• PITTI Fragranze 2022: reportáž z největší parfémové události podzimu

Tak jsme doma. Na rozdíl od loňských let, kdy jsme nestíhaly obejít stánky a pak doma ani za několik let vyzkoušet vzórky a přečíst prezentace firem, byl letošní ročník Pitti skromný. Shodly jsme se s Mirkou, že zatím pořád zpracováváme letošní velkolepou Esxenci v Miláně, jarní ohňostroj kreativity a společenského života, ale vyhodnocení Pitti bude rychlovka. Takže: rychlovka mýma očima.

Nudný společenský život Pitti Fragranze

Vždycky to bylo tak: Esxence na jaře představila novinky pro aktuální rok a Pitti na podzim potvrdilo trháky, které za půl roku dokázaly uchvátit spotřebitele, dokleply se tam novinky, co na jaře nebyly hotové a dealeři nakoupili zásoby na Vánoce.

Večery byly zaplněné večírky, přes den běžela jedna přednáška za druhou, workshopy a experimenty. Esxence významně rostla, ale pořád měly obě výstavy velkou úroveň.

Pak byl covid.

Pitti vynechal jeden ročník, Esxence dva.

Po dvou letech loni v září 2021 na Pitti přijeli všichni, nálada byla úplně hysterická, objímání, polibky v rouškách, setkání… jako kdyby ten covid trval deset let. Nádhera. Pak bylo jaro, léto…a konečně se konala Esxence, velkolepá, nádherná, mejdany, nové značky, nacpané výstaviště, přednášky běžely současně v několik sálech, hvězdní parfuméři se promenádovali po chodbách a kynuli fanouškům (tak Mirko, kdy to napíšeš? :))

Nevím, jestli značky spotřebovaly všechny peníze, ale letos ve Florencii bylo skoro…ticho a smutno. Takže pokud jste čekali na Instagramu fičák, jako v červnu z Milána, museli jste být zklamaní. My jsme byly taky.

Nové krásné značky…ale málo, maličko

Novinek maličko, nejen ve srovnání s loňským ročníkem, ale především s Esxencí. Málokdo je na obou výstavách a z dotazů jsem zjistila, že Pitti je levnější, a tak značky, které nemají nebo nechtějí dát peníze na Miláno, jsou zde. A které teda byly letos pro mne nejzajímavější?

Ušlechtilé VOSKANIAN PARFUMS

Druhý nejlepší na mém žebříčku je nezávislý mladý parfumér z Arménie jménem Tsovak Voskanyan. Nietzcheho filosofie skrytá za jeho kreacemi je tak složitá, že ji nedokážu reprodukovat a dosud mi stavěla překážku do cesty k jeho vůním. Letos to postavili hodně jednoduše a bingo!

Samozřejmě povinná jízda – Iris Boisée. Já kosatec ráda, to ano, ale vypadá to takto: vítejte u naší značky, zkuste náš nudný kosatec a pak se můžete věnovat našim opravdu krásným a originálním vlním”.  Kosatec je tichá složka, nejde udělat na milion způsobů, protože všechny složky jej přehluší. Současná móda kosatců je prima pro mainstream, příští tři roky si ho budeme užívat v tramvajích namísto přepálených karamelů, super, ale v niche už ho přeskakuji… takže: jako kdyby tady nebyl. Protože…

Pêche Chyprée

Pêche Chyprée, pecka číslo 1: sto bodů za originalitu! Zralá broskev ve všech parfumérských fazetách: sladké bílé maso, intenzívní kyselá šťáva, ale taky ty šampaňské bublinky broskvových akordů. Začátek je hodně svěží a ovocný, pomaličku přechází do z ovocna do té dusivě zeleno kožené složky, co se jmenuje “Mouse de Saxe” (viz Slovníček ingrediencí), ale dneska se jí říká asi větvičník nebo dubový mech. Moderní tělnatá vůně vůbec nepůsobí oldschool, přes ten chypre nádech a je to taková ta “podívej se na mne!”

Soir Vert

Favorit č. 2 u Voskaniana je novinka Soir Vert. Ostrý suchý grapefruit, hodně trpká rebarbora a hodně sladké, vůbec ne okurkové, melouny. Zelená svěženka se sladkými tóny, maličko dřeva. Až kopřivově trpká zelenost kompozici dodává temný, vážný, večerní pocit, žádná banální svěženka na odpolední letní promenádu.

