• 5+5 bodů, jak se správně navonět a jeden ZERO WASTE bonus

Zeměkouli obíhá mnoho legend točících se okolo toho, jak se správně navoníte. Shodnou se na jediné věci: že se parfém má nanášet na body, kde pulsuje krev. Nakonec to prý řekla už sama božská Coco: voňte se tam, kde chcete aby vás muži líbali. Nevím, jestli je pravda, že to řekla, s jistotou pochybuju o tom, že byla tahle ženská božská a úctyhodná. A úplně klidně vám teď řeknu 5 racionálních důvodů, proč si nenanášet parfém za uši a na předloktí a 5 rad, jak se správně navonět, abyste si parfém co nejvíc užili vy i vaše okolí.

jak se správně navonět

Co jsou tedy ty problémky a očekávání, které starý známý způsob “na teplá místa” není OK nesplňuje?

1. Ten samý parfém na mně voní úplně jinak, než na kámošce nebo ve flakonu.

Pominu-li teď otázku vkusu a vnímání:

“Poznámka” Vkus: vám nesluší růžová, kámošce ano. Oblečete si její krásné šaty a vypadáte jako hastroš – to stejné se děje s vůní, jento vnímáte jiným orgánem, než okem. Že to tak funguje se všemi smysly, třeba se sluchem, potvrzuje třeba nazpívání písničky “Léto ” Ivetou Bartošovou a Dashou – obojí dokonalé, provedení a krásné hlasy – obojí najdete na youtubu, srovnejte sami, komu sluší a komu ne.  Vnímání: na kámošce cítíte jen sillage, tu vzdálenější část, do které vstupují pouze některé složky, ale vy na svém těle cítíte celé spektrum vč. všech fází vývoje vůně a některé z nich se vám nemusejí líbit.

Pokud tedy považuji vaše pozorování za objektivní bez výše uvedených vlivů, zbývá chemie, jako to co ovlivňuje vůni. A to je jasné. Každá molekula vůně vstupuje do vztahu s konkrétní pokožkou, potem, vlhkostí, kosmetikou kterou používáte…a nikdy nedojdete k žádoucímu výsledku. Geneze je obvykle taková: jé, čím to voníš? krásné > návšteva parfumerie, papírek týden v kabelce = krásné > vzoreček na domácí zkoušení = zklamání. Tak srašně jste tu vůni chtěly! A přitom stačí jen změnit způsob, jak se navonět…

2. Po půlhodině na mně není parfém cítit.

Je zcela zřejmé proč: navoníte se pod uchem, během pár minut si ucpete receptory v nose a už se celý den neucítíte. Přiživíte, tím ohlušíte nosy všech lidí okolo vás a už vás taky neucítí. Začarovaný kruh, který ale má cestu ven…

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

 

3. Mám svou signature a chci, aby po mně voněl můj byt.

To je takový ten krásný moment z knížek a filmů. Sameček vleze do nory a ucítí svou samičku a už nikdy noru neopustí…na úrovni pudů to máme stejné, kníže přijde domů a hned za dveřmi cití vůni komtesy. Jenže kdyby se komtesa voněla jen za ouškem, tak po osprchování už by po ní doma nezbylo ani molekuly pachové stopy, a to veděla už Josefína a našla voňavý způsob, jak si toho svého Napoleonka doma udržet…

4. Používám bio kosmetiku, čtu si složení na krémech a sprcháčích, jen co začne kvést lípa, beru antihistaminika…ale parfémy přírodní nejsou a složky jsou uvedené jako “parfum”. Nedělám něco proti svému přesvědčení nebo zdraví?

Děláte. DĚLÁTE, proboha! Složení vůní nespočívá v deseti složkách, které jsou přírodními extrakty z cedru, ananasu, vanilky a výměšků bobra. Ostatně i kdyby byly, většina alergenů, které nás obklopují, pocházejí z příroda: pyly, plísně, šťávy rostlin, sliny živočichů… Vstupní bránou jsou sliznice a kůže. Protože IFRA dělá všechno proto, aby se škodlivých látek v  kosmetice vyskytovalo co nejvíc, spoustů pžírodních alergenů je už překlopeno do laboratorní podoby. Parfémy jsou chemické koktejly, kde třeba jedna kytička je složena ze 7 chemikálií. Počet složek v jedné vůni jde do desítek. Víte vy, zda jsou všechny bezpečné? Ví to někdo? Kdyby vás někdo požádal, ať si denně na sebe stříkáte benzín, čistý líh, glycerín, rum… pořád na stejné místo na tu nejjemnější kůži na těle a denně to místo vystavovat UV záření, nepojali byste podezření, že se to může projevit na vašem zdraví?

