• Anti Malocchio / NOBILE 1942: niche, která mi rozbila duši

Tahle vůně mne totálně rozsekala a dohnala mě k tomu, že jsem přestala psát recenze na blog. Ale nechám si to na konec článku. Ať máte trošku napětí. Zatím pojďte: recenze Anti Malocchio / NOBILE 1942. A taky něco o závisti, žárlivosti, pověrách a uhranutí.

recenze • Anti Malocchio • NOBILE 1942 • review

Nobile 1942 mám ráda, stojí za tím fajn lidi, nadšení, přívětiví, přátelští a mají prima vůně věnované Itálii a prověřené časem. Pokaždé se u nich na Esxenci zastavujeme, pokaždé nám něco ukážou, vlastně vůbec nevím, proč tady máme tak málo jejich recenzí. Musím se nad tím zamyslet, protože Nobile 1942 je značka, která stojí za pozornost milovníků niche parfémů. A navíc, když vidím letošní ceny mainstreamu, musím se smát nahlas: proč si, lidi, za stejné peníze nekoupíte raději nějakou pořádnou niche? Třeba Nobilku ve Vavavoom?

Já jsem se s Nobile 1942 letos potkala v bodu “paprika”. Zjistila jsem, že Hermés (mimo jiné) vyřadil ze sortimentu moji oblíbenou Hermessence Paprika Brasil a l´Artisan Piment Brulant. Já obě vůně považuju za geniální, každou jinak, a prostě bez papriky se neobejdu.

A tak jsem objevila Heaven can wait / FREDERIC MALLE (Ellena) a uhrančivou Anti Maloochio / NOBILE 1942, která mě teda, nutno říct, dost sežvýkala.

recenze • Anti Malocchio • NOBILE 1942 • review

Exkurse do italských pověr

Malocchio, zkratka z “male occhio” (a tak se taky čte: maL-okjo), doslova zlé oko na vás hodí ten, kdo vám závidí nebo žárlí na vaši plodnost, štěstí, šikovnost a úspěch. Výsledkem je prokletí, jež vede ke smůle, nemoci nebo nezdaru.

Malocchio přišlo z bible a je spřízněné s naším křesťanským uhranutím. Stačí se oběti jen podívat zlým okem do očí. Často malocchio přijde spolu s lichotkami, které jsou vysloveny s neupřímným pohledem do očí.

A pozor, prokletí může být i neúmyslné: stačí, když vám někdo závidí a podívá se vám do očí a jeho černá duše už dokončí zkázu za něj, ani to sám nemusí chtít a vědět. A dokonce ho na vás může seslat prokletí i jeho kočka, pes nebo koza. Proto Italové dbají na prevenci!

Podezření na malocchio si můžete snadno ověřit: stačí za usilovného křižování nakapat olivový olej na hladinu vody a když se vytvoří oko, máte ho tam! A když olej z hladiny zmizí, máte ho už dlouho a bude těžké se ho zbavit!

Nastupuje exorcismus: nůžkami se nad vodou s olejem udělá 3x kříž a pak se stříhají olejové skvrny, až z vody s olejem nevznikne emulze a všechna mastná oka zmizí. Taky pomáhají modlitby ke svatému Cypriánovi, pevná víra, mytí podlahy vodou se solí, vyhození talismanů a vzpomínek na staré lásky, červené oblečení na Vánoce, pohlazení od babičky… no vlastně nejúčinnější je to rozchodit. A prevence!

Tak především nedávejte lidem důvod k závisti, nevytahujte se a neukazujte majetek a štěstí. Nikdo vám nebude závidět.

Pak zde máme různá rituální gesta, například cornuto, které my známe jako “paroháč”. Odpovídá zhruba našemu pokřižování, ale bacha na to! Když se na vás bude nějaký Ital ošklivě dívat, ještě to neznamená, že vás proklíná, a pokud mu paroháče ukážete neuváženě, od okamžité újmy vás nezachrání ani Svatý Cypriánek. Leda byste byli roztomilí, jako tady Sophia.

recenze • Anti Malocchio • NOBILE 1942 • review

Zdroj: https://dominiquerizzo.com

Uplatněte raději bezpečnější gesto mano figa. Špička palce kouká ze sevřené pěsti a představuje penis ve vagině. Spojení mužské a ženské energie se považuje za nejsilnější nástroj proti zlu vůbec!

Nejjistější prevencí je ovšem nošení amuletu. Častou příčinou závisti je plodnost. A tak se stal symbolem proti uřknutí nástroje plodnosti, penis. Ano. Ale chtěli byste, aby se vám penis houpal na zpětném zrcátku v autě?

A jsme zpátky u cornuta, paroháče: zástupným symbolem nástroje mužnosti se staly býčí rohy. Na ruce ukazujeme dva, na amuletu se přeměnil v jeden, obarvený na červeno. Paprička? Kdeže! Corno! Býčí roh proti uhranutí, Corno Anti Malocchio. Ale kvůli podobnosti ji lidi přezdívají “paprička” a drtivá většina turistů to nikdy neodhalí.