Říkají o ní, že voní jako “večery v Yerevanu” – no, musela jsem se podívat na google maps, kde je Yerevan, jestli tam vůbec melouny dozrávají...ach, asi chci do Yerevanu, teď hned!

 

 

Humbuk okolo EXTRA VIRGO perfumes

Hlučná florentská značka Extra Virgo (zatím) kosatec nemá. Zato má fet, hromadu fetu, legálních i nelegálních drog: marihuanu, tabák, kafe, magické houbičky… jejich první vůně, parfémový olej Monte Kush je extrakt z biokonopí, které pěstuje sám feudál Alex na svých polnostech, sám dohlíží na setbu a sklizeň…ale o tom dnes řeč nebude.

Parfémy Extra Virgo jsou tak nové, že je vlastně nikde nenajdete, ani na Fragrantice nebo Parfumo, ani na webu značky, ani v prodejnách…ale myslím, že se brzo prosadí. Minimálně prožijí svých 15 minut slávy, protože její majitel princ Alex Postiglione patří mezi italskou smetánku a je součástí módního světa.

Opravdu je princ, jeho babička June Rose Bellamy byla skutečná australsko-barmská princezna a dokonce půl roku první dámou Barmy po dobu krátkého manželství s diktátorem Ne Winem. Bohémská June Rose se po rozvodu s barmským diktátorem vrátila do Itálie, žila žhavým společenským životem, kterého se účastnily všechny její děti a vnoučata. Kdybyste chtěl někdo vidět, jak vypadá asijská femme fatale v realitě bez filtrů, hrála hlavní ženskou roli ve filmu Purpurové pláně s Gregory Peckem.

Estetika luxusně-bohémského prostředí starých paláců, hašišových doupat, drahých myanmarských hedvábných kimon a kuřáckého nářadí z ebenu (otázka je, jestli je to autentické, protože “bohéma” označuje je “polodivoké cikánstvo”) se naplno provalila v tvorbě mladého prince: mimo fotografování ve stylu Saudka se věnuje tvorbě šperků, oděvů, amuletů a teď voňavek.

Životní styl, tvorba a tedy i parfémy jsou sebereflexí nezdravého životního princova stylu. Poté, co na prahu čtyřicítky prošel zpytováním, odstěhoval se na tajný “ostrov”, farmu Monte Kush blízko Florencie, a teď šíří světu klid, mít, holistiku a zdraví. Všechny vůně používají extrakty z konopí a pouze přírodní suroviny. Tož poďme na to!

PANGEA

Název pro prakontinent, ze kterého se vytvořily dnešní světadíly západní polokoule, zastřešil vůni houbiček. Jako nám, Čechům, nějaký Ital bude vykládat něco o magických účincích houbiček? Ale voní hezky…kožené tóny mechu, mokrá zem a hodně zelené pačuli (možná ta marihuana) a sladké tóny medu. Pačuli v kompozicích s květinami nemám ráda, ale tady se mi líbí.

 

CACAO RITUAL

Suché nesladké kakao, efekt na začátku je až práškově suchý, dusivý, jako když zmáčknete krabičku mletého kakaa a obláček vyletí do obličeje. Z dalších složek identifikuju mléčný santál, trochu koření a taky med. Vůbec ne gurmánská. Spíš jako když si nachystáte všechny suroviny na linku a teprve se chystáte vařit. Pěkné.

 

CIATÚ, sympatický duch sicílie

Taková skromná značka se skromným majitelem, která si zaslouží vaši pozornost.

Když jedete do Itálie, zakopnete o výrobce vůní na každém kroku: Garda, Ortigia, Calí, Elba, Carthusia, Firenze… Parfémy a kosmetika na voňavém poloostrově jsou tak silnou součástí běžné hygienické kultury, že je odněpaměti úplně normální mít v každém městě “svého” parfuméra, jednoho nebo více, ve Florencii, Říme, Miláně, okolo Gardy jsou jich desítky… Globalizace to trochu zastínila, ale díky niche boomu se zase dostávají staré značky nahoru a mladí se vracejí k zapomenutému umění. Jejich kvalita je různá, někdo pracuje na cenu, někdo na kvalitu, někdo na turisty (ach, ta Elba…)

Andrea Spatola je z těch mladých, kteří se snaží navázat na sicilskou tradici, jak vůněmi, tak designem podle sicilské mytologie. Mimo voňavek nabízí wellness produkty.

