• 🌷Oblíbená KVĚTINA, oblíbený PARFÉM 3.

Modřenec, narcis, petrklíč… zakleté do vůně v lahvičce.


Všechny díly seriálu OBLÍBENÝ PARFÉM, OBLÍBENÁ KVĚTINA najdete TADY


 

Od víkendu, kdy jsem fotky udělala, uplynuly už dva týdny a rozkvetlo mhoho dalších květů, především jehněd plných pylu, ludry, ale dnešní trio pořád na zahrádkách uvidíte: modřenec, narcis, petrklíč.
grape-hyacinth (Medium)

MODŘENEC: s modřencem je problém, že je takový chudý příbuzný hyacintu a lilie, nenápadný na zahrádce, vůně silné, ale nespecifické, resp. podobné super-oblíbenému hyacintu, podle Dzony lehké květince. Jestlipak ta Dzona nemyslela spíš modřenec? Já bych ho tedy klidně „lehkým hyacintem“ nazvala. Díky své skromnosti a vonné nevýraznosti zůstává v parfumerním stínu hyacintů. Kdo chce hyacint, vrazí tam hyacint, kdo chce modřenec, co by se namáhal se sbíráním drobounkých kuliček „grape hyacintu“, jak se jmenuje anglicky, když stačí naředit roztok „velkého“ hyacintu. A tak zůstal skoro na ocet a objevil se jen ve vůních „pozérů“ anebo vůních těch, kdo chtějí popsat nějaké místo nebo vzpomínku – „kvetlo tam hodně hyacintů“, jako třeba Bond No.9 (ale vsadím se, že půjde o zředěný hyacint). Ale ani v tom případě není osud modřenci nakloněn kvůli „ztraceno v překladu“ a za to můžou vlastně sami parfuméři, nebo spíš parfémoví marketéři. Stalo se dobrým zvykem, že markeťáci v honbě za exkluzivitou vymýšlejí běžným složkám exotické přívlastky (křišťálové, bílé, studené, chladné, horké, suché, vlhké, organické, anorganické, severní pižmo) a prodejci to pak v katalogách zboží zkrátí na stručné „pižmo“. No a na to právě dojel grape hyacinth. Někdy se uvádí ve složení pod latinským názvem „muscari“ – no a hádejte, za co je pak zaměněn? Modřenci je prostě souzeno zůstat přikrčený na záhonku ve stínu slavnějších.

High Line Perfume / Bond No. 9
Madison Square Park / Bond No. 9
Shi / Alfred Sung
Muscari Pour Homme / Melfleurs
Muscari / Voluspa

NASRCISS (Medium)

NARCIS: jak voní narcis psát nebudu, všichni to víte. Nebo nevíte? Zdá se vám, že do některých vůní dali místo narcisu něco úplně jiného, že se spletli, že vůně je zkažená? Nezdá se vám to. Narcis je podobně jako modřenec obětí zjednodušení. Narcis je jedna z posledních ingrediencí, která se používá skutečně ve přírodní formě. Sice drahá, z 500 kg květů se získá jen 30 ml absolutního extraktu, ale je dostupná, narcis roste všude a ochotně, bez závislosti na počasí, vesele se množí, snadno sklízí a extrakt je tak silný, že se používá v malém množství, IFRA nemá nic proti. No a navíc se líbí lidem. Proto je v tolika parfémech, že by vám na to nestačila kalkulačka. Tak v čem je háček, proč narcis není podobný narcisu? Protože: pro výrobu parfémů se pěstují v Grasse a v Holandsku čtyři odrůdy narcisů, které voní velmi odlišně. Nejběžnější je Narcissus jonquille, botanický narcis, takový ten relativně malý stejnobarevný žlutý květ s dlouhou trubkou na dlouhé stopce, obyčejný narcis, který jsme dávali mamince k MDŽ. Voní jemně sladce bylinně. Druhý, hodně rozšířený, je ušlechtilý bílý velkokvětý se žlutu trubkou narcis Taceta, „papírový narcis“, „paperwhite“. Ten voní jako jasmín a to včetně indolů, hnilobných složek, které způsobují J-C Ellenovi kopřivku. Třetí, Narcis bílý „poeticus“, nejjedovatější ze všech narcisů, drobnokvětý bílý s kraťoučkou žlutou trubkou olemovanou zářivě červenou krajkou, voní narkoticky po hyacintu a lilích a vůně květů může vyvolat bolehlav a nauseu.