Zdroj: https://www.etsy.com/hk-en/listing/1133515521/portafortuna-italian-necklace-mano-corno

Samozřejmě, většina Italů nevěří na něco tak zaostalého, jako jsou pověry. Samozřejmě. A tu papričku na klíčích od Fiata všichni nosí protože… no víte co… jistota je jistota.

A teď se můžete konečně proti uhranutí navonět. Nevěříte?

Recenze Anti Malocchio / Nobile 1942

Vůně značky Nobile jsou puzzlíky, ze kterých si složíte Itálii: tradice, zvyky a zlozvyky, pověry a rituály. Malocchio nemohlo uniknout jejich hledáčku a že zvolili jako nosnou ingredienci červenou papričku je taková hra ve hře.

recenze • Anti Malocchio • NOBILE 1942 • review

Papriky vpřed!

Ano, paprika. Na začátku krásně šťavnatá, křupavá, osolená mořskou solí. Což divné není. Divné je, že za ní na pozadí běží něco jako teplé vlhké voňavé seno: hledám ve složení. Slaměnka ANO, vetiver v jemné formě, maličko pačuli, papírově-dřevité tóny. Kořeněno sušenou bazalkou!

Ještě se vrátím ke slaměnce: ta může mít v parfémech různou formu, od suše šustivých nasládlých oldschool lístků až po trpkou, hořce medovou sladkost. Parfumérka tady zvolila intenzívní sladkou polohu. Ve spojení se zelenými složkami tvoří kompaktní dojem podzimního lučního sena, plného bylin, nektarových květů a dřevitých stonků. I s těma tlustýma pučmelounama! Žádná svěžest už v nich nezůstala, ale sladký med pořád láká vypasený hmyz.

Abyste rozeznali složky, musíte se strašně soustředit…ale proč vlastně? Užívejte si to!

…ale pak přijde karamel

Tedy: měl přijít! A já ho nesnáším. A navíc badyán! Ten už vůbec…

Anti Malocchio může sloužit jako ukázka, proč je nesmysl číst vůně jen podle složení. Podle pyramidy bych si nikdy tuhle vůni nevybrala ani ke zkoušce. Jenže ve skutečnosti jsou obě ingredience nadávkované lehounkou rukou, jako když mistr kuchař jen foukne zlatý prášek na povrch pralinky. Tyjo. Tenhle parfém musela dělat ženská.

Parfém se postupně překulí do dlouhé měkkoučké hlavní fáze. Dřevitý základ vychází z moderního pojetí: ambra, santál a kašmír, ale platí pořád věta o něžném dávkování z předešlého odstavce. Hnědá a huňatá, pelíšek v seně. Vůně zútulní, přidají se gurmánské tóny mandlového mléka, kořeněných mandlových sušenek “amaretti” na stole ve vyhřátém temném srubu.

Paprikový slaný akord ztratí počáteční ostrost, přestože je pořád významně přítomný v příjemné formě sušené sladké papriky.

Sfumato sena a slaměnky a tanečky s paprikou

Obdivuju přesné vybalancování všech složek základu. Nic nevyčnívá, nic neruší, vlastně se dá říct, že žádná ze složek báze se nedá pořádně identifikovat, jak jsou krásně zapuštěné, zažrané do sebe. Moderní ingredience, díky kterým vůně působí velmi aktuálně. Parfumérce muselo dát strašně moc práce po milikapičkách přidávat a ubírat a testovat jednotlivé verze, než se dostala k výslednému sfumatu. Ale myslím, že právě díky poctivě odvedené hromadě práce zůstane nadčasová, i když tyhlety kašmíry a ambry vyjdou z módy.

Kompaktní a intenzívní dřevěno-senový pelíšek tvoří podložku pro kontrastní slanou paprikovou linku, která na začátku rozčiluje nos řízností a později ho poškádlívá štiplavým polechtáváním.

Projekce, výdrž a longevity Anti Malocchio / NOBILE 1942

Za jedna! Všechno je tak akorát: prostorová je vůně dost, výdrž celodenní. Oceňuju, že neulpívá ve vláknech a dá se bez problémů vymýt z vlasů i z oblečení. Projekce v prostoru je trošku kompaktnější, než jak ji vnímám u těla, paprika nosy v okolí nekontaktuje tak intenzívně, jako můj vlastní. Trochu mě to mrzí, protože ráda častuju zájemce historkama o parfémech – a že ji tahle má dobrou! – ale na druhou stranu sama vnímám její paprikové srdce jako trochu konfliktní. Běžné lidi dokonce šokuje jen pouhá informace, že chce někdo vonět čerstvou paprikou!

