vanilky sladce a někdy s přídavkem kouře, nebo jehličí. To závisí na typu použité pryskyřice.
Takže pamatujte, že JANTAR SÁM O SOBĚ, TEDY ZKAMENĚLÁ PRYSKYŘICE, SE V PARFUMERII NEVYUŽÍVÁ.

Co to je PRAVÁ AMBRA, ŠEDÁ AMBRA, AMBERGRIS?

Pravá, také šedá, ambra (anglicky Ambergris) je něco docela jiného. Pochází totiž z velryby, konkrétně vorvaně. Traduje se, že je to zvratek, výměšek, někdy dokonce sperma, ale není to tak. Ambergris vzniká pouze při vzácném onemocnění části zažívacího traktu velryby. Tehdy se v tenkém střevě hromadí nestravitelné zbytky potravy (nejčastěji zobáky chobotnic) a společně s exkrementy zahušťují až do podoby kamene. Ven se ambra dostane až když velryba zemře. Ani to samo o sobě ještě nestačí ke vzniku pravé ambry. Následovat musí nějaký čas vývoje ve vodě, kdy je výměšek, plovoucí na hladině, vystaven povětrnostním podmínkám a samozřejmě mořské vodě. Dojde k několika chemickým reakcím, průniku slané vody i absorpci pachů z okolí. Čím delší pobyt ve vodě, tím světlejší odstín barvy a jemnější vůně. Pach černé (čerstvé) ambry je nesnesitelný.
Výsledkem je “plovoucí zlato”, pravá, nebo také šedá ambra, složka v parfumerii jedna z nejdražších a nejméně dostupných. Samozřejmě záleží na stadiu vývoje, ale obecně je její vůně popisována jako balsamicky sladká, sametová s animálními tóny a samozřejmě dotekem slaných mořských tónů.
Je tak vzácná a drahá, že veškeré zásoby, které se najdou, jsou skoupeny a mizí někde na Blízkém a Středním východě. V parfémech nám dostupných se nevyskytuje a je nahrazována právě pryskyřicemi a nebo syntetickými látkami.

vlastnoručně vyfocená velryba v Monterrey, Kalifornie (blíž se k nim nesmí, na rozdíl od delfínů, těm jsme jezdili po hlavách)

 

Jaké pryskyřice se tedy nejčastěji za “nepravou” ambrou skrývají?

 Labdanum: nejčastěji používaná, pochází z rostliny Cist ladový (Cistus ladanifer), rostoucí na jihu Evropy a severu Afriky a prý se sbirá tak, že se sundává z kozí srsti, kam se nalepí, když se kozy pasou kolem těchto rostlin. Voní po lese a sušeném ovoci.
Benzoin: pochází paradoxně ze stromu druhu Styrax (ambroň), jeho vůně je měkčí, sladší, jemnější, do vanilkova.
Styrax: pochází z jiných odrůd stromy Styrax, vůně je kořenitá, skořicová, sladce teplá
Tolu a Peru balzámy: obojí pochází ze stromu Myroxolon pěstovaném hlavně v jižní Americe, liší se od sebe způsobem získávání a následně i vůní.

Co je to Ambroxan (Ambroxide, Ambretone, Ambre Extreme atd.)?

Ambra, ať už pravá, či “nepravá” je čím dál častěji nahrazována syntetickými látkami ze skupiny “Ambroxanů” (každý výrobce si pojmenuje podle sebe) a ty jsou také častěji viditelně přiznány v seznamu složek. Ale ačkoli molekuly jsou stejné, s přírodním zdrojem nemají nic společného a někdy mohou být pro citlivější nosy pěkně drsné, když je parfém některým z nich “předávkován”.
Obecně ale platí, že to jako amatér nepoznáte. Musíte však počítat s tím, že ve většině evropských parfémů žádná ambra není.

Pokud si nosíte v hlavě nezodpovězené otázky a záhady, podívejte se do naší rubriky CO TO JE… v parfumerii?,  jestli nenajdete odpověď, anebo se zeptejte v komentářích, co by vás zajímalo. Rádi odpovíme!

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

 

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

You may also like...

4 Responses

  1. Dobrý den, moc děkuji za super článek! Co se týče pravé ambry, dle informací od Madaliny z Jul et Mad je pravá ambra právě v novince Mon Seul Desir 🙂 V Evropě se stále používat může, ale v USA a Austrálii už je to zakázáno.

  2. mirkau napsal:

    Určitě chci zkusit. A je to stopro, že je pravá?

  3. Ja jsem koupila stoletou kolínskou s pravou ambrou, Mirko. Chceš zkusit? Myslím, že budeš zklamaná, podle dnešních bohatých syntetických vůní je taková slabounká a málo barevná…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..