• Poivre Noir / SERGE LUTENS, falešný slib černoty

To jsem měla takový nápad, že bych si pod stromeček koupila pořádný, drsný, černý pepř. Nějaký moderní, aromatický, temný a hrubý, co mi ohne nehty na nohách. Tak jsem to napsala do google a ukázala se mi vůně s názvem Poivre Noir / Serge Lutens. Černý Pepř od Velkého Hrobníka? To musí být ono!

Moderní pepř po roce 2015? Jako rozbité okno.

Do roku tak 2010 byl pepř prostě pepř. Kompozice přírodní vůně pepře s květinami, dřevem a ambrou. Krásná, ale očekávatelná nuda.

Ale všimli jste si, jak se dělají moderní pepře? Popularita vůní Molecule 01… zavinila módní vlnu suchých syntetických vůní. Chvíli mě to bavilo, ale snad už je konec. Největší dopad měl tenhle trend na klasické vůně, které parfuméři vykastrovali na základní, suchou, palčivou molekulu. Což se ukázalo jako hezká věc, použitelná v mnoha vůních jako pichlavý probouzeč smyslů. Najednou byl tenhle suchý pepř s kadidlovým nádechem všude. Bylo to fajn osvěžení.

Jenže: na pepřovou vůni jako takovou to bylo málo. Z jedné molekuly pořádný parfém neuděláte. Takové krasavice, jako pikantně vzdušná Poivre Samarcande / HERMÉS nebo řezavě černý Piper Nigrum / VILLORESI, přestože si říkají „soliflor pepře“ (Co to je…soliflor? ZDE), tak jsou to komplexní kompozice plné složek, jako máta, paprika, různé dřeva, hromady koření…

Ne, že by tedy pepřů bylo málo. Ale syntetický pepř voní jako rozbité sklo. Děkujeme, už nám to stačilo a prosím pojďme dál.

Pepř po roce 2020: jako opepřené dřevo.

Syntetika typu „okena“ jen vyklidila pole kašmeranu, ambroxanu a jejich rodince. Složky, které mladí milují a staří se s nimi těžko smiřují. Ale co se týká pepře, sladce dřevité, balzamické měkké složky mu sedí, to je to, co dokáže (ve správném poměru) pepřík vynést na piedestal. I když v tom mnozí z nás cítí leštěnku na kožené sedačky.

Tuto lekci berte jako návod pro hledání ideální pepřové vůně pro vás – dívejte se na rok vzniku.

Návrat ztraceného pepře u Carona

Za zmínku, ještě než se dostaneme k Lutensovi, stojí rekonstrukce starých slavných pepřů Caron. Jedny vánoce nazpátek jsem si koupila Poivre Sacré (recenzi a fotky z nového butiku CARON v Paříži najdete TADY. 

Parfumér měl docela těžký úkol: neměl k dispozici staré složky, ty už jsou dávno zakázané, ale ani by takovou vůni dnes nikdo nechtěl (věřte mi, mám ji – je plná pačuli a „špíny“, nevoňavých látek, které dříve parfuméři neuměli z ingrediencí odstranit). Musel zachovat luxusnost vůně, nějakou tu tradici, ale udělat parfém tak, aby si ho koupili i dnešní zákazníci, ne jenom já a pár dalších zoufalců z našeho parfémového kroužku. Povedlo se mu to. S kašmeranem to nepřeháněl. I love IT!

Ale povedlo se mu zachovat i květinovou balzamičnost, sladkost, a já jsem chtěla černý, drsný pepř. Ohýbač nehtů na nohách.

Jak voní Poivre Noir / Serge Lutens?

Na Vánoce se mi, bohužel, do Lutense dostat nepodařilo. Měla jsem v Paříži tolik aktivit, především výstavy parfémů CHANEL No.5 a Louis Vuitton, že jsem se do butiku vůbec nedostala. Až v červenci, když byla největší horka, jsem měla čas na butik Lutens a zkoušku Poivre Noir. A to mělo určitě vliv na to, jak vůni vnímám.

recenze serge lutens poivre noire

Začátek je prudký. Kuchyňský pepř, černý, právě nastrouhaný pepř, který má v sobě kapku asfaltu na slunci a dotyk arabského oudu se šafránem. Plus kousnutí do kuliček zeleného pepře. Jen tak, bez omáčky. Sarkastický, strohý seržant Pepř, ne úplně suchý, ale mužný. S ohromnou projekcí. Když mne prodavačka v butiku stříkla, úplně jsem vydechla: Oui, c’est ça!

Paní už balila flakon, když ta prudkost začala jemnět směrem do sladka, tak jsem ji požádala o vzorek s tím, že seržantovi Pepřovi Hustému dám trochu času. A dobře jsem udělala. Nastříkala jsem se na kůži i na oblečení, vyšla jsem do horoucí Paříže a sedla jsem si s manželem do pasáže naproti Palais Royal na kávu.

recenze serge lutens poivre noire

Venku bylo 35, v pasáži přijatelných 28 a než mi donesli skleničku, tak se projevila určitá pikantní zelenost (zelený pepř) a vzápětí většina všeho pepře utekla do vesmíru (taky by vás zajímalo, kde končí všechny ty molekuly odpařených parfémů? Někde musí být – na Marsu? Nebo padají na Jižní pól?)