Opakuji: je moderní a není overboosted kašmeranem ani ambroxanem.

Pár žen mi řeklo, že ji vnímají jako pánskou: já si to nemyslím. Je jen odlišná a nedokázaly ji zařadit. Čistý unisex.

Mariaceleste WHO?

Celou dobu přemýšlím, kdo by mohl být parfumérem. Vím, že Nobile spolupracuje s velkými jmény a preferuje Italy. To má logiku, aby parfumér měl vztah k italským tradicím, které překlápí do vůně.

Věřím, že pro lidi ocenit nápad v Anti Malocchio bude těžké. Nenabízí toho moc k porovnání s jinými vůněmi. Není luxusní, není obyčejná, není zařaditelná. Přitom ale nabízí komfort známých složek, žádný rozruch. Nositel bude muset přemýšlet, jestli se jejím nošením neztrapní. Je náročná na pochopení. Taková má být niche vůně! 

Uvést takový parfém na trh chce kuráž. Velkorysost majitelů značky, když dávali zadán. Drzost parfuméra předhodit jim TOHLE a obhájit si to, a odvahu to pak  hodit na trh. Parfumérkou je nějaká Mariaceleste. Ještě jste o ní neslyšeli? Tak si to někam napište: MARIACELESTE LOMBARDO. Já jsem si ji proklepla. Nemá moc zkušeností, je mladá, poctivá šprtka ingrediencí a postupů a propaguje holistický přístup ke kráse. Především parfémů. Tohle nebude její poslední husarský kousek, to si pište!

Jestli vás láká myšlenka, že budete nosit opravdu opravdový niche parfém, a taky potřebujete tu ochranu, protože vás vaše báječnost vystavuje riziku závisti okolí, tak si ochrannou vůni můžete koupit jednoduše v Brně. Tak… nikdy nevíte…

Kde koupit Anti Malocchio / NOBILE 1942? Ve Vavavoom v Brně.

Anti Malocchio prodává brněnský VavaVoom TADY. K flakonku dostanete i svůj corno, za papričku převlečený penis, který si můžete pověsit na zrcátko. Corno musí být darovaný, aby chránil! (Doufám, že od teď všichni mí čtenáři v papričce nebudou vidět penis…

recenze parfémy Vavavoom

…a ne, kecám, doufám, že budou a že si přitom vzpomenou, že jako čtenáři Frangipani mají povinnost se vždycky se hezky navonět.)

VavaVoom najdete v Brně v centru na Radnické ulici 9 a ráda bych vás upozornila ještě na celou značku Nobile 1942 v jejich nabídce, protože jde o mimořádně kreativní a povedené vůně za dost dobré ceny.

Recenze Nobile 1942 u nás najdete TADY.

A na závěr: o té mé duši propadlé peklu a kreativním záseku

Děkuji Vavavoom za zaslání vůně. Chtěla jsem vzorek, dostala jsem lahvičku a svoji papričku. Slíbila jsem recenzi ASAP a jak jsem Anti Malocchio začala nosit, propadla jsem depresi.

recenze • Anti Malocchio • NOBILE 1942 • review

Asi jste si všimli, jsem začala více komunikovat na instagramu. Nahrnuly se mi požadavky na recenze mainstreamu. S radostí jsem chtěla vyhovět, ale asi mě paprička (však já vím, co v ní vidíte ;)… ) začala ochraňovat. Najednou na stole ležely vzorky ze Sephory, ve kterých jsem se snažila najít originalitu a vedle nich se pošklebovala paprička (vím!). Jakoby si byla jistá, že mi zresetuje celé to mainstream snažení.

Začetla jsem se do legendy o Malocchiu… a najednou jsem zjistila, že ta komerční parfumerie nemá duši. Že báchorky o sexy sebevědomých bílých a černých ženách nejsou nic, proti síle zavřené do lahvičky. Díky, Vavavoom, za osvobození mé zakleté niche duše!

Douška: nevzdávám se mainstreamu, občas určitě napíšu, když se něco krásného zjeví na trhu. Ale už zase jsem to já, vaše niche-Frangipani Romana! 

Nenechte se proklít!

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

Disclaimer: Parfém jsem obdržela od parfumerie VavaVoom na základě zkoušky a vlastního výběru a na objektivitu recenze to nemá žádný vliv. Parfumerie ani značka recenzi neschvaluje a je zcela mým vlastním názorem. Tato recenze shrnuje moje dojmy a subjektivní názory a nenesu odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi této vůně na základě článku.

 

 

You may also like...

4 Responses

  1. Fubu napsal:

    Když pìšeš o niche stoupám výš, a ty vìc než vìš vypovìš a odhaluješ duši niche.

  2. Hanka H napsal:

    Chci vůni, chci ten přívěsek, ať už znamená cokoliv, a chci i tu rtěnku paprikové barvy, o které jsem psala vedle. A je mi jedno, v jakém pořadí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..