S-PERFUME: 100% Love by Sophia Grojsman (kvašený rybíz)
Sophia Grojsman je taková parfémová lady, že si může dělat co chce a co se líbí jen jí a jejím kamarádům. Jiný klíč k této vůni není. Chtěla jsem téhle stoprocentně zamilované vůni pro Shaping Room* najít jednoslovnou českou přezdívku, odpovídající anglickému WEIRD, ale nic mne nenapadlo. 100% Love je weird a to kvůli dominantnímu tónu, který vůni provází od začátku do konce a je divný, nevídaný, vsadím se že v jiné vůni nepoužitý, ošklivý a zajímavý: vůně čerstvého droždí.
Jestli někdy pečete sladké koláče (já rozhodně ne, ale vím, že mezi námi takové lidé jsou), představte si, že si chystáte suroviny na kynutou rybízovou buchtu: hodně oslazenou rybízovou marmeládu, suchou mouku, kvasnice už namočené do vlažného mléka s trochu cukru a hromada čerstvého kyselého rybízu a přezrálých sladkých malin na ozdobu. Jako úplně první vás uhodí do nosu ty kvasnice. Není to zkvašený rybíz, ten má málo cukru a nekvasí, tudíž z něj nejde pálit, což my Moraváci dobře víme. Je to normální pekařské droždí. Vedle droždí stojí samostatně všechny ostatní složky: rybíz neúčinkuje jen jako samotné kyselé bobule, je v něm výrazná klasická šminková růže, která hodně oslazuje marmeládu z bobulí, suché pižmo, které se marně snaží pospojovat složku kyselou a sladkou se složkou kvasnicovou.
Po nápovědě je v ní prý i čokoláda, kterou tam přímo necítím, ale docvaklo mi, že by to mohlo být to, co rozděluje vůni na dvě poloviny – nemám ráda hořkou čokoládu s červeným ovocem, připadá mi, že to nedrží spolu, připomíná mi to každoroční obžerný zážitek z dětství spojený s Mikulášským pytlíkem, když se po kousnutí do čokolády snažím najít sladkou chuť v dobrém jablku nebo sladkém pomeranči. Místo toho otupené chuťové buňky jen pálí přehnaná a protivná kyselost a v nose lechtá to, co zbylo z krásné ovocné vůně potom, co receptory obsadilo vlezlé kakao s cukrem. Jeden z nejhorších chuťových zážitků (po dršťkovce). A takhle přesně mi chutná 100% Love; dvě vůně, jedna líbivá, druhá weird, které spolu vůbec nesouvisejí, popírají se, v jedné lahvičce.
Drží nesmírně dlouho plus velmi silná projekce a celkem se nevyvíjí; kupodivu drožďová složka, kterou jsem považovala za upoutávkový úvodní tón, jak se to teď v moderních nichovkách dělá, ani moc neslábne a drží až do konce. Je výhradně ženská. Sophia Grojsman nikdy neudělala žádný pánský parfém. Podle ní je krásná vůně sladká vůně a sladké vůně jsou tolik feminní, že i kdyby Sophie nějakou mužskou vůni dělala, stejně by voněla ženou. A to platí!
Vůbec se mi nelíbí, vůbec. Ale co je rozhodně: nápaditá (a to včetně obalu, laboratorní lahve v prezervativu), jako všechny vůně Sculpting Scents projektu S-perfume project sochaře Nobi Shioya aka Sacre Nobi; tento ukončený projekt asi bude na samostatný článek). Kdyby v ní byla jen ta líbivá ovocně-růžová složka, byla by nezajímavá, tuctová; zajímavá drožďová polovina je nenositelná. Zajímavé je, že je sestavená z běžných složek, žádné moderní molekuly a minerální tóny nebo znovuobjevené staré asijské složky.Je to voňavka pro fetišisty, kteří si v ní najdou svoje body zájmu. Rozhodně to zkuste, myslím, že moc podobných věcí se na parfémové planetě nevyskytuje.
Vůně 100% LOVE vznikla na zakázku pro Nobiho výstavu Plastic Garden v roce 2003. Plastikové exponáty, oslava moderních materiálů, uspořádali okolo stěn a uprostřed expozice bylo na zemi rudé srdce z korálků z plastu PolyIFF®, navoněné 100% láskou. PolyIFF je plast, který velmi dlouho udrží vůni. Návštěvníkům nabízeli lahvičky naplněné vonícími korálky, tvořící okraj srdce, jako dárek. (Korálky z PolyiIFFu jsou dodnes i na reklamních fotkách vůně – není to rybíz, jak byste si mohli myslet). Vůně se tady přímo stala exponátem, uměleckým artefaktem. Zajímavé je, že do roku 2009 se vyvíjela, Nobi a Sophia mnohokrát měnili formuli, tak jak se jim zrovna zdálo fajn. Kdoví, jak to s kvasnicemi bylo na začátku…
* Vůni 100% Love můžete dnes sehnat pod různými značkami: S-perfume, Sculpting Scents, Shaping room nebo A Lab on Fire, která ji po skončení projektu S-perfume v roce 2009 vyrábí. Já jsem si vybrala název S-perfume, který je natisklý na pytlíčku mnou zkoušené vůně. Vy se nenechte zmást, u vůně bývá obvykle uvedeno “by Sophia Grojsman”.1
Doplněno: teď jsem si pročetla další recenze, občas se mluví o jahodách v čokoládě, a napadla mne jedna podobnost. V Miss Dior Chérie z roku 2005 je kombinace jahod, karamelu a třešní – a tam ten kvasnicový tón cítím také, i když v Dioru je i hodně hnilobný (hnijící jahody). Jinak je Dior úplně jiný, mnohem méně výrazný a chybí mu pikantnost; toto je jediný spojující tón.
Já bych přeložil “weird” jako “divný”.
To je málo. Mne napadá jedno slovo, ale je sprosté.