• ARABKY 1/2: něco z orientu

Proč si neudělat přehled arabských vůní nejrůznějšího druhu? Tady je první díl.

recenze arabské parfémy

Romanin no-name oud z tureckého tržiště – čistě oudová vůně nejasného původu v neoznačené lahvičce v koncentraci CPO je dost dobrá. Zdá se, že jde o směs “hodného”, nejspíš umělého oudu se standardně snesitelnou interpretací pro masy s nějakým nefalšovaně přírodním, drsným, silně hořce vonícím materiálem. Ten asi není úplně správně vyzrálý (proces trvá až desítky let) a tudíž méně nákladný, ale zase tvoří pěkný kontrast s tím svým vyšampónovaným umělým bratránkem. Spolu dohromady tvoří draze vonící a temně kořeněný odér, který se skoro hmatatelně ovíjí kolem nositele. Vonná stopa je okouzlující. Vsadím se, že kdyby si to načepoval takový Kurkdjian do své flaštičky a prodával po stopadesáti eurech, sklidí velký úspěch. Bezva nákup Romano!


recenze arabské parfémy oud

Θ

Lovely / Crown Perfumes – ač prodávaný pod značkou Crown, tenhle olej patří do stáje nám všem dobře známého Al Rehabu. Dodává, co slibuje: “rozkošnou” lineární směsici krotkého sladkého pižma a ovoce; vůni, kterou už jsme čichali ve žvýkačce, džusíku z krabičky nebo ovocné aviváži. Cílovou skupinou budou děvčata od věku, kdy se naučila napodobovat maminku a kreslit si pastelkou po tvářičce, až po libovolně vyzrálé milovnice jednoduchých slaďoučkých šťáviček. Musím jí připsat bod za rozumnou míru sladkosti i projekce, takže i když se s ní zroll-onujete od hlavy k patě, nikdo vás z tramvaje nevyhodí. Další plus za to, že nevoní chemicky.

recenze arabské parfémy

Θ

Golden / Crown Perfumes – další zástupce Crown/Al Rehab je velmi sladký. Tak moc, že to skoro není slušné. Pod cunami invertního cukrového sirupu se zpočátku dají rozeznat nějaké vonné složky jen s vypětím, ale kdo přežije začátek, dočká se celkem slušně zkomponované sladké květinové vůně s vanilkou nebo tonky. Kdyby se ubralo cukru, dal by se Golden přiřadit k orientálním florálům typu Poison, apod.

Golden

Θ

Durrat Al Arabia For Men / Arabian Oud – velice komplexní vůně s dominantním kouřově kořeněným akordem. Kouř je ovšem celkem silné slovo, spíš jde o jeho stopu, jako šaty člověka který prošel kolem kadidelnice s drahým kadidlem. Ta kořeněná stránka vypadá velice bohatě, určitě je složitá a velice umně poskládaná – neumím rozeznat žádnou konkrétní složku. Tipnul bych si ale, že ve směsi nechybí kardamom, vanilka nebo černý čaj. Po nanesení Durratu v nose nepatrně zalechtá malé množství kvalitního oudu, ten se ale záhy v záplavě orientálního luxusu rozpustí a nezbude po něm ani stopa. Řekl bych, že se přidá ke kořeněnému zástupu. Základ je obdobně pečlivě vyvedený a tvoří nenápadný, ale velmi kvalitní rámec parfému. Kořeněné srdce se ho nikdy úplně nepustí, jsou spolu až do konce. Durrat je krásná pánská vůně. Má výsostně mužské atributy, ale na druhou stranu je tak rafinovaná a noblesní, že po ní možná zatouží nejedna žena. Nemůžu nezmínit podobu se superluxusním M od Puredistance.

Durrat

Θ

derad_podpis

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..