• Lilaganza / 1907 perfumes: tři obličeje šeříku

Kdo z vás si myslí, že je šeřík těžká, sladká a dusivá poklička?

Kdo z vás si myslí, že šeřík vynikne pouze v opulentní kytici s růží, pivoňkou a třeba lillií?

Tak už si to přestaňte myslet. 

Lilaganza – eleganza je komplexní pohled na šeřík od jara do podzimu.

Vy víte, že 1907 je jedním z mých favoritů na niche nebi.

Má v kolekci i vůně, které bych nenosila. Ale pak jsou tady ty  poctivé “zvonečkové akordy”. Poctivost a kvalita, to je to, co oceňuju: kvalita složek, kvalita kompozice s důrazem na vývoj vůně, poctivé parfumérské řemeslo.

Suverénní rezignace na módní trendy: takže letí ulepené gurmánské kosatce? Ambrově-santálové hnědky? Hm, tak to my ale dělat nebudem. My máme svoji cestu a víme, co světu nabídnout.

Jako je to těžká cesta pro malého podnikatele, jít proti komerci a dělat originály; ale je to ta pravá niche a jak je vidět, po letech se to začíná vyplácet. 1907 získala letos v létě na měsíc výlohu v pařížském Jovoyi (přátelé, rok má jen 12 měsíců a Jovoy má stovky značek!) a prodává se po celém světě. Akorát u nás ne…doma není nikdo prorokem. Čas to změnit!

 

Nový člen kolekce – pod povrch šeříku

Jak postupně do řady “Beneath the Surface přidávájí vůně, roste ve mně zvědavost, co by s tím ještě mohli udělat. Stejný rukopis je znát, já mám nejraději kosatcový Mon-Áme a to jsem si myslela, že je vrchol.

Loni mne okouzlila pomerančová Fatamorgana, a to jsem si říkala, že je to do určité míry “svěženka”, že už víc odlehčovat nebudou, protože k Beneath the Surface patří jistá opulence a ohromení složkami.

Takže když mi v parfumerce říkali, že makají na parfému “Orgonina“, s šeříkem-orgovánem, tak mne napadlo “Dovidopo, to nebude nic pro mne, šeřík je zabiják”.

Vsuvka: jak se vůně 1907 perfumes dokážou vyhnout komerci?

Vlastně by se tenhle odstavec mohl jmenovat “proč se lidem líbí vůně 1907“. To vám chci napsat, to je zajímavé. Majitelka Evka provozuje na Slovensku dvě parfumerie. V té košické ji zastihnete celkem s jistotou, jinak vás obslouží Štefan, který s ní táhne 1907 prakticky od počátku.

Zakládají si na osobním servisu, z první návštěvy vás nenechají odejít s flakonem, protože jejich názor je, že pokud niche vůni opravdu chcete, tak se vrátíte, až si to pořádně rozmyslíte. Vytáhnout z vás peníze a čau…to není styl 1907. Takže po centru Košic i po bratislavském Riverparku potkáte bloumající lidi, tisknoucí si k nosu typické papírové ruličky 1907 a vy víte…zasvěcení.

Důležitou součástí návštěvy je, že zákazníci dostanou často ozkoušet tři, čtyři, pět…vzorků naslepo. Kolik snesou. Když se vám líbí, máte smůlu: stal jste se  testovacím jezdcem nové vůně. Eva se Štefanem, pokud pracují na novém titulu, mají v prodejnách lahvičky s verzemi a pozorně poslouchají jejich názor. Vývoj vůně trvá dlouho, měsíce, a díky diskusi se zákazníky se jim daří uvádět parfémy vyladěné pro naše nosy.

Díky tomu se dokážou vyhnout komerci typu “vrazíme tam moderní dřevo, ať se to prodává”. V tom je ta poctivost, která chce čas, ale pak se začne vyplácet. A taky to vede k “dospělosti”, která je u 1907 vidět s každou novou vůní. Suverénnější nápady, vykročení z bezpečných zón, přestože si pozorně drží tu klasickou notu.

Jak voní Lilaganza

Lilaganza je tím dospělým a suverénním vykročením ven z komfortní zóny kolekce. Pro mne to byl trošku šok: čekala jsem velkou veselou opulentní kytici se zvonečky a dostala jsem uhlazenou dámu bez křiklavosti, poněkud strohou, s vlastním zkušeným názorem a jedinečným profilem. Lilaganza NENÍ o květech!

Rozdělím si Lilaganzu na tři obličeje, protože jako slušný parfém prochází fázemi, jenže ty jsou tak nějak zvláštně poskládané, a tolik odlišné, že jiným značkám by to stačilo na tři parfémy.

Obličej číslo 1: napučelý šeřík.

Začátek dává velkou šanci, že se vůně rozvine do šeříkových květů. Je to takový konec dubna, listy už jsou krásně zelené, půda je kyprá, po prutech teče jarní deštík, a sem tam už se objevil kvítek šeříku. Ale ještě nekvete a všichni čekáme, jestli se stihne otevřít do osmého května. Dominantní je jarní, nahořklá a nakyslá (důležité slovo) zeleň. Přesto má vůně daleko do klasických “zelených”, květy na pozadí jí hodně zjemňují a ten šeřík začíná pomaličku rozkvétat…

Obličej číslo 2. …ale nerozkvete.

Když jsem zkoušela Lilaganzu poprvé, tak v téhle fázi jsem si řekla: hm, tak to nic moc neukázali, když to už po dvou hodinách končí. Jenže tahle “končící” fáze trvala dvě hodiny a pořád POSILOVALA. Ano, čtete správně. Je v tom nějaký trik.

