• VIKTORIA MINYA: Maďarský zázrak?

Viktoria Minya je čerstvě (2013) vylíhnutá a všemi blogy opěvovaná niché značka, patřící krásné Maďarce stejného jména. Je to dáma mladá, velmi krásná a také velmi milá, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Na vytoužené parfémové studium v Grasse si Viktoria napřed musela vydělat prací v Paříži, kde pracovala jako HR manažer. Po studiu strávila ještě nějaký čas prací pro různé parfémové domy v Grasse. Pak se rozhodla, že už nechce být ve své tvorbě limitována marketingovými a obchodními zájmy a založila vlastní značku v Paříži.

Zdroj obrázku: www.viktoriaminya.com

Zdroj obrázku: www.viktoriaminya.com

Hned se svou první vůní Hedonist měla paní Minya ohromující úspěch. A letos následovaly další tři. Kromě toho si můžete zajít i pro parfém na míru, či na workshop, kde lze nahlédnout pod pokličku procesu tvorby.

Píše se o ní mimo jiné jako o první niché značce z východní Evropy. Já ale nevím, jestli se to počítá, když žije a tvoří v Paříži? Určitě to chce odvahu a má můj hluboký obdiv. Ještě větší odvahu projevila paní Škovranová, když založila niché značku s názvem “1907” v Košicích! Ale o tom příště.

20141127_203006 (800x600)

Já jsem na značku Viktoria Minya narazila díky tomu, že mě zaujalo složení její nové vůně – Eau de Hongrie. Má v ní totiž být tokajské víno a znáte mě, na tohle já slyším. Obratem jsem objednala vzorky. Neměla jsem nic dopředu načteno, jen jsem zahlédla zmínku o Maďarsku. Očekávala jsem obálku z Budapešti, ale přišla a to velmi rychle, obálka z Paříže se čtyřmi vzorečky. Vzorky jsou v běžných vialkách o obsahu 1,75ml, opatřené cedulkami z plastového papíru s nerozmazatelným potiskem, což oceňuji. Když vzorečky patlám na sebe, většinou mi něco steče na nálepku a pak z těch mazanic nevím, co to vlastně ve vialce mám. Na nálepkách je uvedeno i složení a ke vzorkům byla přiložená vkusná vizitka. Celý set čtyř vzorků pořídíte za 15 éček.

Ovšem flakony, to je jiný kafe:

zdroj obrázku: www.viktoriaminya.com

Jsou prostě nádherné a to uvnitř, jsou prý pravé české křišťály. Balené jsou do ručně vyráběných dřevěných krabiček se vzorem hadí kůže. zdroj obrázku: www.viktoriaminya.com

Na všech čtyřech vůních je poznat kvalita vstupních složek a kvalita řemesla. Bodejť by ne, vždyť jen vývoj Hedonist trval tři roky. Všechny jsou opravdu povedené, takže cena okolo 150-ti éček se mi při té kvalitě a vzhledem k těm úžasným flakonům zdá být adekvátní.

Hedonist:

Tuhle vůni jsem zkoušela skoro týden, než jsem ji pochopila.

Začátek je jako když si zapálíte medový doutník a k tomu si zhluboka přihnete ze sklenice tmavého rumu. Ostrý nástup je docela šokující. Napadne vás, že tohle určitě skončí sladkou smrtí v náručí jasmínu, nebo přinejmenším pořádným bolehlavem. Ale není třeba se bát. Parfém umně balancuje na hraně přeslazení, na hraně mezi dámskou a pánskou stranou, na hraně utonutí v medových tónech jasmínu a pomerančových květů. Tabák a rum přidávají ostřejší, lehce kovový nádech v kontrastu k luxusním, opulentním až barokním tónům absolutních extraktů květin. Je to jako kdybyste ochutnávali med z nabroušeného ostří nože: nebezpečně krásné. Po chvíli se přidá semišový osmanthus a máslo a požitkářsky se spolu všichni uvelebí na vaší kůži. Je jasné, co mají v plánu …

Představa neznámého malíře o tom, jak si požitkáři uživají. Zdroj obrázku: framingpainting.com

Představa neznámého malíře o tom, jak si požitkáři uživají. Zdroj obrázku: framingpainting.com

A přesně v tom okamžiku, kdy budete mít pocit, že je to přehnané a nesnesitelné a příliš hlasité, pocit, že vůně okupuje všechen prostor kolem vás a nenechá vás dýchat, přesně v tom okamžiku se vůně stáhne a nechá vás ve zmatku, s nosem až u kůže hledat, co se to stalo. Z vybuchující supernovy se najednou stala tělovou a tělesnou – je tu pořád, ale jen pro vás a pro ty, co jsou vám nejblíže. Hedonist si oblékněte až půjdete spát, úspěch zaručen!

Hedonist Iris:

Odnože parfémů většinou nefungují. Jsou slabší, horší, rozmnělňují původní nápad. Ne tak kosatcový a růžový Požitkář. Jednak to nejsou odnože, ale svébytné parfémy, které s původním Hedonist mají pramálo společného. A za druhé mě překvapily siláží a výdrží. V tomto směru jsou na tom o mnoho lépe, než Hedonist. Zvlášť Rose o sobě dává hodně a dlouho vědět.

Hedonist Iris je kosatec akademický. Akademickým nemyslím slabý, nebo umělý. Nic takového. Akademickým myslím přesný až skoro dokonalý, lehce odtažitý a prudce elegantní.  Je zbavený své typické zemitosti, prašnosti a dalších “vad na kráse”. Je takový, jaký lze najít třeba v Paradis Paradis  od Atelier Flou: čistý květ kosatce nebo spíše představa, model květu kosatce s jen nepatrným mrkvovým a mýdlovým nádechem. Nesladký, zelený a semišový. Romano, ten by Tě mohl zajímat. Nemá žádné extrémní vývojové zvraty, je univerzálně nositelný na rozdíl od staršího bráchy, s celodenní výdrží. Pokud máte rádi kosatcové vůně, směle do toho.

 

ruze_mala

Hedonist Rose:

Začátek je jako když hodíte kousky broskve do šampaňského. Je to růžové a sladké, ale lehce natrpklé a perlivé, až to štípe v nose. Je okamžitě poznat růže, ten klasický růžový bulharský olejíček, ale je odlehčený. Růže je taková rozverná, čerstvá, zelená s ovocnými tóny. S postupem času zvážní,  prohloubí se a zároveň uhladí až do sametové, tmavě rudé, dospělé a krásné růže. Sílí a stává se naléhavější. Z rozverné holky je dáma a tak to už zůstane až do konce, jen se ještě prohloubí lehkou dřevitostí a přisladí ambrou. Na ten konec si ale počkáte spoustu hodin.
Obě vůně totiž přežily na hřbetu rukou infrasaunu a sprchu!

Teď jsem se dočetla, že se paní Minya  před měsícem vdala. Tak to gratulujeme.

Congratulations, Viktoria!

 

Příště dojde i na tu Eau de Hongrie a možná bude i jedno velké překvapení, pokud klapne můj plán!

mirka_podpis

You may also like...

3 Responses

  1. coquine napsal:

    Díky Mirce, která mi laskavě přibalila vzoreček Hedonist, jsem se zase parfémově zamilovala…. to je krása!!

  2. Alys napsal:

    Všechny zní zajímavě, ale nejvíc se stejně těším na tokaj:) Když ho piju, vždycky jsem víc přilepená nosem na skleničce, tak by mě vážně zajímalo, jaká je Eau de Hongrie..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..