5. Teplota těla ovlivňuje kvalitu vůně, a proto musí jít na ta nejteplější místa.

Ano, ale jen ve velmi omezené míře. Mechanismus je takový, že báze parfému je mastná, tzn. molekuly báze obalí molekuly srdce a hlavy a tak, jak se postupně rozpouštějí teplem, propuštějí do vzduchu okolo vás vlastní vůni. Představte si třeba molekuly neroli v hlavě jako kuličky hrášku a molekuly pižma v základu jako máslo. Takovou látku si natřete na kůži, máslo se postupně rozpouští a pouští hrášky do okolí. Kvalita hrášku ani másla se nemění – jediné, co se mění, je rychlost, s jakou hrášky opouštějí vaši kůži.  Samotná teplota těla na to nemá až takový vliv. Respektive: rozdíl teploty jednotlivých lidských těl i míst na těle (tepn, koncové části těla) je tak malý, v rozmězí několika desetin stupně okolo 36C, že teplota těla ve vyznění vůně nehraje téměř roli.
jak se správně navonět


Jak to tedy dělat jinak a správně?

1. Jak zajistit, aby parfém voněl na všech kámoškách a testovacích papírkách stejně krásně?

Jednoduše. Navoňte si něco jiného, než kůži. Ostatně i parfuméři parfémy vyvíjejí na neutrálním materiálu: neběleném papíru. To, jak ho pak vnímá na sobě konkrétní zákazník s konkrétním chemickým složením je subjektivní. Ideální vůně parfému vyzní ale jedině na neutrálním materiálu, bez chemie, bez základního pachu, bez teploty. Papír. Nebo to může být textilie. Nebo vlasy.

2. Abych voněl(a) celý den…

…přesněji: abych se cítila celý den. Tak si nevoňte místa pod nosem. Navoňte se tam, kde je k nosu daleko: zezadu zespodu do vlasů, na zadní stranu ramen, na zadní pas, na kotníky, na zadek. Když budete chtít zkontrolovat intenzitu, tak se stačí otočit, prohrábnout si vlasy, sklonit se. Sami sobě budete vonět na povel, kolegům stejně, jako byste měli cokoliv jiného na těle.
Podaří se vám tak kontrolovat i dávkování – určitě znáte víru “dáma voní jen sobě a tomu, komu dovolí vstoupit do její intimní zóny” – OK, relevantní názor, každý má svůj. Ale pokud se dáma voní za ouško, ak svoji intimní zónu prostě neudrží pod kontrolou.

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

 

3. Odpověď na signature vůni v bytě? Toaletní voda.

A teďmám na mysli ten pravý význam slova “eau de toilette” – ať se neopakuju, přečtěte si můj článek o tom, jak tenhle termín vymyslel pan Lubin v roce 1810 (uvidíte tam i muj vlastní flakonek první EdT a návod, jak se k němu dá přijít).
Ve zkratce: toaleta neznamená záchod, ale toile – plátno, sukno. Pokud fakt používáte jen jednu vůni, signature, tak si prostě voňte své soukenné suknice a košile místo těla. Nemusíte to ani dělat extra: špinavé prádlo v koši, šátky, kabáty ve skříni…zajistí vašemu domovuči doupěti dokonale vaše pachové označkování. Z vlastní zkušenosti potvrzuju, že si označkujete i manžela, pokud budete míst spolu v koši prádlo navoněné Moleculami od Gezy Schoena, i po vyprání si ho poznáte po čichu. Ostatním samičkám toto budiž jako jemná výhružka.

4. Moje kůže bude zdravá, moje kůže nepustí do těla žádné látky, co jsou navíc, pokud…

Všechno je řečeno v předešlém bodě: nedávejte si na kůži nic, o čem 100% nevíte, co je ve složení a jestli je to fajn. Jedinou výjimku mají lidi, co v zájmu zdraví pijí chlorové bělidlo, to mi přijde tak 1:1 s koupelí v parfému a u nich už je to jedno.

 

5. Teplé tělo, hezká vůně.

Jednak není řečeno, že nejlíp to voní při 36C (viz bod. 2), druhak největší vliv má stejně teplota okolí (to je ta příčina, proč vám v létě parfémy doslova mizí z kůže – není to tím, že by je suchá kůže v horku “pila”, to by byl ze zdravotního hlediska dost průšvih, ale prostě se mastné složky rychleji rozpustí a uvolní srdce a hlavu. Oblečení, které máte na těle, má teplotu blízkou vašemu tělu (takže vyznění* bude velmi podobné zkoušce na ruce) a jediné, co nižší teplota způsobí, že prodloužíte výdrž vůně a snížíte spotřebu. Bonusem je, že pokud neperete prádlo po každém nošení, můžete mít mohérový svetřík nebo šálu provoněný trvale a nespláchnete drahé molekuly do kanalizace. Hotová ekologie a udržitelnost.

