• Parfémové mýty a nesmysly: Chemie kůže, oblaka a pulsní body

Celý další dík seriálu o parfémových mýtech a omylech se bude týkat víceméně jednoho tématu a to interakce parfému s kůží a způsobů nanášení a nošení parfémů.  A i tentokrát jsem se narazila na spoustu překvapivých zjištění. Třeba že chemie kůže neexistuje.

Chemie Fyzika kůže nebo marketing?

Už jste určitě slyšeli zaklínadlo “chemie kůže”. Typický rozhovor:
“Jé, na tobě to Light Blue tak krásně voní a na mě je to hrozný smrad!”
“To víš, to je chemie kůže. Zkus to, když nebudeš mít periodu. A nejez česnek. A nechlastej!”
Nehledě na to, že Light Blue bude smrad i kdyby jej nosila víla Amálka, tak nic jako chemie kůže neexistuje.  Pokud vás nenapadne stříkat parfém na místa, kde máte velké potní žlázy (a to vás, naše poučené a chytré čtenáře, jistě nenapadne) a dodržujete základní hygienu, tak ani česnek, ani perioda ani váš vlastní pach významně neovlivní to, jak na vás parfém voní.
Z velké části jde totiž o marketingovou masírku. Light Blue bude vonět smrdět na všech stejně, La Vie Belle a Chloe jakbysmet. Známý parfém prostě poznáte, když kolem vás projde. Takže ta vzácná kombinace kůže a parfému zas asi tak jedinečná nebude.
Ve skutečnosti je to geniální marketingová strategie vymyšlená speciálně pro Chanel v době, kdy díky svému masovému rozšíření mezi americkými vojáky v poválečných letech parfém Chanel no. 5 ztrácel punc exkluzivity.  Bylo potřeba dodat mu zpátky výjimečnost. Strategie byla zapracována do kampaní a fungovala dokonale. Chanel je stále považován za exkluzivní značku a zrodil se mýtus o jedinečnosti parfému na každém z nás.
Ovšem občas se to přece jen stává, že cítíme rozdíl. Čím to tedy je? Vlhkostí a teplotou pokožky! Po nastříkání vůně na pokožku rozhodně neprobíhá na vaší kůži žádná chemická reakce. Zato máme každý jinou míru hydratace pokožky a jinou teplotu. A právě teplota a vlhkost pokožky způsobuje, že vůně se jinak vyvíjí.

Želva to ví


Větší molekulu z parfémů jsou blízké molekulám přirozeného kožního mazu. Použijete-li parfém po sprše, která odstraní přirozený maz pokožky, pokožka je vysušená, parfém v podstatě vsákne do pokožky. Proto se zdá, že parfém rychle mizí, čím je pokožka sušší. Ale nemizí. S tím, jak se obnovuje přirozený maz, molekuly se společně s ním vrátí na povrch. Ale pořád žádná chemická reakce.
Samozřejmě se ke složkám parfémů přimíchají i složky tělesného pachu. Ale je to jen v podstatě další složka. Nikoli chemická reakce.
Teplota pak způsobuje rychlejší odpařování svrchních složek, o tom už jsem psala v prvním díle. To lze jednoduše vyzkoušet tím, že nanesete vůni na zápěstí a na hřbet ruky. Zde je velký rozdíl teplot a zcela jasně uvidíte rozdíl v rychlosti vývoje.
To máme vlhkost, teplotu, rosný bod … takže fyzika, nikoli chemie. Příště použijte tedy místo termínu “chemie kůže” správně “fyzika kůže” a budete za hvězdy. Nebo taky ne.

Oblak, pulsní body… kam s ním?

Tohle vlastně velmi úzce souvisí s předchozím bodem. Když víme, že suchá pokožka pracuje proti nám, hydratujme. To je koneckonců potřeba nejen kvůli parfému. Ale i vonět budete tím lépe a déle, čím více budete hydratovat. A vrstvit. Nemáte-li tělové mléko se stejnou parfemací, jednoduchá pomoc: kupte si tělové mléko bez parfemace, do dlaně dejte trochu mléka, stříkněte k němu trochu vybraného parfému a mažte.

 Oblak? Nee!

Zato jedna z velmi populárních rad, jak použít parfém, která praví že máte nastříkat vůni do vzduchu a pak tímto oblakem projít, je přímo trestuhodné plýtvání. Jestli chcete mít navoněné kachličky/koberec, zrcadlo, nábytek … použijte nástroj k tomu určený, tedy vůni bytovou. A když jsme u těch mýtů: i tohle je produkt marketingu. tentokrát v režii Estée Lauder a reklamy na Aromatics Elixir.

Mít (parfém) za ušima? Ne!

Femme fatale sedící u toaletního stolku a ťupající si parfém za ušní boltce. Jaké klišé. Ale tak hluboce zažité, že to děláme všichni. Automaticky. I já. Vysvětlení je prosté – opět jde o masírku z filmů a reklam, jde totiž o jedno z nejerotičtějších míst a zároveň nepodléhá cenzuře.
Přitom je to špatně. A tohle mě překvapilo nejvíc, ale je to logické. Právě za ušima máme jedny z největších mazových žláz. Jejich sekrece samozřejmě mění vyznění parfému, nehledě na potenciální průšvih s jejich možným ucpáním.

