• Nuit d’Iris / PLANTES & PARFUMS: bio parfém na slepo? Klidně.

Bylo na čase přidat nějaký BIO parfém. Podle ankety na mém Instagramu vy, moji čtenáře, vnímáte BIO PARFUMERII především jako koníček vašich bližních. Přece jen naše nároky jsou trochu vyšší. Takže v pátek na blogu najdete shrnutí “Co to je bio parfém?” najdete tady a jdeme rovnou na můj první bio parfém. Vybrala jsem takový hezký a myslím, že je to dobrý kandidát na slepáka, protože jde o univerzální krotký pudrový kosateček: recenze parfému Nuit d’Iris / PLANTES & PARFUMS.

 

Pár slov o organických  (bio, přírodních…) parfémech

Tzv. BIO parfémy nebo přírodní parfémy mají svoje limity, kvůli omezenému rejstříku přírodních složek. Navíc často existuje požadavek na bio certifikaci plodin nebo fair trade původ, což dál snižuje šanci mít k dispozici pořádný parfumérský materiál. Přírodní složky mají navíc obvykle horší vlastnosti (i když lepší vůni) než syntetické: výdrž, projekci, neexistuje mezi nimi pořádná báze.

Obor přírodní parfumerie trpí nedostatkem špičkových parfumérů: ti nejlepší chtějí pracovat s celou paletou ingrediencí a bio rejstřík je omezuje. Vím o jednom, to je Hiram Green.

Hygienické požadavky EU jsou přísné a tak i organické parfémy obsahují mnoho “bezpečných” syntetických látek: neohrožují zdraví člověka a/nebo pocházejí z šetrné výroby.

Jediný opravdu přírodní parfém je jasmínový věneček na hlavě nebo růže do klopy. Ale my chceme víc! Myslím, že neexistuje 100% přírodní parfém, který by se dokázal vyrovnat kvalitou konvenčním vůním (nevím o něm). A tak počítejte s tím, že výsledek nikdy nebude dosahovat báječných vlastností našich milovaných niche parfémů a vždycky tam bude kompromis mezi přírodou a laborkou.

Podrobně jsem problematiku a druhy “přírodních parfémů” rozebrala v článku “Co to je …přírodní parfém”, který vyjde tento čtvttek. 

Jak voní Nuit d’Iris / PLANTES & PARFUMS?

Název navádí k tomu, že ucítíte temnou a hustou kosatcovou mlhu. Opak je pravdou, název se moc netrefil. Ale to je jediné, co téhle vůni můžu vytknout. Jinak je vše pořádku: vývoj vůně, kvalita složek, projekce a dokonce longevity, životnost, kterou by jí mohl závidět lecjaký chemický koktejl.

Něžná pudrová fialka

Začátek je svěže fialkový. Svěžest způsobuje mandarinkový olej, který dodává jemnou perličkovou koupel pro nosní sliznici na začátku. A pak hned nastoupí FIALKOVÝ KVĚT, krásná, stará pudrová fialka, žádné šedozelené lístky a kořínky, kterýma se moderní parfémy oživují. Prostě jemný fialkový kvítek ve stylu slavné Violetta di Parma / BORSARI, příčí se mi napsat “podobný bonbonkům”, protože vůně není zdaleka tak sladká. Ale ano, ten pocit tam je…víte co? Suchý FIALKOVO-VANILKOVÝ PUDINK, před tím, než přidáte cukr a mléko. Projekce je, kupodivu, na tak jemnou vůni velmi služná, jde hezky něžně do okolí a mazlí nosíky.

Sladkou něžnost trochu rozbije nastupující svěžejší, jemně kožený kosatec, ta forma, kterou hodně lidí zná (a miluje) v Infusion d´Iris / PRADA (recenze ZDE).. Kosatcový květ, tedy spíš fantazie na téma “jak by voněl kosatcový květ”. Kyselkavý, studený a jízlivý tón, který se přelívá do pudru. Já osobně mám ráda Pradovský kosatec a tady v téhle kompozici vyloženě sedí jak šroubek do matičky. Zapadl do fialkové závěje a hezky na sebe nabaluje vrstvy pudru, rochní si tam, přitom víří osvěženou siláž a nosy, které už zapomněly na úvodní klidnou fialku, trošičku probere k životu. Ale žádné vzrušení se nekoná, je to jen takové polechtání peříčkem pod nosem odpoledního spáče.

Třetí fáze, původně jsem myslela že poslední, už je jen o pudru. O záplavě něžného růžového pudru na miminkovské prcině. Lehounké pižmo s vůní dívčí pokožky dodává pocit vymydlené dívky. Nic jiného k tomu nemám co napsat. Jen snad poznámku, že pudr není dusivý, ale tělově jemný, infantilní a evokuje něžnou pokožku. LOVE IT!

A druhá poznámka: mluvím o čase 5 hodin od navonění, bez přestříkávání. Slušný výkon!

Pak už vůně je dojíždí a pudr slábne. Jsem si myslela. Jenže asi po 10 hodinách se pudr vstřebal a ještě jednou vyjevil ten jízlivý kosateček z druhé fáze. Sice jen slabě, ale zřetelně – jako když se z pokožky setře skutečný pudr a pod ním se objeví staré tetování.

Celkové vyznění Nuit d’Iris / PLANTES & PARFUMS? Jednoduchá, ale ne banální něha pro všechny ženy 12 – 101 let

Popravdě: jsem překvapená a docela nadšená. Soliflory pudrové fialky a kosatce byly, jsou a budou oblíbené, akorát u výrobců teď moc neletí. Nosí se teď složité kompozice. Tak tady jeden “easy accessible” máte.

