GRÉS: ALIX (STARŠÍ, ALE CHYPERNÁ)

Je vám Cabochard příliš kožený? Kupte si Alix. Alix je Cabochardova žena, která nenosí težké kožené boty a motorkářskou bundu. Ale není to žádná růžová panička ze Stepfordu. Když je třeba, vydá se za zády svého muže na motorce do lesa a klidně přespí na mechu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eponymní vůně Alix Grés vznikla v roce, kdy prodala svoji parfémovou “divizi” kosmetickému gigantu Beecham, jako její rozloučení se značkou a poslední spolupráce s Escada Beauté. Prodej nebyl dobré rozhodnutí; ani Alix, ani firmě se nedařilo, a až do roku 1988, kdy značkuodkoupil Yagi Tsusho a odvezl si ji do Japonska. Alix zemřela v devadesáti letech v chudobinci v roce 1993, říká se, že ji zlomil neúspěch značky.

Večerní šaty  Madame Grès (Alix Barton), 1958 Zdroj:  The Metropolitan Museum of Art

Večerní šaty
Madame Grès (Alix Barton), 1958
Zdroj: The Metropolitan Museum of Art


EdT Alix nemá nic společného s lehounkými, řasenými a rafinovanými šaty, které Grés tvořila. Je to nežná dámská chypre. Základem je velejemně zpracovaný větvičník, postrádající charakteristickou kyselost a škrábavou trpkost. Tupě jemná ovocná vůně meruněk a bílých broskví se objeví po pár minutách a převezme žezlo na dcelou kompozicí až do konce.  Bohužel broskev není úplně přirozená, pšouká trochu chemicky (znáte ten tón z antiperspirantů). Časem, kdy odezní svěžejší ovocné tóny, se zvýrazní jasmín a růže, které jsou v kompozici od začátku v pozadí, později celke hezky zakulatí a osladí.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Připomíná mi jednu z Diorových klasických vůní, Diorellu: nevím, jak voní Diorella dnešní, mám původní lahvičku z osmdesátých let. Alix rozhodně jede na stejné vlně, začátek je hodně podobný; jenže Grés se po pár chvílích začne otáčet směrem k jemnému ovoci a květinám, zatímco Diorella popustí uzdu větvičníku, vetiveru a citrusům.
Výdrž obdivuhodná. Diorella je mnohem výraznější, nicméně po několika hodinách ztratí  na razanci, srovnají krok, Alix neslábne a po 12 hodinách stále sálá.
Chypre není moje kategorie, necítím se dobře ve vůních, o kterých nevím, jestli jejich hlavní tón není spíš fetiš nebo smrádek, typicky pačuli, jehličí, větvičník. Alix je “přechodová” vůně; je květinově ovocná, když chcete a ignorujete ten divný tón. Ale je taky chypre, když chcete mít chypre.
A ještě mám pro vás jednu věc. Grés se dnes zdá být okrajovu značkou, která chrlí každoročně trochu bláznivé verze Cabotinky (Cabotine sama je báječná). Skoro by se zdálo, že Alix neměla co prodávat. Zdá se mi v tomto momentě užitečné podstrčit vám seznam jejích vůní.
1946 Muse
1959 Cabochard
1965 Gres Monsieur
1976 Qui Pour Quoi
1981 Eau de Gres
1982 Alix
1982 Monsieur de Gres
1984 Gres Monsieur Sport
1990 Cabotine
1996 Pastel de Cabotine
1996 Homme de Gres
1997 Folie Douce
1999 Grain de Folie
2000 Air de Cabochard
2002 Cabaret
2003 Cabotine Bleau
2003 Cabotine Rose
2003 Cabotine Fleur
2004 Cabotine pour Homme
2005 Caline
a další a další a další…

You may also like...

5 Responses

  1. derad napsal:

    Bez Cabaretu bych se už neobešel.

  2. dzona napsal:

    Ty jo, to je poprvé, co mě napadlo, že Madame Gres musela mít taky křestní jméno.
    Japonec mě překvapil, myslela jsem, že značka je teď švýcarská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..