• Nobile 1942: Rudis

Láska na první pohled. Červený flakon s rezavým štítkem a vrškem ze zteřelého dřeva mne zmagnetizoval mezi vší ostatní nádherou v KaDeWe, řekl mi „zkus mne“ a už se mne nepustil. Pak mi Rudík řek ještě „vrať se tam a pořádně si mne užij!“, což přítomná německá prodavačka kupodivu kvitovala s potěšením (jinak byly Gertrudy tentokrát mimořádně lahodné). Zakrátko se Rudoušek nastěhuje ke mně.

rudis1

Ten vršek přesně napovídá, o čem to bude. Na prach spálené dřevo, včerejší ohniště, které v noci smočil studený déšť, částečně uhasil oheň, ale některé uhlíky doutnají dál. Suchý, kovově šedý pach uhlíku, ozonu, zuhelnatělého březového dřeva. Suchý, šedý, minerální, dusivý a fetišisticky přitažlivý. Kdyby nebyl tak suchý, dalo by se říct opuletnní – něco ten šedivý oblak zevnitř vyplňuje, aniž by rušilo jeho minerální suchost, a je tooo…cedr a kadidlo.
Po dlouhých, dlouhých desítkách minut započne fáze kadidlová: nejdřív nepatrně, jen jako jemné přislazení chladnoucího popela.

Na instagramu jsem psala, že jde o urnu s popelem vyzáblého mnicha, ano, jde přesně o tuhle fázi. Kadidlo, sladce zelené, bylinné, ne kostelní, se prosazuje čím dál víc. Ale to si nepředstavujte jako že se vůně vyvíjí – to prostě nepostřehnete. Je to asi tak stejně nápadné, jako když řeka u vás ve městě vytváří z vašeho města v rovině údolí. To prostě nepotřehnete, ale přijedete tam za dvacet tisíc let a vida! Namísto strouhy tady máme soutěsku! Když budete pečlivě čuchat každé dvě hodiny, tak možná postřehnete, že se něco děje. Lepší je ale jít spát a ráno si vychutnat plnou, bylinnou nasládle kadidlovou vůni na dřevitém základu. Ano, plnou. Nějakých dvanáct hodin Rudíka neznamená, že by měl skončit. Tento muž je bojovník, dámy, má mimořádnou výdrž!

Marketingová průvodka k Rudisovi mluví o dvou polohách vůně: rudis je trofej, dřevěný meč, který dostal gladiátor po vítězném boji. Na rudsu byly vyrytá jména poražených gladiátorů a považoval se za symbol krve a smrti. O tom je můj Rudis. Muž, jenž se připravoval na boj, se v předvečer souboje zpil do němoty alkoholickým nápojem ze zkvašeného ovoce a vinných hroznů. Tak o tom já nic nevím. Ovoce ani alkohol ve vůni nemám.

V tomhle butiku v KaDeWe najdete obvykle většinu novinek niche parfumerie.

V tomhle butiku v KaDeWe najdete obvykle většinu novinek niche parfumerie.

Ještě utrousím poznámku o parfumérovi: netuším, odkud se vzal, Antonio Alessandria se zjevil v roce 2014 v Dusseldorfu na Global Art of Perfumery a představil tři krásné vůně pod vlastní značkou. Všem třem je společná lehkost a pěkná práce s umírněnou sladkostí, která se drží hezky v pozadí, což je u niche, kde je v poslední době módní průraznost a drtivost daná právě sladkými složkami (však taky podle Sophie Grojsman jen co je sladké je pěkné), celkem neobvyklé.

První Antoniův kšeft pro cizí značku je právě Rudis a i tady uplatnil talent pro dávkování sladkosti lehkou rukou. Pěkné. Vyhovuje mi. Budu ho sledovat. Není to žádné ucho, první parfém vydal ve 43 letech, mám ráda zkušené muže, kteří se dokážou držet na uzdě a vědí, co je skutečná kvalita, ne jen pozlátko. A v neposlední řadě je to Ital a má knír a oči jak Kukura a už mu chybí jen to deváté srdce.

podpis_ROM

You may also like...

5 Responses

 1. Alys napsal:

  Full Incense je krásná, zásobila jsem se větším odstřikem:) A Incense Flamboyant jsem si nechala ujít, když byla na ebay k mání celá trojice extraitů Les Orientalistes v sadě za nějakých 1800,-. Já hloupá.. Pořídila jsem si ji ze zvědavosti jako malý sprchový gel na parfums a je to jen odraz vyžvejkané žvýkačky v zrcadle – jako kdyby do celého sprcháče dali jen jednu pidikapku parfému :/
  Celou CdG kadidlovou sérii bych ráda očichala, stejně jako si píši i Tauera a Slumberhouse.

 2. derad napsal:

  Rudis neznám, ale důkladná (co do výdrže) kadidlovka je Incense Flamboyant od Annick Goutal. Archetypální kadidlo na zářivém podkladě. Už se myslím nevyrábí, ale sehnat snad ještě půjde.
  Comme des Garcons má legendární Incense sérii, kde každá z vůní (myslím pěti) pojednává kadidlo jinak – a dobře.
  V Palladiu se dá očichat Montaleho Full Incense, u které se o výborné výdrži nedá pochybovat.
  Tady na Frangipani se připravuje náhled značky Slumberhouse, kde hraje kadidlo a vůbec kouř důležitou roli u několika vůní.
  Jo a Tauerova Lonestar Memories. Rudisu podobná není, ale je šílená a dokonalá.

 3. Alys napsal:

  Klidně by tam mohlo být kadidla větší než malé množství, je to má oblíbená složka 🙂 (Děkuji@->-)

 4. Alys napsal:

  To je ale charismatický chlap! Ten pohled, hmm.. 🙂 A parfémem bych se taky nechala svést – flakon, složky, výdrž – všechno to vypadá báječně.
  Na podobné vlně jsem se nedávno zamilovala do La Fumée od Miller Harris – chladná, pryskyřičně-kadidlovo-kořeněná, povznášející a v těchto vedrech krásně osvěžující, mňam. Škoda jen malé výdrže :'(
  Romi, nevíš, jestli je něco podobného, co by se dalo sehnat u nás nebo přes internet ze zahraničí, co by vydrželo aspoň pár hodin?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..