• Nové flakony L´ARTISAN PAFUMEUR

L´Artisan Parfumer po smrti Jeana Laporte přešel do rukou jedné z dceřinek nadnárodní gigantické LVMH a od té doby jakoby hledal sám sebe. Se ztrátou identity souvisí vystrnadění starších, výrobně nákladných vůní do kolekce Perfumers library, likvidace jednoho ze dvou konkurenčních produktů v linii ve prospěch nákladově levnějšího. Na co mít na pultech drahou Vanilia, když stejně zákazník jen chce vanilku a je ochotný si odnést výrobně levnější Havana Vanille (Vanille Absolument)? Dvě vanilky v jedné značce si může dovolit nějaký mrňavý parfumér, kterému nejde o zisky…

Portfolio značky se letos zcela zřetelně rozdělilo do tří proudů a získalo přesné kontury, které luxusnímu parfémovému trhu postavil Guerlain pod taktovkou LVMH: jedna běžná linie pro “pěšáky”, v těch obyčejných flakonech a objemech.

artisan timbuktu_oktagon1

Druhá pro “bohaté paničky”. Divíte se tomu podivnému objemu objemu 125ml, překvapuje vás krabička z luxusního kartonu a nebývalá ochota zpruzelých francouzských prodavaček tyhle vůně dárkově balit? No jistě…přece jde o exkluzívní linii L’Art et La Matière Explosions d’Émotions parfémového domu, která si exkluzivitu za tuhle cenu zaslouží. V kolekci najdete předělávky úspěšných vůní ze základní linie, nakonec proč to pokoušet něčím neobvyklým, když jde jen o to, aby se to prodávalo?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

A třetí pro fanoušky, znalce a rozmarné snobské ruské princezny, ne příliš drahá, ale jen na několika málo místech světa dostupná Knihovna. Knihovna je vlastně to jediné, co zůstalo z niche značky (omezená distribuce, důsledný výběr ingrediencí a umělecké zpracování). Snad nám ji ještě chvíli zachovají a je jiskřička naděje, že se do ní vrátí i staré hitovky, jako kolekce Numero, nebo ta krásná stará Vanilka. I když jsou slyšet hlasy zkušených, že reformulace, reformulace, reformulace, a to nejen kvůli evropské legislativě, ale taky pro snížení nákladů.

l artisan parfumeur skin on skin mini

První dvě skupiny jsou mainstream ve dvou cenových relacích. Ostatně: jedním z parametrů, definujících niche vůně, je omezená distribuce, čili dostupnost značky. Ve chvíli, kdy LVMH pustil vůně na pulty v Sephoře není pochyb, že z L´Artisana buduje satelit Guerlaina. Předražený sterilní satelit, dostupný a přijatelný masami. Podle naprosto stejného vzorce, jak se mu podařilo z Céline a Fendi vytvořit předražený satelit Louise Vuittona. Nepochybuju že se jim to povede. Jsou to globalizační profíci.

Historie flakonů (povšimněte si špuntíků, které byly jednotné s Maître Parfumeur et Gantier, dokud si rukavičkáři nepřidali kýčovitý plastový diamant a Artisani vybrali lišku Zdroj: internet Zdroj: internet

Historie flakonů (povšimněte si špuntíků, které byly jednotné s Maître Parfumeur et Gantier, dokud si rukavičkáři nepřidali kýčovitý plastový diamant a Artisani si vybrali lišku
Zdroj: internet

S perestrojkou značky a snahou o získání nové identity souvisí snaha o nový flakon. Lahvičky L´Artisana prošly v minulosti změnami, ale vždycky spíš kosmetickými, jejichž výsledkem je sedmihranná lahvička ve tvaru šroubku a matičky, pro mne trochu nesmyslném. Moje nejoblíbenější byla předešlá verze, osmihran s víčkem jako liška (lesní houba liška) a dodnes se kabelkáče prodávají v tomhle designu.

timbuktu_oktagon_mini

Heptagonal, optagonal.

Jenže doteď to byla sranda! Že to se změnami myslí vážně potvrdili, když vyhlásili v loňském roce soutěž D&AD student awards 2013 na návrh nového flakonu. Zadání znělo:

Re-envisage the L’Artisan Parfumeur brand for the 21st Century by creating a design solution for a new unisex range of scents. The target audience is discerning shoppers looking for a unique perfume experience.

Jako markeťáka mne překvapuje, že spousta designérů vůbec nectila tradici a historii značky. Jako by je vůbec nezajímala pozice značky na trhu, jakoby se vůbec nikdy neviděli současný flakon. Zároveň jako kreativce mne těší ta rozmanitost a přílivy fantazie, i profesionalita zvládnutí návrhů. A jako blogerka si stejně myslím, že liška rulez!

 

Tak který je ten “váš” flakon Artisana?

podpis_ROM

 

You may also like...

1 Response

  1. derad napsal:

    Mně se současné sedmihrany s maticí navrchu líbí ze všeho nejvíc. Z těch návrhů mě zaujal maximálně tak koncept Language of Love, jenž současný design rozvíjí. Jinak bída.
    Ty špatné kopie flakonů od Kenza, hrůza!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..