• Zajímavosti o parfémech 2. Parfém mumie. Vůně dinosauřího dechu. Proč ostatní páchnou víc než my?

Jak voní mumie? Čichněte si!

Tak. Máme vůni mumie, jmenuje se Duft der Ewigkeit / The Scent of Eternity a můžete si k ní přičicnout na vlastní  nos: v egyptské expozici v Muzeu Augusta Kestnera v Hannoveru a ještě pár dní taky v Muzeu Moesgaard v Dánsku.

Když v roce 1450 zemřela vysoká egyptská princezna Senetnay, její mumii do hrobu v Údolí králů provázely ty nejdražší věci: zlato, drahokamy a parfémy.

Egypt dnes vyváží oleje jasmínu, verbeny a růže, ale před 3,5 tisícem let byl Nil divoká řeka. Neregulovaná voda proměňovala okolí v bažiny nebo poušť, podle ročního období, a lidi z ní sotva dokázali dostat obilí a zeleninu.  Jehličnany, které potřebují hodně vody, byly vzácné, a jejich pryskyřice dovážené z Asie a Evropy měla stejnou hodnotu jako zlato.

Drahé pryskyřice ve směsi s oleji byly základním materiálem pro balzamování mumií. Plíce a játra naší princezny uskladnili do vápencových kanop naplněných vonnou směsi. Po 3,5 tisíc let zbyly v kanopách jen molekulární zbytky nasáklé v pórech kamene. Hrob Senetnay byl objeven před 100 lety, ale teprve teď mají vědci technologie k analýzám tak nepatrných množství materiálu.

Dotyčná kanopa. Zdroj: https://www.wissenschaft.de/bildervideos/bild-der-woche/der-duft-der-ewigkeit/

Kanopa s plícemi. https://www.nature.com/articles/s41598-023-39393-y

Ze zbytků nejdříve získali jednotlivé molekuly, jako například “terpenoid kyseliny dammarové”. K těm pak hledali látky, jež tyto molekuly obsahují a byly známé ve starém Egyptě. Složky pocházely z Evropy i jihovýchodní Asie, damarovník roste v Thajsku. Překvapivé bylo, jak rozsáhlé bylo už tehdy propojení světa. Ale je jasné, že vzácné látky, které vezly karavany do Egypta několik let v malém množství, mohly být dostupné jen těm nejvyšším. Senetnay patřila mezi nejbližších lidi faraona.

Když už měli vědci seznam složek, ještě pořád neměli parfém. K tomu si pozvali Carole Calvez, parfumérku dobrodruha, která ze složek sestavila Duft der Ewigkeit / Vůni posmrtného života.

Složení parfému mumie Senetnay:

  • včelí vosk
  • pistácie
  • borovice
  • modřín
  • cedr
  • damarová pryskyřice
  • bitumen (surová ropa)
  • rostlinný olej jako báze

Pach těla mumie zní podle složení jako docela hezký parfém, že?

Kdybych měla pro egyptskou princeznu na věčnou cestu vybrat parfém já, tak bych jí doporučila krásný, hluboký, pikantní a temný balzámový Fauni od NGELA CIAMPAGNA (a mohla by si ho kopupit s kódíčkem FRANGIPANI15). Rozhodně ten flakon si by mohla postavit v pyramidě mezi šperky.

 

 

Umělecký nos Carole Calvez

Možná si ještě pořád myslíte, že umění je nuda a parfumerie důstojné laboratorní řemeslo. A že pracovat jako “umělecký noc”, nez artiste, musí být něco jako dělat kurátora na výstavě, vést důležité řeči, chytře pokyvovat nad voňavkami, které nikdo nechápe nebo ostatním smrdí… tak ne, Carole Calvez, autorka vůně mumie a  pro mne parfumérka urvaná z řetězu, ukazuje, že je vše jinak.

Počůraný divadelní hrdina

Její kariéra parfémové designérky, jak si říká, začala spoluprací se sdružením, které se ve Francii snaží o zpřístupněné divadla sluchově a zrakově postiženým lidem. Čich je jeden ze smyslů, který jim zůstal pro spojení se světem. Carole ovoněla představení  Une mort dans la famille- Smrt v rodině v divadle Odéon na Champs Elysées.

Vypadalo to takto: představení se odahrává v domově důchodců. Když se objevila tato scéna na pódiu, divadlem se rozlil pach moči a bělidla. A pak se opakoval ve scénách, kdy byl hlavní hrdina v krizi. Divácký zážitek byl… kompletní.

