• RANCÉ 1795: Eau de Musc Blanc

Tohle plánované publikování je bezvadná věc, teď, ve 12:21 jsem vydala článek a přitom tady vůbec nejsem a nemůžu být, protože jsem na jednom z dvou míst na světě, kde je mi moderní doma, zosobněná bezdrátem, odepřena. Sedím v letadle a k mé klávesnici máte vy daleko blíž než já. Kouzlo moderní doby.

Vůně, kterou jsem si nachystala na dnes (vlastně na minulou sobotu), je z úplně nemoderní doby. Rancé byl grasský rukavičkář, který pro pařížskou šlechtu od roku 1600 vyráběl parfémované kožené výrobky, rukavice, psací podložky, bičíky… a logicky v roce 1975 dědic François Rancé přidal výrobu voňavek. Protože pižmo je zákon, samozřejmě v nabídce Rancé nechybělo (a teď chybí, ha! v současné kolekci soliflor pižma není) a já ho mám, chce se mi napsat: heč!

Eau de Rancé: Musc Blanc

V podstatě o nic jiného, než o bílé pižmo nejde. Od rána voním jako cituji: Nivea, Indulona, prášek na praní co měla babí, peřiny. Jemné, ale výrazné nasládlé pižmo, které tvoří základ kosmetiky a pracích prostředků.

Fakt nevím, co k tomu víc napsat: má to siláž i výdrž jako blázen, skoro všem se to líbí, takže můžu přiživovat co hodinu. Nenáročná vůně pro den i na spaní, na mondénní večery, ale asi tak 1.000x lepší, než Versace Yellow Žlučníkový Kámen. Beru si ji, když nevím co na sebe a nechce se mi přemýšlet, na co mám náladu: každá má v šatníku jedny šaty, po kterých sáhne ráno v den, kdy zaspí nebo děti problinkají celou noc, nebo před pracovní schůzkou s nepředvídatelným programem; takové, co se nežehlí, nemačkají, uschnou před noc, není to žádný výkřik módy a nemáme je nijak zvlášť rády, ale ostudu v nich neuděláme a občas se dostaví i nějaká nečekaná pochvala. A dá se v nich vydržet celý den. Doporučuju si pořídit takový kousek i na parfémovou poličku, jestli ještě nemáte.

Kdo by po ní zatoužil, má smůlu, přestala se vyrábět krátce po začátku století (tohoto moderního). Tuhle luxusní pižmovku můžete nahradit Jóvan: White Musk for Women. Je jí celkem podobná a pokud Jóvana neznáte, neoceníte jemnost a kvalitu Rancé. Na druhou stranu: kdo nezná Rancé, neuspokojí se pravděpodobně Jóvanem, který stojí zlomek. Celkový dojem je dost podobný, ale: Jóvan má na začátku něco ne moc příjemného chemického, co ale asi po 15 minutách vymizí beze stopy a typická nasládlost pižma je podpořená asi vanilkou. Jóvan je studený, prádlový, Jóvan je to, co se přímo dává do krémů, Rancé to jen připomíná.

Elegance prášku na praní.

Další možnou substitucí, když srdce touží po pižmu, je My Inner Island: Muschio Marino e Sale, recenze zde, ale ten je svěžejší, obsahuje slané tóny, zatímco Rancé je sladce muchlací. Já sama bych je rozdělila na letní (MII) a zimní (R) verzi téhož tématu. Kdy budu nosit Džovana nevím, asi o něj udělám nějakou soutěž.

Zdravím vás z letadla do Košic!

You may also like...

6 Responses

 1. kaschika napsal:

  Jo, na džovánka něco napiš, to já si ráda přečtu!!!

 2. derad napsal:

  pro mě jsou nejlepší pižmíčka od Etra (Musk) a The Different Company (Bergamot).

 3. Regina Nıne napsal:

  Já zkoušela jen ty arabské olejové pižmovky a teda, nic pro mě. Když se mi nechce přemýšlet, sáhnu po No. 5 EDT.
  Rancé, pokud se nemýlím, dělal kolínské pro Napolióna a Josefínu. Císař prý spotřeboval 60 flakónků za měsíc. Metrouš 🙂

 4. tutto bene napsal:

  Rancé samozřejmě neznám, škoda. Jovan ano, ten je fajn , ale ještě lepší a trochu vzdušnější se mi zdá White Musc od Tesori d’Oriente, navíc cenově za hubičku.

  • Canan Pamuk napsal:

   Já mám na sobě dnes poprvé Metallicu od Geuralina a to se z počátečního Chanelu rozvoní taky do krásného vanilkového pižma. Ale za ty peníze…
   Na Tesori pořád koukám a pořád nemám morál si něco pořídit.

   • tutto bene napsal:

    Já jsem zas odvařená z její mladší sestry Metalys, ale asi bych byla i z Metallicy, jenže jsem se pořád nedokopala k tomu sehnat si vzorek.
    Hehe, já bych i morál měla 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..