No a prostě sales&marketing se spikli a protože jim chybí botanické znalosti a doporučení tvůrců ignorují, prezentují tyto tři rozdílné vůně prostě jako „narcis“. Takže: v každém flakonku vás může potkat překvapení!

No a aby ten zmatek nebyl malý, tak někdy se uvádí základní, nejoblíbenější narcis, jako „jonquille“. Je to jeho druhové jméno a parfuméři se snaží naznačit o který typ vůně jde. Markeťáci si to sežvýkali a vyplivli jako zcela nový květ. Nepoučený zákazník nepátrá a je rád, že má něco nového. Dokonce se nechaly oblafnout i některé renomované servery o vůních a žonkylu zařadily seriózně mezi složky a jejich recenzenti zcela seriózně popisují vůni této vzácné květiny, kterou svět neviděl…

Protože nevím, kam dřív sáhnout v těch zástupech žlutých trubek, vybrala jsem levné&dobré&dostupné (podle mého čumáku, když zrovna nekvetou ludry jehnědy). Tu Samsaru tolerujte, dá se koupit za pár korun v e-shopech a hlavně je etalonem všech žonkyl.

Carolina Herrera / Carolina Herrera
Cerruti / 1881
Clean / Clean Rain
Emanuel Ungaro / Diva
Elizabeth Arden / Eau Fraiche
Gabriela Sabatini / Cascaya
Gianfranco Ferre / Essence d´eau
Guerlain / Samsara
Harajuku Lovers / Love
Karl Lagerfeld / Lagerfeld Femme, Sun Moon Stars
L`Erbolario / Narciso
L´Occitane en Provence / Eau des 7 Fleurs, anille & Narcisse
Lancome / Climat
Molinard / Molinard de Molinard
Lalique / Nilang
Orlane / Fleurs d`Orlane
Oscar de la Renta / So de la Renta
Salvador Dali / Salvador Dali
Salvador Dalo / ITISLOVE
Slava Zaitsev / Maroussia
Tommy Hilfiger / T Girl
Tosca / Tosca
Vera Wang / Bouquet
Worth / Je Reviens
Yves Rocher / Neonatura Elevate
Yves Rocher / Vie Privée

petrklíč prvosenka

 

PETRKLÍČ, neboli PRVOSENKA: jedna z prvních poslů jara přistane vždycky na mém pracovním stole. Žluté květy jemně medově voní, barevné už ne. Fajná, ale tuctová, z květů se špatně destiluje, protože se rychle kazí, špatně se sbírají těsně u země a vlastně ta vůně není nijak zajímavá… Daleko atraktivnější pro parfumerii je kořen. Zamokra je nenápadný, bez vůně. Jakmile začne schnout, probíhá v něm fermentace, jejímž výsledkem je silná kořenitá anýzová vůně. Levná, dostupná, zajímavá. To je to, co profesionální nosy zajímá! Vůni květů obsahuje jeden z těch, co znám, od L´Erbolaria: Primaverde. Ale tady nešlo o zobrazení prvosenky, ale jara – čili fantazijní vůně na téma „petrklíč na jaře v zeleni“. Obsahuje jak květ, tak kořen a mimochodem je fakt hezká.

Humiecki & Graef / Bosque
Aveda / Desert Pure-Fume Dune Primrose
Torrente / L`Or Rouge
Memo / Moon Safari
L`Erbolario / Primaverde
Avon / Reese Witherspoon – Love to the Fullest

Další krásné jarní vůně najdete v našem shopping výběru:


Všechny díly seriálu OBLÍBENÝ PARFÉM, OBLÍBENÁ KVĚTINA najdete TADY


podpis_ROM

You may also like...

8 Responses

  1. Alys napsal:

    Prvosenky jsou u nás chráněné místně (chráněné krajinné oblasti například), kde se ale nesmí sbírat nic, z hlediska ochrany jsou u nás některé poddruhy obou druhů zařazeny v kategorii C4 – vzácnější taxony vyžadující pozornost (mohly by se stát ohroženými a doporučuje se je sledovat) a jeden poddruh v kategorii C3 – ohrožený druh (je zakázán sběr podzemních částí). Ve stejné kategorii je u nás třeba tis, klokočí nebo sněženky.
    Na sever od Brna jsou jich místy celé koberce a vždycky jsem je trhala jen po jednom květenství z rostliny, aby měla možnost se vysemenit. Víc provinile jsem se cítila vůči včelám, ale na kytici jich není potřeba mnoho, mají tlusté stonky.

