• Heeley: Cuir Pleine Fleur a Agarwoud

Plním slib dvojrecenze pro Verunku, ke které jsem se pořád nemohla dostat: už jsem dvakrát testovala, dvakrát zapsala a dvakrát zapsala poznámky. Takže dnes od třetice už je docela dobře znám, některé z mých plných flakonů ani tak často nepoužívám, a utvrdila jsem se, že z téhle dvojky jedna LIKE, druhá UNLIKE, nebo jak se teď říká smraďochům. Než rozkliknete, tak hádejte: která je která? Kůže s fialkou nebo květiny s oudem?

Věnujte pozornost předposlednímu řádku vlevo dole. Ano, Bohemian je to, co si myslíte.

  • Cuir Pleine Fleur

Je přesně to, co říká název: urputná kožená vůně s fialkovým listím. Kdo se mnou občas chodíte na randíčko, tak znáte moji oblíbenou, něžnou, semišovou Technique Indiscréte: Veloutine (a kdo se mnou nechodí, tak si můžu přečíst recenzi, kterou sem dám asi tak na přes týden, při příležitosti jedné očekávané události). No, takže, s jemnou prachovou Veloutinkou má společného téma. Razance a výraznost je na MAX Volume, rozdíl asi takový, jako když chrámový chorál zpívá blonďatý kastrát nebo Dan Hůlka. A pro ty, co Veloutinku neznají, to asi musím popsat, že?

Nuže: hrubý, drsný semiš jezdeckých gatí. K tomu fialkové listí, ale žádná jarní zeleninka, ale fialka sakumprásk i s tím drnem a tuhýma stopkama. Maně se mi dere na mysl “čuchá k fialkám zespoda”, zhruba toto cítím. Složení uvádí “břízu”, a ano, já vím, co tam je. Ne svěží březová voda nebo zelené listí, jako je třeba v DKNY woman. Je to březový dehet, birch tar. Zvláštní složka, získávaná suchou destilací z březové kůry. První člověčí lepidlo, pračlověk jím upevňoval pazourek do oštěpů, pak prošla vývojem až k repelentu proti slimákům, no a v moderní parfumerii se používá v tam, kde je třeba vyzdvihnout akordy kůže. Sama o sobě voní skutečně podobně jako tér (asfalt). Vytváří mastnou suchost, dojem semiše. Často ho používá třeba Michael Storer, což je ale Kouzelník Pokustón a nevím, jestli jeho vůně nemiluje jen on sám, jeho maminka a přítel Derad (recenze na Mrtvého Mnicha a podobné lahůdky od Storera jsou v archivu starého blogu, asi vám je v nejbližší době přinesu – Storer pracuje se základním rejstříkem ingrediencí. Složky, které bývají použité v základu, pro fixaci nebo podporu jiných, používá v hlavě, nebo na nich staví celé vůně, což je  fajn pro jejich rozeznání, takové edukační čichání).

Zpátky na koně. Abyste našli další složky, museli byste se móóc snažit. Fialkový mastný semiš, nahořkle prašný. Krásný, živočišný, těžký; opravdu těžký, přestože nesladký, vnímám ho jako mastnotu na kůži. Stříkám obvykle na oblečení, kvůli alergií, několik rát jsem kontrolovala, jestli nemám mastné skvrny na tričku (ne). Doporučuji všem milovníkům kůže. Já bych ji nenosila, spokojím se s Veloutinkou, ale pokud jste si prošli Cuir od Lancome i Cuir z Armani Privé řady, a pořád hledáte něco ještě koženejšího – je tady (můžu vás ujistit, že Cuir Fétiche/Maitre Parfumeur et Gantier není tolik kožená). Je tak semišová, že to hraničí s fetišem (zrovna  běží v televizi nějaký historický film o mušketýrech, cítím ty jejich kalhoty, sedla, koně, boty…nemyslím teď tedy H-hose).

Vydrží celý den z jednoho malého střiku ze vzorku, je sálavá, valí se kolem mne jako mlha na vřesovišti v Baskervillu. Toto se hodně povedlo.

  • Agarwoud

Podlední z nové exkluzívní řady ve flakonech z českého křišťálu. Po dlouhém boji jsem už skoro zvítězila nad oudem a začal se mi…no…zdát příjemný. Sem tam si šňupnu. Ovšem kam se poděl oud z tohoto flakonu? Směska lehce nasládlých květin s něčím protivně nakysle zeleně hnijícím, něco jako fermentované pačuli. Oud ne a ne najít. Ani po hodinách snahy. Skoro se nemění, jen se ztrácí intenzita. Už jsem někdy něco takového měla, se stejným názvem a stejným výsledkem: Brecourt/Agaressence. Taky se mi to nelíbilo.

Dívám se na složení, Agarwoud by měl být kompozice růže, oudu, ambry a kadidla, což je klasická kombinace (a jistě jste si všimli, že za poslední rok se objevila v rejstříku mnoha slušných značek, které se snaží udržet krok s trhem. Ano, oud je teď v kursu. A kůže taky.) Jestli tedy čekáte něco arabského, budete zklamaní. No. Myslím, že budete zklamaní tak jako tak, ta vůně prostě není pěkná. Testovala jsem na kolezích, na Deradovi, na muži (“fuj! okamžitě to odnes z domu!”) a nenašla jsem zatím fanouška. Toto se hodně nepovedlo.

Kolekce 2012 “Extraits de parfum”

Recenze předešlých vůní Heeley i s fotkami flakonů ZDE.

You may also like...

3 Responses

  1. udvouverunek napsal:

    Díííík! 🙂
    Myslím, že ode mě by měly unlike obě. K oudu mám respekt obrovský a nejspíš ho do svého arzenálu nezařadím nikdy (ale nikdy neříkej nikdy, že?). Kůži přicházím postupně na chuť, ale zatím jen velmi zlehka (což čítá Kelly a Bottegu Venetu), na víc se zatím neodvážím (soudě i dle vzorků dalších kožených vůní, které mám). A takhle koncentrovanou kůži navíc se syrovými fialkami – hmm, asi si to odpustím. Ale je vidět, že Heeley je srdcař a všecko dělá poctivě, nic neodbyde – a to je taky dobře!
    Btw, čichala jsem k nové, ehm, “kožené” Muglerově kolekci a kůži aby tam pohledal. Běžný člověk si maximálně řekne “Hmm, ten Angel voní trochu divně, ale furt stejně (sladce) jako vždycky”, ale kůže? To nemůže nikoho napadnout, pokud ji nebude dle složení očekávat.
    Verunka

    • Canan Pamuk napsal:

      To s tebou přesně souhlasím, co se týká Angela – nesnáším tu základní kolekci (to se vlastně týká celého Mugluera), ale poctivě zkouším novinky, když na ně narazím. A taky jsem marně hledala kůži…možná Mugler myslel “koženka”, když i všechno ostatní je v něm umělé.
      Kelly je nádherná, Bottega taky, ale ta mi přijde moc trendy – není v ní žádná jiná myšlenka, než ta kůže (a módní pepř). Kelly je taková komplexní, nadčasová. Ale každopádně uvítám, když se z Bottegy stane stejná masovka, jako s Light Blue.
      Napadlo mne, že základem Bottegy je aroma kůže, kterým Italové voní nové kabelky. Všimla sis toho, že nové italské kabelky voní mnohem víc kůží, než třeba české, ne? Že jsi v butiku BV, Furla… poznáš se zavřenýma očima. A BV určitě používá nějaké vznešené, autentické aroma, vzhledem k nóbl zákaznicím. Tak proč to nenabídnout ve flakonku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..