BRONNLEY: White Iris (bíle kvetoucí kosatec)

White Iris jsem si koupila naslepo v domění, že si kupuju karotkový kosatec v kombinaci s bílým prádlovým pižmem, což by se mi velmi líbilo. Ani ve snu mne nenapadlo, že by mohlo jít o bílé…co? No jasně, kytičky. Složení je úplně prostinké: kosatcové máslo, generické bílé květiny a mýdlové aldehydy. Why not?

bronnley_white_iris_5_www.frangipani.cz

Vím, že od vůně za 13,50 liber nemůžu čekat hlubokou myšlenku, propracovanost a že mi změní názor na svět. To by se knížky Paola Coelha prodávaly za pět set. Na druhou stranu, i ten Coelho dokáže udělat radost a napodobit myšlenky velkých literárních příběhů a nevypadat při tom úplně trapně. Chtěla jsem nějaký jednoduchý kosatcový soliflor na lítačku.

bronnley_white_iris_www.frangipani.cz

Nejdřív jsem se pěkně nairitovala. Pudrovitost kosatce ladí nejlíp s růží a fialkou, může být pižmo, nějaké citrusy…a výsledkem má být vůně, na kterou jsme zvyklí u kosmetiky. Kombinace kosatce a bílých kytek není úplně obvyklá a je naprosto odlišná od toho, co jsem si představovala. Do toho velmi intenzívní mýdlové aldehady a výsldedkem je velmi silná vůně koncentrované aviváže. Byla jsem tak iritovaná, že jsem iris prostě ignorovala. Pro mne tam nebyl.

Po dvou letech jsem ho při reorganizaci vytáhla s tím, že ho daruju matce nebo tchyni. Zkusila jsem ho, než udělám konečné rozhodnutí, stříkla jsem si na ruku, hm, pořád to stojí za prd, žádná mrkvička…pak jsem to tam měla celý den a uvědomila jsem si, že když změním úhel pohledu, tak je to vlastně docela hezká, seriózní, starosvětská mýdlová květinovka. Starosvětská ne v tom smyslu jako Lily of the Valley / Penhaligon´s, jakože páchne po prádelníku staré panny (přestože jsou si výrobci charakterem podobní), ale proto, že voní jako kostka květinového mýdla. Mmch. všimli jste si, že se pevné mýdlo už bžně v drogerii skoro neprodává?

bronnley_white_iris_3_www.frangipani.cz

Takže jaká je: na začátku výrazný jasmín s liliemi. Ale takové ty čisté, syntetické, ve kterých nejsou žádné nepříjemné indolické složky. Ne ta sorta křišťálově čistého jasmínu od J-C Elleny, ale prostě něco “jako jasmín”. Připomíná mi to trochu Splendor / Elizabeth Arden, ale ta je jásavá; White Iris je hlubší, klidnější. Sladké a hluboké kytky po chvilce uklidnění rozsvítí kosatec. Není moc pudrový, spíš sladký a přízemní, ten typ, který najdete třeba v Iris Ganache/ Guerlain nebo Traversee du Bosphore / l´Artisan (proboha, nepředstavujte si žádnou podobnost s těmito inteligentními komplikovanými krasavicemi). No a když počkáte ještě chvíli, vůně se rozloží do triumvirátu bílé kytky/tmavý kosatec/urputné mýdlo a už se nezmění až do konce.

Nápis na zadní straně mne pobavil. A tak to taky je, vážení!

Nápis na zadní straně mne pobavil. A tak to taky je, vážení!

Solidní kosatcové mýdlo voní několik hodin s velmi dobrou projekcí, opravdu ho zaznamenají všichni v okolí. Je to taková odpočinková vůně, prostě voníte jako čerstvě vymydlená školačka, no to není občas k zahození.

Bronnley byl od roku 1884 do první světové války oblíbenou a vyhlášenou anglickou značkou. Bohužel po smrti zakladatele a po válce, tak jako mnoho ostatních výrobců toiletries jeho sláva i výrobní program upadl a v posledních letech se snaží vydrápat zpět na výsluní. Hezký výrobní program a dobré ceny mu v tom můžou pomoci. Já bych si příště mnohem raději než voňavku koupila nějaké krásné mýdlo.

podpis_ROM

 

 

 

 

You may also like...

3 Responses

  1. Ooo, tak to mě láká! Mám moc ráda květinové nebo nějaké lehké vůně s nádechem přírody 🙂 Třeba teď se voním toaletkou Green Tea Summer od Elizabeth Arden 🙂

  2. nadja napsal:

    Tahle se mi na mně nelíbila ani trochu…Ještěže lilo jako z konve a déšť ji smyl.

  3. derad napsal:

    Bronnley levandule je jedna z nej levandulí vůbec. Pro mě. Prádlová, možná až trochu jako prášek na praní, ale stejně se mi líbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..