• PARIS PERFUME WEEK 2024: jaké to bylo?

Malinké, intimní, velmi francouzské a wow! První ročník Paris Perfume Week, na rozdíl od Esxence Milano, ukázal francouzský potenciál: jakkoliv všechny niche značky, které chtějí uspět ve světě, míří do Milána, tady v Paříži sídli historie i současnost parfumerie – a neváhá vás pozvat dál a do zákulisí. Nahlédnout do nového pracoviště Cécile Zarokian nebo laboratoří Patricie Nicolai je prostě nejvíc. Nejvíc! Viva la Paris!

Nejprve se podívejte na videjko z Paris Perfume Week .

 

 Velmi francouzská výstava

Třípatrový měšťanský dům Design centra Bastille v Paříži nedává moc prostoru, ale genius loci lehce zrenovovaných prostor působí idylicky, trés french.

PARIS PERFUME WEEK

PARIS PERFUME WEEK

Nebyly tady jen francouzské značky, i když drtivá většina ano. Ale francouzština ovládla éter a poplkat si s někým anglicky bylo komplikované. I u amerických stánků stál nějaký frankofil a přesvědčit ho na jiný jazyk se moc nedařilo: vůbec se neočekávala účast zahraničních návštěvníků. Na poslední chvíli ohlášená výstava se soustředila na “svoje lidi” a novinářů mimo zemi vína a sýra moc nepřijelo. Já a můj italský kamarád Ermano jsme na značkách vždy (ale Ermano mluví FR, což mě diskvalifikovalo). Zachránila mě Holanďanka Neela Vermeire, která nám předvedla novou, barevnou a lidovější kolekci. Anglicky. Uff!

Kdo nevystavoval na PPW, není Pařížan!

Tak úplně to neplatí, ale všechny vystavující značky mají vlastní butik nebo prodejní místo v Paříži. Z toho vycházela dobrá náladička na akci: nikdo neusilovat o to, aby urval nového distributora, jako se to děje v Miláně a ve Florencii, ale všichni se snažili hezky odprezentovat svoje parfémy, získat fanoušky a zaujmout kolemjdoucí.

PARIS PERFUME WEEK

Značek vystavovalo okolo 40 a tak se dalo dostat tam, kam člověk chtěl (přesto jsem nestihla navštívit d´Orsay, o který jsem hodně stála kvůli novému Tilleulu). U každého stánku stáli parfuméři, majitelé, prodavači, žádné hostesky, ale zasvěcení lidé, vášniví lze říct. Chtěli diskutovat o historii, o tom jak tvoří, drbat konkurenci (ale šeptem)… Na rozdíl od milánských stovek stánků bylo možností méně, ale objevily se zde i malinké značky, které si na velkou výstavu nesáhnou. To mě bavilo.

Jestli tady bylo NĚCO, co předběhlo Miláno: program mimo výstavu. Tohle prostě v Itálii NENÍ. Jednak Paříž vs. Miláno je prohra tak 100:1, ale laborky, značkové shopy, sídla parfumérů… tolik míst, na které se dalo podívat! To nešlo stihnout, já jsem si vybrala stálice.

Návštěvy u parfumérek: Patricia a Cécile

Není to náhoda: obě dvě sleduju, každá má jiný příběh. U Patricie Nicolai jsem už byla, ještě ve starém sídle u Trocadéra, a chtěla jsem se podívat na nové. Cécile nedávno prezentovala nové sídlo… a je nádherné. Obě vám ukážu v samostaném článku.

Nic dalšího jsem stihnout nedokázala, ale těch prezentací bylo okolo 20 a kdybychom tam byli 4, tak možná…

PARIS PERFUME WEEK Cécile Zarokian

Sraz celebrit

Náskok na druhé dráze v Paříži proti Milánu: celebrity parfumerie jsou v Paříži. Kurkdjian, Wasser, parfuméři největších značek… na PPW byl ohlášená Franci Kurkdjian a já jsem s ním chtěla fotku. Loni mi utekl v jeho Parfumérské zahradě ve Versailles, tak jsem si letos vyžehlila šaty…a po pravdě: zasekla jsem se na nákupech. Tak třeba za rok.

Fantastický program, rozhovory s parfuméry, bohužel až na dvě přednášky ve francouzštině.

Tak třeba za rok tohle klapne líp.

Neobvyklé stánky LMR by IFF a LUZI

V únoru jsem si připravila článek o LMR ingrediencích – a nenapadlo mne, že hned v březnu budu mít možnost je vidět a zkusit! IFF mělo pro sebe samostatný pokojíček s pultíky, kde mladí parfuméři kapali LMR ingredience do skleniček a vysvětlovali a vysvětlovali… vlastně už si to můžete přečíst TADY.

