• GROSSMITH: Betrothal, Hasu-No-Hana, Phúl-Náná, Shem–el–Nessim
říjen 2011
Grossmith
Královský parfumér vyrábějící drahé vůně pro britské aristokraty, 100ml EdP za cca 6,5 tisíce v obyčejném flakonu, za třicet ve flakonu z křišťálu Baccarat. Waity Katy jim trošku zamávala pověstí, když se na svatbu s Williamem navoněla pitomoučkou gardénií mladého amerického černošského návrháře (Illuminum – Gardenia Petal) namísto tradičním a etiketou předepsaným Betrothalem, ale byl to jeden z jejích posledních husarských kousků, ona se přizpůsobí, Diana nakonec taky vypadala jako kýč z obrazu na zámku.
Betrothal (sladká cibule)
Sladké květiny, pačuli, med, zelené tóny a výrazná růže. Pěkný pudrový, ne mrkvový, kosatec. Intenzívní, sálavě sladká.
Betrothal = zaslíbení, zasnoubení
Po 10 minutách vás Betrothal poctí gurmánskou vůní smažených cibulových kroužků, jak já té Kate rozumím… No, nakonec z toho vyšla klasická kompozice s výraznými konvalinkami, pudrovým kosatcem a cibulovou natí. To je strašné, to je asi to „nejjemnější pačuli“, to se fakt nedá, to vůbec s tím zbytkem neladí! Nebo je to máta? Kopřivy? Každopádně vůně se rozvíjí stále víc do toho nepříjemného zapařeného zelena, které obludně ruší pěkné květiny, něco jako když na svatební šaty kydne hořčice. Dokážete si představit třeba racka s kolikou, přeletivšího v tom zásadním bulvárním okamžiku nad dokonalým zadečkem Pipy?
Vůně vytvořená v roce 1893 pro princeznu May (budoucí královnu Mary) k oslavě královského zasnoubení s králem Jiřím V. No já nevím co napsat, třesu se úctou před majestátem, aby do mne nesjel blesk z parfémového nebe a na místě mne nerozťal ve dví, ale ta vůně je fakt podivná. Možná proto se ta Kate tak dlouho nechtěla vdávat, mne by to teda varovalo.
Hasu-No-Hana (kožený lotos)
Citrusy a co to je za natě zase? Vetiver, máta, větvičník, pačuli? Zase ta jarní cibulka? Oni se na to snad specializují! Teď se k tomu ještě přidalo mléko, orientální koření, kadidlo, to je totální změť, neboli khaos. Chlapská (správný námořník smrdí i z fotky) ostrá voda po holení. Kde je lotos? To zelené?
Hasu-No-Hana = japonsky „vůně lotosu“
Už jsem to chtěla vzdát, ale vybralo se to. A to náramně. To snad ani není možné, aby něco vzalo obrat o 180° a z ošklivého káčátka se stala labuť, to je jen v pohádkách, ne? Ta zelená nálož vypchala a proměnila se v krásnou čistou, čerstvě vydělanou kůži, čímž vytvořila prostor pro čisté květiny, lotos vykvetl. Parádní ruskoorientální vůně.
Phúl-Náná (jasmínový čaj)
Zelená, hořká bylinková pomáda, zase vystrkuje růžky to (to!) pačuli…zalez, satane!
Phúl – Náná = krásná květina v hindí.
Dobře to dopadlo. Po krátké počáteční neuspořádané fázi vykrystalizuje sladký čaj s kytkami a velmi jemným pačuli, které je …no dobře, po předchozích zážitcích můžu napsat, že krásné. Celé je to krásné. Čaj je černý a jemně okořeněný, květiny žluté, pikantní a sladké, pačuli jemné a kadidlo slabé. Mimořádně krásná čajová vůně, jemná a lahodná. Není generická, to určitě ne, ale není tak ojedinělá, aby se mezi levnějšími vůněmi nenašla stejně dobrá čajovka, zvláště v posledních letech, kdy se s nimi roztrhl pytel. Chanel udělá napřesrok No. 22 Thé a bude po slávě. Ale ne, nebude, zákazníci Grossmithe stojí jinde, než holky s nákupním sezname ze Sephory, určitě o ně nepřijde; ale holkám ze Sephory asi nemá co nabídnout.
Možná, kdyby Kate nabídli toto, tak by jim vlezla do chomoutu dřív.
Shem – el – Nessim (nemocniční chodba)
Nemocniční sladký pach. Bílé kytky, iris a jasmín. Věrohodný nakyslý santál. Osvěžovač na WC, nelibá kompozice, furt to cítím v nose, to se mi vůbec nelíbilo a ani se mi nezdá zajímavá, nemám o ní co napsat. Možná ji zkusím jindy.
Shem – el – Nessim = vonící vítr. Název arabské slavnosti, která probíhá na jaře v povodí Nilu.
Zkoušela jsem ve velkém vedru v klimatizovaném autě, na cestě mezi Slovenskem a Maďarskem. Nevím, jestli počasí má vliv na to, jak tyto vůně působí, třeba u Aziyadé je ten vliv zcela zásadní (v létě ji nenávidím). Slibuji, že udělám ještě jednu zkoušku v chladu.
Nedávno jsem se dostala ke vzorku Hasu-No-Hana. Celá natěšená na pořádné chypre, jak píšeš s příměsí orientu – protože mám ráda Vol de Nuit … a na mě je to po byl hodině takový neškodný, lehký Pitralonek.