Na ruce mi zbyla sladká, generická balzamická vůně s velmi slabým nádechem koření, zejména šafránu. Not bad, ale kde je ten černý sarkatický chlápek, co mě objímal cestou z butiku v podloubí? V tuhle chvíli už nebylo poznat, co konkrétně mám na sobě. Hezké, ale anonymní. Nějaká Montalka? Kolik uplynulo – hodina, hodina a půl?

recenze serge lutens poivre noire

 

Na textilu se vůně rozvíjí výrazně pomaleji. Já nosím vůně na oblečení, ne na kůži, o tom jindy, takže mi to vyhovuje. Nicméně i tam nakonec došlo k degradaci na balzámové složky a ve finále vylezly i ty tóny z moderní ambrové skupiny kašmeranů. Nevypratelné z oblečení. Ach jo. Proč to nemůže zůstat tak, jak to bylo na začátku.

Podobnost s Caronem čistě náhodná?

Nejprve jsem na Fragrantice dala paleček dolů, že Caronovi podobná není. Po půlhodině jsem ho šla převrátit nahoru, že ano. Ve fázi přerodu od pepře do ambrodřeva se hodně potkávají. Jenže zatímco Caron Poivre Sacré si zachovává sílu a pepřovou bohatost ve hlavní fázi po dlouhou dobu, Lutens degraduje, vyprazdňuje se a mizí. Takže jsem nakonec ten paleček zase šla dát dolů.

Myslím, že ta podobnost je opravdu náhodná. Původní pepř Caronu, ten 100 let starý, inspiroval celou pozdější parfumerii. Vyznění jednotlivých parfémů záleželo na tom, jaké si parfumér obstaral složky, jak kvalitní a jak mu slouží dobře jeho nos a fantazie.

recenze serge lutens poivre noire

Ale dnes je jiná doba. Syntetické složky jsou unifikované a marketing říká, že je potřeba vybrat ty, které se líbí zákazníkům. Kdo chce dnes dělat pepřový parfém, nemůže se vyhnout kašmeranové skupině. A ta je tak výrazná a jedinečná, že způsobuje „všechno dnes voní stejně“. Myslím, že kdyby se Caron a Lutens mohli tomuto vyhnout, jejich pepře by byly odlišné. Ale dnes už to, bohužel, nejde.

Na druhou stranu mi to dalo jednoduchost rozhodnutí: daleko, daleko lepší pepř je Caron – propracovaný, komplexní, daleko hlubší, větší projekce i longevity. Na rozdíl od Lutense disponuje WOW efektem – niche značka, která nepatří do žádného korporátu, má svého vlastního hravého (a dobře vyhlížejícího) parfuméra, tím se dají kamarádky ohromovat. Jediné, co mu chybí, je úvodní černá čtvrthodinka. Ale to je málo.

Dva skoro stejné parfémy nepotřebuju a ten lepší z nich mám.

Kde koupíte parfémy Serge Lutens?

Rozhodně – rozhodně! – nechoďte nakupovat jinam, než Lutensova butiku v Paříži (o kterém jsem psala v tomto článku).

Protože koupit si Lutense někde jinde znamená vyhodit peníze. Půlka ceny parfémů Lutens totiž spočívá v tom, že vstoupíte do komory krematoria v podloubí Královského paláce v centru Paříže a necháte se obluzovat smutečními řečníky za pultem („Co abych si tě oběsil, drahá?“). Neobjednávejte na internetu, nekupujte v žádném multibrand butiku. Nechejte si svoje skryté touhy po Lutensovi sem, napište si to do deníčku a pěstujte v sobě touhu. Vůně jsou emoce a váš parfém Lutens odsud odvezený bude mít pak tu kouzelnou sílu vrátit vás do snu o voňavé Paříži. A můžete si skočit i do toho butiku Caron.

recenze serge lutens poivre noire

 

Recenze parfémů Serge Lutens

Lutens je skutečně plodná značka, hodně jsme se mu v minulosti věnovali. Zde najdete SEZNAM RECENZÍ PARFÉMŮ SERGE LUTENS a pokud se chcete porozhlédnout po pařížských parfumeriích, hledejte tady – PRÍMA PARFUMERIE – GUIDE..

Hezký víkend!

 

parfémový supermarketparfémové recenze

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

You may also like...

3 Responses

  1. Zuzana napsal:

    Zaujalo, zaujalo. Takže jsem v Notinu sáhla po Comme des Garçons. Při čichnutí k papírku jsem zajuchala, ale protože jsem se tu poučila, vyčkala jsem a zklamala se. Pepř pryč a na ruce univerzální dřevíčko, kašmeran s ambroxanem asi. Nejsem Romana, která vedle encyklopedického nosu má i příslušné vzdělání, já si pletu ambroxan s ambroxolem, jedno z toho je na kašel.
    Tak jsem dětem ušetřila na nové obaly na sešity. Jedinou jasně pepřovou složku tedy na mojí poličce má Ofrésia. Piper Nigrum mi vytekl kdysi ze vzorku do batohu a stejně mi voněl spíš jako polévka. V hrnci ok, nosit to nechci, pletli by si mne se servírkou. Ale pepřový soliflor s čmuchem čerstvě mletého pepře, to zní jako další výzva. Do důchodu si nemusím hledat nového koníčka.

  2. lenka napsal:

    Teda, článek jsem zhltla na jeden nádech. Vůni pepře miluju! Ale zatím jen při vaření. A teď po přečtení ve mně vrtá červíček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..