Řekni to psovi

Mnohem zábavnější je její práce na projektu  Tell the Dog: v průběhu 2. světové války byl odcizen obraz Pietera Claesze s názvem Snídaně: prostený stůl s chlebem, vínem, olivami, citronem. Zůstala po něm jen černobílý fotka.

Dva malíři vymysleli geniální věc: kdyby se podařilo sestavit vůni toho obrazu a přenést ji do mozku pátracího psa, pes by dokázal obraz najít. Ehm. Pozvali tedy Carole, která zapřemýšlela: jak se v té době pekl chleba, jaké víno se pilo, čím mohl být cítit ateliér… a vlni sestavila ze 4 ingrediencí 55 jednotlivých molekul. Psovod pak vycvičil psa jménem Iarco a hádejte co? Obraz se nenašel. Ale máme jeden mozek na světě, který ví, jak obraz vypadal: mozek psa Iarca.

Zdroj: https://www.wikiart.org/en/pieter-claesz/breakfast-still-life-with-roemer-meat-pie-lemon-and-bread-1640

Dech dinosaura

Ve Švýcarském Neuchatelu mají muzeum a v tom právě skončila velká interaktivní výstava dinosaurů. Návštěvníci si  mohli nasadit 3D brýle a procházet se mezi býložravými plesiosaury a by jejich dojem byl dokonalý, zvířata na ně dýchala směs vůní vycházející z jejich žaludků plných přesliček a pravěkých kapradin, kterou s místní bioložkou sestavila Carmen.

Jak páchne sochař(ka)

Blízko Paříže v muzeu soch Camille Claudel můžete jít na voňavou prohlídku, kterou připravila a vede sama Carmen: zažijete jednak vůně scén, které vyobrazují vystavené sochy, a taky zažijete ateliér sochaře s parfémy umíchanými podle sochařských materiálů.

Svět šampaňského PPRESSORIA

V centru kraje Champagne nedávno vnikl “multismyslový svět šampaňského”. Najdete tam sochy, světelné expozice, hmatové exponáty, ochutnávky… Carole pro  tenhle šampaňský Disneyland vytvořila vůně cesty od vihohradu do lahve: vůně křídy, kořeů , květů vinné révy, vinného lisu, odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier v různých fázích vývoje šampaňského a ve finále vůně bublinek.

Indigoví voňavé děti

Její další aktivita je v Nez en Herbe: francouzské sdružení, které se zaměřuje na děti ve školkách a posláním je jejich čichové probuzení. Čich by se měl u nich stát tak silným smyslem, že pohne budoucností, povede k vysoké kultivaci jejich osobnosti, k vynálezům prostřednictvím čichu a tak…  Já jsem to vlastně asi moc nepochopila. Ale je to sranda. Pamatujete na “indigové děti”?

Jak voní duha?

JAD v Sévres je místo, které byste měli navštívit, až příště budete v Paříži. Novým moderní prostor věnovaný ne umělcům, ale uměleckým řemeslníkům, kteří se věnují novinkám. Carole je jedním z nich a řídí dva projekty: vůně barev a pachová kniha o řeském ostrově Chios. K barvám jste si mohli už čichnout, loni celý podzim v JADu. Carole vytvořila podle vlnové délky základním barvám i mnoha odstínům vůně (o tom kdysi vedli Rusáci rozsáhlý výzkum, ale nedotáhli to).

Čichovou knihu tvoří s tiskařkou, která zkoumá technologii uzavření molekul vůně do tiskařské barvy. Na konci roku 2023 spolu navštívily Chios, sebraly materiál a momentálně pracují na cestopisu, jehož stránky budou vonět podle toho, o čem zrovna čtete.

Někdo z vás si dosud myslel, že má dream job?

Zdroj: https://le-jad.fr/actualites/carole-calvez-design-olfactif-sensorielle-creation/

 

Vůně barev podle mne:

Růžová

SATINE / Lalique

Modrá

This is not a Blue Bottle / HISTOIRES DE PARFUM

Oranžová

Mango Manga / MONTALE

Zelená

Reflection / AMOUAGE


Proč my sami páchneme méně, než ti druzí?