Volí tradiční ingredience (citrusy, květy, bylinky a koření a kadidlo dovážené do sicilských přístavů) a klasické vyznění. Keramické hlavičky mají obličeje sicilských bohů.

Mně sedí v podstatě všechny jeho vůně. Andrea na Pitti představoval novinku Akragas, což je starý název pro Agrigento, nejkrásnější a nejmarnivější město na Sicílii, celé ze zlata, které zaniklo na vlastní lenost… je postavené okolo slavné myrty.

Ortiughia

Ale jedničkou je pro mne Ortiughia, s chrámemm Il Duomo di Siracusa na etiketě. Kombinace fíků a meruňkového osmanthu, jemná, svěží tělovka s mléčným fíkem. Ortigia je ostrov v sicilských Syracusách a tam taky najdete domovský butik značky. A tam já si příště tuhle vůni koupím, protože já na Sicílii určitě zase pojedu.

 

Můj největší zážitek: Osmothéque v plné polní!

Versailleskou l´Osmothéque už asi všichni znáte, často o ní píšu: největší světový archiv parfémů. Současné vůně nejen uchovávají v chladničkách, ale rekonstruují staré slavné parfémy a když je příležitost, otevřou brány odborné veřejnosti. Nikdy se mne na to neptejte, já jsem tam byla, víno pila, všechno zkusila a potkala jsem tam Jena-Paula Guerlaina…

Parfuméři z Osmotheque představují pravidelně na všech výstavách výběr z legend. Do Florencie ale poprvé přivezli nový výstavní pult, který nabídl volně dostupné vůně seřazené do časové osy. Pro mne to byla Sofiina volba: tenhle pult stál hned vedle fronty na The Alchemist Wall…a čtvrthodinka s Osmotékou vyhrála. Podívejte se na video, co všechno nabídla:

 

Jen tak… střípky z Pitti Fragranze 2022

Další Sicilán (oni to mají blíž sem, než do Milána) Antonio Alessandria sám přestavoval novinky. Mne zaujala RUSTY VIBES: krásná letní vůně zralého manga a kokosového mléka. Na pozadí intenzívní letní květiny, kdybych byla Kim Kardashian a toužila po nejluxusnějším opalovacím krému světa, tak bych si ho nechala ovonět tímto.

Hasiči nebyli, ale byli bráchové Clooney&Clooney. ESSENTIVE ze Sicílie, vyrábějí zatím home fraqgramce založené na vůních a ingrediencích Sicílie, tradiční keramice atd. atd. atd. Popravdě, kdyby takhle nevypadali, tak si značky nevšimnu.

Chystají i parfémy pro osobní užití, mali už hotové testery, ale nestihli do Pitti připravit flakony. Budou až v lednu a domluvili jsme se, že nám dají vědět, abychom byli první, kdo o nich napíše. Tak vám dáme vědět, třeba pošlou i fotky. Nebo vás zajímají i ty voňavky?

Arabské vůně a arabské značky mizí…já jsem spokojená, nikdy mi tenhle trend úplně nepřirostl k srdci. Beru arabky jako oživění poličky, ale když mi u každého druhého stánku cpali furt to samé (syntetický oud, dřevo, růže, skořice) v milionu obměn a lišilo se to jen cenou, tak…nuda už.

TOLA je jedna ze značek, která si drží malé přehledné portfolio, což jim dává možnost mít každou vůni jinou. Hodně dbají na kvalitu. Používají pravý oud a šafrán v menších koncentracích a disponují tak pěknou, moderovanou siláží a kultivovaným vyzněním vůní.

Ve Florencii představili novou barvu flakonů a trio jemných arabek: Gulnaz, Seba, Bishra. Jedna z nich byla krásně pudrová a jedna svěží, ale protože nemám vzorky, tak víc nenapíšu. Ale vy si na ně počíhejte v parfumerkách.

A ještě jedna novinka roku 2022: niche začali balit do malých balení. Všeobecně vždycky bylo menší balení než 100ml považováno za neslušné. Když chceš umění, tak nešetři! Pak se začaly objevovat padesátky, třicítky…a od covidu najdete už celkem běžně malá kabelková balení v nabídce niche značek. To je dobře!

