• Tenue de Soiree / ANNICK GOUTAL: kosatcové pralinky s živoucí frézií

V roce 2015 jsem si přísahala, že si už nikdy od Goutalky nic nekoupím, že to nejlepší (rozuměj: Mandračka a Nuit Etoilée) už bylo stvořeno a že nový korejský majitel značky to stejně pošle do…komerce. Změnu charakteristických šiškovitých flakonů  s mašličkou ve fádní válce považuju dodnes za nactiutrhání a ty flakony s těma bambulema, parvenu…ale moment!

Nevím, proč jsem ji zkusila, když jsem měla tu přísahu. Asi něco jako novoroční předsevzetí. Přesně vím, kdy a kde to bylo, pro můj příběh je to nepodstatné, jen chci říct, že si ji pamatuju od prvního momentu.

Druhá zápletka této story je, že nemám ráda kombinaci sladkých a kyselých složek (třeba čokoláda a meruňky).

A dokonce jsem si řekla “ježiši, vždyť to je variace na La Vie est Belle”, Korejci se zbláznili!

Jela jsem domů, dlouhá cesta, a nemohla jsem se jí zbavit. Síla vůně je mimořádná, fakt dobře poslouží, pokud chcete zaujmout okolí. Při každém otočení volantu mi přilétl obláček do nosu a postupně …no prostě kámoši.

Totiž. Klasická stavba vůně (mám verzi 2021, takže po reformulacích) jde hezky postaru, odškrtává si jednu složku za druhou a vytváří překvapivou cestu, klikatou cestu, mezi mnoha familiérními akordy. Myslím, že je to náhoda, takový mistr asi Mistr parfumér Nardin by nechtěl a asi ani neuměl vytvořit průvodce parfémy, co letí.

(Já vám sem dám jeho fotku, jsem si jistá, že to voňavce přidá několik významných bodů do plusu.)

 

 

Zdroj: Perfumediary.com

Ale prostě stalo se.

Nejdříve vám to popíšu jako trasu po voňavkách.

Na začátku je Ten Nine / ATELIER FLOU. Chápu, že tuhle asi neznáte, ale možná znáte Coralium, ať už to od Carthusie nebo Bvlgari (vtipné, stejný název, podobné vůně), anebo ještě by šel jmenovat Shalimar Soufflé. Z nich si bere úvodní kombinaci kyselého ovoce v čokoládě.

Pak musím zmínit Iris Ganache / GUERLAIN a Nude / BIJAN, odsud má ten nejoblíbenější tón: kosatec v bílé čokoládě. A do této fáze řadím taky kosatec z La Vie est Belle.

Následují fáze Traversee du Bosphore / L´ARTISAN, červené jablko na lůžku z lukumu.

Taky chytám Purple Rain / PRADA s tím hezkým, svěžím, lehce koženým kosatcovým květem (mimochodem fantastická vůně, určitě zkuste!)

Mandragore! Neskutečné, ve finále se zjevuje milovaná Mandračka, a to ten tón, který sice není dominantní, ale je výrazný: kandovaná citrusová kůra.

A úplně nakonec, nakonec, fakt na konec, po dvouhodinové koupeli: syntetický ovocně-květinový tón Sophie Grojsman – aha! Tak proto si připadám jako starý kámoš!

Vím, o co jde: Sophia začala používat v 80. letech novou syntetiku, která udělala úplnou díru do parfumerie. Výrazné, ostré, ovocné aldehydy s extrémní výdrží: červený rybíz, broskev, vinné hrozny… Pak vyšly z módy, ale jsou pořád krásné. A podvědomě si je spojujeme s vůněmi z 90´ – Yvresse (Champagne) / YSL (tón broskví a šampaňského), Eternity / CK (mandarinky, frézie), Exclamation / COTY (meruňky, broskve), Sun Moon Stars / LAGERFELD (ananas, meruňky).

Ale hlavně Calyx / PRESCRIPTIVES (CLINIQUE), legenda, kterou jako jedinou po převzetí značky Clinique zachoval beze změny formulace, jména a flakonu v portfoliu. V Evropě moc populární není, ale v USA letí a pokud ji chcete zkusit, tak ji najdete v outletech Cosmetics Company Store, např. ve Šterboholech nebo v Parndorfu. Po dvou hodinách odmáčení ve vodě s pěnou mi na ruce zůstal Calyx. Love!

