•Recenze knihy: Parfumerie DOUGLAS – Charlotte Jacobi

Konečně i v češtině. Knížku Charlotte Jacobi, která už před rokem vyšla na Slovensku, konečně Ježíšek přinesl i k nám. Recenze knihy Parfumerie Douglas: vznik rodinného impéria.

Já jsem se nemohla dočkat, koupila jsem si ji už loni ve slovenštině, protože okolo ní šla pověst o velkém příběhu světové parfumérské historie. Stojí za přečtení?

Hlavní hrdinky, foto z webu Douglas.de

Slovenský název “Sestry Douglasovy” odpovídá lépe příběhu, který v knížce najdete: příběh dvou sester je volně inspirovaný životem Anny a Marie Carstens, zakladatelek parfumerie Douglas.

Některé historky jsou pravdivé, některé vymyšlené, ale uvěřitelné, některé už tak přitažené za vlasy, že si řeknete “To né…” a donutí vás otevřít Wikipedii nebo zagooglit, jestli se to mohlo stát, jestli se ti lidi mohli setkat…

V jednom případě jsem se šla dokonce podívat na vlastní blog – Marie se setkala s jedním velkým parfumérem, o kterém tady mám ale úplně jinou milostnou story, než jak je popsaná v knížce. To mne pobouřilo! 🙂

V knížce defilují osobnosti historie, módy a parfumerie, které hýbaly dějinami. Dvě obyčejné německé buchty z průměrné buržoazní rodiny, které se snaží smysluplně utratit zděděné peníze, elegantně a trochu málo uvěřitelně proplouvají po boku největšísch celebrit doby mondénním světem v Paříži, v Americe, v královském sídle s ministry… a doma pak pijí kakao v hamburském domě a šetří na drožku.

Ne, nevadí mi nevyváženost. Ve chvíli, kdy přistoupím na to, že nejde o životopis, ale o beletrii, mám jen superlativy: všechny události jsou hrozně zábavné a zajímavé. Buržoazní život v německých městech na přelomu století, milostné pletky obou sester se slavnými osobnostmi, popisy jejich rób, navštívených sídel, chování celebrit… Události světové ekonomiky (nezapomeňte, že jde o dobu technické revoluce, největších světových objevů, převratných vynálezů, technologií…) a kultury, politiky, všechno je vylíčeno jak v dobrém Netflixovém seriálku.

Ohňostrojem mezi prskavkami je pařížská avantýra Marie se slavným parfumérem a tvorba parfému v laboratoři.

Leitmotivem je feministický podnikatelský příběh: založení parfumerie Douglas, úpadek, válka, vzestup… Dvě mladé ženy v mužském světě, ženská pečlivost a usilovnost, asertivita a společenský přístup, prostě se jim muselo povést a musíte jim fandit. Při popisu zdobení první prodejny, nebo balení parfémů do balíčků jsem měla chuť skočit za pult a pomoci jim vázat mašličky na dárečky.

A nakonec, vlastně hned na začátku, se dozvíte, jak přišla německá parfumerie ke svému jménu a jak by se tedy mělo číst…základy obchodního marketingu.

Romantická sága jedné rodiny mi připomíná Císařské fialky od Vladimíra Neffa. Jen doba je modernější, mravy uvolněnější a tempo knihy svižné.

Kupte si to, berte to s rezervou, pobavíte se.

Kde knížku Parfumerie Douglas – Charlotte Jacobi koupíte?

Koupíte ji v Knihy Dobrovský, a už můžete mít i 2. díl – Svět vůní.  Trochu levnější je v Knihcentru.

Ve slovenštině, jako Sestry Douglasové, ji sežene taky na Dobrovském  i na Knihcentru.

Pozor, od 24/7 do 27/4 u Dobrovského doprava zdarma!

Některé odkazy jsou affiliate. Nabídky a akce platí v den vydaní článku.

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..