• Ayurvéda na vlasy: zklamání z Eliah Sahilu po letech a večné hledání

Jako každý Den dětí od roku 2012 i letos přináším update mojí ayurvédy na vlasy. Jak jsem si myslela, že už mne nic nemůže vzrušit, že to mám zmáknutý a všechno funguje, a že nuda, tak události posledního roku okolo Eliah Sahilu mi úplně převrátily všechno vzhůru nohama a já jsem zase na začátku – hledání nového ayu-grálu.

Všechny naše recenze o ayurvédě na vlasy najdete ZDE.

Začalo to tím, že jsem asi před dvěma lety všimla, že z obalu zmizelo logo BDIH. BDIH je německá certifikace pro bio výrobky. Na místě, kde bylo logo BDIH se objevil nápis “Natural 100% plant power”. Zajímala jsem se o to několikrát, ptala jsem se v prodejně, ale odpověď byla vždycky: “Máme certifikát. Máme to v počítači, takže máme.” Otázka, proč to teda už není uvedeno na obalu, byla vždy prodavačkou zodpovězena: “V počítači to máme, takže máme.” Dívala jsem se na stránky rakouské matky, ale zmínku o certifikaci jsem  nenašla. Tak mají nebo nemají? Ne, že bych lpěla na certifikátu; veškerá razítka od Unie a orgnizací, težících z dotací a bio legislativy, považuju za moderní formu lichvy. To, že si někdo nezaplatí certifikaci na další rok hned neznamená, že se výrobek zhoršil. Ale když už ten certifikát existuje, tak proč mi tedy prodejce neřekne, zda ho má nebo nemá? Copak jsem jen takový blbeček zákazník, který nemá do ničeho kecat a jen klopit? Přece…přece celé to “bio” je o tom, že zákazníci se ptají, jsou informovaní a mají nároky na složení, kvalitu a ekologii…nebo ne, nebo je to už jen byznys pod krásnou, ale falešnou nálepkou?

Vidíme BDIH…

…a nevidíme BDIH.

No a skončilo to tím, že jsem loni kocem léta v Biooo, který je distributorem Eliah Sahilu v ČR, nemohla najít svůj šamponek. Mám rituál, plechovka mi vydrží přesně měsíc, takže vždycky po výplatě vyrazím s Žabou do Kotvy, on si pořídí nové Lego a já hennu a Eliah. Nevím, proč po výplatě, zase tak drahé to není, aby bylo třeba našetřit, ale tak nějak mi to vychází.Takže jsem vyrazila, hledám…a můj základní, obyčejný, hnědý Eliah Sahil prostě nikde. Nebylo to (jako obvykle) tím, že to loni furt stěhovali z kouta do kouta. Prostě tenhle můj obyčejný neměli a ten, co se mu podobal cenově, měl na etiketě napsané navíc Amla. Jinak stejný, ale AMLA. Amlu znám, používala jsem na začátku mé cesty ayurvédou, a vůbec mi neseděla. Pálila mne v očích a na hlavě. Ale prostě – nic jiného nemají, tak jsem to koupila.

Nevidíme AMLA nastarší verzi…a vidíme AMLA na nové. (dík Radovanovi za půjčení foto)

Doma rozbalím a po prvním použití jsem zůstala pěkně paf: prášek má jinou barvu. To by mi nevadilo, pokud by to nesvědčilo o novém složení. Leda by se letos v tropech urodilo místo hnědošedého-šedého listí žluté. Nepravděpodobné, ale možné. Jenže nový prášek má i jiné vlastnosti: svědí mne na hlavě, dráždí oči a co víc: narozdíl od původního superjemného prášku jsou v něm větší, ostré částice, které nejdou vymýt. Jemné mletí Eliah Sahilu byl právě ten důvod, proč jsem k němu přešla od mnohem levnějších bylin shikakai, amla…Eliah Sahil není nic jiného, jenže ta konzistence výrazně usnaďňovala vymývání při celé té otravné operaci mytí vlasů. A to už teď neplatí. Pro srovnání: 100g krabička Shikakai, Amly atd. stojí okolo 100Kč – Eliah Sahil přes 300Kč. To mluvím o cenách v Biooo. Na Ebayi se dají tyhle byliny běžně koupit 300g za 3-4€.