ZERO WASTE bonus: kdyby někdo něvěděl – jde momentálně o trendy směr, který vznikl jako reakce na raketovou oblibu levných plastových tašek a pytlíků. Pro mladé holky jde o změnu životního stylu, pro naše mámy a báby to znamená, že se svojí skládací síťovku jsou prudce IN a pro nás uprostřed je to o zdravém rozumu, koupit jen tolik, kolik sníme, vylakujeme, vystříkáme a vymažeme a raději vetší balení a papír; oloupanému pomeranči zatavenému na tácku v Tescu se chechtáme, protože je to kravina, ale nerozčiluje nás, protože je to útok na udržitelnost životního prostředí. Konec citace.
Pokud chcete být komplexní ZERO WASTE nebo rozumnými hospodyňkami, přečtěte si mých 5+5. Vedlejším efektem je snížení spotřeby vůně, takže i odhozených flakonů a krabiček. ALE, především: tak jak jsou chemické látky postupně zkoumané, došlo se k tomu, že některá starší, rozšířená voňavá pižma jsou endokrinní disruptory. Jejich molekuly způsobují hormonální změny a ve finále snížení plodnosti živočichů. Začíná u ryb v řekách, protože čističky odpadních vod rozhodně nedokážou odstranit všechny látky; a končí u všech zvířat, kteří tu vodu pijí. Vodu, do které spláchnete všechny vůně ze svého těla, zprášků na praní, tělových mlík… mnoho z těchto látek už je “zakázaných”. A o mnoha z nich se ještě neví. Voňte si oblečení a přispějete rovnováze…

jak se správně navonět

 

Takže rozumíme tomu všichni, jak a kam se máme správně navonět?

 

 • na oblečení nebo vlasy, vyhnout se kůži
 • co nejdál od nosu

Dvě jednoduché zásady. O žádný zážitek z vůně nepřijdete. Naopak. Zdají se vám převratné? Mirce ano, mockrát jsme o tom mluvily a jí se zdahí postavené na hlavu Napište, co si o tom myslíte vy, kam se voníte vy a jestli jste “zero waste” 🙂 či domácí hospodářka…

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

 

 

You may also like...

5 Responses

 1. Jarmi napsal:

  CONGRATULATIONS!!!!! perfektní článek!!! Ostatně “as obvykle”!!! Se zálibou jsem ho přečetla 3 krát… a protože jsme společně vedli nejednu konverzaci na toto téma… předpokládám, že si to ještě několikrát přečtu
  Vonění na oblečení a vlasy, s tím problém nemám. Ani ne tak ze zdravotních důvodů, jako pŕavě z toho proziraveho… že se opravdu stával, že prohrabováním vlasů (protože jsou dlouhé) přes den si dávkuji oblíbenou vůni “LIKE”…. ale nevím… jak je tomu v případě krátkých vlasů?….. Dotaz na otevření diskuze ?
  A pak mám ještě jednu otázku. Jak je to v případě parfémů, které jsou “colorizované”? Tedy mají nějakou příměs/složku, která je přestane dělat průhledné? V tomto případě se může stát, ze moje oblíbené bílé oblečení už bílé nebude.

  ?Jak se tomu vyhnout? …. aplikace z větší vzdálenosti?

  ?Jak poznat že můj parfém je zbarven? Mnoho krát jsou v těch úžasných nádherných falkonech kde ani není možné vidět kolo mi tam zůstává :)…

  Naprosto potvrzuji co jsi psala. NEVÍME co který parfém obsahuje. To že nám voní nádherně nám dokáže zastřít mysl také v případě, ze nám zničí dřevěný nábytek na kterém si trůní, protože občas nám “ukápne” při tom velikonočním polévání se samy sebe (mluvím o sobě, co musí chodit ve voňavé bublině -@roztockruta).
  Trochu se stydím že asi “trovím” okolí a tedy Tvůj skvělý článek mě nakopnul ke zvážení autodávkování… a březen zkusim ve stylu “ZERO WASTE 5+5”!!! Díky moc!!!

 2. sagiti napsal:

  Vpodstatě s Vámi souhlasím a už dlouho se snažím v zájmu zdraví stříkat vůně na oblečení ale některé vůně si opravdu užiju více když je aplikuji na kůži blízko nosu.Takže zcela naopak než to máte vy.:-) A jsou to zrovna moje nejoblíbenější vůně.Tak si je chci užít.A na oblečení se jaksi vůbec nerozvinou do té krásy.
  Nemluvě o zimním období,tam to platí stoprocentně.
  Ve svých dlouhých vlasech vůni snáším akorát tak den před mytím.Drží to v nich jako přibité. Stačí když se vůně do nich dostane náhodně,natož to do nich ještě stříkat.:-(
  A rada,že takto bude nižší spotřeba je dobrá snad pro lidi co mají jeden-dva flakony.Ale my,co jich máme desítky potřebujeme aby ubývalo.:-))
  Ale jinak hezký článek. Děkuji.:-)

 3. mirkau napsal:

  Převratné asi není to slovo, které bych použila. Spíš nelogické. Ale já jsem jen ajťák 😀

 4. enka quanium napsal:

  Vzadu pod vlasy se voním, zadek a kotník vyzkouším 🙂 že nemám lít parfém na kůži už od tebe vím, ale pořád s tím nejsem úplně smířená.. pracuju na tom!

 5. Milá Romano, děkuji za článek. Ano prosím, voňte se na oblečení atd.! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..