• PARFUM d´EMPIRE: Aziyadé + harém v Topkapi (galerie)
Sušené švestky a meruňky, rozinky, vanilka, včelí vosk, kadidlo. Já fakt nemám ráda ty vůně s ovocem, to se tak obecně ví, jako se ví, že mám ráda Krtka v kabrioletu.
Tahle vůně mne zaujala, když jsem četla loni na podzim Vzpomínky na Istanbul od Orhana Pamuka. V knize se často odvolává na cestující romantické spisovatele, kteří navštívili a popsali Constantinopoli v dobách jejího úpadku v 18. století. Pamuk v nich viděl účastníky svého hizunu, světobolu, melancholie; jen jeden z nich líčil Istanbul a Bospor v nádherných barvách jako vzkvétající, vonící Orient, za což se mu dostalo Pamukova opovržení jako lháře. Námořní důstojník Pierre Loti měl ale svoje důvody, aby viděl město v živých, romantických barvách, pod vlivem hormonálních změn vyvolaných románkem s harémovou dívkou Aziyadé. Láska byla nešťastná, nicméně autobiografický román proslavil nejen Lotiho, ale taky Istanbul a stal se inspirací pro parfém Marc-Antoine Corticchiata.
Aziyadé voní jako harémová dívka. Je to silný orient, beznadějně těžký a sladký. Kadidlo se tady předvádí v podobě vůně rozteklého vosku, což je strašně lahodné, hladce leskle saténové, nedusivé. Taková vůně, jako když babička v troubě na voskovém papíře sušila švestky. K tomu špetka kardamomu a vanilky, které to přirozeně osladí; hořké mandle dodají na ráznosti a prý je v tom i granátové jablko, no dobrá, a naštěstí skoro bez skořice. Vůně je dost silná a jde do prostoru, ale všem se dnes v práci líbila a nikoho neotrávila, kupodivu (možná si už zvykli?) a za to jsem je odměnila tím, že jsem odpoledne nepřiživila.
Výdrž je excelentní, navoněla jsem se jen jednou ráno cestou do práce a cítím ji až do večera. Nijak významně se nerozvíjí, ten vosk a švestky zůstává, nejpříjemnější složky. Nakonec samozřejmě vyleze vanilka a trochu se začne podobat Cinemě – no ale až tak po 8 hodinách, takže KLID! Navonět se touhle vůní je fakt celodenní potěšení a těší mne, že i pro okolí. Překrásná záležitost.
Parfumérství PdE sídlí na Madagaskaru, odkud pochází většina jeho surovin; přestože nejsou parfémy čistě “natural”, nesou přírodní ingredience v nich takovou tu přirozenou sílu, která bývá občas v bioparfumerii protivná, protože zastiňuje ostatní vůně. Nicméně v kombinaci s chemickými složkami je v PdE dosaženo rovnováhy, která “přírodní” složky vypíchne, ale nedá jim pokořit ostatní ingredience.
Empírové parfémy, fakt se to tak jmenuje, je značka, která nabízí řadu vůní inspirovanou historickými událostmi a osobnostmi. Další dvě, které lépe znám, jsou Osmanthus Interdite a Iskander; první z nich svěží vůní odkazuje na čínské Zakázané město a kultovní kulturní květinu osmanthus; je ostrý a příjemný letní ledový jasmínový čaj s okvětními lístky letních květin. Iskander je řecká obdoba jména Alexandr a Veliký byl předlohou tohoto jásavě svěžího chypre. No nevim. Asi jako ten dojem. Iskander na tažení Asií bez vody pod horkým sluncem té hygieně asi moc nedal, já bych mu přidělila spíš nějaké pižmo a kůži. Kožená vůně PdE se ale jmenuje po koni, Equistrius, takže Alexander je prostě osvěžující, citrusově jehličnatá vůně.
Vyzkoušela jsem už, díky tetě Molii, všechny. Všechny jsou osobité a krásné, kterýkoliv z nich bych nosila, a všechny (všechny!) jsou unisex. I Aziyadé, ta je výsostně ženská, ale dokážu si představit třeba Suchařípu ml. i st. v oblaku zakouřeného přítmí harému.
