• Velké fialkové defilé 28. CARON: Aimez-Moi (na mém manželovi nic nevylepšujte)

Vždycky si něco oblíbím, třeba nějaký jogurt nebo sušenku, leta si to kupuju, a pak najednou “Nová, vylepšená receptura” – a je mi jasné, že věc je v pekle. Ještě nějakou dobu se vylepšená kreatura drží na regálech a postupně zmízí úplně nebo nezajímavé zbytečky zalezou do kouta…kde je pistáciová Deli, kde je Sójový suk ve žlutém papírku, čokoládová pochoutka skoro bez kakaa, kam se poděly Disco sušenky, bílé hospodské brambůrky, papírová lepící páska na peníze, olizovací obálky, kam se poděly mastné buráky z křupek?

Prostě občas je lepší, když věci zůstanou, takové jako byly dřív. Aimez-Moi je furt stejná. Vaše oblíbená, Caronovsky drsně přímočará, ale prostě furt stará dobrá fialka.

Tři verze rodinného štěstí

První Aimez-Moi spatřila světlo světa v roce 1917. Ernest Daltroff v roce 1904 koupil butik na Avenue Montaigne a rozhodl se v něm vytvořit svůj šťatsný rodinný život ve vůních. Kdyby byl malíř, maloval by obrazy své milované Félicie, opečovávané zahrady, dovolených u italského jezera… Kdyby byl zpěvák, psal by kuplety, spisovatel by napsal ságu. Ernest byl parfumér a tak svůj šťastný život zkapalňoval (o tom, které okamžiky najdete v kterých vůních a jak tragicky životní příběh dopadl se dočtete tady v tom starším článku). První N’Aimez que Moi provoněla věrnou láskou Félicie a Ernesta a protože vznikla na sklonku 1. vílky, legenda říká, že ji kupovali vojáci svým milým, aby jim zůstaly věrné. Mimo lásky v ní byl ukrytý základní ženský tón, “rtěnkový akord”  – fialka, růže, kosatec. Tak voněly první rtěnky a pudry, tak voněly šuplíky našich babiček a stejně, jako bílé pižmo bude navždy vůní čistoty, citrusy vůní čističe oken, tak rtěnkový akord zůstane vůní ženské. Neznám víc ženskou vůni.
A tenhle rtěnkový akord je spojovacím znamením všech tří verzí: V tom, o kterém dnes píšu, Aimez-Moi z roku 1996 ve flakonku s radarem, je zatkačený do pozadí mentolovou složkou. V tom posledním Aimez-Moi, který dnes můžete koupit v Caronu v hranatém flakonu kolekce La Selection z roku 2013, už je zase rtěnka dominantní. A to je právě to prima, co se u Caronu nemění a díky tomu to tady furt žije.

Pendrek jako poznávací znamení r. 1996

V mém krásném flakonu se skrývá primární drsný zelený tón, málo sladký a hodně mentolový. Celý den jsem si myslela, že je to “něco jako lékořice“, ale taková ta sterilní, vykastrovaná, jako od Hermésu. No, takže opsáno ze složení – je to badyán: ano, to mi sedí. Narozdíl od Mandragore, kde je ve sladké konotaci, se tady otáčí spíš k zelené pačuli a čerstvé mátě. Ale dámy: velice kultivovaně!
Samozřejmě fialka: úplně klasická, sladká, líbezný fialkový kvítek jako když ho vymaluje. Podepřený kosatcem a růžičkou přesně tak na okraj kýčovitosti pouťových parfémků. S mátovou složkou přesně vybalancovaný, oba mají svoji roli a funguje to. A tady v téhle fázi naprosto přesně identifikujete typický Caron, pokud znáte něco z jejich čistých parfémů: specifikem Caronu je vintage přímočarost, jistá neotesanost, drzost, temnota. Ta tady na vás vykoukne a nahlas řekne: “Tu sem. To jsem já. Mne už si teď budeš pořád pamatovat.” A samozřejmě neopomene oslovit všechny okolo vás. Příjemný společník, nikdo si nestěžoval, a to s námi byl celý den.
Finále připraví fialkovo pižmovou peřinku, něžnou postýlku, badyán je unavený a lehnul. Dobrou noc.

Pudrové oblouznění r. 2013

Ten nejnovější už tak typicky caronovský není. Vůně je vzdušná, převážně pudrově fialková. Kosatec se vyměnil s badyánem, sladkost i zelenost ubrala na síle a jen statuje v pozadí. Jsem ženská, jsem ženská, jsem ženská…my víme, my víme, my jsme si všimli. Jsi klasicky krásná, ale, jak už se tak kráskám v globálním světě stává, trochu unifikovaná a nudná. Jako tvůj flakon. Jestli předešlé verze ilustrují manželskou lásku včetně vášní a hádek, tak v tomto hranatém flakonku se skrývá jen sebeláska jedné krásky.

 

Caron čisté parfémy v křišťálových fontánách dnes už uvidíte jen na Avenue Montaigne v Paříži

 

Kolik manželů potřebujete k rodinnému štěstí?

Verze 2013 mému nosu lahodí víc, od první chvíle. Co se týká projekce a longevity, jsou na tom stejně. Nejprve jsem sázela na novicku. Badyán ve verzi 1996 mne pořádně potrápil, ale po celém dni jsem si na něj zvykla a vlastně mi v závěrečném fialkovém ložním prádle chyběl. A tak mi docvakl jako mnohem zajímavější a originálnější. Je daleko víc Caron, má svou neotesanou vintage dušičku, a to je to, co ho odlišuje od dnešních niche i mainstreamu. To si cením já. Toto je moje volba.

Kde koupíte parfémy CARON?

Aimez-Moi v tom zvláštním flakonku se doprodával na českých e-shopech, třeba na Notinu ZDE doprodával za pár korun. Jinak v butiku CARON v Paříži, už v novém flakonku a s novou formulí (velmi podobná verzi 2013).

Věřím, že milovníci fialek se s ním dokážou sblížit, a pokud ne, za pár let ho výhodně prodáte jako vintage kousek a koupíte si tu nejnovější, jemnější a fádnější verzi. Nebo možná se objeví další verze manželské lásky. Ale já bych to nechala takhle. Na mém manželovi momentálně není třeba nic vylepšit. Já jsem spokojená s touhle recepturou. Díky.

Klikněte na obrázek pro další fialkové recenze…

Některé odkazy jsou affiliate. 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..