GUERLAIN: Mon Précieux Nectar

Díky hodné tetě Katce z Irska jsem přišla k téhle prapodivnosti, která mne podle složení ani pověsti vůbec nezaujala a úmyslně jsem se jí vyhýbala. Moje škoda. MPN byla poprvé uvedena na trh v roce 2009 ve sběratelské edici – několik desítek křišťálových fontán a 100 číslovaných flakonů. Po komerčním úspěchu byla zařazena do vzpomínkové edice Les Parisiennes a na rozdíl od ostatních u ní Guerlain uvádí, že jde o čistý parfém. Těžko potvrdit, ve srovnání s ostatní produkcí Guerlaina mi přišla výdrží, hustotou i intenzitou spíš jako EdP.

mon_precieux_nectar_romana_granatova
MPN je zajímavý tím, jak bipolárně se vyvíjí. Začíná cyankáli a končí čistým prádlem, což jsou dvě barvy do sebe precizně zabatikované: barva tmavého lesního medu a čisťounké bílé pírko, ztracené husou v zahradě. Však taky peří…

Záčatek je zcela šokantní: parfumérku Randa Hammami prý napadlo, když dostala úkol udělat velmi volnou variaci na L´Instant, vytvořit mandlovou vůni, která bude nabušená dvěma složkami, které Guerlain velmi dobře umí: bílým pižmem a „marshmallow accordem“, který ztělesňuje sladkosti, makronky (proč se nejmenuje „macaroon accord“ ví jen Sylvie Delacourte, asi by to zákazníci mimo EU nepochopili). Složení akordu asi takto: vanilka, karamel, med, sušené ovoce, pomerančový květ. A právě maršmelounový základ utopený v amarettu otvírá MPN. Ten alkohol je tam zásádní: hořké, trpké mandle s tonkou, začátek tak hořký, až tlačí vzadu na jazyku. Je to jako lok přímo z flašky toho nejjemnějšího italského amaretta.

mon_precieux_nectar_romana_granatova (2)
Po pár minutách se začne drát na světlo něco velmi známého a velmi kontrastního. Strašně dlouho jsem to nemohla identifikovat, cítila jsem Jersey (Chanel Les Exclusifs), tedy přesněji tu vodní chladní levanduli, která Jersey proslavila. Ale to nebylo ono…jak mizely mandle a čím dál víc se odkrýval ten druhý pól, vyjevilo se mi to: peříčko! Bílé peříčko.
Pokoutním způsobem jsem kdysi přišla k letištní limitce ze srdíčkové série. Je to vůně hezká, čistá, letištní, voní cestováním a čistým nebem, jako když vyletíte nad mraky, nad vámi šmolka, pod vámi beránky, okolo ozón. Bingo!

mon_precieux_nectar_romana_granatova-3.jpg
To zářivě jasné bílé pižmo, v parafrázi na Guerlinade (bazický tón jejich klasických parfémů) nazývaný Musconade, mi nedalo spát. Vtrhla jsem do La Maisonu, objevila jsem Eau de Lit (bytovou vůni na textilie), objevila jsem kolínskou Eau de Guerlain, která má být její „lidskou“ obdobou a taky jsem se dozvěděla, že pižmové vůně se odjakživa v Guerlainu zkoušejí na husí pírko, ne na papírek. No a to je to peříčko, co mám založené v knize a co pořád lehce voní jako čerstvě vyprané prádlo. A je to zároveň to peříčko, co tvoří druhý pól Mon Precieux Nectaru.

mon_precieux_nectar_romana_granatova

Teď znáte obě hraniční polohy a v podstatě jsme u konce recenze: celý vývoj vůně je od jedné ke druhé, přičemž osamělá počáteční temná mizí a tím uvolňuje prostor pro druhou, jasnou, až zůstane sama – viz přiložený exhibit. Je to jako letní svítání, ale trvá podstatněji déle. Amaretto ne tak dlouho, cca hodinu a půl, vyjasňující se pižmo pak asi 5 hodin.

mon_precieux_nectar_romana_granatova (0)

Opulentní, mandlově-pižmová vůně. Na začátku gurmánská, předávkování mandlovým likérem, na konci jasná a čistá kolínská. Takový malinky trik se dvěma kontrastními vůněmi, které u Guerlaina nalili do jedné flaštičky. Nebo kouzlo? Pro mne byl dosavadní favorit Iris Ganache – teď se její první příčka začíná viklat.
Přestože teta Katka tvrdí, že je to vůně pro každou příležitost, do práce ji nenoste – je to škoda. Na večer není dost drsná, já bych ji brala na odpoledne a cestování nad mraky.

