• UNBOXING: Sens Unique Box na téma LÁSKA (únor 2017)

Recenze niche. Další boxík z Paříže přišel k Valentýnu a jeho inspirace je večná: LÁSKA. Byla jsem zvědavá, co tak asi může vyjadřovat lásku – něco sladkého, romantického, erotického? V tomto ohledu je logické, že se v boxíku objevila Vanilla od slovenské značky 1907, všechny dobře pamatujeme Ištvána Vinetou Lakatoše. Pojďte se podívat, co dalšího Renata Faitzudina z SU vybrala. Beru to spravedlivě popořadě, žádné předbíhání.

cof

Recenze Attache-Moi / ICONOfly

…balsamická vášeň. Na začátku výrazný cedr a smola, pak se rozvíjí do lahodné, sladké ambry se suchým, flanelovým pižmem. Pižmo je velmi zvláštní, má plastelínový podtón, čímž přiznává syntetičnost vůně, ale zároveň potlačuje typickou řezavost ambroxanu (dřevito-amro-balsamická chemie), který se teď v parfumerii brutálně nadužívá. Všechno je propojené, šedosladké, mlhavé, funguje a ladí. Kdyby se k tomu přidal koňak, tak by mne vzrušovala. Ale pro mne je ambra jedna z nejnudnějších složek vůbec. Attache-Moi se mi líbí, je krásná, vyvážená…jen v ní není ta jiskra. Následovat ji nebudu. Vy, kdo máte rádi suché ambrové vůně, rozhodně zkuste.

Rosee de Nuit / Friedemodin

Původní kolekce Jardin Mystique obsahovala 3 vůně zahrady, které je možno vrstvit podle nálady a tak si vytvořit zahradní atmosféru podle momentální nálady. Rosee de Nuit v ní představovala květinovou složku, pak tam byla ještě svěžest a zelenost. Všechny parfémy Friedemodin, i ty pozdější, jsou poměrné lehké a fakt zahradní. V Roseede Nuit teda žádnou noc nenajdete. Je to BROSKEV. Ona tam žádní broskev ani ovoce není, ale moje absolutní asociace je vůně dpzrávající  broskve. Zvláštní, zajímavá, originální. Když to vemu po složkách: nejmasívnějším tónem je šťavnatý bergamot, který je utlumený suchým fialkovým pudrem a sladkým kardamomem. Ale tím hlavním, co dává vyznění, je nové koření. Exkluzívní nové koření, trochu polívkové, reálné. Díky dřevitému základu i přes ten urputný bergamot nejde o žádnou polívačku. Kdybych ji měla charakterem k něčemu přirovnat, tak k Mandragoře: ta je postavená jako sladká citrusovo-květinovka a koriandr jí ten ksicht úplně zrasoval. Tady je základem silná nasládlá kolínská a to samé jí s fejzem udělaly polívkové kuličky. Dobré, lahodné, originální, můj vítěz této krabičky. To je láska!

Don`t Get Me Wrong Baby, YES I DO / Etat Libre d`Orange

Značka už dávno ztratila pověst “parfémového skandalisty”, jejich inovátorské kompozice jsou dávno překonané a ty názvy a obrázky už vzbuzují jen pousmání. Oproti některým novým kreacím, viz třeba bonusová N-Cigale na konci článku, je to taková šťávička. Takže se můžeme soustředit na obsah a nenechat se rozptylovat okolnostmi. Tady se na něj soustředit musíte. DGMWB,YID je totiž konvalinkové chapadlo, které se vám přisaje ke špičce nosu a už nepustí. Sálavostí si nazadá s Cabotine / Grés, Red Door / Elizabeth Arden nebo slavnou hroznou Nirmalou / Molinard. Ale na rozdíl od nich je promyšlenější, má pěkný vývoj: na začátku mokré, ušmudlané kvítky konvalinek (brutalita No.1) pak se k nim přidá živopižmo, kytky se postupně transformují do reálného jasmínu, vč. toho typického indolického pachu (výkaly, pot), kterého se každý slušný parfumér kouká rychle & dobře zbavit. A po hodině v tom vystoupí přesladký pomerančový květ z nevětraného skleníku. A víte co? Mně se to hodně líbí. Sice nevím ještě kam, ale klidně bychto nosila. Kolegy pokoušet nebudu, ale do baru klidně.

