• We're all living in Amerika, Amerika ist wunderbar: 1. New York parfémový

Už jsem se skoro vyspala z jet lagu a v práci uhasila ty největší průšvihy, tak se můžu konečně vrhnout na rekapitulaci americké anabáze.”
tak touhle větou jsem začala psát článek před dvěma lety. Jenže nikdy nedopsala. Teď ale mám před další cestou do Ameriky a když si máme vyčistit ten stůl, využiji rozepsaného konceptu abych si trochu zavzpomínala na svou první návštěvu.

Cesta byla nabitá hlavně zážitky, nikoli parfémy. Ale v New Yorku, kde jsme ještě byli s lepší polovičkou sami, jsem se přece jen k nějakému zkoušení dostala, i když jen velmi letmému. Potom už nás bylo deset s pevně stanoveným programem, kde na parfémy nebylo místo.
Amerika New York NY
Když jsme u toho programu, ten byl připraven přímo neuvěřitelným způsobem: kolega vypracoval šedesátistránkový itinerář s popisem, fotkami, mapkami a zakreslenými trasami, rozepsaný na minuty! A to včetně toho co, kdy, kde a za kolik budeme jíst.
Amerika program

Tehdy jsem z takového itineráře byla hotová. Teď už, po dalších dvou cestách, vím, že to je standard. Jasně, občas zarebelujeme, ale jinak se i ti největší machos rádi podřídí, protože kolegovo plánování je prostě dokonalé. Mohl by se tím živit.
Na New York se itinerář nevztahoval, tam jsem ještě byli sami. Podařilo se mi proto oběhnout pár parfémových cílů.

Parfémový New York

V Barneys mi dovolili fotit a vůbec dělat si, co chci. Ani náhodou neberou v potaz nějaké hraní na luxusní vůně, všechny testery jsou naházené na podnosech, nebo jen tak na pultech v různém stavu destrukce. Byli jste se někdy podívat v butiku, kde prodávají vůně Frederic Malle? Všude mají speciální ledničky pro uchovávání jeho vůní, je to jeho podmínka. No, v Barneys  může i Frederic zapomenout na nějaké ledničky.
 
V Barneys jsem vyzkoušela hezkou, lineární fíkovku s kokosovým nádechem Debaser od DS Durga. Nemohla jsem si nechat ujít ani legendární Le Labo, značka, která v Evropě není moc rozšířená, ale v Americe ji nosí všichni.
Jejich Iris 39 je zpočátku typická mrkev tvářící se jako kosatec, pak se ale přidají fialka a cibet a vznikne z toho hodně zajímavá vůně. Santal 33 se zdá být ze startu typicky krémový mléčný santal, ale pak do toho šlápne celá škála zelených a dřevitých tónů a santal se v prach obrátí.
Zaujala mě instalace vůní Heretic, obsah flakonů ale asi vůbec, nemám poznámku a ani si to nepamatuju. kromě toho, že pokud byste si chtěli navodit atmosféru večera stráveného poblíž udírny, vyzkoušejte Poltergeist.
Amerika Barneys New York heretic
Další po cestě byl obchodní dům Bergman, kde už nebyl takový nepořádek. Každá značka měla svůj pultík či vitrínu, vypadalo to víc evropsky uspořádaně. Zaujal mě gravírovací stroj na pultíku Atelier Cologne, co s ním gravírují monogramy do kožených obalů na cestovní balení. Jenže shop asistenti tam byli velmi nepříjemní a nechtěli mi dovolit nic vyfotit. I tak se mi podařilo udělat fotku potajmu od pasu.
Amerika Bergman New York Atelier Cologne
Naštěstí hned vedle, u Toma Forda, byl velmi příjemný prodavač, který znal ČR a Jágra a spravil mi náladu.
Vyzkoušela jsem u něj tehdy novou, zelenou řadu Vert. Jak nové vůně od Forda moc nemusím, tak tyhle vůně řadím k povedeným. Startují velmi zajímavě, jehličím a všechny končí sladce. Vert Boheme jako sladké bílé kytky, Vert d’Encense zase až gurmánsky, vanilkou a sladkým kořením.
Vert de Bois pro mě dopadla nejlíp. Taky je sladká ale zároveň protahuje nos větrovým anýzem a v pozadí je cítit uzené dřevo. Tak trochu jako byste smíchali ouzo se skotskou.
Amerika Bergman New York Tom Ford
Saks na Páté Avenue, to už je zase o krok dál. Tam poházené, rozbité testery neexistují. Pátá Avenue je nejluxusnější ulice New Yorku, plná butiků světových značek s takovou tou typickou výlohou, kde trůní uprostřed jeden produkt a kde se cenovky považují za neslušnost.
V Saks  jsem otestovala tehdy horkou novinku od Guerlain – Neroli Outrenoir. V mých poznámkách mám zapsáno, že je to “Earl Grey s dvojitou dávkou bergamotu”. Zvláštní,  fakt jsem napsala bergamot a ne neroli. Je vcelku lineárních a drží jak helvétská víra (výraz mé babičky). Na zápěstí mi přežila celý den včetně sprchy.
Více mě ale zaujaly svíčky Nest, zvlášť tahle limitka se šampaňským, Aprés-Ski. Dodnes lituju, že jsem si ji nekoupila, ale asi bych musela platit za nadváhu. Ne svou, kufru.
IMG_2664
 První návštěva New Yorku, to znamená především povinné obíhání pamětihodností. Na parfémy tak nezbude moc prostoru a vezmete zavděk tím, co najdete po cestě.
Při příští návštěvě už bych si vybrala spíš menší butiky a značky, na které v Evropě nenarazíte, jako třeba MiN New York, CB I hate perfume, Euphorium Brooklyn atd. No, o důvod víc letět tam znovu.
O těch pamětihodnostech, nebo spíš místech, kde se mi líbilo, tedy New Yorku neparfémovém zase někdy příště. A pak ještě tu mám Frisco, Los Angeles a Las Vegas a hlavně Grand Canyon a poušť.
Snad to bude dřív, než za dva roky.
mirka_podpis

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..