  2. dzona napsal:

    Naprosto dokonalý osmanthus byl Kenzo Jungle Le Tigre, jenže ten už je nedostupný. Právě ten mi připomněl tvůj popis meruňkových petrklíčů. Nic podobně dokonalého jsem už neobjevila. Z běžně dostupných možná stojí na vyzkoušení Le Peche Eisenberg. Možná spíš i pánská verze, jsou si s dámskou hodně podobné, ale v pánské je osmanthus trošičku výraznější. Ale jde víc do broskví než meruněk.

  3. Alys napsal:

    Ha – možná jo, když já, voňavkový elév, jsem nikdy nečichala osmanthus; ten co se prodává u nás jako okrasný keřík, je jiný druh. Musím se po něčem podívat. Projela jsem fragranticu, ale žádný z uvedených parfémů s obsahem vonokvětky nemám ani ve vzorečku (kromě Flowerbomb, ale tam se toho jaksi neumím dočenichat). Dzono, prosím, mohla by jsi mi doporučit nějakou dostupnější vůni s výrazným osmanthem?
    A jinak tyhle petrklíče jsou vážně dost běžné, jen kvetou poměrně krátce. Teď by zrovna mohl být ten čas..

  4. dzona napsal:

    Tahle dva typy petreklíčů si pamatuju z dětství, rostlo to na jaře úplně normálněi i u nás na okraji Prahy, ale na jejich vůní si nevzpomínám. Ale pokud voní po meruňkách a s chloupky, tak se podobají osmanthu.Nebo ne?

  5. Alys napsal:

    Na vůně obsahující petrklíč jsem se těšila jak malé dítě na cumel. Ne – víc. Je to moje nejspíš nejmilovanější přírodní vůně, nádherně sytá, opojná, připomínající trochu meruňky, ale ne ulepeně přezrálé, spíš takové to, když jdete po meruňkovém sadu, jednu si utrhnete, zmáčknete, přičichnete přes slupku (ty meruňkové chloupky ve vůni petrklíčů úplně jasně cítím) a řeknete si – zítra by se daly sklízet.. Taky cítím jistou vzdálenou podobnost ve vůni michélie (v Sira des Indes).
    Ale pozor – barevné petrklíče prodávané na jaře v květináčích po stovkách (Primula acaulis) můžete očichávat do alelujá a nic takového neucítíte, téměř vůbec nevoní, je potřeba zajít takhle v dubnu do listnatého lesa nebo na jeho okraj, někdy rostou i na starších zahrádkách pod keři a hledat prvosenku jarní (Primula veris). /Fotku sem nevložím, takže viz google, pro lepší rozpoznání./ Podobná světleji žlutá prvosenka vyšší (P. elatior) se očichat dá taky, ale první jmenovaná má vůni sytější. Moc se přimlouvám za to, abyste si vyšli na procházku a jestli objevíte petrklíče, natrhejte si celou kytici a inhalujte – aspoň za mě, která je teď čerstvě na mateřské a do lesa se teď nedostane.
    A pak, jestli někdo z Vás, parfémových guru, bude znát parfém, kde by ta vůně byla cítit – prosím prosím smutně koukám, dejte mi vědět, to je vůně, kterou bych chtěla čichat celý rok. Jistou podobu cítím v toaletce Jasmín – bergamot od Melvity (divné,že ?:), ale není to úplně přesně ono a já bych chtěla víc..

  6. derad napsal:

    Teďka tady v Nuslích začínají kvést zimolezy, to bude krása!

  7. dzona napsal:

    S tím hyacintem – jak jsem psala, že není těžký sladký, tak jsem ve skutečnosti myslela, že to za b), že není sladký. Těžká ta vůně samozřejmě je, s tou vlhkou hlínou jak hrob.

    Ale co mě nenapadlo je, že by mohl vonět petrklíč. To musím vyzkošušet a koupit nějaký v květináčku. Nechat to uschnout mi jde snadno, tenhle týden jsem umořila sedmikrásku, předtím pokojový bambus a narsisy, samé nevhodné dárky pro kaktusáře,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..