Vanilla / 1907

Vanilkový likér. To je taková líbivka, která hraje na nejnižší city každého milovníka vanilky. Parfumér se s tím necrcal, dal tam všechno, co s pořádnou vanilkou souvisí (heliotrop, kokos, ylang). Začátek je velmi sladký, až gurmánský, pak se dostane ke slovu heliotrop, který umí vanilku pěkně provzdušnit a tady to dělá mistrovsky, takže máte dojem omamného oblaku okolo vaší hlavy, a to celé odpoledne, celý večer a celou noc. Líbí se mi, jak je jemně nadávkovaný kokos s ylangem – když se jich dá moc, tak vznikne opalovací vůně a už to nejde zvrátit. Tady je ten kokos jako kapka mlíčka v koktejlu, jen pro přidání barevné vrstvy, a ylang spíš jen tuším. On dodává vůním takovou slunečnost, jásavost – tady je ho jen ťupička, aby se z Vanilla nestala banalita. Hodně dobré, kdybych na ni narazila v době hledání vanilkového svatého grálu, vážně bych uvažovala o ustájení.
Liqueur Charnelle / Pierre Guillaume Předposlední vůně je čistý syntetický koktejl. Jako nic proti, ale mne už to moc nebaví, to je furt dokola. Nevím, co stalo krásnému Pierre Guillaumovi, ale od té doby, co prodává vůně pod svým labelem, tak se mi zdá, že se nikam neposunuje. Už ho ani nikde není moc vidět, asi přestal používat to zázračné omlazující lotio a jeho hvězda pohasla. Ti kulturisté…Tenhle likér je poplatný době, kdy vznikl (2014): arabizující, tabákovo-koňakový s malinou. PG se v Bologni rozčiloval, že on žádné sladké složky nepoužívá, tak mu to tam asi zlí skřeti přilili malinový sirup proti kašli. Ten koňak je jinak celkem pěkný, výrazný, má pěknou siláž, ale není to Courvoasier, je to spíš podle zlínského receptu (“vezmi máz methanolu…”). Je mi líto, přestože ta vůně celkově vyznívá dobře, nemůžu v ní najít ani nápad, ani tón, do kterého se zamilovat, ani originalitu…je to prostě takový drahý standard. Doufám, že se PG ještě vzmuží a zase nás začne zahrnovat místo fotek oholených prsních svalů svými kreacemi. Fandím ti, krasavče!

Black Lavander / N-Cigale

Někdy si něco koupíte kvůli tomu, jak to vypadá, a pak to vůbec nenosíte, že? To by se mi stalo s touhle cikádou. Ona má opravdu krásný a nesmírně zajímavý začátek: čerstvá paprika, meruňkový osmanthus a nějaké takové úplně maximálně divné černé dřevo. Jako: SUPER! Jak je divný ten flakon ve tvaru brouka, studený a chladivý, tak je divné tohle. Ovocně slano-kyselý, ale ne prázdný jako kolínská, vzdušný…tahle nádhera vydrží tak půl hodiny a pak se, bohužel, zvrtne do suché, skoro slané, ale hlavně nevýrazné vůně osmanthu s kapkou slabého čaje. Osmanthus je hodně ošemetná složka, když se používá místo citrusů, dodá vůni objem; ale neutáhne sama velký parfém, a to se přesně stane tady (v této fázi se hodně podobá Inlé/MEMO). Což je nesmírná škoda, protože ten začátek je nevídaný. A k tomu ten FLAKON! Já jsem teda takhle velkou cikádu už viděla naživo, teda spíš namrtvo, v Thajsku na trhu je prodávali uvařené (neochutnala, ne ne), ale vyvedená v tom moderním tmavém skle je tahák pro oči (i pro kabelku,má to snad kilo). A navíc: oni k tomu mají i šperky! Jako – to musíte vidět (na jejich stránkách – než kliknete, pusťte myš a zakryjte si pravý horní roh obrazovky, jsou tam ceny). No nevím, asi nějakého toho brouka budu do budoucna potřebovat (ona ta skleněná ludra ani tak moc nestojí, 125 ml za 155€, to je tedy príma cena za niche parfém). Škoda, že nemá nějaká třicítečky, dokážu si představit skvělou dámu vytáhnout v baru z psaníčka pořádného švába, urvat mu hlavu, postříkat se a zase švába strčit do elegantní Diorky…
Tenhle bonus se Renatě fakt povedl, to je velké překvápko. Jestli se nedostanete do Sens Unique do Paříže, tak vězte, že tyhle obří cikády můžete zkusit i blíž, mají je v parfumeriích 1907 v Bratislavě a v Košicích.

Tak, každým dnem by měl přijít další boxík, jsem zrovna v Paříži, takže předpokládám, že se s boxem minuli někde u Frankfurtu. Pokusím se ho zrecenzovat dřív, a to ze dvou důvodů: téma nejbližšího boxu je, prosím, KŮŽE a jak jsem koukala na složení boxu, je to samý plnokrevník. Jako teším se hodně… A druhý důvod je, že za týden už budeme všichni tři na Esxenci a bude hromada jiných témat (nezapomeňte nás sledovat na IG).
Ještě jak objednat SENS UNIQUE BOX: přímo TADY u Renaty na stránkách parfumerie, kdo potřebuje návod, tak tady je článek: popis boxu a ceny.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..