• PIOTR CZARNECKI: She loves Shihan (kakaová růže z Krakova)

Už jste někdy pili polské víno? A co takhle polský parfém (ne k pití samozřejmě)?
Víkend plný neuvěřitelných objevů jsem zažila krátce před Vánoci v Krakově. Polský Krakov je velmi pěkné a starobylé město ležící na řece Visle. Bývalo královským městem, sídlí zde jedna z nejstarších univerzit i arcibiskupství. Díky množství historických památek je Krakov zapsán na seznamu UNESCO.


A protože to máme skoro za rohem, občas tam zajedeme. Nejlepší doba je, nebo spíš byla v období adventu. Jsou tam totiž velmi krásné vánoční trhy a vůbec celá ta adventní atmosféra. Že ta doba byla nejlepší jsme zjistili letos. Od naší poslední adventní návštěvy výrazně vzrostl počet turistů, takže proslavenou jantarovou tržnicí Sukiennica se téměř nedalo prodrat a svařák abyste si donesli svůj v termosce. U každého stánku s horkými nápoji stály fronty měřící až několik desítek metrů.

Frontu na svařák jsme vzdali a davům jsme utekli na večeři do restaurace s vinárnou. Obsluhující personál nás tam překvapil nabídkou polského vína. Dlouho jsme odolávali, ale personál byl tak vytrvalý, až jsme si řekli, že zkusit se má všechno a jednu láhev objednali. Někteří kolegové sice prskali, ale to bylo spíš kocovinou po prohýřeném pátku. Víno Solaris bylo sice velmi lehoučké a zapomenutelné, ale nic, co by se nedalo pozřít.
Na “myšl” mi sice hrušky ani broskve nepřišly, zato jsem si tam vsugerovala slanou a divokou příchuť baltských větrů. Vinice se totiž nachází téměř v těsném sousedství Baltu. V životě bych neřekla, že v téhle zeměpisné šířce se dá pěstovat víno.

V Krakově jsou hned dvě parfumerie s niche sortimentem. Galilu, řetězec, který má centrálu ve Varšavě a malinká Lulua. Galilu jsem nezastihla otevřenou, ale do Lulua jsem byla vyslána na nákupy, takže jsem po návštěvě hradu Wawel celou rodinu odtáhla přes půl Krakowa do židovské čtvrti, kde sympatický obchod sídlí.
Skladba sortimentu Lulua je velmi zajímavá, i na niche docela netradiční. Trochu ve stylu Oder, ale větší výběr. Nabízí třeba Slumberhouse, Zoologist nebo Naomi Goodsir. Věci, které u nás nenajdete, mrkněte. Oba obchody se navíc věnují nejen niche vůním, ale i niche kosmetice, což by mohlo zajímat Romanu. Už to vidím, že budu brzo znovu vyslána na nákupy.
V Lulua jsem ale objevila i značku Piotr Czarnecki a když už jsem byla v Polsku, považovala jsem za povinnost otestovat nejen polské víno, ale i polský parfém. A protože mi čich v té době stále ještě nesloužil, poprosila jsem o vzorek jedné z vůní Piotra Czarneckiho sebou.

She Loves Shihan vznikla jako ženský, měkčí protějšek vůně Sensei (nyní Shihan). Je to druhá vůně Piotra Czarneckého, profesionálního učitele tance z polské Radomi. Piotr nemá parfumérské vzdělání, ale určité zkušenosti má. Vůně na tancování si míchá sám už nějakou dobu. Dlouho používal svou tvorbu jen sám pro sebe, při tanci. Až se po komplimentech okolí rozhodl jeden z výtvorů vyslat do světa….
… a svět se před jeho talentem sklonil. Sensei, první Piotrova vůně se totiž v roce 2014 dostala do finále Art and Olfaction Awards, té soutěže pro niche a nezávislé značky, o které jsme tu psali už několikrát. Finalistou se stal tanečníkem doma sestavený parfém, uchovávaný v laboratorních lahvičkách.
I dál to bylo pikantní: v okamžiku postupu do finále chtěli organizátoři soutěže po Piotru Czarneckém originální flakon (do soutěže se porotcům posílají jen neoznačené vzorky) a on žádný neměl. Musel něco narychlo vymyslet a výsledkem byl zajímavý trojjediný flakon – tři koncentrace v jednom.

Na gurmánky si nepotrpím a přesto se mi tu poslední dobou nějak schází recenze na právě tento typ vůní. Jenže tyhle jsou něco víc. La Belle Helene MDCI, stejně jako She Loves Shihan nejsou žádné přihlouplé zákusky.
Vůně se nerozpakuje to rozbalit hned ze startu opulentní švestkou obalenou v kakaovém prášku. V tomhle okamžiku jsem ještě nečekala, že mě zaujme. Obvykle od kakaových, čokoládových či pralinkových vůní utíkám jak rychle to jen jde,vadí mi vonět jako tabulka čokolády. Jenže..
… jenže to se brzy změní a “něčím mi začne připomínat Onde Extase od Armaniho”. To jsem napsala při jednom z prvních zkoušení. Pak už jsem v ní ale Onde Extase nenašla. Zato jsem v ní našla snad pokaždé lehkou připomínku nějaké jiné vůně. Vždy výrazně květinové. Srdce She loves Shihan totiž takové je, výrazně květinové, ale zároveň neurčité. Jako by nevědělo, kudy se vydat. Ale…
… ale z boje nakonec vítězně vykráčí, díky švestce krásně ovocně navinulá, růže. Čokoláda už pak zblízka není cítit, spíš jsou to takové závany, které vnímáte mimoděk, když vůni nosíte. jako obláčky, které občas vystoupají k vašemu nosu.
S růží She Loves Shihan získá texturu sametově matné, tmavě rudé rtěnky. Takové, kterou jsem si nedávno koupila, protože jsem usoudila že jsem už dost velká holka a můžu nosit červené rtěnky. Je to spíš barva na rty, která se nanáší na rty takovou tou chlupatou tyčinkou.
Ten hmatný dojem textury samozřejmě pochází z dojmu čichového, protože růži tu sekunduje svým hebkým chmýřím fialkový list. Kosatec do známého rtěnkového komba tu sice chybí, ale i tak. Tohle je vůně i rtěnka do baru.
Díky tomu a samozřejmě kvalitnímu pryskyřičnému základu i sotva tušenému tabáku je z Shi Loves Shihan povýšena na úplně jiný level. Získává orientální nádech, hlubší, temnější tóny. Vrstvy nad kterými se dá přemýšlet…
… třeba o tom, že cena něco málo přes 2000,- za 100 ml vůně v nesporně vysoké kvalitě je velmi slušná. Nebo si lze přímo od Piotra Czarneckiho objednat sadu vzorků.
A protože jsem pana Piotra oslovila a on velmi mile komunikuje, tak bude brzy pokračování s informacemi o novinkách, opět horkých tak, že o nich neví Fragrantica (oni tam asi spí, poslední dobou).

You may also like...

3 Responses

  1. mirkau napsal:

    Tak to kecáte 😀

  2. tsss, a my všem tvrdíme, že naše žernosecké je nejsevernější v Evropě…. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..