 


Šampony Eliah Sahil koupíte ZDE


Nevím, jak mne napadlo, úplně bláhově, jít se zeptat do Biooo, jak se teda věci mají. Protivná prodavačka Tereza na mne vyjela, že k žádné změně nedošlo. Lidsky řečeno mne vyfakovala. Což tady není úplně zvykem, zdejší holky jsou trénované vílí bytosti, i když nevědí, bývají klidné, příjemné a mají snahu. Vzteklá Tereza mi oznámila, že za tu dobu, co tam dělá, ke změně nedošlo – ptala jsem se, jak dlouho, prý už půl roku. Říkala jsem jí, že Eliah používám už pět let a prostě vím, jak má vypadat. Tereza se vztekala dál, že ona má pravdu. To už byla tak hlučná, že to přilákalo ostatní biooovíly, které bezradně koukaly, zajímaly se a krčily rameny. Všechny tam byly méně než půl roku – což mne překvapilo, hned se mi vybavil Pohlreich, jak jede do nějaké zaplivané špeluňky a vždycky se jako první ptá, jak dlouho tam ti lidi dělají: u Pohlreicha platí, že čím kratší dobu, tím horší ta hospoda je. Nakonec přivála víla seniorka, která prohlásila, že je tam už rok, všimla si, že se obal změnil, konkrétně přibylo slovo Amla, ale že tedy neví proč, ale může se podívat do počítače, tam se tedy podívala, ale nic nezjistila, ani jestli je nová receptura, ani jestli ještě někdy budou mít ten původní. A na dotaz “Máte BDIH?” odpověděla, že mají, i když to na obale není, ale v počítači ano. Koupila jsem si Amlu a vypadla. Naposled.
Dlužno podotknout, že podle etikety složení na staré i nové verzi je stejné. Těžko říct, zda došlo ke změně v poměru složek, nebo tisknou staré etikety – každopádně ke změně prostě došlo. Ale počíteče Biooo to tají.
Doma jsem sepsala dotaz na BDIH a změnu složení a poslala na Biooo. Odpověď ani za měsíc nepřišla. Nebudu to urgovat. Porozhlížím se po novém přípravku. Eliah Sahil je drahý a dá se koupit jen přes e-shop, pokud nepočítám Biooo v Kotvě, takže je úplně jedno, z jakého e-shopu si alternativu objednám. Zatím zkouším nějaké novinky z německých e-shopů a z Anglie a nevypadá to špatně. Budu vás informovat.


Reklama.

You may also like...

6 Responses

  1. Hanita9 napsal:

    Dobry den, jak pokracujete? Da se ten prasek dale pouzivat? A nemate pro nas nejakou ayurveda novinku? Moc rada ctu vase reviews, uz se nemuzu dockat dalsiho clanku o ayurvedske kosmetice ☺️ Drzim palce, at najdete to prave!

    • Romana napsal:

      Dobrý den! Nic lepšího jsem nenašla, takže pokračuju. Ale pořád hledám, vadí mi, že často není skladem. 🙁 Objevila jsem v BIOO nějaký (snad) ruský výrobek z evropských bylin, ale cena je okolo 500 a nemají vzorky. Než jsem se rozhoupala k nákupu za plnou cenu, tak zmizel z pultů – snad čekají na schválení k prodeji…takže nového zatím nic. 🙂 Mějte se hezky a zase se přijďte podívat, chystáme změny na blogu a nich kosmetika by tady měla mít víc místa. 🙂

  2. Akret napsal:

    A co tuhé šampony? Měla jsem to s vlasy podobné, jediné, co jsem snesla, byl jeden konkrétní šampon Natura Siberica. Pak jsem zkusila tuhý šampon a teď se půl roku nemyju ničím jiným a jsem spokojená. Zabralo to i na syna, kterému se začly dělat šupinky, hlava svědila atd., a po přechodu na tuhý šapon po pár umytích vše pryč.

  3. mirkau napsal:

    No nejsem já šťastný člověk? Mé hledání skončilo dávno. Když je čas, zajdu do první drogerie a popadnu první (velkou, mé sedmnáctileté dítě má velkou spotřebu) flašku s nápisem “shampoo”. Keratin, argan, volume, pro suché, pro jemné… všechno je to jedno. Jediný pozitivní výsledek, který jsem kdy od šamponu dostala jsou tři dny nemastných vlasů. A o to vlastně jde. Kvalita vlasů je geneticky daná a geny lopatou neumlátíš. S jakými vlasy se člověk narodí, s takovými umře. Amen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..