PARIS PERFUME WEEK

Ve druhém pokojíčku se usídlilo LUZI, švýcarský parfumérský dům, který pracuje především pro malé značky: například připravovali parfémy pro Thomas de Monaco. Měli tam takovou veselou partičku parfumérů a obchodníků, obklopili mě (panebože!! Ty jsi z PRAHY?!? :D), a povídali a povídali o tom, jak takový vývoj niche vůně probíhá… takže článek bude asi nevyhnutelný.

Návštěvníci… potěr!

A tohle: ISIPCA je ve Versailles. Když se bavíte s jakýmkoliv parfumérem, jeho vizitka začíná: “Studoval jsem ISIPCA..” a teprve pak vyjmenuje své školy a úspěchy.

PARIS PERFUME WEEK

Studenti ISIPCA v pátek po obědě obsadili výstavu, jako pověstné kobylky. Evidentně školní exkurse. Různobarevný dav mladých lidí, ocvočkované obličeje a barevné vlasy, v sandálech a martenskách, v tričkách se svými životními postuláty (ano, některé šprtky v šatičkách), na všechno sahali, ptali se, pokřikovali na sebe, byli hluční, živí, zvedli teplotu v místnosti na 30 stupňů… sice tím fakticky rozbili choreografii výstavy, ale strašně mě bavilo sledovat autentický živoucí parfumérský potěr a poslouchat jejich řeči s parfuméry u stánků. Atmosféra 101%

20 let Parfum d´Empire na Paris Perfume Week

Dávejte pozor: všichni se teď honí za přírodními ingrediencemi… a tady je značka, která špičkové (zejména LMR) složky používá úspěšně už 20 let. Expozice ve sklepě Centra představila všechny parfémy vždy podle hlavní složky a pak taky krátkou scénkou podle inspirace vůně. Ke 20. výroční nabízejí parádní kolínskou a letos představili nový, neobvyklý, “opalovací” parfém. O tom bude řeč tady blogu brzy.

PARIS PERFUME WEEK Parfum d´Empire Un Bel Amour d´Ete

Mě tohle hodně oslovilo: o Parfum d´Empire jsme tady hodně psali (tady jsou RECENZE) a pak jsme na ně úplně zapomněli. Nespravedlnost! Napravím to! Brzy!

Bylo to skvělé, materiálu je dost, těšte se!

Strašně moc značek jsem tady nezmínila: Cherrigan, Coty Infiniment, Map of Heart, Bunet-Papillon, Adage… všechny se pokusím zpracovat do recenzí, protože to nadšené povídání s lidmi okolo mě bavilo.

Chcete srovnání s Esxencí? Miláno je světové. PPW je malé, ale naše. 

A nezapomeňte se podívat na novinky a nové kódy v Bazárku.

 

 


Douška

Cenzura či kletba by Frangrantica?

Nevím, co se stalo, ale jistě se NĚCO stalo, protože Fragrantica tuhle velkolepou akci zcela ignorovala. Ani slovo. Směšné je, že některé značky byly poprvé představeny zde a Fragrantica má jejich fotky v databázi, pečlivě ořezané o jakékoliv prvky, podle kterých by šlo poznat Paris Perfume Week. Takže špiona zde měli… 

Objektivní recenze objevíte na Parfumo.de

Dlouhodobě mi vadí úroveň recenzí a recenzentů na Fragrantice, pozitivní recenze a hodnocení parfémů, které ještě nevyšly na světlo boží. Příspěvky pod parfémy velebící skvělé složky a vývoj parfému od lidí, kteří mají na poličce Angela a Adidas. Negativní recenze parfémů jen na základě pohrdání značkou nebo parfumérem.

Všimli jste si, že všechny nové mainstream bláboly mají naklikané daleko vyšší hodnocení, než perly osvědčené věkem, jako Habanita, Pětka, Joy / Patou, většina Artisanů a Goutalek?

Takže doporučení za mne: jestli si chcete kvalifikovaně a dobře počíst o parfémech a opravdu se dozvědět informace o vůních, jděte na www.parfumo.de – najdete tady skvělou komunitu, ale hlavně perfektní věcné komentáře, diskuse přímo pod vůněmi, kde se můžete i zeptat (a dostanete relevantní a milou odpověď), výborné recenze… A rozhodně zde není ani stín pro-ruské demagogie a reklamních komentářů pod novinkami. Zapnout si automatický překlad v prohlížeči zvládnete sami, nebo řekněte dětem. 🙂

 

 

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Klíčové slovo: Paris Perfume Week

You may also like...

3 Responses

 1. Akret napsal:

  Ach, děkuji. Po náročných dnesch v práci a doma (muži mají virózu… a fňukají… děs!) je tohle čtení jako živá voda!

 2. Jana napsal:

  Ahoj Romi,
  to je skvělý článek. Občas jsem měla pocit, že tam jsem. Musela to být paráda.

 3. Kája napsal:

  Romi, super článek. Příště jedu s Tebou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..