• Arabské parfémy: hot or not?
Minutová historie arabek 21. století
- je to OLEJ (náboženské důvody)
- je TĚŽKÝ (důvody spojené s počasím a dostupnými surovinami)
Dlouhá staletí tyhle parfémy nikoho na Západě moc nezajímaly.
Na začátku byly… parfémové oleje
Lihové Arabky a zlatý hoch MONTALE
Aféra MANCERA
Aféra IFRA = konec arabských koníků, začátek dupíků
- tradiční arabská produkce: sem patří Kashka, výrobci Al Haramain, Rasasi, Swiss Arabian… Originální, levné, v tradičních arabeskových flakonech. Ve verzi olej nebo ve verzi v lihu. Desítky let stejná vůně, nemění složení, ani flakon. To si kupte, mějte na poličce aspoň jednu, a tou zahřívejte exotickou část svého srdce.
- šlechta typu AMOUAGE pro boháče celého světa. Není to jen Amouage, ale třeba HoO, Spirit of Dubai, Ajmal, Nishane… arabští majitelé najali evropské parfuméry, aby jim postavili portfolio které spojí Západ a Východ. Nikdy neuhnuli z cesty vysoké kvality, jen rozšířili záběr na celý svět. Pro fajnšmekry u nich najdete i attary. Tohle si taky kupte. Zahřeje srdce, méně už peněženku, ale bavíme se největším možném arabském luxusu v parfumerii.
- FAKES alias DUPES,a to všech levelech, co si umíte představit: od napodobených flakonů 1:1 z levného plastu, po takové ty flakonky “z dálky vypadám podobně”, aby každý věděl, o co jde, ale aby nebyl výrobce napadnutelný právně. Nebudu se u toho dál zastavovat, to si nekupujte. Jestli vám nic neříkají věci jako “lidské hodnoty, úcta k lidské práci, parazitování na cizím duševním vlastnictví, odcizení vývoje…”, tak mám pro vás jedinou zprávu: ty vůně jsou asi tak stejné, jako jsou stejné jejich flakony – laciná nápodoba. Proč si jako myslíte, že když někdo neumí vyrobit dobře něco tak jednoduchého, jako je lahvička a ventilek, tak že umí vyrobit dobře něco tak složitého, jako je důmyslná chemická kompozice parfému? Obojí je trapas. A tohle rozhodně NEJSOU arabské parfémy, jen se vyrábí na Arabském poloostrově (kabelkám Gucci taky neříkáte čínské, že ne?)
Případ Lattafa
Jestli jste se pořád ještě nerozhodli, tak doporučuju:
najeďte si na nabídku AL HARAMAIN na Notinu
seřaďte si je od nejnižší ceny
a vyberte si parfémy (určitě vemte aspoň jeden olej!) podle toho, jak se vám zdají jejich flakony co nejvíc pro Šeherezádu
kupte si aspoň tři – vylučuju, že by se vám nějaký nelíbil – a pak jimi ohromujte kamarádky a kolegy
Jestli chcete dostávat parfémové novinky do vašeho mailu, nezapomeňte se přihlásit k odběru článků mailem ZDE. Chcete-li podpořit náš blog, kupte si něco na přes odkazy na naší stránce KÓDY & SLEVY. Díky!
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.
Tady se změnilo počasí včera s předevčírem se ochladilo, máme teď maximálně 24 stupňů s zrovna je zataženo. V Turecku (pokud jedeš na jih na tureckou riviéru) bude ale určitě tepleji.
Ještě mě napadlo – neznáš náhodou Nouf od Swiss Arabian? Chci si koupit nějakou svěží arabku na příští léto, ale Maze mi z neznámých důvodů spouští alergickou reakci.
Bohužel, neznám. A co nějaká svěží Montalka? Taková ta Capri třeba?
Soleil de Capri jsem nikdy nezkoušela, ale mohlo by to.klapnout (mám ráda LB, mám teď verzi eau Intense, ale potřebuji něco na střídání v parném řeckém létě). Preferoval bych ale olej, protože do toho vedra je lepší a taky mi nedráždí pokožku. Mám asi 12 olejíčku od El Nabil a Al Rehab, ale chci příště něco nového. Nouf of Swiss Arabian byla dříve k dostání i v olejové verzi, teď ji nějak nemůžu najít.
Máte furt vedro? My jedeme o víkendu do Turecka, tak doufám, že bude, vybalila jsem zase letní šaty a mám v úmyslu chodit nahoře i dole bez! (pod šatama tedy).
Souhlasím, ty olejíčky do horka jsou skvělé, jen pozor na slunce – ale to ty víš. 🙂
Super článek, díky. Arabky v oleji mám tři, už skoro 10 let, vůně je pořád skvělá. S kapkou Kashky na zápěstí občas spím, celá ložnice mi voní jak arabský budouar. Z lihovych mám teď Khamrah od Lattafy, ta mi prijde super, zvlášte ted na podzim. YouTube mi pořád vyhazuje videa o arabských parfemech, vetšinou od Američanek – nedá se těm recenzí věřit. Musí to být fakt velký byznys, jak v EU, tak v USA. Objednala jsem si hromadu vzorků a byla jsem velmi zklamaná – z 25 parfému se mi líbili cca 2-3.
No právě, valí se to sem jak záplava reklamních tužek z Číny. Lidi to kupují, že je to levné, ale podle mě to nikdo nakonec nepoužívá… to jsem zvědavá, co s tím toxickým odpadem jednou budeme dělat. 🙁 To je jak s hadrama z HMka nebo New Yorkeru, všichni GenZ plno řečí o ekologii a o tom, že “rodiče nám zničili planetu”, ale co ty činy, přátelé? 😀
Jj, jako bych slyšela svoji dceru, generace Z Furt chce, abychom vše recyklovaly, ale umýt po sobě sklenici od Nutely je líná…