HISTOIRES DE PARFUMS: Tubéreuse Animale (krotký lumbersexuál)

Tak se pomalu vzpamatovávám z dalšího ošklivého zánětu dutin a snažím se vrátit do normálu. Z důvodu snížených čichových schopností, ale i proto, že to tak v zimě vlastně dělám vždycky, trénuju kolegy v kancelářích v odolnosti a nosím parfémy typu “zbraně hromadného ničení”.

Jedním z nich je i animální tuberóza od Histoires de Parfums, francouzské značky založené mužem v excentrických brýlích, Geraldem Ghislainem.

Značka a majitel

Gerald Ghislain, ve 22-ti letech už úspěšný šéfkuchař a majitel restaurací, se inspiroval v muzeu parfémů v Grasse k rozšíření své tvorby z chuťové i na tu čichovou. Vystudoval ISIPCA, vyhlášenou francouzskou univerzitu parfumerie a kosmetiky a  roce 2000 založil značku Histoires de Parfums. Ze svých parfémů sestavuje “olfaktorickou knihovnu”. Soubor příběhů vyprávěných vůněmi místo slov.

Do své knihovny si Ghislain vybírá a ztvárňuje slavné postavy a momenty především francouzské historie a jejich příběhy zavírá do flakonů a obalů ve tvaru knih.

Gerald Ghislain a jeho typické brýle (foto:Romana)

 

Zakázaná květina, zakázaná kniha

Můj muž se zajímal, proč píšu o tuberkulóze. Tak pro všechny případy napřed malá osvěta:

 Tuberóza je bílá, v noci kvetoucí, omamně sladce vonící květina, příbuzná nikoli s růží, jak by se mohl zdát z jména, ale s agáve. Do evropských zahrad se dostala v 17. století a od té doby byla její vůně považována za tak opojnou a touhy vzbuzující, že se viktoriánským dívkám důrazně nedoporučovalo vycházet v noci do zahrad, kde tuberóza kvetla. Asi aby se okamžitě nespustily se zahradníkem.

Vůně tuberózy však skutečně něco společného se sexem má. Součástí olfaktorického spektra tuberózy, ale i dalších květin, jako je jasmín, gardénie nebo pomerančový květ, jsou indoly. To jsou molekuly, páchnoucí částečně hnilobně, částečně po exkrementech a odpadcích a částečně sladce. A lidská kůže při sexu spolu s potem vylučuje mimo jiné právě i indoly. Pokud tedy parfumér chce vyjádřit určitou dávku smyslnosti ve vůni, ponechá použitým květinovým esencím jejich přirozenou, indolickou stránku.

Olej z tuberózy jako parfémová složka patří k jedněm z nejdražších, protože na kilo oleje se musí sklidit skoro 4 tisíce kilogramů květů. V moderní parfumerii se tak setkáte spíše se syntetickými náhražkami. Prototypem vůně s tuberózou jako hlavní složkou se stal dnes již legendární Fracas (Robert Piguet), z vůní z novější doby si tuberózu vybrala Madonna do své Truth or Dare, zatímco Frederic Malle má v portfoliu Carnal Flower.

Ať už Gerald Ghislain použil přírodní, nebo syntetickou tuberózu, pro svou trilogii, zasvěcenou této květině, se Gerald Ghislain inspiroval Baudelairovými Květy zla. Ke kontroverzní, kdysi zakazované knize si tak vybral kontroverzní, ctnostným dívkám zakazovanou květinu. A naopak, Boudelaire na mnoha místech v Květech zla různé vůně zmiňuje.

 

Krotký lumbersexuál

Podle jména třetí vůně z trilogie, Tubéreuse Animale, by se mohlo zdát, že bude nejdrsnější, animální a na veřejnosti k nenošení. Přívlastek Animale zní ale děsivěji, než je to ve skutečnosti. Nic zvířecího v ní nenajdete. Na druhou stranu Tubereuse Animale není zcela prosta živočišnosti, spíše ale v tom lidském, ložnicovém rozměru. Způsobují to zmíněné indoly.

Zde jsou přítomné ale opravdu jen v minimálním množství. Lehkým náznakem se tak v téhle fázi Tubereuse Animale podobá těžkým budoirově zapoceným orientálkám typu Aziyadé (Parfum d’Empire), nebo Putain des Palaces od Etat Libre d’Orange.

Tubereuse Animale je proměnlivá vůně. V budoiru dlouho nesetrvá a já to kvituji s povděkem. Aziyadé se mi moc líbí, ale nezvládám ji nosit a svůj flakon, který jsem kdysi dlouho sháněla, jsem po odstřicích rozprodala. Tubereuse oproti tomu zvládám dobře a doufám, že to není jen momentální čichovou indispozicí.

 

Tubereuse Animale totiž do toho budoáru hodí vidle. Vlastně doslova, i s otepí sena. A doutníkem. Scénu ovládne slaměnka se sladkým tabákem.

Tahle dvojka osciluje mezi svou bylinnou polohou a záplavou medově sladkého sena. Asi jako když do nevětrané ložnice vtrhne navoněný lumbersexuál. Rozvíří usazený prach, nožky ve Wolverinkách hodí na stůl, sní dámě všechny švestky a meruňky z naaranžované mísy a pak si do koutku zavěsí (nezapálenou) dýmku nacpanou medovým tabákem.

Ne, nechtěla jsem tu vůni shodit do kategorie pozér. Tím chci vlastně říct, že tahle tuberóza je, pro tuto květinu zcela atypicky, dokonale unisexová. Někde jsem dokonce zahlédla, že spoustě dam se Tubéreuse Animale jeví spíše jako pánská. Ne tak mě, ale já vlastně pánské vůně nosím, takže to mám možná malinko posunutý.

Každopádně, bez ohledu na pohlaví, Tubereuse Animale by mohla zaujmout každého, kdo má rád tabákové, aromatické vůně a nebojí se překročit hranice gurmánka – květinovka – tabákovka – fougere, které tahle vůně s přehledem stírá a bere si z nich to nejlepší.

Tubereuse Animale je podle mne jednou z nejlepších věcí od Histoires de Parfums. Výborně zpracovaná studie tuberózy s moderním kontextem a přesto s nádechem klasiky. Jednoduše i u nás sehnatelná vůně, která rozhodně stojí za zkoušku i když vám třeba tuberóza jako květina nic neříká.

 

You may also like...

4 Responses

  1. miro napsal:

    Dúfam že ju majú v Dea orh. Zájdem si aspoň prifetnúť. Nikdy som sa tam k tým Historkám poriadne neprevonal

  2. Roztoč & Krůta napsal:

    Deli sa vrátila!

  3. Miruša napsal:

    Tie hodené vidle boli dobrým zvratom 🙂 Článok znovu vyvolal túžbu, k vôni pričuchnúť. Pracovať s Tebou v kancelárii, počas zimných mesiacov, by som však s Tebou nechcela 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..