Člověk věru není voňavý tvor. Pot, zápach z úst, plyny (ano, i princezny to dělají)…  Na téma mezilidských voňavých vztahů téma několik úsloví, třeba “moc mu ten člověk nevoněl”, “čuchám z něho čertovinu” nebo “má správný nos na lidi”. A jedno nové moravské: “děcka jsou jak prdy, každému voní jen jeho vlastní”.

Ani tomu sami nepřikládáme takový význam, ale pach cizích těl vnímáme a pracujeme v podvědomí.

Občas ale lidský pach překročí toleranční  hranici osob v okolí. Vnímání lidí je nastaveno takto:

  • Já: “Já nesmrdím, nebo jen tak malinko a nikdo si toho nevšimne.”
  • Oni: “Jako bylo by fajn posílit hygienu, nebo změnit stravovací návyky”.

Jakto?

Pach těla je nám milý, ale…

Vědci z americké univerzity, jak jinak, situaci zkoumali a došli ke třem tezím. První říká, že jsme si na svůj vlastní pach už zvykli. Což ovšem neplatí v případě zpocení a plynů.

Druhá teorie říká, že nám náš vlastní pot a plyn voní líp proto, že o nich víme a můžeme se na ně duševně připravit. My víme, že NĚCO přijde… a ten moment překvapení není tak velký.

Nakonec ale usoudili, že platná je ta třetí teorie, která se vrací ke kořenům lidstva. Čich se vyvinul jako obrana před nebezpečím. Ošklivý zápach – blíží se zvíře, močál, maso je zkažené… Taky změna vlastních pachů může znamenat nemoc, otravu jídlem… Prostě neznámý pach = nebezpečí.

A tento reflex pořád máme. Logicky, naše vlastní pachy neznamenají nebezpečí a tak nám nepřijdou nepříjemné. Zvykneme si taky na pachy lidí, se kterýma se stýkáme, a začneme je tolerovat ve chvíli, kdy jsme si jistí, že od nich nehrozí nebezpečí. A všichni ostatní? Jaj, žijeme v krutém světě plném příšer, tak si na ně dávejte pozor! Jejich smrad vás bude varovat!

…jen pokud jsme melancholičtí masochisti

Při této studii američtí vědci ale objevili, že velká skupina lidí vlastní pachy přímo vyhledává a voní jim. Narcisti? Ne, melancholičtí masochisti. Tato vlastnost – benigní masochismus – patří lidem, kteří vyhledávají smutné a depresivní zážitky v životě. Přestože melancholická hudba se za ošklivou většinou nepovažuje, tak krvavé horory, fotky násilí, pojídání feferonek, sado-maso praktiky, extrémní pití alkoholu už tak nevinné nejsou. Ale má to i svou nenápadně něžnou formu: ženám, které si rády popláčou u filmu nebo u románu, voní jejich vlastní prdíky. Říkají američtí vědci…

No, a jestli tu svoji vůni na toaletě rádi nemáte, tak tady máte starý dobrý fungující ekologický tip – arménský papírek, není zač! 

Je to výrobek známý asi 500 let, takže je nutné potvrdit, že funguje. Přírodní papírky provoněné pravou ambrou a dalšími balzámy, používá se tak že papírek poskládáte do harmoniky, zapálíte a sfouknete. doutnající papírek pohltí všechny páchnoucí molekuly ze vzduchu na vaší toaletě a než si umyjete a osušíte ruce, je hotovo. Zůstane tam po vás vůně vánočního stromečku. Pravé arménské papírky od Santa Maria Novella (jiné nekupujte) koupíte TADY!

 

Voníte si?

 

 

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

 

 

  • Zdroje:
  • https://www.nature.com/articles/s41598-023-39393-y
  • https://www.mpg.de/20896919/balsam-fuer-die-mumie
  • https://www.shh.mpg.de/2354412/scent-of-eternity?c=2248788
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ejsp.263
  • https://www.museum-neuchatel.ch/ expositions/exposition-temporaire-plateosaure-ceci-est-un-dinosaure/
  • https://www.museecamilleclaudel.fr/fr/search/node/carole%20calvez%20language%3Afr
  • https://le-jad.fr/en/
  • https://theinstantwhen.taittinger.fr/en/entretien-avec-carole-calvez/

 

Klíčová slova: tělesný pach, mezilidské vztahy, čich, evoluce, benigní masochismus, pach těla, jak zabránit pachu potu, jak na prdy aby nepáchly

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..