• Mitti Attar: jak zachytit vůni deště?

Vůni zmoklé země tvoří bakterie, které hibernují v prachu a dešťová voda je probudí k životu. Oblíbené vůni říkáme PETRICHOR (blíže článek Co to je …vůně deště) a chemici se dlouho snažili, než ji dokázali namíchat v laboratoři. Protože přírodní vůni deště neumíme zachytit… my ne. Ale indičtí parfuméři tohle umění suverénně ovládají už po stovky let! Výsledek jejich práce se jmenuje MITTI ATTAR, olej země, a cenově si nezadá s nejvzácnějším oudem.

Kannauj, tam žijí obchodníci s deštěm

“Čím je Grasse pro Francii, tím je Kannauj pro Indii”, řekl prý nějaký slavný spisovatel. Jisté je, že Kannauj je místem s nejvyšší koncentrací výrobců ingrediencí a parfumérů v Indii. Na 300 malých firem zde destiluje vonné vody, vyrábí attary, parfémy, tyčinky… už asi víc, než tisíc let.

Neexistují psané dějiny této oblasti a tak všechny historické události se odvozují od rodinných vzpomínek. Třicáté generace rodin pracující v parfumerii znamená, že 500 let se dědí řemeslo…a dál vzpomínky nesahají. Není ani jasné, proč zrovna zde vznikla tak silná tradice, protože mimořádné podmínky, jako v Grasse, tady nejsou. Někdo dokonce tvrdí, že výroba attarů sem přišla až s kolonizací a znalosti destilace sem přinesl bílý muž…

Jisté je, že “Kannauj attar” je zákonem chráněná obchodní známka. Tady destilují ty asijské dary parfumerii: jasmín, vetiver, růži, kafr, šafrán, santál, oud, champacu, růži… a nejslavnější a nejzáhadnější z nich: mitti. Možná znáte slovo “mitti” z čistící kosmetiky, například “multani mitti”, jíl pro šetrné mytí obličeje a masky. Tak vás asi napadá, co má společného mitti, jíl, hlína, s parfémy? Prostě: Mitti Attar, parfém s vůní hlíny a Kannauj je jediné místo na světě, kde ho umějí vyrobit.

Co to je attar?

Nejdříve, pro pochopení souvisloti něco o attaru. Kdo ví, přeskočte.

Se slovem attar nebo ittir (čti: itr) se setkáte v arabské parfumerii velmi často. Jde o nejnoblesnější formu orientální parfumerie, nejdražší a nejčistší materiál. Attary jsou obvykle soliflory květin a rostlin, nejznámější je jistě růže.

Květinová essence se získává tradičně parní destilací (dnes už i moderními způsoby) a míchá se s nejkvalitnějším (obvykle santálovým nebo jojbovým) olejem. Sytost získané esence je tak mohutná, že překoná santálovou vůni. Santálový olej dodává mystickou vůni do báze a zároveň slouží jako fixátor květinových molekul.

Vysoká koncentrace vonných látek není pohodlná k přímému nošení.  Attary se tedy většinou se používají jako ingredience pro orientální parfémy. Ale jsou fajnšmekři, kteří si Attar koupí a užívají si ho po kapičkách.

Jako každý přírodní materiál je i attar mnohovrstevnatý a každá výrobní dávka se liší. Santálová báze má svoje vlastní zabarvení podle kvality stromů a techniky extrakce. Vůně destilované essence pak záleží na kvalitě sklizně: slunce, voda, deště, hmyz, teplo… pro mainstreamovou parfumerii je to nepohodlné, pro tu je žádoucí, aby všechny lahvičky v průběhu mnoha let voněly stejně.

Ideál pro uměleckou a niche parfumerii: dobrý parfumér si s takovým matroše, dokáže vyhrát, dokáže si vymezit kvalitu od-do a když se attar v nějakém roce do jeho mantinelů nevejde, tak si může dovolit nějaký titul z portfolia vynechat (běžně to dělá Andy Tauer nebo Parfums du Berry).

A samozřejmě výzva pro sběratele a náročné spotřebitele, kteří jdou po “dobrých ročnících” jako sběratelé dobrých ročníků vína či koňaku. Attar totiž nestárne a nekazí se…zraje.

Jak se sklízí déšť Mitti

Výroba Mitti Attaru mi připomněla pohádku, ve které dá zlá princezna za úkol princi vymáčknout z kamene vodu. Jestli princ v tomhle nemožném úkolu uspěl, už nevím (ale myslím že jo a vzali se). A výrobcům attarů z Kannauje se to daří taky.