Překvapivé znovuzrození: ODORI – Profumo di Firenze byla jedna z těch malých regionálních italských značek. Donedávna. Pod novým majitelem se dostala do stáje renomovaných značek (např. Bois 1920) a vyšvihla dvě nové kolekce. Bohužel to udělali těsně před covidem, takže se o nich nikdo nedozvěděl…

Možná si ODORI pamatujete díky fantastickému kosatci IRIS a dalším soliflorům, které jsou dnes zařazené do modré kolekce a přibyl k nim “Buontalenti”, otisk života v zahradách Boboli (Buontalenti je jméno jejiho architekta): meruňky, broskve, banán, jasmín, kokos, maliny, jahody… Některé zdroje uvádějí jako rok vzniku staré kolekce 2018, ale není to tak, jsou to ty staré vůně (2018 je datum rebornu značky).

Černá kolekce DANTE je úplně nová, věnovaná komedii života. Fantazijní vůně jsme prozkoušely letmo, ale určitě se k nim vrátíme a vám to doporučuju taky!

 

GRAVEL je německá značka a je zajímavá tím, že popisuje cestu tohoto mladého muže z Německa na vysokou školu do USA a pak zpět na vysoký manažerský post do AUDI do Wolfsburgu. Ne, to si vymýšlím, ta cesta do USA tohoto vymydleného muže v tom sice je, ale on to popisuje jako dobrodružství…

Nicméně já to vidím takto a pokud jste muž s brýlema do YSL, nosíte bílou košili a ještě pořád kovové hodinky namísto iWatch, tak GRAVEL je značka pro vás a pokryje všechny potřeby životního cyklu, od pondělní porady vedení, přes odpolední tenis (bez pocení), večeři s předsedou představenstva až po dovolenou na vlastní nebo firemní jachtě.

Podle mě je to super, že to někdo takto vymyslel, sice to jde úplně mimo mne, ale chlápci, kteří dbají na image to ocení.

FRAGONARD, ano, ten z Grasse: poprvé na výstavě! Mirka si myslí, že do niche nepatří. Já mám na definici niche jiný názor, za mně ano. Ale prostě málo fantazie, málo kvality…řasí se spíš mezi ty turistické úlovky. Ale je na to hezké pokoukání…

Po dlouhé době dvě novinky AFFINESSENCE: Gingember-Latte a Combava-Cedrat.

PARFUMÉIDE, další lokální florentská parfumerie. Mistr parfumér je dívka na fotce, Alba Chiara de Vitis. Značka je pozoruhodná naprosto neobsáhnutelným počtem vůní, ale potěšila tím, že má dva frangipány: jednak noční soliflor PLUMERIA INTENSE a FRANGIPANI&TIARE. Super toto!

A nakonec jsem si nechala Francescu Bianchi. Miláček italských bloggerů, ale náš taky. Strašně příjemná ženská, která loni oblíkla tým padesátiletých kamarádek do fetišistických popruhů, se zatím realizovala v těch sprosťáckých vůních, což není úplně můj šálek kafe. Po “Lepkavých prstech” a Perverzi s Hedonikem se jakoby uklidnila a letos…nádhera!

 

Letos předvedla dvě krásné nové vůně: LIBERTINE NEROLI a UNSPOKEN MUSK. Neroli je krásná fullbodied chypre, kde hraje hlavní roli vyladěný Mousse de Saxe (viz výše), jemné neroli bez pichlavosti, semiš a krémový kosatec. Je nádherná!

A o Muskovi neřeknu nic, protože jsme se s Mirkou domluvily, že až se vrátí z dovolené, dáme dvojrecenzi naslepo – každá 150 slov o této vůni a do té doby se o ní nesmíme ani bavit. Ale bude to něco!

Ale jestli se MUSKu nemůžete dočkat, tak se podívejte, co o něm říká sympaťanda Francesca:

No a to je z mých dojmů všechno. Ještě jsme byli na festivalu, kde teklo víno z kašny pro všechny obyvatele, na statku, kde v noci svítila Florencie skrz soutěsku, v noci na mostě zlatníků…a taky v Santa Maria Novella vyzkoušet nový IRIS, který vůbec není kosatcový…

 

Tak možná za rok ve Florencii, ale určitě brzy na jaře v Miláne CIAO!

You may also like...

1 Response

  1. Fubu napsal:

    Poslouchám džes, venku pršì, čtu dojmy z Pitty a je mi krásně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..