Tady byla volba galerie jasná. Harém není nevěstinec a žádnou ženu z harému, kromě favoritky sedící vedle sultána při oficiální audienci, nemohl nikdo z Evropanů vidět, natož získat. Potud asi literátova licence. Ale to, co chtěl v Aziydé vidět, by jistě v harému v Topkapi našel: otrokyně byly krásné, vzdělané, ušlechtilé, voňavé…
- Istanbul, palác TOPKAPI. Dolaplı Kubbe – vstupní hala*entrance gate
- Istanbul, palác TOPKAPI. Arabalar Kapısı – brána do harému
- Kuşhane. Vstupní brána do harému, dnes východ. Kuşhane znamená voliéra a u vstupu skutečně stály velké klece s exotickými ptáky.
- Mabeyn Taşlığı ve Dairesi – nádvoří favoritek. Eunuch zcela současný kráčí po schodech.
- Mabeyn Taşlığı ve Dairesi – nádvoří favoritek. Galatská věž (Galata kulesi). Ta tam byla vždycky.
- Mabeyn Taşlığı ve Dairesi – nádvoří favoritek. Favoritky měly překrásný výhled na Istanbul, i když mrakodrapy ani stadion Galatasarayi tam tehdy ještě nestály.
- Mabeyn Taşlığı ve Dairesi – nádvoří favoritek.
- Mabeyn Taşlığı ve Dairesi – nádvoří favoritek. Těhodná žena se nejen nastěhovala do prominentní zóny, ale stala se také oficiální ženou sultána (Kadınefendi) a získala všechny výsady šlechtického stavu.
- Mabeyn Taşlığı ve Dairesi – nádvoří favoritek.
- Mabeyn Taşlığı – nádvoří favoritek. Jakmile dáma otěhotněla, stala se favoritkou (Gözdeler) a přesunula se do chráněného traktu, kde se napjatě očekávalo, zda povije následníka trůnu.
- Altınyol – Zlatá chodba. Tvoří osu harému, spojuje dvůr eunuchů na začátku, s nádvořím favoritek. Její název pochází z pověsti, že sultán ve svátečních dnech rozsypával v této chodně zlaté mince pro radost služebnictva, otrokyň a dětí.
- Çifte Kasırlar / Veliahd Dairesi – dvě komnaty korunních princů (Şehzadeler), aneb Dvojitý kiosk. Zde žily sultánovy děti do 16 let, kdy se považovaly za dospělé a začaly se účastnit společenského a politického života v Istanbulu nebo v koloniích. Protože mezi sultánovými potomky a jejich matkami probíhal trvalý a úporný boj o moc a vliv, byly zde děti izolovány a chráněny, a tak prostory získaly přezdívku “kafes” – klec. Zlatá klec.
- Çifte Kasırlar / Veliahd Dairesi. Krb ve druhém pokoji.
- III. Murad Has Odası – soukromá komnata Murata III. Má druhou největší kopuli v paláci a je bohatě vyzdobená nejjemnější modrou keramikou z Izniku. V komatě byl kovový krb a dvoupatrová fontána se stále tekoucí vodou, jejíž zurčení rušilo odposlouchávání.
- III. Murad Has Odası – soukromá komnata Murata III. ……Ibrahim si našel v harému koníčka a jeho fetiš mu zůstal i na trůně. Miloval obézní ženy a spolu se svou Hasseki, favoritkou, která dělala čest své přezdívce Şekerpare (Cukrový koláček) váhou 150 kg, udělal jedno z prvních vladařských rozhodnutí: vyměnit všechno hubený za tlustý. Nechal nastoupit tři sta nejštíhlejších harémových dam na loď, kterou odvezli doprostřed Bosporu a zapálili. Dostal přívlastek Šílený a konec jeho vylomeninám udělal podplacený janičárský důstojník, který ho uškrtil ve spánku vznešeným způsobem, určeným jen šlechtě: zaškrcením varlat.
- III. Ahmed Has Odası – komnata Ahmeda III., známá taky jako “ovocný pokoj” – Yemis Odası, jeden z nejpůvabnějších prostor harému. Zdi jsou pokryty barevnými malovanými deskami s motivy ovoce a květin. Komnaty mnohých sultánů jsou zdobené bohatými arabeskami, citáty, zbraněmi a zlatem, aby reprezentovaly jejich rozum, sílu a slávu. Ahmed prostě rád papal.
- III. Murad Has Odası – soukromá komnata Murata III. Všichni sultánové nebyli tak zdatní a mocní, vznešení a mocichtiví, jako Murat. Přirozený výběr matek mezi ztepilými otrokyněmi, které byly často příslušnicemi šlechty, měly zajistit dobrý genový fond. Jenže vždycky to nevyšlo a někteří dědicové byli dotlačeni k vládě proti své vůli. Tak třeba Ibrahim, který se dvacet let povaloval v harému a po smrti svého bratra Murata IV. musel převzít korunu…..