Mitti totiž není směsí různých složek, které něco představují, jak se to dělá třeba s oudem (běžně se oud nahrazuje směsí pačuli, vetiveru, březvého dehtu, syntetického kadidla a dřeva…) Ne ne ne, Mitti Attar je skutečně voda vymáčknutá z kamene. Přesněji: z pálené hlíny.

Základem pro destilaci jsou keramické střepy z nádobí. Nejčastěji se používají vyřazené kulhady, tradiční keramické kelímky na pití, ale i destičky z pálené hlíny, které hrnčíři vyrábějí speciálně pro destilaci Mitti Attaru. Keramikou, rozbitou na malé střepy, se naplní destilační kotel, zaleje se malým množstvím vody a připojí se k ní bambusová trubka. Druhý konec trubky ústí v měděné konvici se santálovým olejem, které se říká bhapka. Po utěsnění kotle  se pod ní zapálí malý oheň, který se pečlivě udržuje celý den na regulované úrovni.

mitti attar kannauj

Zdroj: https://www.taipeitimes.com/News/feat/archives/2012/09/20/2003543194

Každý večer se z bhapky se santálovým olejem oddělí a vylije voda. Vonné látky zůstávají zachycené v oleji. Ale destilace pokračuje i další dny…až po pěti dnech je “něco cítit” a teprve po deseti dnech destilace střepů v bhapce zavoní vzácný Mitti Attar, vůně země po dešti. Kámen vydal vodu…

Mitti Attar se skladuje ve vacích z velbloudí kůže, která extrahuje vodu, ale ne olej. Tak se daří u Mitti Attaru dosáhnout nejvyšší možné koncentrace a postupně se stabilizovat a dozrávat. Cena? Okolo 2500 dolarů za 1 litr.

mitti atar distilation

Zdroj: https://www.hindustantimes.com/more-lifestyle/mitti-attar-take-home-that-lush-smell-of-the-first-rain-trapped-in-a-bottle/story-rekOv9uFRO4g5pzDIW41dK.html

Můj názor?

No, pořád nevím, jestli to celé není vtip a jestli si z nás Indové nestřílejí. Zápaďáci sežerou všechno, co je dost EZO, Guru Járu už máme nazpátek v zemi, influencerky prodávají vodu s krystalem za cenu šampaňského… tak ale budeme tomu věřit, pro radost, jo?

Pokud se chcete podívat do manufaktury v Kannauj na výrobu Mitti Attaru v současnosti, video najdete na Youtube zde:  https://bit.ly/MITTIATTARDISTILERY

Jak voní Mitti Attar

Kdysi jsem dostala od indického podnikatele, který se snažil do Česka dovážet drahé attary, balíček vzorků attarů z Kannauj. Byl znechucený, že to tady nikdo nechce kupovat (holt vybral si špatnou zemi, parfumér není v našem Autolandu zrovna vysněné povolání), svůj podnikatelský záměr ukončil a tak mi věnoval krabičku pokladů.

Občas do ní hrábnu a potěším se kapičkou růže, šafránu nebo champacy. Mitti Attaru jsem nevěnovala pozornost, až jsem si nedávno přečetla o jeho výrobě. Takže máte recenzi z první (pravé) ruky.

Výrazná, ale tichá vůně Mitti Attaru skutečně připomíná zem po dešti. Ale taky trochu studenou udírnu nebo roztavený asfalt. Ohniště, které už spláchnul déšť. Tóny zuhelnatělých zbytků jsou dominantní, mám pocit, že chroupu živočišné uhlí. To staré, když se ještě doslazovalo cukrem. Vůně je ostrá, palčivá, křaplavě suchá, až dusivě práší. Popel, aha!

Vodní-ozonické tóny lehce, ale zřetelně po chvilce vstupují do vůně. Vzhledem k tomu, že vodní tóny v parfumerii jsou produktem chemické výroby (a tento můj Attar by měl být 100% přírodní), musí jít o příměs nějaké rostliny, typu zvonečku. Ale protože myslím, že do Mitti Attaru se nic nepřidává, pravděpodobně půjde o fazetu, kterou dokážou vymáčknout z těch střepů. Jestli je to tak, je to geniální.

Santál hraje rovnocennou hru. Vlastně ne: tahle vůně je santálová, s příměsí zemitých tónů. Ano, soustředila jsem se na to uhlí, zem, střepy… ale kdyby mi ji dali čichnout naslepo, jako první označím jemný, nasládlý santál. Santál v parfémech nemám ráda kvůli jeho sladce-mléčné vůni zpoceného podpaží, pardon. Tento je jiný: santál přesně jako v tyčinkách, ne příliš sladký a ne-mléčný, jemný santál chrámového typu.

