• Pedikúra na 5 týdnů a bez laku
„Nic nedělat a užívat si“ je východiskem mojí letní pedikúry. Nechci se věnovat lakování nehtů, ale chci nosit sandály a vypadat dobře. A když si pečlivě upravíte nehty podle mého návodu, vydržíte s nimi 4-6 týdnů. Základem jsou dokonale připravené nehty, použití nail patchs, samolepícího laku a jeho perfektní zafixování. To je všechno.
- Důraz na vizuální efekty
To už jste si asi všimli, že v nápravě toho, co na mně příroda nedotáhla do konce, používám různé vizuální finty. V lakování nehtů taky: když máte dokonalý, ale tím myslím DOKONALÝ, oblouček a povrch laku, nikdo si nevšimne, jestli je trochu odrostlý nebo vám zarůstá kůžička anebo to už volá po pemze. Soustředí se na to dokonalé a pár imperfektů je vám prominuto. A z toho vychází moje pedikúra: lak může být lehce, LEHCE, odrostlý, a protože nehty na nohách rostou pomalu, je jediným úkolem ten dokonalý oblouček na nehtu udržet a pokud možno v hezkém stavu. Jinak, než samolepkou, dokonalý oblouček nevykroužíte. A samozřejmě klíčový je ten první prst.
Apropos: kůžička na nehtech. Stejně, jako u rukou, lobuju za to nechat kůžičku na pokoji. Nejde tentokrát o lůžka a zdraví nehtu, ale o možnost zatržení a poškození kůžičky, které může přerůst v dloudobou a bolestivou nepříjemnost. Přece jen na nohách mají nehty a kůžička trochu těžší práci, než nahoře. Kůžičku dopuručuju odhrábnout jen v rámci chemické pedikúry, jak jsme si ukázali minule.
- Příprava nehtů
Předpokládám, že málokdo z nás má hladký povrch nehtu. Možná jste ti šťastní, ale moje nehty vypadají jako šupiny krokodýla. Na hrbatém nehtu nebude nikdy lak hladký. Takže nehet brutálně vyleštím. Brutálně znamená, že na něm provedu všechny zákroky, které si na rukou zakazuju a kdyby mi někdo z vás řekl, že to dělá, tak omdlím hrůzou (ale dělá to každý a kdo říká, že to nedělá, dělá to dodnes). Používám leštičku 6v1 z Normy Zlín TUTO nebo 4v1 TUTO. Šestka líp vyhladí, to je špica, čtyřkou se líp dostanu do krajů (mám hodně kulaté nehty) a líp se s ní pracuje, ale úplně popravdě používám tu, kterou zrovna najdu (jen u čtyřky si pak dám poslední dvě fáze dvakrát – viz níže). Jakože je to fuk. Ale radši mám šestku.
Vlastní postup je takový: NEMĚNIT SMĚR A KAŽDOU STRANOU 10 TAHŮ
Začínáme brousit (ještě neleštíme) stanou č. 1, která je na všech leštičkách na světě určená na zkracování (tzn. klasický pilník). Ale my na nehty na nohách kašleme, nejde nám o jejich sílu a zdraví, takže si klidně můžeme dovolit je pěkně shora odhrábnout. Pověnujte se svislými tahy bokům palce, okolo bočních kůžičk bývá nehet hodně zpeřený, to je třeba srovnat. Pak si volíme směr a hezky důkladně desetkrát (10x) jednosměrně* přetáhneme. Pokud se vám zdá pak povrch pořád hrbolatý, přidejte, klidně si dejte ještě jednu desítku. A pak zarovnejte délku. Já nosím v létě nehty delší, než je zvykem, je to jen marnivost. Správnou – zdravou délku určíte když zmáčknete plochým předmětem (tedy třeba leštičkou) špičku prstu, aby to nebolelo – to je délka, která chrání chodidlo.
* Při leštění je třeba zachovat jedno důležité, naprosto basic pravidlo: leštit jen jedním směrem. Nutné, jinak prostě leštička nebude fungovat. Nemusí to být nutně zleva-doprava a obvyklým pohybem „tlačit“. Klidně si zvolte směr diagonální nebo od lůžka nahoru a pilník tahejte. Ale prostě jak jednou začnete, už to dokončete jedním směrem. Zkuste si to nejdřív na prostředníčku, jak se vám to bude dělat pohodlně.
Nehet teď vypadá pěkně hnusně, chlupatě, ale to nevadí, za pár minut budete mít krásný, lesklý oblázek. Začínáme s vlastním leštěním a odteď už zachovávejte jednosměrné pravidlo. Leštíme dál. Strana č. 2 už je podstatně jemnější a teď je třeba už dát nehtu tvar – tedy doladit hrbolky, nerovnosti a srazit hrany nehtu. Neměňte směr, v případě potřeby použijte špičku, ale nepřeházejte si vlákna na povrchu. A všechno to musíte zvládnout v deseti tazích.