Druhý obličej totiž nabídne suchou, nesladkou ani ne zeleň, ale vůni čerstvých proutků. Vím, co to je – neroli. Ale asi za to může šeřík a fialka c kompozici, že působí rozmazaně, bez ostrých citrusových hran.

Kdo na jaře vyřezával píšťalky z vrby, ví, o čem mluvím: hlaďounké bílé mladé proutky, nalité mízou, seškrábnete šedozelenou kůru a to dřevo voní po jaru, šťávě, mladosti, semiši, kůře a jemně nasládle po budoucí pryskyřici. Ale budoucí! Teď je to pořád vrbová píšťalka z mladého prutu u potoka. Dokud…

(mimochodem: tento obličej působí velmi moderně, contemporary, takto by to celé mohlo stát na poličce nějaké kosmické supermoderní značky a už nic jiného nedělat).

Obličej číslo 3. ….ale rozkvete.

Dokud už konečně nedojde a opravdu na kvetení. V drydownu, po několik hodinách, konečně rozkvete šeřík. Přesto ani teď nedojde na šeříkovou peřinu. Vytratí se většina zelných složek a zůstane akord jemného květu šeříku a toho zeleného lístku ze začátku.

Zvláštní, neobvyklá nakyslost sice nedominuje, ale zřetelně provází vůní od začátku do konce. Nemůžu si vzpomenout na jiný výskyt, myslím, že je to něco úplně nového, neobvyklého a nedá nosu pokoj, pořád mne nutí si k ní čichat (navoněla jsem Lilaganzou papírovou vatu v balíčku k odeslání, mám ho vedle sebe pořád ho otvírm…a asi ho do té Zásilkovny ani neodvezu. Pro upřesnění: navoněla jsem ho včera dopoledne).

Celkové vyznění a takové ty vlastnosti

To je iná kategória, táto Lilaganza. Překvapila mě a zase o kousek víc v mých očích posunula značku od profesionality k umění. Že zvládli ingredience, kompozici, kvalitu složek…to už vím. Ale tohle už je volná tvorba se vším tím rodinným zlatem, co mají k dispozici.

Přes všechny ty moderní složky a fáze, přesto, že to není klasický sladký šeřík, zůstává Lilaganza v jejich kategorii “luxusní klasika”. Jméno – lilac + eleganza – neprosto odpovídá.

Když se na ni podívám zdálky, uvidím objemný parfém, který kombinuje suché zelené tóny s menší dávkou klasického šeříku. Neobvyklý, bez dvojníka v dosavadní parfémové produkci.

Drydown si užijete několik dní, a to ji předurčuje stát se pro někoho signature. Navonět si doma všechno prádlo, šály a klobouky a stát se femme fatale ve stylu holywoodských filmů. A nechat svoji voňavou vizitku v každé místnosti, kterou poctím odleskem své návštěvy.

Pro koho se hodí?

Jestli nosíte vůně typu Chanel Cristalle, No.19, Diorellu, Bas de Soie / LUTENS, nebo jakoukoliv z Les Exclusifs od Chanelu, milujete velké klasické zelené chyprovky…toto je vaše kategorie.

Jestli máte rádi šeřík, ale zdá se vám, že pro lidi okolo je příliš těžký nebo vhodný jen na večer, tak Lilaganza vám to všechno vynahradí. Vemte ji přes den, vemte ji do divadla, každé roční období.

Univerzální elegance.

Kde to koupit

Lilaganzu, ale i ostatní 1907 parfémy, koupíte na jejich webu – ZDE. Posílají do Česka.

Já osobně doporučuju zajet si do Blavy nebo do Košic navštívit parfumerku 1907 a vyzkoušet to tam všechno. Mimo svého sortimentu tam nabízejí hromadu krásných niche značek, které ani u nás nejsou dostupné.

A ještě něco navíc: v Košicích v centru, přímo u katedrály, se vás ujme Evka a Štefan a třeba dostanete na zkoušku nějakou budoucí novinku – určitě na něčem pracují.

A v Bratislavě si užijete obsluhu od TV star Viktora Horjana – Slovenky budou vědět, pro Češky “něco jako” Aleš Háma. Je s ním sranda.

No a až budete v Paříži a půjdete do nejlepší parfumerky na světě Jovoy, tak se nezapomeňte zmínit, že “tam ta 1907, tak to já znám, to je vlastně naše”…budou vás mít za znalce.

 

Poslední příležitost – vyhrajte vzorky Lilalaganzy!

Dneska 6/9 do půlnoci je poslední den, kdy můžete vyhrát sample sety 1907 a vzorky Lilaganzy. Výherců bude celkem 7, takže šance jsou velké!

Tak jestli jste to ještě neudělali, tak honem na Instagram a napište váš tip: kolik jsem dala na stůl parfémů na tuhle fotku?

Soutěžní post najdete TADY (nebo klikněte na obrázek):

 

(Žádné losování, když se trefíte – čtěte pozorně zadání!! – výhra je vaše!)

 

Všechny recenze parfémů 1907 na našem blogu najdete ZDE

 

Příspěvek není sponzorovaný, ani neobsahuje affiliate odkazy. Děkuji 1907 perfumeries za poskytnutí vzorků do soutěže a k otestování Lilaganzy.

You may also like...

1 Response

  1. Roztoč & Krůta napsal:

    Parádna recenzia. O voňavke ani nehovoriac. Saténová kráska prosto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..