Suchá vůně země tvoří s měkoučkým santálem pěkně vybalancovanou směs a dokonce zaznamenávám nějaký vývoj: santál je lineární, ale uhlíky okolo poskakují nahoru dolů, pouští různé akordy, chvíli uzený, po chvíli suše dusivý prach, pak mokré uhlíky…zábavné.

Takže abych to uzavřela: Mitti Attar voní jako jemný santálový olej s výraznou minerální-uzenou stopou.

Unikátní vůně. Dokážu si představit Mitti Attar jako součást parfému s citrusy, růží a kosatcem. Nádherně by vyvážil veškerou sladkost a kyselost a pudr se v prášivosti spojí s popelem.

Ale dokážu si představit ho nosit i samotný. Mám na sobě pidi kapičku, jen otištěné víčko mikrozkumavky. Přesto tady Mitti bezostyšně, jak ťukám na klávesnici, vystřeluje směrem ke mně spršky popela. Jednou si ho vezmu víc a mezi lidi. Očekávám komplimenty.

Kde koupíte Mitti Attar

Tak bezpečně jedině v Kannauj v destilerii. Internet je plný fejků a napodobenin typu “jako Mitti”. Můžete si být celkem jisti, že levné oleje (do 100 dolarů za lahvičku) NEJSOU pravý Mitti olej. A u těch dražších už může jít o cílený fejk luxusního zboží. Nejvýznamější výrobce attarů, včetně Mitti, v Kannauj se jmenuje MEENA PERFUMERY a tady je něco, co vypadá jako jeho stránky s celou nabídkou: https://www.meenaperfumery.com/  Našla jsem ovšem dvoje stránky s tímto logem,, proto vám s jistotou doporučit nemůžu. Nejvíce důvěryhodný se mi zdá tento Facebook: https://www.facebook.com/meenaperfumery/ Ale Meena není jediný výrobce: můžete trefit na pravý mitti i pod názvem GILL ATTAR. Klíčové slovo je “můžete”… spíš netrefíte.

Pokud ale chcete vyzkoušet pravý attar z oudu, cesta zas tak složitá není – je jenom drahá.

Vyhlášené attary různých druhů prodává Xerjoff. Jsou drahé, ale pro mne je firma zárukou, že nákupčí Xerjoffu tam byli, vlastnoručně (vlastnonosně) vybrali to nejlepší a stále kontrolují dodávanou kvalitu. Navíc ve stavu, které odpovídá evropským hygienickým a zdravotním požadavkům.

Attary Xerjoff na internetu koupíte třeba tady: Black Sukar (“dámský” attar s oleji ze směsi citrusů a jojobového oleje) a Alexandria II  (olej z levandule, palisandru a dalších složek v santálu) –  poznáte je podle drobných lahviček a skleněných zátek.

Notino sice v nabídce Xerjoff má, ale žádný attar – nicméně v nabídce najdete EdP Alexandria II, odvozenou právě z attaru. Jinak se mého oblíbeného Notina nezastanu: v jejich nabídce je sice leccos s názvem “attar“,  ceny by odpovídaly pravému zboží, ale pro mne žádný z nich není přesvědčivý.

xerjoff oud stars recenze

Zdroj: Parfumdreams.cz

No a pak je tady ještě jeden zaručené pravý Attar AT od Andy Tauera – je hodně tauerovský, hádám, že se vyrábí destilací rozebraného automobilu s dieselovým motorem. Každopádně máte ho na dosah: nabízí ho brněnský Vavavoom. A není až tak závratně drahý: je to sice 5 ml za 2500 Kč, ale používáte dvě kapky denně. Vím, že mají tester, tak si tam zajděte a poproste o kapičku na ruku: a pozdravujte je, protože dělají záslužnou práci pro parfumerii!

AT attar Andy Tauer recenze

Zdroj: Vavavomm.cz

A co attary, které nabízejí arabské značky na našem internetu? Nic proti, některé voňavky jsou to krásné. Ale když ten attar nevidím téct do bhapky já sama, tak…nekupuju.

Máte rádi vůni deště? A máte ji v nějakém parfému?

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

Zdroje:

https://www.atlasobscura.com/articles/smell-of-rain-kannauj-perfume-mitti-attar-india

https://www.meenaperfumery.com/

https://www.hindustantimes.com/more-lifestyle/mitti-attar-take-home-that-lush-smell-of-the-first-rain-trapped-in-a-bottle/story-rekOv9uFRO4g5pzDIW41dK.html

https://www.hindustantimes.com/photos/lifestyle/malaika-arora-adds-gym-and-traditional-wear-twist-to-the-vibrant-green-shade-in-two-steal-worthy-looks-see-pics-101691411119252.html

Neoznačené obrázky pocházejí z CANVA.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..