- Hünkâr Sofası – Trůnní sál.
- Hünkâr Sofası – Trůnní sál.
- Hünkâr Sofası – Trůnní sál. Hodiny jsou dar od anglické královny Viktorie.
- Hünkâr Sofası – Trůnní sál. Iznické kachle. Plechový pás s koránem přibyl až v 18. století.
- Hünkâr Sofası – Trůnní sál. Největší kopule v Topkapi.
- Hünkâr Sofası – Trůnní sál. Trůn sultána. Galerie byla vyhrazena pro první manželku (Hasseki) a její děti, královnu matku (Valide), korunního prince (Şehzadeler) avezíry (poradci sultána).
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny: zlaté kohoutky na hajzlech, co by za to kdejaký Rath dal!
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny: přirozené světlo z kopule
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny: zlatá mříž chránila sultána v neozbrojené chvíli před vrahy
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny: pisoárek
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny: nenechte se mýlit, současná podoba pochází z 18. století podle rokokových evropských vzorů; v té době už sultánstvo tíhlo k západu a zanedlouho začala stavba pohodlného paláce Dolmabahce v evropském stylu na břehu Bosporu, kam se celý dvůr přesunul
- Hünkâr ve Vâlide Hamamları – koupelny sultána a královny: přirozené osvětlení, tekoucí voda přivedená z lesa Belgrade, pozlacené kohoutky – to vše v 15. století (čím se asi tak zrovna myli ve Francii?)
- Valide Sultan Dairesi – Komnaty Královny matky. Sultánova matka a první manželka byly nejdůležitější ženy v serailu. Královna matka zasahovala do politiky a protože často šlo o bývalou harémovou dámu, která se dostala do svého postavení prostřednictvím ostrých loktů, pletichaření, krvavých intrik a spolkům s úplatnými eunuchy, pokračovala v zákulisní politice i na trůnu. Královna matka prováděla předvýběr otrokyň pro sultána. Nešlo o nějakou úchylku, či orgii, ale rodina kontrolovala populační kontinuitu sultanátu a jen ty nejkrásnější a nejinteligentnější otrokyně měly šanci účastnit se konkursu přímo u sultána.
- Valide Sultan Dairesi – Komnaty Královny matky. Harem, haram není výraz pro nevěstinec. Haram znamená soukromí a v harému, mimo zásoby mladého masa pro sultána (v Topkapi obvykle mezi pěti sty a tisícem otrokyň, které se pečlivě připravovaly na svoji kariéru a čekaly…) bydlela celá jeho rodina: Královna matka, korunní princové, oblíbené ženy měly svoji vyhrazenou privátní část i se s vými dětmi, příbuzní…harém v Topkapi má na 400 místností.
- Valide Sultan Dairesi. ROXELANA sice nebyla nikdy Valide, protože zemřela dříve, než se její neschopný syn Selim II. Opilec stal sultánem (všichniostatní kandidáti zemřeli), ale byla jednou z nejvýznamnějších žen tureckých dějin. Zrzavá Ukrajinka, vzdělaná dcera opata, okouzlila sultána Sulejmana Nádherného, stala se druhou sultánovou manželkou v dějinách. Ovládla zahraniční politiku a na sultána získala takový vliv, že nechal zavraždit oblíbeného vezíra, jež omezoval Roxelaninu moc i prvorozeného syna, který stálv cestě jejím dětem. Roxelana je předobrazem Šeherezády. Sulejman byl spokojený se svou jedinou družkou Gülbahar a synem Mustafou. Podle Valide její syn porušoval tradice harému, měl mít více žen a více synů, pro omezení rizika ztráty následnictví, a tak vybrala Roxelanu (=Ruska, její vlastní jméno bylo Anastasia). Inteligentní, příjemná dívka mu vypravovala příběhy ze své domoviny, sultána si zcela podmanila, nedokázal přestat poslouchat a Gülbahar i syna poslal do vyhnaství.
- Kalfalar Dairesi – vytápěné krbem
- Cariye Taşlığı – Nádvoří konkubín
- Cariye Taşlığı – Nádvoří konkubín
- Kalfalar Dairesi – ponuré pokojíčky konkubín
- Kalfalar Dairesi – a osvětené denním světlem.Zde žily stovky dívek, mezi nimiž vládla ostrá konkurence, protože jen ty nejlepší se mohly stát královými milenkami. Alternativou bylo strávit život zde. Ale ne všechny umístěné otrokyně byly určeny za milostnice: při náboru procházely posouzením a stávaly se z nich sloužící a personál paláce.