Takže: jestli si u některé z těchto vůní přikyvujete, že jo, tak vaše jo platí i pro Tenue di Soirée.

A teď podle složek

Leitmotivem vůně je Grojsmančino kyselé ovoce s pralinkovou náplní, kosatec, frézie, konvalinky. V tomto pořadí.

Začátek je hodně svěží, i bergamot tam najdete, sušené meruňky s frézií, čerstvý rybízový list, a taky první kousnutí do pralinky z tmavé čokolády bez cukru.

Později se přidává kosatec, ale ne pudrového typu, nýbrž to, co znáte jako “kosatcový květ”, jemně kožený, skoro zeleně svěží, vůně květu, ne prášku. Ale trochu pudru je tam taky, nebojte.

A odteď už si to valí spolu: na jedné jemná hladká pralinková náplň, velmi málo sladká, na pozadí hodný kosateček a sálající kyselé meruňky s frézií.

Vůbec mi tu nevadí, to co nemám ráda – kontrast kyselého složky a čokolády, protože pralinka není moc sladká a ta jemně kosmetická vůně kosatce je hezky propojuje, uhlazuje. No, možná i nějaký ten klasický mýdlový aldehyd se tady najde.

Postupem času čokoláda i kosatec slábnou, ale ovocně květinová složka ne. Ta si jede pořád na svoji notičku a na konec ještě ukáže i takové hořké, prlivé bergamotové tóny, no prostě to, co miluju v Mandračce.

A taky je to to, co jí dává poněkud odlschool vyznění. Rozhodně voní jinak, než cokoliv, co dnes najdete na regálech, ale nejen v mainstreamu – ani niche s těmito složkami (momentálně) nepracuje.

Jestli koupit?

Já jsem se rozhodovala dlouho. Měla jsem pocit, že je ta vůně moc populární, pro rychlou výhru u prostého lidu s plnou peněženkou, a málo ušlechtilá. Muselo to zrát 6 let a teď jsem nadšená.

Další výhoda je použití té povolené syntetiky – ona sice není moderní, což jí dává výhodu odlišení se od mainstreamu, ale taky víme, že pravděpodobně nedojde k žádné reformulaci. Od roku 2016 nedošlo a už se to snad nestane.

Jestli se vám nelíbí syntetika

A jestli se pozastavujete nad slovem “syntetika” – v klidu. Stejně je 90% procent toho, co ve vůních kupujete umělé, a ani ty drahé parfémy s obsahem pravých oudů, jasmínu, vanilky…se laboratorním složkám nevyhýbají. Nemůžou se jim vyhnout.

Pokud někde čtete, že vůně obsahuje “pravý přírodní růžový olej”, OK, nepopírám, někde určitě je, ale otázka je: kolik? A kolik z těch ostatních až 50 složek je taky přírodních? A kolik jich tam je?

Prostě syntetika tady je, je dobrá i špatná, parfuméři s ní normálně pracují. A tenhle pán. Mathieu Nardin, naprosto mistrovsky. Aspoň v téhle vůni. A navíc, musím přiznat, je to niche a pokračování klasické linie AG. Bravo.

Kde koupit Annick Goutal?

Už jsem si říkala, že vám dnes asi link nedám, protože AG nemá moc distributorů – ale koukám, že zrovna tuhle vůni nabízí Notino ZDE.

Nicméně: přestože Notino cena je asi o 10% nižší, než butiková, já vám doporučuju si objednat přímo ze stránek GOUTAL PARIS nejprve kabelkovou desítečku za 30€ na vyzkoušení nošení. Sice přijdete o bambuli, ale vůně je tak specifická, že na slepo bych ji nekupovala. Navíc díky extrémní výdrži si nedokážu představit za jak dlouho se dá stovka spotřebovat.

Anebo – co bych udělala já – ještě výhodněji koupit zkušební sadu 4x10ml za 60€ a Tenue de Soirée v ní je – tady ji najdete: https://www.goutalparis.com/collections/tenue-de-soiree/products/coffret-decouverte

Jaká Goutalka je vaše nejoblílbenější?

Některé odkazy jsou affiliate.

 


Nejlepší tipy na nákupy voňavek a kosmetiky:

A nezapomeňte se přihlásit k odběru článků mailem, ať vám neujdou voňavé novinky a nákupy:

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..