• l´ERBOLARIO: Il Profumo dei Piccoli (mezi maminkou a dětmi) + bonusová fotka Derada s Žabou

Parfémů pro děti je docela dost a většinou voní jako bonbónky a jsou zabalené jako bonbonky s obrázky dětských hrdinů. Ty drahé voní buď tak, jak se jmenují, třeba Lemon Pie / Tartine et Chocolat (připravili v Givenchy) nebo jako bonbónky s pudříkem (Petits et Mamans / Bvlgari) a pak je tady jedna slušná pudrově-květinková Petit / Guerlain za 7.490,-, což si asi všechny děti nemůžou dovolit. Třeba africké.

Za Deradovým ramenem vidíte velmi malou část regálu dětských vůní a kosmetiky v Douglasu v Drážďanech (v tom na Prager Str.)

Za Deradovým ramenem vidíte velmi malou část regálu dětských vůní a kosmetiky v Douglasu v Drážďanech (v tom na Prager Str.)

Žaba má od malička (fakt od malička, protože dítě je fixované na matičku a musí mít všechno co ona) svůj plastový kabelkáč s kapkou No.5 ve vodě, ale od té doby, co si sám nakupuje v Sephoře šumivé kostky do vany (od toho dne, kdy začal chodit a nosit Birkinku) používá vzorky, co mu tam slečny obvykle přihodí (“Dejte mi to do tašky. A kde je voňavka?“) birkin10

No a letos jsme usoudili, že mladý muž je už natolik vyspělý, aby dostal svoji vlastní vůni. Z výše uvedených jsem si nevybrala (tedy pro sebe ano, vodní Bvlgari je príma), na Guerlaina Žaba nemá našetřeno (koupil si z prasátka raději mašinku Tomáše), ale našli jsme vůni:

  1. levnou
  2. bio a prospěšnou pleti
  3. krásnou, co může používat i maminka
  4. patřící do celé řady kosmetiky propěšné mrňatům

O tom, že l´Erbolario mám ráda, protože tam ukojím za pár korun&slušně svoje soliflorní vášně, už víte. Že je tam příjemný nákup taky víte, takže bylo na čase zasvětit Žabu. Odnesl si celou velkou krabici kosmetiky Il giardino dei Piccoli, kterou jako alergik může používat. V kabici byl krém na pusu i tělíčko, opalovací krém, pěnu do vany, univerzální sprchový šampon (mám podezření, že je to to samé) a voňavečku. Nechali jsme tam ubrousky, těch máme takovou spotřebu, že bychom se nedokázali předzásobit na rok dopředu, památníček (ale ukápla slzička), tělové mlíčko (obecně mnou nepochopený produkt) a šampon (protože máme ten univerzál). Slečna nám to zabalila do obrovské krabice s motivem chlapečka na pláži, převázala mašlí a Žaba byla (chvilku) šťastná, hrabala se v krabici a mlčela (tedy byli chvilku šťastní i rodiče).

erbolario_box

Mmch. Il Giardino dei Piccoli, Dětská zahrádka, nová kolekce je od dubna 2014 už zabalená tak, aby to pochopil i cizinec.

nuova_2014_Il_giardino_dei_piccoli

Parfém se jmenuje Il Profumo dei Piccoli, prostě Parfém pro mrňata. Je jím samozřejmě parfémovaná celá řada kosmetiky, díky různým nosičům voní každý výrobek trošku jinak (třeba krém je výrazně mastně kvetinový). Ve složení je jen pár přírodních vonných složek: heřmánková silice, voda z pomerančových květů a cosik záhadného, co se jmenuje “mucillagine di Malva”. O pozitivní a neškodný vliv na dětskou pokožku se stará proteinová složka z rýžových klíčků. To vše ve vodní bázi. Prodává se 100ml za 10€, sic!, ale bohužel ve flakonu splash, tedy bez rozprašovače, sic!, doufám, že to Taliání brzy opraví.