- Cariye Koridoruı. Někdy nesprávně nazývaná “chodba odalisek”. V harému žily jak odalisky a hurisky. Odalisky byly dívky světlé pleti, obvykle Rusky, Ukrajinky, Kazašky. Hurisky naopak tmavé, asijské typy, z oblasti východního Turecka.
- Cariye Koridoruı – Chodba konkubín, spojuje 400 pokojíčků konkubín s komnatami “soudu konkubín” Kadınefendiler Taşlıği, při kterém si sultán vybíral ty nejkrásnější a nejzajímavější dívky. V zrcadlech ze 17. století měly ženy možnost se ještě naposledy upravit, než předstoupily před vládce.
- Harem Ağaları Taşlığı – Nádvoří eunuchů – vchody do bytů eunuchů.
- Harem Ağaları Taşlığı – v čele hlavní vchod do harému, Cümle Kapısi
- Harem Ağaları Taşlığı – hlavnní eunuch byl čtvrtý nejdůležitější člověk u sultána. Když se eunuši nemohli účastnit dobrodružství a zápletek fyzicky, rozpoutávali alespoň pletky a nenávisti, intrikovali a uzatvírali vlivové spolky s konkubínami.
- Şadirvanli Sofa – pohovka s fontánou. Sál určený k očistě po příchodu do harému.
- Ještě jeden kontrastní pohled, tentokrát z Topkapi.
Ty, mě vůbec nepřišla nějak moc živočišná, jako sladká jo, ale tak poměrně snesitelně, příjemná směska sušeného ovoce a koření, občas prokapává med. Dost příjemné, trošku výraznější, ale není to na škodu; živočisnosti naštěstí minimum. Ale měla jsem jen vzoreček, kdo ví jak bych ji vnímala z plného navonění.
A moc dalších od PdE taky neznám, ale ten flakonek s klíčkem je krásný! (Hlavně ten klíček, teda).
Verunka
Iskander byl gay, tak možná fakt nesmrděl.
Přistihla jsem se, jak při čtení očichávám monitor…zní to fantasticky! 😉
Tak jak to popisujes “zni” uzasne, ale je mi jasne, ze nic pro me. Ale cte se to krasne.
Tomu se říká obsáhlý a hodnotný článek! Skvělá recenze, úžasné fotky… Z vůní této značky znám právě jen Aziyadé, měla jsem jí deset mililitrů a byla úžasná! Moc ráda jsem ji nosila, nepřipadala mi extra těžká, nedusila, i když sladká byla velmi. Příjemně nebonbónově. A měla můj milovaný citronovo-kofolový podtón:) Mňam. Veronika
No já padám, pochvala Krtkovi od profibloggerky! No díky, díky! Tak na příštím mejdle se mi připomeňte, já mám všechny vzorky včetně letošnách, můžeš zkusit. Obecně mi připadá, že mají jednu větev na stejném základu, ze které pochází Aziyadé, dřevito-kořeněnou, a jsou budˇmíň nebo víc švestkové (Wazamba, Ambre Russe, Cuir Otoman…) a druhou na citrusovo-jehličnaté bázi, a tam jsou všechny ostatní. Třeba zrovna Wazamba mi přijde jako dobrá alternativa k Aziyadé pro ty, komu se zdá A. moc sladká.
Ja teda nevim kdo je tady odbornikem pres vune, ze:-) Urcite se priste pripomenu! Budu se moc tesit, protoze co je podobne Aziyade musi byt dobre!:-) Veronika
Milý krtkofile!
Nádherný popis i fotky… Vůně zní dobře, ale nevím, jestli by mě “nesložila…”
Asi jo, chce to určitou otrlost…orientální otrlost. Jestli jsi schopná snís na posezení balíček datlí/fíků, tak by ti seděla. Já sama ji teď několik měsíců nenosím, protože se mi z ní v létě začal zvedat žaludek. Ale u nás krásně sněží, tak ji zase zkusím. “Klásně šněží” říká Žaba, já si myslím, že je to jedna z nejodpornějších věcí v evropské unii.
Nesnáším sníh! Sním o harému…
Bohužel, v Istanbulu taky sněží… 🙁
Teda >E<vropské……ono je to vlastně jedno, ale nechci se dostat do problémů…nebo do řečí.
No proto! Hlavně kóduj….
Koza přiveze zelí na třetí kolej…
Krtek končí…