• Velké fialkové defilé 5. ODIN: 04 Petrana (Outdoorová fialka)

dzona / 14. Září 2013

Není to pěkné slovo „outdoorová“, to uznávám, ale je to přesnější než říct „turistická“, protože z toho čiší batoh, otlačené nohy a tatranky. Nic z toho v Petraně není. Zato je z ní cítit takové to štěstí z volného pohybu venku v divoké přírodě, kdy se člověku chce skákat beztížně z kopce na kopec.

Venku u lesa

A právě tím pocitem radosti z nespoutaného pohybu, iracionálním a vysvětlitelným jen „vzdušnými složkami“ (podle Fragrantiky), tak tímhle pocitem mě Petrana někdy před rokem uchvátila a uchvacuje pokaždé znovu. Je to v ní. Je zrozená ke svobodě.

fialky_puzzle_odin[1]

Pod vzdušnými složkami si nepředstavujte nasládle břitký ozón, je to mnohem příjemnější, prostě zdravé povětří venku u lesa, kde se plíce samy od sebe roztáhnou, aby nasávaly to blaho. Ve zdravém povětří je cítit, jak se spadané jehličí na slunci vysušuje a decentně rozkláda na pryskyřice nakyslé i nasládlé. Dají se v něm vyčuchat i suché horké kamínky a pak zase vlhké lístky ve stinných koutech. Sluncem prohřáté kousky borové kůry. Nad tím vším levituje lehká představa fialky.

Tak nějak by mohla vůně vypadat. Vzdušná až k beztíži, přitom zemitá s vůní sladce prochlého jehličí. Fialky ve vlhkém listí.

Fialka nebo co?

Ano, spíš než fialka sama je to její střízlivá představa, do reálnosti ji chybí kus sentimentální sladkosti. To si nestěžuju, jen to konstatuju. Vlastně je to lepší než skutečnost.

Střízlivou fialku stvořili z kosatcového kořene, což je běžná metoda. Prý se to dělá tak, že oddenky zůstávají tři roky v zemi, pak se vytáhnou, suší a nechávají se dva nebo tři roky zrát. Teprve pak se v nich objeví složka typická pro vůni fialek. Odin ji v Petraně zdůraznil, ale přidal jí střízlivé outdoorové ladění a tím určitou temnost.

Černý kosatec

Tím už se blížíme k cíli. Podle legendy, kterou Odin parfém vybavil, je Petrana vůní jordánské polopouště, kde roste černý kosatec, jordánská národní květina. Parfém podle ní dostal i jméno. Legenda má malou trhlinku, kosatců roste v Jordánsku více druhů, ten pravý národní s nejtemnějšími květy je Iris nigricans. Trochu nešikovné, že. A tak parfém dostal jméno po světlejší, ale libozvučnější verzi kosatce Iris petrana.

Odin 04 Petrana

Kdyby se někdo chtěl zeptat: Petrana má víc než průměrnou intenzitu, v níž vydrží pět šest hodin. A je to příjemně strávený čas.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..