Velké fialkové defilé 1. GUERLAIN: Météorites (ne jen fialky)

Tak jsme vymetli naše poličky a zatím jsme na dvaceti kusech. Nemáme ambici představit všechny fialky světa. Naším cílem je pomazlit se s nimi. Nečekejte maraton 20 recenzí na jedno téma, máme obavu z otravy fialkou. Defilé bude občasník a dneska začínám já fialkovým bulvárem.

fialky_puzzle_mini

Fialka krade nos
To, co voní ve fialkách, je chemická látka alfa-a beta-Ionon. Látka, která patří do skupiny „růžových“ ketonů, které zahrnují také damascones  a damascenones. Tyhle aromatické látky obsahují  esenciální oleje obsažené v lístcích růží. A celá tako skupina vzniká chemickým rozkladem karotenoidů. Vynechala bych tohle chemické cvičeníčko, chemii jsem měla ráda, jako většina z vás, ale ta odborná slova vám určitě nejsou tak cizí: jasně, mluvím o známé trojce, které to spolu náramně ladí: o fialce, růži a kosatci. A málokdo ví, že ten soulad vyplývá z jejich příbuznosti.

Fialkový ionon má zajímavou vlastnost: molekuly vůní fungují tak, že obsadí receptory v nose a vyvolají „anosmii“; stav, kdy přestanete vůni vnímat a zdá se vám, že už nevoníte. Citlivost se dá obnovit „vypláchnutím“ nosu čistým vzduchem, nebo vůní kávových zrnek. Avšak molekula fialkové vůně má neobvyklý tvar, který se snadno „vyplachuje“.  V praxi to pak znamená, že se rychle obnovuje schopnost cítit fialkovou vůni a vy máte dojem, že voní „pořád“, cítíte ji trvale. Touto vlastností, ale v menší míře, disponuje i růže a kosatec.

květy (17)
Nejen vlastní vůně fialek (a růží a kosatců), ale i jejich senzorické vlastnosti je dostaly kdysi dávno na výsluní, kde se drží dodnes. V současnosti jsou fialky považovány za staromódní složku, ale v éře vintage si každý rád zavzpomíná na „babiččinu skříňku“. A co by byl dnes protežovaný kosatec bez špetky fialkových květů nebo lístků!

nd.4045

Guerlain: Meteorites
Pro mnoho lidí jsou Meteority synonymem fialek. Mnoho lidí pláče po vůni, která se vyráběla jen pár měsíců, aby uspokojila touhy uživatelek nejslavnějších pudrových kuliček na světě. Kuličky voní „po fialkách“…ale doopravdy?

guerlain-meteorites-perles-light-is-in-the-air_p2
Začátek Meteorites se nese ve znamení pudrů: máslově kosatcového, na středověké paruky, a rýžového, na obličeje gejš a rokokových dam. Rýžový pudr je teplý a hladivý, a můj nos říká, že tohle je ta složka, která dává Meteroritům exkluzivitu. Ve vůni nahrazuje tu strukturu, kterou cítíte z pudrových kuliček, suchost, prachovost, a to naprosto věrně. Pudrové tóny jsou sice dominantní, ale z pozadí se dopředu dere rovným dílem bulharská růže a sladký fialkový květ. Já tomu efektu říkám „rtěnkový akord“, kdo čte pečlivě, už se s ním setkal. Kdo ne, tak si to pamatujte: otevřete babiččin šuplík se šminkami a máte to. Fialka, růže, iris. Všechny tři.

guerlain-meteorites-perles-light-is-in-the-air_p4

Druhá vrstva: nasládlá směs všech tří květin, k tomu bylinkový akord. Na rozdíl od moderních fialek zcela chybí fialkový lístek. Je to roztomilé a něžné, ale ne fialkové; je to prostě pudrové a všechny tři složky „rtěnkového akordu“ jsou v rovnováze. Meteorites je od počátku lahodná, nepotřebuje se rozvonět; a taky nedělá moc vylomenin, prostě si kolem sebe pouští ty svoje laškovné vlny kosmetické vůně a těší a těší…

guerlain-meteorites-perles-light-is-in-the-air_p3

Staromilský a něžný pudr, rozhodně ne fialkový soliflor. Vydrží víc, než dvě hodiny. Nečekejte, že protivníka položíte na lopatky, siláž není nijak ohromující. Spíš kolem vás bude čenichat, odkud zavání ta stará, dobrá, známá vůně… S Meteorites budete všem, mimo absolutních asociálů nenávidících své důchodce, sympatičtí a budou vás mít rádi. Berte si ji sebou na porady, když potřebujete prolomit ledy a prosadit převratné věci. Nikdo vás nebude podezírat z toho, že vaše projekty nenechají kámen na kameni, budete důvěryhodní a tradiční.

Myslím, že tenhle marketingový potenciál vidí LVMH. A těším se, že za rok, za dva, si koupím nový flakon meteoritků s rtěnovým akrodem.

podpis_ROM

You may also like...

3 Responses

  1. Kateryna napsal:

    Mně ta chemie nevadí, mně se líbí. Konečně něco, čemu rozumím.

  2. Dejnicka napsal:

    Já tu vůni nikdy nečuchala, ale podle popisu po ní pláču taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..