Já už moc vůní nekupuju, tím spíš těchto levných. Když už, musí to být cenný kousek do sbírky. Nicméně: Nuit d’Iris / PLANTES & PARFUMS mi vrtá hlavou. Je to přesně ta vůně “když nevíte co by“, dá se po ní sáhnout bez rozmýšlení a můžete si být jistá, že budete dobře, jednoduše vonět a nikoho nepobouříte.

Nechci, aby to vyznělo jako ageismus, ale OK: vidím ji jako pro mladší ročníky žen. Dívky, mladé ženy, maminky s malými dětmi. My si nechme ty Pětky a Mandragóry a Ganymédy, ony nám je taky z police neberou.

Jako dárek pod stromeček? Bez obav. Já bych ji klidně darovala kterékoliv ženě ve svém okolí. Ježiš, já kecám… já bych ji dala k nošení i své mámě. Tak nic, ruším předešlý odstavec.

Jaká je cena Nuit d’Iris / PLANTES & PARFUMS a kde ho koupíte?

Cena Nuit d´Iris je úžasná: v Biooo.cz za 100ml zaplatíte jen okolo 650 Kč. Flakon je hezký, jednoduchý, odpovídá myšlence minimalismu a bio stylu života. Když se podívám na cenu dnešního mainstreamu, tak tady se dostáváme na poměr cena/výkon úplně mimo měřítka našich parfumerií (jakože mnohem lepší).

Koupíte ZDE.

Je tento parfém natural?

Výrobce uvádí +90% přírodních složek a 80% VOL. Jak se dočtete v článku “Co to je …přírodní parfém”,  není 90% nic moc. Tedy 80 ml je bio líh, ze zbývajících 20 ml je polovina bio a polovina nebio. A ještě tam bude nějaká voda. Takže ve vonném obsahu je maximálně 50% přírodních složek.

Když to vezmu po uváděných složkách:

Hlava:

  • Iris – na 99% tam není, na pravý orris je to moc laciné a navíc ho tam není cítit ❔
  • Mandarinka – mohl by být přírodní olej, evropský dodavatel ✔️
  • Elemi – hm, hm, hm, kapička přírodního elemi by tam být mohla, ale vozí se přes oceán, no, dobře, uznám to✔️

Srdce:

  • Heliotrope – syntetika, neexistuje přírodní ingredience, nelze získat ⛔
  • Violet – syntetika, neexistuje přírodní ingredience, nelze získat ⛔
  • Cedr – OK, mohlo by být ✔️

Báze:

  • Musk – syntetika, přírodní ingredience (živočišného původu) je zakázáno dovážet do EU ⛔
  • Vanilka – OK, mohlo by být ✔️
  • Santál – stejně, jako elemi, ale  spíš sázím na syntetiku, no tak ale OK ✔️/❔

Pomocné látky:

  • Líh (80% VOL.)✔️
  • Voda✔️
  • Benzyl Salicylát ✔️
  • Limonene ✔️(ale pozor, alergen)

Těch složek tam bude pod slovíčkem “parfum” ukrytých daleko víc, ale i takto nám to stačí. O čem je tahle recenze, čeho je tam nejvíc: fialky (⛔) a kosatce (❔). Tak teď už víte, jak se na “přírodní parfémy” můžete dívat a ohromit své domácí vegany a vegetariány u stromečku.

Jak se vám líbila ne úplně typická recenze Nuit d’Iris PLANTES & PARFUMs? Chcete další BIO parfémy?

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

 

You may also like...

3 Responses

  1. Fubu napsal:

    Tvoje články jsou pestrý mix, řádky o bio vůnìch jsou dalšìm akcentem tvé parfémové žurnalistiky. Takže bio, polobio…ano ano. Zajìmalo by mě, jak jsou na tom s přìrodnostì ingediencì arabky, mnohdy cenově velmi přìstupnè..Maze, Hala, Supremacy,atd.

    • Romana napsal:

      Na to ti odpovím hned: na těch levných je přírodní jen papír, ze kterého je krabička.:) Bohužel dokud se nebude uvádět složení na obale, jako u kosmetiky, tak se to nikdy nedozvíme. Oud v nich určitě pravý není, z ovoce se nic pravého získat nedá, a proč by si pal dělali násilí ještě s pravým dřevem, jasmínem nebo pryskyřicemi, ne? Nebo dokonce dovezenou růží….
      Tady bych dokonce řekla, že jak jsou ty rabské dupes evropských vůní, tak oni dokížou – vcelku mistrovsky – nahradit to,co ještě občas je pravé v západních vůních, syntetikou.

      Ale pokud jde o pravé ingredinece právě u Arabek – především oud, růže, santál, jasmín a pryskyřice – ono úplně stačí si pořídit něco, kde opravdu jsou – já jsem momentálně zamilovaná do Spirit of Dubai – a načichat si to.Pak to bezpečně poznáš. To je prostě jako když jezdíš ve Fabii, zdá se ti super, pak sedneš do Mercedesu, je to to samý, taky super, a pak sedneš zpátky do Fabie…a poznáš ten rozdíl. 😀 (Nic proti Fabii, Fabie jsou fajn. Levné Arabky taky. )

      Asi jsou tam nějaké překlepy, nemám brýle (a nebudu je nosit!)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..