Mmch, ten název: má asociovat pohled guerlainovské včelky – vzácný nektar květů.
mon_precieux_nectar_romana_granatova
Poznámka nakonec: tato recenze byla strašně náročná. Hodná irská teta slavila včera narozeniny, takže jsme spolu, každá na svém konci facebooku, vypily dvě lahve vína, za nepřerušeného plkání nejen o MPN. Když jsem v půl třetí zavírala NTB, uvědomila jsem si, jak je psaní recenzí o vůních koníček riskantní pro zdraví… Všechno nejlepší, Katko, a na zdraví!

mon_precieux_nectar_romana_granatova

(a na fotkách není MPN, ale Metallica)

You may also like...

9 Responses

 1. Eva Petrová napsal:

  Dnes jsem po hooooodně dlouhé (možná minimálně po 5-6ti letech ) době MPN vytáhla. Před moha lety (když jsem objevila Arome) to byla vůně, do které jsem se nejvíc zamilovala a možná byla i jedna z nejdražších, kterou jsem si tehdy pořídila (že mi výhledově s tím, co přijde, bude ta cena připadat ještě vlastně docela v cajku, jsem naštěstí tehdy ještě netušila 😀 ). Ale proč píšu… Když si takhle pořídím novou vůni, nebo vytáhnu po mnohaletém odpočinku nějakou takovou “zajímavější”, mám potřebu projet na internetu všechny recenze a diskuse, abych se pokud možno dočetla, že je ta vůně fakt bezvadná, že ji mám nosit a že je dobře, že ji mám 🙂 A tak jsem zase tu 🙂 Vlastně nevím co k recenzi dodat, ale chci se podělit o asi nejlepší a nejuprímnější kompliment, který jsem vůbec kdy k k vůni dostala. když jsem vůni měla novou, šla jsem si u nás po městě, kde zrovna projížděli popeláři, co vyváží odpadkové koše. V tom mě zaregistroval mladý snědý chlapec z jejich vozu a šel za mnou a povídá: PANI, JEŽIŠMARJA VY JSTE PĚKNĚ VYVONĚNÁ!! A pak odešel od své party a pronásledoval mě přes celé náměstí a pořád povídal “pěkná voňavka, ježiš pěkná voňavka”. Strašně mě tehdy dostal a bylo to vlastně roztomilé. Když tak nad tím přemýšlím, já dostávám komplimenty hlavně od tohoto typu chlapců (nevím, jak to kulantně popsat, abych nevyzněla jako rasistka). Jindy jsem byla zase pěkně nacákaná Chanelem 5 (asi jsem to přehnala) a pán: PANI, JSTE SE ALE PĚKNĚ NAMAZALA TOU INDULONOU!!! Ale abych neodbočovala…. Dnes tedy pro mě nádherný MPN, jdu za chvíli na thajskou masáž, snad bude příjemný i slečně masérce.

  • Romana napsal:

   Ježiš, to je roztomilé! 😀
   A dík za návštěvu, tak doufám, že až za pět-šest let zase něco “starého” vytáhnete, že se sem zase propracujete… 😀 Jestli bude ještě existovat internet, že, nebo jestli nám ho děcka nevypnou….

 2. MPN je perfektní. Nádherné mandle. Syté, hebké, sladké, ale ne moc. A navíc na mě i poměrně drží. Takhle podrobně bych ho teda popsat nedokázala:) Veronika

 3. Tak to se moc těším. A MPN mám moc ráda…

 4. Regina Nıne napsal:

  I Ty čarodějko, Tys zkoušela Vegu!? Jeden z mých dvou Svatých grálů (druhým je Tabac Blond č.p. – vintage). S parfémama, kterých mám málo, to mám stejně.
  JJ, bude to těžší a těžší, prej teď bude na seznamu nežádoucích i tonka.

  • Canan Pamuk napsal:

   Vím o jedné značce, která nikdy nereformulovala a asi ani nebude, strašně pečlivě vybírají složky právě s ohledem na různé budoucí omezení.. Ale je to na rozsáhlejší článek, kdybych tak na to měla čas, sakra – mám zapsaný krásný rozhovor s parfumérem. Musím si vybrat dva dny dovolené a asi jeden obětuju. doufám, že to té doby parfumér neumře.

 5. Regina Nıne napsal:

  Zrovna včera jsem nectar znovu zkoušela. U mě má teda body navíc IG. Kdyby ale zůstalo u těch hořkých mandlí, tak neváhám ani chvíli.

  • Canan Pamuk napsal:

   U mne zatím taky, tohle bude taková Vendulka Utěšitelka, až IG neseženu. Zatím mám a při mé tendenci nepoužívat parfémy, které mi docházejí (asi z lítosti) mi ještě nějakou dobu vydrží. No a oni ho mezitím zase vrátí na pulty…reformulovaný, levnější, LEPŠÍ, bohužel. Mám ještě jednu lásku, Vegu – ale u té se mi zdá nevýhodný poměr cena/výkon. Jakože za ty peníze jinde dostanu víc, tak ji zase až tak nezbožňuju, je to příliš drahá milenka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..