High – glossing: strana č. 3 až 6. už probíhá jednotvárně, pořád stejným směrem a každou stranou desetkrát. Zdá se to jako moc, ale není, je to šup-šup. Nezapomínejte na ty okraje na palcích, hezky špičkou nebo hranou tam zajeďte a okolo lůžek taky, ať si tam neuděláte schod. NEMĚNIT SMĚR! Efektní je, že až do konce strany č. 5 nevidíte žádnou změnu a po třech tazích šestkou se vám najednou nehet rozzáří jako nalakovaný (někomu možná už tahle fáze bude stačit ke spokojenosti a skončí – v tom případě doporučuju přetáhnout bezbarvým lakem). Dodělejte všechny nehty a jste připravené na lepení.
Pozn. Nikdy leštičku nepoužívejte na ruce, pokud nechcete procházet celé martyrium s obnovou nehtů.
- Lepení laku a pár fint
Tak jestli máte políčeno na 6 týdenní výdrž, začínáme klasicky base coatem. Použijte, na co jste zvyklé, lepší jsou hodně tekuté (tedy základní) báze, třeba NUBAR base coat. čím slabší vrstva, tím lepší. A jdem lepit. Nemyslím, že by to byla tak složitá činnost, že byste to nezvládli i beze mne, takže u fotek spíš popisuju tipy a finty, které se mi osvědčily.
- Zafixování laku
Poslední fáze slouží k tomu, abyste dosáhli dokonalého povrchu a dlouhé výdrže. Jestli se vám zdá divné, že nemáte nalakovanou celou plochu nehtu, nevadí – přečtěte si začátek tohoto článku o vizuálních efektech. Prostě si na nehet namalujete ideální tvar, který nemáte. Zbytek nehtu se opticky spojí s kůží a váš krásný, dokonale pravidelný a oblý nehtík bude zářit. Zalakování je hrozně důležité, klidně si to rozložte na dva dny a každou vrstvu nechte pořádně zachnout. Nezapomeňte nalakovat špičky nehtů a pozor na okrajích, ať si hezky zalakujte okraje samolepek, ale ať si nevytvoříte tlusté hrany, které by se loupaly. Když zalakujete okraje špatně, ohrnou se a objeví se bílý okraj (uvidíte příští neděli, i mistr tesař se utne a přesně to se mi stalo).
Jedno speciální upozornění: nepoužívejte můj milovaný top Alessandro. Z nějakého neznámeého důvodu tento jediný topík dělá na samolepkách fialové fleky, které vypadají, že vám někdo šlápnul na nohu. Nevím proč, jiný to nedělá, zřejmě otázka složení – dejte si jiný.
- Opravy při aplikaci a opravy pozdější
Občas se stane, že při lepení si špatně ustříhnu koneček a urvu si kus povrchu. K opravě mi poslouží odtržené zbytky anebo právě ty uzoučké nejmenší nehty ze sady. Proto ty zbytky hned nevyhazujte, ale schovejte si je.
V průběhu následujících šesti týdnů se může stát, že dojde k poškození laku při zakopnutí nebo v uzavřených botách. Pokud není škoda fatální, není třeba dělat celou pedikúru znova; dá se lehce opravit lakem a znovu zalakovat. K tomu doporučuju pořídit si přibližně odpovídající lak v malém balení, nakonec hio můžete použít i na jednotnou manikúru na rukách. Takže já si vždycky pořídím 5 ml miniláček od Normy Zlín (ostatně nejkrásnější korálový lak na světě Norma V7 by neměl chybět v žádné slušné domácnosti – dole na fotce a tady ho máte na mně a tady je v e-shopu. Za dvacku!)
REKLAMA
Není to náročné, ani zdlouhavé, jenom jsem to tak hodně okecala. Celý proces zabere dohromady míň času, než jedno konvenční lakování nohou. Ne tak každotýdenní lakování, to už jsme na čtyřnásobku času. Samolepky vydrží a je třeba odlakovat až ve chvíli, kdy už jsou skutečně odrostlé.
Příště si dáme poslední díl: rychlou záchranu pedikúry v případě náhlého večírku v několika minutách.
Přehled článků seriálu Pedikúra pro lenochy:
- Proč nepoužívat pilníky a rašple
- Pedikúra bez rašple a bez pilníku
- Pedikúra na 5 týdnů a bez laku
- Tříminutová party pedikúra – příští týden
Aha! A kdo to tu má ty „vulgární“ červené nehty? 😀
Jaké červené? Korálové.