profumo“Mucillagine di Malva” je doslova “sliz ze slézu” a jde o takovou zajímavou věc. Dříve, než byl objeven pozitivní vliv cukru v kombinaci s chemií na lidské zdraví, se vyráběla cukrátka z ruzných přírodních surovin. Z kořene slézové růže, proskurníku, jedlého ibišku neboli okry, se vařila želatina, sliz, která náramně voněla a po zahuštění oříšky a růžovou vodou a medem vznikla hmota, která se v Asii lila do velkých pánví, pokryla se oříšky a mendlemi a nechávala se ztuhnout do pevné, tvrdé, lepkavé hmoty. Tradiční cukrovinka měla nejen dobrou chuť a vůni, ale také uklidňovala organismus a léčila žaludeční podráždění, a tak malé děti dostávaly useknutý kousem na dobrou noc do postýlky (ach, moje zuby!). Kolonizátoři z Anglie jim recept ukradli, protože slézová růže roste všude, místo medu přidali levný cukr a šlehali a šlehali, až jim místo tuhé hmoty vznikla pružná, tuhá pěna, která už tak hezky nevoněla, ale díky příjemné konzistenci se jí dalo sežrat mraky, nadýchané voňavé mráčky. Američani pak recept dovedli k dokonalosti, nahradili slézovou želatinu šlehanými bílky a její typickou vůni chemickým aroma protože toho už nežrali mráčky, mraky, ale celý vesmír, nakonec došli k průmyslové výrobě, kde původní trio med+sliz+růžová voda nahradil cukr+želatina+éčka a dovedli k dokonalému peklu i konzumaci, protože hmotu dokážou grilovat a naházet si do kakaa či zmzrliny. Pomoc, konzervativní Evropo, embargo! Něco ale zůstalo: původní jméno. Sléz se anglicky řekne “marsh” a ten druh, z jehož kořenů se vaři sliz, roste v bažinách, tady v “mallow“. Je to jasné, ne? Ještě uzavřu kolečko: arabsky se extrakt z kořenů jmenuje “halawa“; je základem nejen tureckého medu, o kterém je řeč na začátku tohoto odstavce, jestli jste to nepoznali, ale přidáním rozemletého sezamu dostame chalvu.

V parfému samotné marshmallow cítit není. A nevěřím, že je tu přítomen jen heřmánek. První přičuchnutí: vlažný lipový čaj s heřmánkem a kapkou medu. Pak se přidá jemná květová fialka a něco jako lehoučká skromná růžička. Je pravděpodobné, že ten med a růže je přesně ono, co má dodat slézový sliz. V tom případě: bravo! To se fakt povedlo!

Celkově působí vůně jako velejemná, vzdušná květinová kompozice, lehounce pudrová (po fialce, ne po kosatci). Pudrovitost je spíš pocitová, než ucítitelná; prostě dojem z vůně je ne že jsem se polila, navoněla, ale že jsem si napudrovala tělo. Ano, pleť něžných gejš takto mohla vonět. Nevoní tak čistě, jak by člověk čekal, miminko v ní neucítíte – zjevně tím, že v ní není bílé pižmo, obvyklá vůně vypraného prádla; není ani svěží, žádné citrusy, žádná voda, žádná zeleň.

Bonusová fotka: Derad učí Žabu nakupovat kosmetiku. Chudáček pak musel po svých, ale zase voněl. Oba dva, maniaci.

Bonusová fotka: Derad učí Žabu nakupovat kosmetiku. Chudáček pak musel po svých, ale zase voněl. Oba dva, maniaci.

Nevýhoda? Slabost heřmánkového čaje. Kdyby nebyla tak lehounká, byla by luxusní. Je všeobjímající, vlahounká a hladká jako tenká šála z angorského králíka. Jenže co z toho, když je tak intimní, že abych pořádně voněla, musela bych na sebe nalít tak půlku flakonu? I když při té ceně…ježiš, co mne napadlo! Vždyť to není MOJE! Je to parfém pro malé holky a kluky. Parfém dětí zn. “ideál”.

podpis_ROM

 

You may also like...

2 Responses

  1. derad napsal:

    Muglerova Cologne by po naředění taky mohla sloužit děckám. Voněly by vymydleně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..