• Výroba parfémů v Grasse na seznamu UNESCO: je to dobře?
Grasse, kdysi kolébka francouzské perfumerie, už přežívá spíše díky turismu jako muzeum. Používat složky z květin vypěstovaných přímo v Grasse si mohou dovolit už jen ty největší značky. Většina pěstování i výroby se přesunula do severní Afriky či do Asie. A parfuméři jako Fragonard, Galimard čí Molinard žijí z toho, co prodají turistům.
Na druhou stranu právě díky třeba Chanelu, nebo Guerlainu v okolí Grasse ještě stále najdete pole růží, tuberóz a jasmínu. Tyhle plochy se ale stále zmenšují. Radnice Grasse proti tomu bojuje třeba tím, že vyčlenila další pozemky, původně určené pro rozvoj města a přeměnila je na zemědělskou plochu.
V oblasti Grasse jsou také pořádány různé kurzy ve stylu DYI zaměřené pro celé rodiny a jejich obliba, v závislost na rostoucím zájmu o přírodní kosmetiku, stoupá.
Teď se dostal celý proces, od pěstování květin až po mísení parfémů na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Co to pro Grasse bude znamenat? Já si pozitivním dopadem moc jistá nejsem.
Určitě to zvýší příliv turistů, ale už teď je Grasse v létě přeplněné tak, že tam není k hnutí. Dále to, jak je úmluva postavená, dává členskému státu spoustu povinností, včetně povinných a dobrovolných příspěvků do společného fondu, ale málo práv. A z fondu UNESCO jdou příspěvky tak maximálně na výzkum, nebo na „odborníky“, kteří dohlíží na správnou údržbu památky. Na reálnou údržbu jako takovou a skutečnou podporu ovšem tyto peníze určeny nejsou. Ostatně, to, kam peníze ty tečou nejvíc a co bylo důvodem, proč Spojené Státy z UNESCO vystoupily, to už je jen třešnička na tomhle pochybném dortu.
Tak tu určitě ne. Ale tu od UNICEF možná ano 🙂
Tipujem, že od Unucků vianočnú UNESCO pohľadnicu človek len tak v schránke nebájde. 😉