• Co to je… ATTAR?

Attar je nejrozvinutější, nejvyšší formou parfému ve východní, nebo chcete-li arabsko-indické tradici a jeho historie sahá údajně až pět tisíciletí nazpět. Původ slova attar (nebo také ottar, ittar, itr) má vícero výkladů, mně se nejvíc líbí varianta, že pochází z perského výrazu pro parfém “itir”.

co to je attar arabsky parfem

 

Co to je attar, arabský parfém?

Ta zmíněná pětitisíciletá tradice se týká samotné parní destilace – klíčového způsobu získávání vonných esencí, ze kterých se attar vyrábí. Dnes může existovat attar obsahující složku získanou třeba prostřednictvím enfleurage (macerování rostlinných částí v tuku) nebo extrakce pomocí rozpouštědel, ale to jsou v rámci sáhodlouhého rodokmene attaru relativní novinky.

Takže esenciální oleje, dnes bychom řekli parfémové “absolutes“, získané destilací z nejrůznějších přírodních zdrojů (květiny, byliny, koření, dřeva, nebo v Indii třeba jistý druh hlíny) se buďto smíchají v nesčetné varianty, nebo se samostatně smísí se santalovým olejem nebo jiným fixátorem na olejové bázi.
Jednoduché soliflorní attary dnes asi nikoho neohromí, ačkoliv na druhou stranu ty ve vrcholné kvalitě umí nepochybně taky okouzlit a navíc se dají vzájemně kombinovat. A tady přichází ten pravý rajc. Sečtěte si: Nejvyšší koncentrace těch nejlepších přírodních materiálů v nejčistším stavu, mistrovsky namíchané do dokonalé harmonie se zhmotní do podoby oleje božských kvalit. Vy si pak na sebe kápnete jedinou kapku takového klenotu a octnete se v dlouhé vonné nirváně, jejíž zbytky na sobě ucítíte i po koupeli a na svém oblečení, později vypraném tím nejmodernějším práškem, taky.
WP_20170723_11_39_48_Pro (2)
K takovému attarovému high-endu se pochopitelně nelze dostat snadno – pravdou je, že díky Amouage se dá sehnat jeden z jejich báječných, dnes už nevyráběných attarů třeba na e-bayi. Jinak ovšem nezbývá, než vyrazit východním směrem – osobně nebo internetem – a pátrat u místních výrobců od Blízkého a Středního východu až po Indii.
I mezi lacinými olejíčky od Nabilu apod. se tu a tam dá najít slušná kvalita, ale nirvánu nečekejte. Ten pravý attar prostě musí být ze špičkových surovin čistě přírodního původu, a ty něco stojí.
Attar je díky svému bezchybnému původu a důrazu na kvalitu od A až po Z nóbl věc a kdo po něm zatouží, musí se zkrátka praštit přes kapsu. Ve Fiatu Panda prostě luxusní zážitek z jízdy nedostanete, byť byste si jej přelepili nápisem Maybach (to není nic proti Fiatům ani pandám).
I já, coby parfémový blázen, vlastním jenom jeden attar, ale stojí mi to za to. Přes svou vysokou cenu jde stále jen o (vícero-) tisícovou položku. Navíc mi vydrží když ne doživotně, tak dlouhá léta a s věkem bude na kvalitě jen přibírat, na rozdíl od auta.

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

 

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

 

You may also like...

6 Responses

 1. Anonym napsal:

  Oprava predesleho komentu, kterej jsem logicky zanedbala: Absoluty jsou esencialni oleje ale ne vsechny esencialni oleje jsou absoluty.Esencialni oleje se ziskavaj ruznejma metodama (jinejma nez extrakci solventem),napr.enfleurage,expresse,parni destilace etc.

 2. Anonym napsal:

  Sultan Pasha Attars – poplatis si, ale stojej za to.

  • Radovan napsal:

   Jo jo, na tu značku neslyším chválu poprvé..

   • Anonym napsal:

    Esencialni oleje nejsou to samy co absoluty.Absoluty se nedestilujou.Destilace se pouziva na prirodnim materialu nebo na concretu.Absolut vznikne alkoholuvou extrakci z concretu.Spolu s esencialnima olejema se absoluty michaji do koncentrovanych parfemovych oleju(CPO) t.j. attaru.

   • nataša napsal:

    Má nějaké oficiální stránky? Našla jsem jen link na e-bay a nějaké články na blogu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..