• Florencie: kde bydlet (accommodation in Florence)

Pokud se chystáte navštívit (parfémovou) Florencii, doporučuji odložit rodinu někam, kde:
1. dobře se najedí a napijou
2. můžou si zasportovat
3. bude příjemný personál (což není tak úplně zvykem od Milána jižněji)

Z vlastní zkušenosti s čistým svědomím doporučuji: Fattoria Le Ginestre, Carmignano https://www.fattoriadelleginestre.it/team/http://www.fattorialeginestre.it/index.htm

Fattoria je statek z 15. století asi 30 km od Florencie (určitě si dejte do GPS souřadnice, je to úplně na konci cesty a fakt problém trefit se) a od těch dob vyrábějí víno, olivový olej a suší fíky, na což mají nepřetržitý glejt od Cosima I. de Medici (račte si povšimnout erbu s medicejskými koulemi va štítu rodinné kaple, která je součástí statku). Rodina, která statek provozuje dnes, jej koupila v roce 1860 i s povolením k zemědělské výrobě. Zrekonstruovali statek, pak kapli a od té doby v ní pohřbívají všechny příbuzné, což vám rádi ukážou. Využijte i nabídky exkurse do výrobny vína (la cantina – nemůžu přijít na český název) a lisovny oleje, kde vám padrone Andrea, příjemný čtyřicátník, ukáže zachovalé udržované prostory i historické zařízení. Jeho žena Sabrina se stará o ubytování a jídlo, ale celkem na statku bydlí asi šest rodinných příslušníků, starý hodný vlčák Zago a tři nevídaně tlusté kočky. Okamžitě vás asimilují, nestyďte se.

Pokoje jsou čisťounké, zrekonstruované, nábytek kombinace původního a moderního, třeba zábavná postel po babičce. Na požádání dostanete do pokoje dětskou cestovní postýlku.

Snídaně je jednoduchá, salám, prosciutto, tvrdé sýry, džusy, ovoce, sladká buchta a to strašlivé italské pečivo (co naděláte). Zato večeře! Dostanete to, co rodina, dokud nepadnete pod stůl, tak Sabrina bude pořád něco nosit. Třeba tortellini s ragú, pět kusů do chlapské porce, vyrobané dnes odpoledne asi babičkou. Nezapomeňte k večeři ochutnat Barco Reale, domácí stolní víno (domácí = vyrábí ho Andrea), můžete mít červené i bílé, a určitě si pak nezapomeňte vzít pár kartonů domů, sedmička za 5€ (!!!). Můžete mít i výběr z hroznů a/nebo slámové, kterému tady říkají Vin Santo (tam už je cena okolo 16-20€).

Ještě jedna výhoda: s Andreou i Sabrinou se domluvíte anglicky (což taky dolů od Milána není úplně obvyklé).

Protože je to na konci světa (viz galerie), nepočítejte s kulturním vyžitím. Přímo kolem domu vede cyklostezka, v okolí jsou roztroušené různé památky na mocnou a bohatou florentskou republiku, kostely, věže, určitě stojí za vidění medicejská vila (je tak 10 km). Doporučuju najít si program festivalů a slavností (sagra), které se v okolních vesnicích konají: nám jen o vlásek unikla sagra v Cermignianu s názvem „Slavnost divočáků, hříbků a polenty“. Na slavnost, nebo spíš hostinu, bylo třeba se objednat telefonicky, tak si to zjistěte předem, ať pak nesliníte před vraty, jako my. Protože Toskánsko je hojná země, slaví tady taky fazoole, pizzu, vepřové, víno, grappu…cokoli si vzpomenete.

Cestou do Firenze budete míjet několik outletů s italskou módou (značky u nás neznámé), doporučuji prozkoumat, no a pak máte k dispozici celou Florencii a okolní města, ale to už si najdete v průvodcích.

Jo, a taky tam Sabrina s Andreou mají vlastní sluneční hodiny.

***

Pro parfémové soudruhy: la ginestra je hlavní složka Wild Elixir (Estée Lauder), sladce vonící žlutě kvetoucí bobovitý keř Genista juncea/Spartium junceum; roste od Florencie až na jih Itálie, na Vesuvu tvoří hlavní porost. Je podobná Cytisu (čilimníku) a taky podobně voní.

 

Galerie – interiéry, exteriéry a výhledy ze statku.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..