• ZARKOPERFUME: 5 rychlých recenzí na přání

“Často se mne ptáte…”

Tak vždycky začínají příspěvky blogerek, když chtějí něco říct a nemají k tomu pádný důvod, anebo se potřebují pochlubit něčím, co škodolibé followery vůbec nezajímá.  Ale mně se fakt lidi ptali!

Dotaz vznikl ve FB skupině, protože se objevila 50% sleva na parfémy ZARKOPERFUME a já jsem dostala Černého Petra. Jelikož jsem si přivezla z Legolandu krabičku FIVE STARS, tedy pět nejprodávanějích vůní od Zarka, mám za úkol je zrecenzovat. Jdeme na to!

 

Na začátek je nutno říct: Zarkoperfume je čistá syntetika.

Módní návrhář Žarko navrhl koncept vůní jako umělý obrázek Dánska. Jeho popularita stojí hodně na tom, že je jediný dánský návrhář a na designu. Protože syntetika jako taková není úplně originální koncept v parfumerii. Takže: pokud jste prozkoušeli vůně Molecule a ani jedna vás nechytla, ani Zarko u vás pravděpodobně nenajde pochopení.

Jaké jsou molekulární vůně

Syntetické molekuly mají specifické vlastnosti, jejichž fanoušek buď jste, nebo nejste. Ještě jsem se nesetkala s nikým, kdo by řekl: “celkem dobrý, ale…” Takže si je shrneme:

  • akvarelová průsvitnost
  • nevoní jako cokoliv známého z přírody
  • postrádají klasickou pyramidu, takže nemají žádný dramatický vývoj
  • co cítíte na samém začátku se po  minutách ztratí a už to tam nikdy nenajdete (nenechte se zblbnout k rychlému nákupu)

Molécule No.8 (Wooden Chips)

Dominantní složky: suché dřevo, sladký pomerančový džus, růže, *bílek

Začátek je docela hezký, s výrazným pomerančem. Po pár minutách se pomeranč změní ve sladký džus, nebo spíš to, čemu se říká “nektar”: 30% pomerančového koncentrátu, cukr, voda. Hlavní roli převezmou suché dřevěné piliny a špetka sladké skořice. Vysušený nábytek z půdy, ne čerstvé řezivo z pily. A to už se nezmění. Konějšivá, sterilní, bez vzrušení. Hrozně mne pobavilo v jedné německé recenzi, že ji nazývají “nordický oud”.

Kdybych měla tuto vůni nosit, oblíkla bych si světlé lněné šaty a šla si sednout do čítárny Národní knihovny mezi ostatní filosofy. Asi bych tam na ni někoho sbalila.

Edit: té skořice je tam celkem dost. Ne dusivě, ale je znatelná.

 

Molécule 234•38

Dominantní složky: C16H26O neboli iso-e-super

Údajně je tahle vůně čístá chemikálie známá pod názvem iso-E-super, co tady o ní píšeme durt dokola. Číslo 234,38 je molekulární hmotnost této látky. Ano, to je ta slavná Molecule 01 od Escentric Molecules – velké povídání o ní, jak byla nalezena při vypěňování oken a hlavně recenzi najdete TADY.

Buď jsem byla v jiném hormonálním nastavení, nebo zrovna v chemičce nejely všechny reaktory, každopádně mně se Zarko Molécule líbí víc, než Escentric, přijde mi plnější a laskavější. Vybrala jsem si ji z této krabičky jako svoji best of. Opakovat ji nebudu, ale vám ji s klidným svědomím doporučím (přečtěte si tu recenzi z okazu o pět řádků výš a to je to samé).

Kdybych měla tuto vůni nosit, tak bych ji nosila kdykoliv a kamkoliv. Ve srovnání s Escentric má lepší flakon a i teď cenu; kdo nosí Escentric, tak si ji kupte do zásoby, neprohloupíte.