Pulsní body? Taky ne!

Už se mi to ani nechce psát, ale pulsní body jsou nemlich to samý. Z filmů a reklam hluboce zažitý způsob taky není to pravé ořechové. Pulsní body = vyšší teplota = slabší výdrž, pamatujete? Jean-Claude Elena dokonce tvrdí, že mírná odlišnost Ph pokožky na pulsních bodech může mírně měnit vůni.
Ať je to jak chce, větší problém můžou být náramky, hodinky a … podložky pod myši. Kovy náramků či hodinek vám vůni na zápěstí znehodnotí zcela jistě. A podložka pod myš s opěrkou pro zápěstí (a neříkejte, že tu s opěrkou nepoužíváte, koledujete si o problém s karpálními tunely) vám na zápěstí vytvoří možná zajímavý mix, ale to asi není cílem.

Co zbývá? Všechno ostatní!

Tak to vypadá, že vlastně není místo, kam bychom mohl parfém nanést. Ale to není pravda, jejich spousta. Místo zápěstí použijte svrchní část, hřbet ruky nebo předloktí.
Místo za uši si stříkněte vůni lehce na přední část krku, do důlku mezi klíčními kostmi… a nebo níž, mezi prsa.
Zadní část krku, pod vlasy, je taky dobrá, zvlášť u silnějších vůní, kdy by hrozila migréna z vůně stoupající z přední části přímo do nosu.
Vlasy jsou vůbec výborné médium, vůně na nich vydrží v podstatě do umytí, navíc jejich pohyb víří vůni kolem vás. Je lepší nestříkat přímo na vlasy, ale postříkat kartáč před česáním.
Oblečení. Není třeba se bát zbarvení či skvrn. Bílou halenku bych asi neriskovala, ale jinak v podstatě nehrozí nic ani od parfémů výrazně zbarvených. Já aplikuju parfémy ve velkém na šály a baví mě ty mixy, co časem vzniknou. Zajímavý způsob aplikace – boky
No a pak jsou tu takové špeky, jako navoněné hedvábné kapesníčky, lem sukně, boky, pupík, nebo dokonce kousek vaty přestříknutý parfémem a zastrčený v podprsence. Fantazii se meze nekladou.
Zítra zkusím nezapomenout na to, že za uši ne. A co vy. Kam stříkáte a kam ne?

 
 
Kam dál?
První díl: Kafe, molekuly a feromony
Druhý díl: Chemie kůže, oblaka a pulsní body
Třetí díl: Vintage, reformulace a jiná náboženství

You may also like...

8 Responses

  1. TomL napsal:

    Díky za zajímavý článek! 🙂

  2. Já na kůži nikdy, znáš moje zásady – jedině na oblečení, chemii si na kůži nikdy zbytečně dávat nebudu a parfémy jsou koncentrát syntetiky i přírodních alergenů (s výjimkou testování).
    Ale s těma flekama pozor, to není pravda – dělají fleky, a to všechny, které mají barvu světlého koňaku a tmavší, bohužel – a třeba Nu nejde z bílé halenky ani vyprat. 🙁 Takže opatrně rozstříknout.
    Jinak vtipný to “na mně smrdí” – to je tak blbé, že já už na to lidem jen přikyvuju… 😀

  3. Šárka napsal:

    Na krk pod vlasy (když se trefím na vlasy, nezlobím se). Takhle je mi vůně úplně nejpříjemnější a vydrží báječně dlouho 🙂 slabší vůně cpu navíc na oblečení, slabší vůně už ale prakticky nemám….

  4. Liba napsal:

    kam? u slabších vůní – dvakrát zepředu krk, zezadu pod vlasy, zápěstí a mezi prsa, u silnějších vynechávám krk a prsa 😀 … super článek

    • mirkau napsal:

      Tak to děláme úplně stejně.

      • Tak jsem si to sprchování ověřila u našeho kosmo-chemika, tak je to trochu jinak: to, že se vám do odmaštěné pleti vsákne část vůně je pravda. Ale to množství je tak malé, že intenzitu vůně to ovlivní jen nepatrně. Nicméně před kůži, která není chráněná mastným filmem, to jde přímo do krevního a lymfatického oběhu – stejný princip, jako u hliníkových solí v antiperspirantech. A některé látky, třeba některá syntetická pižma jsou neodbouratelná, karcinogenní a v organismu se hromadí. Totéž ovšem platí i pro parfémovaná tělová mlíka…takže doporučení je namazat se po koupeli živočišným tukem, nejlíp sádlem, které je nejvíce podobné lidské kůži, tím se obnoví pláštěnka, a tepve až potom vonět. Čištěné sádlo, jako masťový základ, seženete v lékárnách a mimo téhle funkce náramně regeneruje a hydratuje.
        A: vonné látky, které jsou obsažené v koupelových pěnách a solích, takto nefungují; teplý vodný roztok má jinou hustotu, než tělní tekutiny, tím pádem neproniká a nepředává molekuly parfému do kůže.
        Howg. Na límeček. 😀

  5. Mirko, naprosto skvele, dekuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..