• Farmacia SS. Annunziata: Isos, Regina, Perla

Farmacia SS. Annunziata, lékárna Nejsvětějšího Zvěstování (Santissima je víc než Santa, Svatá), je florentská rodinná lékárna, založená r. 1561 s nepřetržitou tradicí výroby špičkové kosmetiky a vůní. Dnes provozují dvě oficíny, jednu moderní a jednu původní. Zajímavé je, že lékárna nepřetržitě patřila rodině a dodnes patří – dáma na obrázku je marketingová manažerka a nejmladší dědička. Povídala jsem si s ní na výstavě, je ve správném věku, má hlas jak chlap, směje se jak Frankenstein a je trochu švihlá, takže mne značka hned velmi zaujala.

Farmacia Santissima Annunziata

Farmacia Santissima Annunziata

Chvilku se mi snažila popsat rozdíl mezi mirto a mirra; chápala jsem, ale jí se to nezdálo dostatečné, přivolala tedy anglicky mluvícího chlápka, který nabídl myrtle a myrrh, čímž ovšem vtáhnul do hry myrtilli (it. borůvky), pak se ukázalo, že chlápek je native speaker German a když zjistil, že trochu rozumím, tak všechno vylejt a prý “Myrte a Myrrhe”, čemuž jsem sice já rozuměla perfektně, ale Sig.ra Manuela pořád kroutila hlavou a řehtala se už tak, že jsem fakt zapomněla, co to mělo být na začátku.

Když se uklidnila, nabídla mi “Aroma di Te”, čajovku, kterou tam měla s různými nálepkami – “Aroma di The” a taky “Aroma di te” a přidala veselou historku o tom, jak hezkou vůni pojmenovanou dvojsmyslnou slovní hříčkou “Aroma di te” (vůně tebe) nechali zpracovat profesionální reklamní agentuře, která ovšem nic nepochopila, nápad zazdila a ignorantsky vytiskla veškerou propagaci jako fádní “Aroma di the” (vůně čaje). Placená kreativa…mávla nad tím rukou, signora, a už se zase pochichtávala. Mne by to mrzelo navěky…

  • Farmacia SS. Annunziata: ISOS EdP (čerstvý pepřový)

Pekně opepřený začátek na pryskyřičném pozadí, věrný krásný čerstvě umletý černý pepř, co štípe v nose a nutí ke kýchnutí.
Po pěti minutách se proderou navrch další složky a začne se nádherně rozvíjet krásná, klasická vůně: sladkokyselé byliny, které jsou pudrově suché, což ale nezpůsobuje obvyklý kosatcový kořen, ale mletý pepř. Ten krásný startovací pepř je tatam, už nefunguje jako samostatná složka, neštípe, jen dodává kompozici dojem prachovitosti. Jako když se usušená památeční kytice bylin, tráv a květin začne pomalu drolit do prostoru. Celkový dojem ale není ženský, rozhodně je to unisex, jsou v ní cítit krásné fougere tóny.
Překrásná, luxusní. Škoda, že je tak málo intenzívní a má i malou výdrž, po 2 hodinách už je cítit jen jako slabounký závan na kůži – asi je záměrem, aby se člověk často pepřil a užíval si ten zážitek opakovaně. Uvažuju o koupi, uživila bych aspoň mrně.

Farmacia SS Annunziata

Farmacia SS Annunziata

  • Farmacia SS. Annunziata: Regina EdT (královna květin)

Výrazná směs sladkých květin okolo růže. Na začátku je ještě cítit směs sladkých květin, heřmánek, med…po půlhodině už voní čistá, jasná, svěží růže, lehká a věrná. Je zvláštně zpracovaná, nevoní ani čerstvě, ani jako potpouri, ale voní jako olej – mastná růže. Nemám po ruce složení, ale zřejmě (jistě!) v téhle vůni je použitý růžový olej, naprosto přírodní složka. Jedna z mála růží, kterou bych mohla nosit. Výdrž jako u Isosu, což není moc a navíc je to divné, vzhledem k tomu, že Isos jsme zkoušela v koncentraci EdP.

Klasické flakony

Klasické flakony

  • Perla EdT (vanilkovo-ovocné lízátko)

Vanilkové lízátko, mňam! Jedna z těch vanilek, které balancují přesně na hranici mezi gurmánskou lahůdkou a otravně překombinovaným zákuskem. Bohužel po čtvrthodince sklouzne do otravnosti. Rozleží se ovoce a je z toho přesně ta překombinovaná cukrovinka: řecké glyká.
(Složení: osmantus, citron, ambra, vanilka – jasně, tak to je ono, osmanthus jako meruňky.)
Jenomže se směsí ovoce a to vůbec není dobré, to je příliš! A už se to nezmění, zůstává otravná až do (naštěstí brzkého) konce. Nechutná mi. Teda nevoní mi. Z lahvičky jo, to je krásná, ale rozvonění jí vyloženě ubližuje. Ne, že by tolik změnila charakter, ale hrnečku, vař vanilkovou kaši přeteče.
Ze mne zákazník nebude, ale pro holky, co používají Angela, Lolitu… by to byla určitě příjemná vůně a nakonec i mne by potěšila, když už jednou za uherský rok musím do metra.

Glyká fuits in honey, Greece, Makrinitsa

Glyká fuits in honey, Greece, Makrinitsa

Tohle nebyly úplně nejlepší vůně od FSSA. Mým cílem je prozkoušet je všechny a pořídit si jich tak polovičku. Ke všem vůním existuje řada tělové kosmetiky, mycí i ošetřující. Ještě upozorňuju na vlasovou a sluneční kosmetiku. Bohužel, nákup možný jen v Itálii. Ale ty lékarny za tu dlouhou cestu stojí…

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

Zdroj: web FSSA

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..