• LM PARFUMS: Ambre Muscadin (pijete uzené pařezy?)

Protože můj boj se sinusitidou pokračuje už čtvrtý měsíc, nezbývá mi než opět zalovit v deníčku. Můj pokus o “romantiku” v bílé Habanitě byl podroben ostré (a oprávněné) kritice, tak to vezmu z opačného konce. A tím je mé oblíbené téma – chlast ve vůních. Tentokrát whisky.
Zrovna whisky sice moc nepiju, nechutná mi (i na té fotce je ve skutečnosti Diplomatico), ale hrozně ráda k nim čichám. A teď nemyslím americké bourbony, ale poctivé skotské jednodruhové whisky. Čistá sladová, nemíchaná whisky se označuje jako “single malt”. Musí zrát aspoň tři roky v dubovém sudu a musí být vyrobena z ječmenného sladu v jedné palírně. Single malt whisky je většinou výraznější a aromatičtější než blended whisky. Na druhou stranu může být drsnější, méně vyvážená.

I Ambre Muscadin to na vás vybalí bez varování. Jako byste si nalili sklenici exkluzívní jednodruhové whisky Laphroaig. Tvůrcům se, pro mě až zázračně, podařilo vystihnout tu rašelinnou, zemitou a zároveň dřevitě kouřovou vůni typickou pro single malt whisky. Prostě vyuzený pařez. Dokonce nezapomněli i na ten lehce slaný tón typický pro  Laphroaig.
Tuhle jedinečnou kombinací cedru, který tu nesklouzává do své ostrouhano-tužkové podoby a suše kouřového vetiveru záhy doplní hustý, našlehaný med. Jako byste si do sklenice s whisky přimíchali lžíci medu. Teď se asi pravověrní pijáci whisky otřepali. Chápu, ale pokud jde o parfém, tak to vůbec není tak špatný, jak to zní.
Naopak. Medové tóny v parfémech někdy nabírají až živočišnou polohu. Ambre Muscadin sice lehce, kontrolovaně zesládne, ale hlavně se tak s medem a pižmem posune do polohy, kdy člověk začne myslet na věci, co se před desátou večerní nevysílají. Měkká, tak akorát ušpiněná živočišnost ala Mona di Orio (více viz dole) vás obklopí a bude vysílat jednoznačné signály.
Nevím která fáze, ta první alkoholová, či ta druhá, erotická je lepší. Obě jsou inspirativní a dlooouhé. Takže už vás vlastně nemusí zajímat, že vůně končí klasickým orientálním ambrovým (alias vanilkovo-pryskyřičným), benzoinem změkčeným dojezdem. Protože ve třetí fázi se už určitě věnujete něčemu mnohem zajímavějšímu.

Víte, že Laurent Mazzone (majitel značky LM Parfums) spolupracoval s Monou di Orio? Spekuluje se, že jeho další vůně, Vol d’Hirondelle, věnovaná “blízkému příteli” je ve skutečnosti věnovaná právě Moně. A také, že na spoustě vůní LM Parfums spolupracoval Laurent právě s ní.
Každopádně to zůstává jen u spekulací, Laurent nic nepotvrdil, ani nevyvrátil. Je to zvláštní patron a pokud neumíte francouzsky, nepokecáte. Ale podle mne je právě v Ambre Muscadin rukopis Mony di Orio jednoznačný.
Koho by tahle vůně mohla zajímat? Toho, kdo má rád Shalimar, Mitsouko, Musc Ravageur … a orientálky bez všudypřítomného oudu a růží.

Co vy a “alkoholické parfémy”?

You may also like...

21 Responses

  1. Zdenek napsal:

    Co takhle si koupit nosní sprchu a provádět několikrát denně výplachy Vincentkou??? Že by Wobenzym dnes někomu nic neříka,l také nevěřím; jo, je to na delší dobu, něco to stojí, ale pomáhá. I během užívání AB.

  2. Zdenda napsal:

    Ambru miluju, ale chci jí aristokratickou a starodávnou. Teď mám na ruce Tango Masque Milano a to je přesně ono.
    Armani Prive Ambre Eccentrico, Ambre 114 Histoires de Parfums a Ambre Muscadin mají v sobě něco co prostě nedám. Nějaká podivná sladká práškovitost. Jako dětskej nevětranej pokoj, kde jsou na stole zbytky medových perníčků. Prostě to máme každej jinak. Kamarádka z Armaniho omdlévá blahem, no.
    Když už jsme u LM Parfums, jejich Veleno Doré je fakt dobře postavená vůně a kdyby tam bylo jen o trochu méně třešní, tak bych ji koupil (i za to cenu).
    Mirko čekáme na tu fotku :)))