Edit: asi že tu není ten bílek, tak proto je tak fajn…

 

Pink Molécule 090*09

Dominantní složky: kyselé meruňky, nezralé broskve, růžové květiny, zelený čaj, *bílek

Broskvový aldehyd, aka “šampaňské” v řeči parfumérů, nalejete do meruňkového džusu. K tomu trochu generických květin typu “růže” a máte to. Vlastně se vůbec nedivím oblibě této vůně, která mně přijde úplně generická. Začátek je ještě trošku o růži, ale pak se rozleží do nevýrazného kyselkavého ovocného kompotu ze závodní jídelny. Chutná všem, lehce stravitelná. Neškodná, veselá a univerzální, slušná projekce do prostoru, vydrží dlouho. K tomu krásný flakon, dobré jméno…V podstatě splněný sen o dokonalé mainstream vůni.

Kdybych měla tuto vůni nosit, vzala bych si ji kdykoliv a kamkoliv: do kanceláře, na koupaliště, na diskotéku, do školky i do školy, na výlet, na takové to domácí vonění… Jestli chcete někomu koupit krásný dárek, s tímhle na 90% nešlápnete vedle. Pro mne je příliš nudná, ale pro běžně vonícího smrtelníka musí být s.u.p.e.r.

Edit: Hodně mipřipomíná MEMO Inlé, která je komplexnější, hlubší a víc propracovaná. Ale stojí 3xtolik. Kdo má rád Inlé, tadyby si mohl najít náhradníka.

 

Ménage à Trois

Dominantní složky: kašmeran (cedr), červený meloun, *bílek

No, tak tahle vůně nenabízí nic. Začátek je stejný, jako No.8, ale hned se zvrtne v téměř čistý kašmeran. To je taková chemikálie, co se v posledních letech používá ve všech vůních, i v niche, když tam má být “dřevo, suché dřevo, cedr, kašmír”. Voní jako teplá, měkká dřevěná vata. Samo o sobě top není špatné. Ale je to žalostně málo na parfém. Tady je tedy ještě kapka melounové, vodní molekuly, známé “calone” z Davidoff Cool Water, ale v podstatě je to nevýznamné, aby to nějak zabarvilo charakter vůně.

Kdybych měla tuto vůni nosit…asi bych ji nenosila. Sama o sobě ta molekula nos celkem potěší, ale když to na sobě máte celý den, hodinu za hodinou, tak to prostě začne otravovat. A navíc je to nebetyčná nuda.

Edit: jo! Už vím, už jsem si vzpomněla! Dávám si na zimu hedvábné šátky do krabice s cedrovýma kostkama a takovou tou gelovou cedrovou visačkou proti molům. Když to na jaře otevřu…to je ono!

 

e´L

Dominantní složky: vodní řasy, bílé pižmo, *bílek

Velká recenze této vůně zde již proběhla: najdete ji TADY. Dnes bych na ní neměnila ani slovo, vaječný zápacj v téhle vůni prostě nerozchodím a tak nedokážu být objektivní. Jestli s ní máte někdo pozitivní zkušenost, bílek necítíte nebo se vám líbí, napište to do komentářů. Pro mne je tohle NO WAY.

*bílek. Tak ten bílek, prosímvás. Nechápu to, ale skoro ve všech vůních ZARKOPERFUME je cítit vaječný bílek, studený kovově-bílkovinový zápach. Mám to ověřené, necítím ho tam jen já. Jak se do těch soli-molekulárních vůní dostala je záhadou, protože by tam nemělo být nic jiného. Možná ji tam přidávají, aby značka měla svoji tvář, něco jako Guerlinade nebo chanelovský kosatec. Možná jsou to ty feromony (směju se!). Někde vyleze hned, někde až v siláži. Pravděpodobně lidem voní, vzhledem k popularitě značky. Já ji ale nesnesu. Jestli Zarkoperfume neznáte, doporučuju objednat si vzorek a vyzkoušet. Třeba se pro něj nadchnete, narozdíl ode mne. Nejvíc ho cítím právě v e´Lku.

 

Všechny Zarkoperfume mají extrémní výdrž. Měla jsem trochu problém řádně vyzkoušet druhou dvojici – osprchovala jsem se, zpotila v posilovně, znovu sprcha…a pořád jsem je na zápěstí cítila.

Odkaz na parfémy se slevou najdete v naší facebookové skupině pro české a slovenské fanoušky parfémů, tak se neváhejte připojit zde: CZECH and SLOVAK NICHE PERFUME LOVERS

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..