  3. Xeryuz napsal:

    Mne sa javí síce nie celkom destilátovo, ale najmä slano-údeno (asociácia: zabíjačka čuníka na dedinskom dvore) produkt edp J´ai Osé od Guy Laroche – zvláštna a palec hore 🙂

    • No ale to už je z oblasti frangipanismu, ne? Vybavila se mi “vůně” studeného sádla a sražené krve, jeden (hlavní) důvod toho, proč jsem na zabijačku k babičce nechctěla jezdit. Nic jiného mi nevadilo, jen ten pach a kvůli tomu ani nejím ty produkty, s výjimkou prdelačky.
      Ale koukám na tu J´ai Osé, má krásné složení, vůbec bych to netipla, že je slaná, dík za tip. Zaujalo mne to hodně, já mám snad dokonce vzorek (ale to bych musela někdy dokončit to svoje večně rozdělané roztřídění milionu ampulí do archivu). Dá se to někde zkusit, prodávají ji někde (kdekoliv v Evropě) normálně na pultech?

      • Xeryuz napsal:

        Je celkom možné, že na inej pokožke budú asociácie (úplne) odlišné, veď subjektívne cesty nosov sú nevyspytateľné… Pozerám, že “notiná”. ju skladnia 😉

  4. Zdenda napsal:

    Mirko a na jaký věci začneš myslet, co se před desátou večerní nevysílají? Zprávy ve 23:00? 🙂

  5. Zdenda napsal:

    Já nepiju alkohol vůbec a tak všechny moje hvězdy mají v sobě alkohol Kiliani – Single Malt, Apple Brandy, Straight to Heaven a hned potom Ambre Russe a Frapin 2070. Aby se to asi vyrovnalo, nebo co.

  6. Dusana napsal:

    Toto je druh voni, ktore ja mozem. A tiez whiskey nepijem. Ale maju v sebe akusi magiu a pritazlivost. Moja oblubena je Vi et Armis od Beaufort.

    • Zdenda napsal:

      Konečně potkávám někoho, komu se libí Beaufort. Nemá zrovna jednoduchý věci na nošení. Já jsem vzal na milost Lignum Vitae, protože to jsou sušenky a ty kovový věci a zakouřený dřeva tam jsou až na úplným konci 🙂

      • To je zajímavý s tím Beaufortem…jezdíme vystavovat na výstavu Advance Engineering and Composites do Birminghamu. Strojaři, kompozitáři, plastikáři, nátěráři, chemici. Díky Becherovce jsem se seznámila s jedním slovenským gentlemanem žijícím v UK (tedy…nevím, jestli je to náhoda, ale na téhle výstavě jsem se seznámila s více slovenskými expaty díky Becherovce – a ani s jedním Čechem!). Zabývá se programováním pro 3D tisk. Letos jsme naše přátelství utvrdili slivovicí a pán mi pak psal na Linkedin…zničehonic…že jestli znám Beaufort, že se do ní zamiloval….a mně to dosud přišlo jako okrajová záležitost. No tak je to asi dobré. I Mirka to má ráda.

  7. Tak já tohle neocením, tvrdý nepiju a když už si dám výjimečně panáka, tak to bude Metaxa, ale to pak už znamená jediné: že třetí fáze bude brutálně demoliční. Pro tělo i hlavu.
    Chlastových vůní tvého typu teda moc neznám, znáš mne, svěženkářka – jdu spíš po ginech a absinthech…a co mne oslovilo v poslední době, to je svíčka Vino Bianco od Candelas Barcelona (mají v pasáži v S-parfémech). To je tak krásná, svěží vůně kyselého ovoce s takovým navinulým, zvláštním tónem, že kdyby to měli ve flakonu, okamžitě kupuju!
    Ony vlastně existuje několik značek, co se věnují vůním vína, ale ty pořádné (Ex Floribus Vinis třeba) jsem dosud ignorovala, takové ty celkem levné francouzské, jak mají na krásné flakonky s hrozny vína, mne absolutně nezaujaly a Znovín Znojmo, který hrdě vlastním, je asi trochu víc vhodný k pití, než k vonění 😀 https://parfumerka.wordpress.com/2015/01/21/%e2%80%a2-znovin-znojmo-petit-sauvignon-vonet-vinohradem/
    Jo, a ještě znám ten “pijácký dech” z burčákového parfému Nasengold: https://parfumerka.wordpress.com/2013/10/13/nasengold-s-opilecka-vune-burcaku/

    • Caudalie, to je ta levná značka co se věnuje vínu. Prodává se to ve Fr v každé lékárně a stojí pár franků.
      Co jsem ale při hledání našla – 4711 v roce 2009 vydala Royal Riesling, jako to asi musím mít! Sice to bude něco jako ten Znovín, ale já 4711 hrozně fandím a kdybych nevěděla co s časem nebo penězma, tak bych to sbírala. Mimo jiné by to vypadalo nádherně na poličce… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..